امروزه با پدید آمدن دنیای پر رقابت بین سازمان‌های مختلف و به تبع آن رقابت بین کشورها، آینده‌نگری و مباحث مرتبط با آن بیش از پیش بااهمیت گردیده است. اساساً این پرسش در سازمان‌ها همواره مطرح بوده است که آینده کجاست و آیا سازمان بایستی منتظر رسیدن به آن بماند یا با آمادگی لازم آن را خلق کند. در عصر کنونی که بیشتر دارایی‌های سازمانی نامشهود شده است و ارزش‌آفرینی براساس این دارایی‌ها صورت می‌پذیرد، نقش تیم رهبری و مدیران در هدایت سازمان به سوی آینده انکارناپذیر است. از طرف دیگر، آمادگی تیم رهبری و مدیران سازمان باعث خواهد شد تا برخورد سازمان با آینده در بازار رقابتی امروز با کمترین تنش اتفاق بیفتد تا سازمان بتواند از بیشترین و بهترین فرصت‌های آینده برای رشد کسب‌وکار خود بهره ببرد.

ضرورت انکارناپذیر و لازم در جهت آمادگی بیشتر تیم رهبری و مدیران، توسعه شایستگی‌های آنان خواهد بود و اجرای دوره‌های آموزشی کاربردی با هدف یادگیری سازمانی می‌تواند در جهت تحقق این هدف، به عنوان اولین گام از این فرایند و ایده‌ای اثربخش و راهگشا از سوی سازمان‌های پیشتاز و موفق، پیگیری گردد.

در عصر حاضر دستيابي به اثربخشی آموزش با توجه به ماهیت پیچیده سازمان‌های امروزی کار چندان ساده‌ای نیست و این مهم اتفاق نمی‌افتد مگر از طریق اجرای رویکردهای ویژه و ارائه کارگاه‌های یادگیری با ویژگی‌هایی فارغ از سرفصل‌های نظری و صرفاً آموزشی از قبیل ایجاد فضایی با نشاط، تمرین‌های عملی، و ارائه تجارب اجرا شده در سایر سازمان‌ها باشد. تجربه نشان داده است که این قبیل کارگاه‌ها در وهله اول، منجر به تغییر رفتار مدیران و کارکنان در سطوح سازمانی شده و در مرحله بعدی راه را برای یک تحول چشمگیر در مسیر دستیابی به رشدی جهشی فراهم نماید. به ديگر سخن، با افزايش پيچيدگي‌هاي سازماني در ابعاد ساختاري و کارکردي که منشاء آن از فزوني يافتن انتظارات و نيازهاي ذينفعان به ویژه ذینفع اصلی یعنی مشتری و شرايط رقابتي حاکم بر فضاي کسب‌وکار مي‌باشد، ارزش‌آفريني را در گرو ايجاد یک سازمان یادگیرنده و دانش‌محور ميسر خواهد کرد. بنابراین، هر سازماني كه قصد بهبود واقعي عملكرد خود را داشته باشد و يا در بياني واقع‌گرايانه‌تر بخواهد در شرايطي رو به رشد به حيات اقتصادي خود ادامه دهد بايد در پذيرش اين نگرش تعجیل نمايد. به همين دليل است كه صاحب‌نظران، زمان را عمده‌ترين منبع و در عين حال بزرگترين خطر براي سازمان تلقي مي‌نمايند. در چنين شرايطي طبعاً، سازمان‌هاي با برنامه، منفعل نبوