کارت پستال
كارآفرينی و امريكن گريتينگس
مرداد ۳۱, ۱۳۹۵
نوآوری سازمانی
نوآوری و شرکت اَپل
شهریور ۱۴, ۱۳۹۵
نوآوری سازمانی

بوردنامونا

بوردنامونا [Bord na Mόna] ارائه‌دهنده‌ی برتر خدمات زيرساخت يکپارچه ایرلند سازگار با محیط‌زیست در برق، گرما، بازیابی منابع، آب، رسانه‌های در حال رشد، و خدمات مربوطه است. بوردنامونا در سال ۱۹۳۴ تأسيس و به عنوان مظهری از ایده – توسعه‌ي معادن ذغال‌سنگ پهناور ایرلند – آغاز شد. این شرکت کوچک، از سال ۱۹۳۴ در حال توسعه انواع کسب‌وکار بر اساس مهارت‌های علمی و مهندسی بوده است. این شرکت دارای مهارت‌های قوی در توسعه و مدیریت منابع، تولید، توزیع، علوم، مهندسی و توسعه منابع انسانی است. این شرکت صاحب ۸۰.۰۰۰ هکتار از زمین‌های ذغال سنگ نارس، دارای حدود ۲۰۰۰ نفر کارمند و در ۲۰ نقطه در سراسر ایرلند، بریتانیا و ایالات متحده شرقی مشغول به فعالیت است. این شرکت گردش مالی برابر با ۳۸۴ میلیون دلار در سال ۲۰۰۹-۲۰۱۰ داشته است. بوردنامونا در شش حوزه اصلی کسب‌وکار تمرکز دارد:
• انرژی. تأمين انرژی و برق امن، قابل‌اعتماد و پايدار با قابلیت تجدیدپذیری در منابع اصلي آن. کسب‌وکار اصلی آن عرضه ذغال سنگ خام به عنوان سوخت برای تولید برق است.
• محیط زیست. ارائه راهكارهایی در زمینه‌های تصفیه فاضلاب و سامانه‌های کاهش آلودگی هوا به بازارهای ایرلند و خارج از آن.
• سوخت. تهیه محصولات سوختی جامد در بازار گرمایشی مسکونی در ایرلند.
• باغبانی علمی. ساخت و عرضه‌ی محصولات رسانه‌ای در حال رشد در داخل و در سطح جهاني برای باغبان‌های حرفه‌ای و آماتور.
• بازیافت منابع. جمع‌آوری و دفع سازگار با محیط‌زیست زباله.
• زمین و اموال. مدیریت دارایی‌های ساختمان و زمین شرکت.
بوردنامونا از هر پنج حوزه‌ی کسب‌وکار انتظار دارد تا سودآوری پایدار از طریق سرمایه‌گذاری و خلاقیت، داشتن مسئولیت برای مشتریان، بهبود مستمر از طریق توسعه و مشاركت کارمندان خود، فعالیت دقيق زيست‌محیطی و اجتماعي، و انجام کسب‌وکار با صداقت و انصاف را به نمايش بگذارد.
این شرکت در اصل در سال ۱۹۳۴ به عنوان تورف دولپمنت برد تأسيس شد. بوردنامونا پس از آن به عنوان یک نهاد قانونی توسط تورف دولپمنت اکت در سال ۱۹۴۶ تأسيس شد. اولین فعالیت برداشت ذغال‌سنگ خام بود که در نیروگاه و به عنوان سوخت خانگی استفاده می‌شد. قانون توسعه ذغال‌سنگ خام در سال ۱۹۵۰ به شرکت فرصت بیشتری برای توسعه داد. از اواخر دهه‌ی ۱۹۵۰، این شرکت تصمیم گرفت تا از تولیدکننده‌ی متمرکز ذغال‌سنگ خام كلوخي به تولیدکننده‌ی متمرکز ذغال‌سنگ خام زنجيردار حرکت کند. شرکت فرعی یو.کی‌. یعنی فروشنده‌ی محصولات ذغال سنگ خام باغبانی در سال ۱۹۵۷ تأسيس شد. دو کارخانه دیگر در درینلوق و کرقن در سال ۱۹۶۰ تأسيس شد. در سال ۱۹۷۴، بوردنامونا برنامه سوم توسعه‌ي خود را آغاز کرد که شامل خريد و توسعه‌ي ۳۵.۰۰۰ هکتار ديگر از زمين باتلاقي و ساخت کارخانه‌ی خاک ذغالی در کانتی تیپراری بود. برنامه‌ی تغییر شامل کوچک‌سازی و بخش‌بندی در سال ۱۹۸۸ به منظور کاهش هزینه‌ها و تبدیل شرکت به شرکتی با تمرکز بیشتر بر بازار آغاز شد. بهره‌وری بیش از ۱۰۰ درصد در کسب‌وکار محوري تولید ذغال سنگ نارس بهبود یافت. شكل‌هاي جدیدی از کار مستقل توسط تیم‌ها و کارکنان خودگردان مبتني بر نتایج صورت گرفت. کسب‌وکارهای مختلف بخش‌بندی شدند: انرژی ذغال سنگ نارس، سوخت‌ها و باغبانی علمی. در سال ۱۹۹۰، بخش محصولات زيست‌محیطي تأسيس شد. در سال ۱۹۹۲، بوردنامونا در اولین مزرعه بادی تجاری ایرلند شریک شد و در سال ۱۹۹۷ دولت برای حذف بدهی غیرتجاری و قديمي توسط بوردنامونا با تزریق ۹۰ میلیون یورو موافقت کرد. بین سال‌های ۱۹۹۶ و ۱۹۹۸، دولت ۱۰۸ میلیون یورو در بوردنامونا سرمايه‌گذاري كرد تا انحصاراً برای استهلاك بدهی شركت استفاده شود.
در سال ۱۹۹۹، بوردنامونا به یک شرکت سهامی عام (پی‌ال‌سی) تبدیل شد و بخش‌های آن به شرکت‌های با مسئولیت محدود تبدیل شدند. سهامداران شرکت سهامی عام بوردنامونا وزیر خزانه‌داري و هیئت مدیره آن توسط وزیر ارتباطات، دریایی و منابع طبیعی منصوب می‌شد. حساب‌های شرکت گردش مالی ۲۹۵ و سود عملیاتی ۳۰ میلیون یورویی را نشان می‌داد. این شرکت که در سال ۲۰۱۱ ظهور پیدا كرد، بسیار متفاوت از آن شرکتی بود که در ابتدا و در سال ۱۹۳۴ تأسيس شده بود.
چشم‌انداز بوردنامونا يعني «قرارداد جدید با طبیعت»، حکایت از آغاز یک تحول از کسب‌وکار سنتی و به شدت وابسته به ذغال سنگ خام و سوخت‌های فسیلی به کسب‌وکاري پایدارتر و جدید با تمرکز بر انرژی‌های تجدیدپذیر، بازیافت منابع و محصولات و خدمات سازگار با محیط‌زیست بود که توسط کسب‌وکارهای سنتی سوخت‌ها و باغبانی علمی حمایت می‌شد. این شرکت تعهد به نوآوری را به عنوان مزیت رقابتی در نظر داشت و ساختار سازمانی خود را به ساختاري با محوريت بيشتر مشتری تغییر داد. واحد کسب‌وکار انرژی به دو بخش تولید برق و تأمين خوراک تقسیم شده است. واحد کسب‌وکار زیست‌محیطی در حال حاضر از لحاظ جغرافیایی در بازار آمریکای شمالی و غرب اروپا متمرکز است. در واحدهاي کسب‌وکار زیست‌محیطی، افزایش نیاز به فنآوری‌های سبز و پايدار برای تصفيه فاضلاب و هوا با دستورکار نوآوری هدایت مي‌شود. ساير پروژه‌های نوآورانه شامل توسعه‌ي واحد نسل بعدی تصفیه‌خانه فاضلاب در مقیاس کوچک و ردپای کم کربن و سامانه‌های جديد تصفیه فاضلاب برای اجتماعات کوچک و متوسط خواهد بود. دیگر ابتكارات توسعه‌اي شامل فنآوری بالقوه با مشارکت دارندگان ثبت اختراع برای توسعه و تجاری‌سازي فن‌آوری‌های تصفیه آب مدرن‌تر است.
بوردنامونا هم‌چنان به سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه برای بهبود محصولات، فرايندها، بسته‌بندی و سامانه‌های توزیع ادامه می‌دهد. در سال ۲۰۰۹-۲۰۱۰ بوردنامونا ۵.۲ میلیون [يورو] در تحقیق و توسعه شامل توسعه‌ي کسب‌وکار، و به کمک‌های مالی انحصاري صرف کرد. علاوه بر این امکانات در ایرلند، شرکت مرکز نوآوری اختصاصی‌ای در کارولینای شمالی دارد.
مانند بسیاری از شرکت‌های ملی و جهاني، بوردنامونا با بحران‌های مالی جهانی مواجه بوده است، اما آن‌ها به این بحران‌ها با کاهش قیمت عرضه به مشتریان، همراه با تغییر شيوه‌ای برای کاهش ظرفیت مازاد و کاهش هزینه‌ها پاسخ داده‌اند. اين ابتکارات، همراه با نوآوری مستمر و سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه، شرکت را به عملکرد عالی در سال ۲۰۰۹-۲۰۱۰ سوق داد.

منبع: کتاب «کارآفرینی سازمانی» هیسریچ

مسعود چیتگرها
مسعود چیتگرها
مکتب تغییر چیتگرها با دو دهه سابقه در زمینه آموزش و مربی‌گری، كمك می‌كند تا برنامه تغيير فردی و سازمانی شما اجرا شود. اجرای تغییر پیچیده نیست، در صورتی‌که سازوكارها و ابزارهای ويژه‌ی آن به درستی بکار گرفته شود. «جنبش هارمونی تغییر (جهت)» به عنوان یک مدل خودساخته ایرانی می‌تواند شايستگی فردی، سازمانی و نوآوری شما را به طور چشمگيری برای اجرای تغییر افزايش دهد. آموزش‌های ما: ۱. کتاب‌های تألیفی و ترجمه ۲. محصولات آموزشی به صورت فیلم و صوت ۳. ارائه خدمات ارزیابی و مربی‌گری حضوری

دیدگاهتان را بنویسید

قدرت نوآوری استراتژی
* پیوند بین خلاقیت و برنامه‌ریزی استراتژیک
* کشف فرصت‌های ناب کسب‌وکار
* بازآفرینی مدل کسب‌وکار فعلی
* کشف نیازهای آینده مشتریان
* ورود به بازارهای جدید و بی‌رقیب
* تدوین چشم‌اندازی جدید برای آینده
* ایجاد ساختاری جدید برای نظام نوآوری
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Ii8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL3NCV1BDdmR2OEJrP2F1dG9wbGF5PTEiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+
ENJOY AURORA BOREALIS
منظومه جامع مدیریت کسب‌وکار
دانلود فیلم آموزشی + کتاب رایگان!
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید تا بسته آموزشی رایگان سیستم نوین مدیریت کسب‌وکار شامل فیلم آموزشی و خلاصه کتاب رایگان «رهآورد تلاش» را دانلود کنید.
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تلفن همراه
نگران نباشید؛ ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد!
ثبت‌نام دوره رایگان برنامه رشد فردی
نگران نباشید؛ ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد!
دانلود فیلم رایگان جیمی اوانس
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت جدیدترین اخبار دوره
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
به مقام رهبری برسید
شما هم می‌توانید یک رهبر باشید
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.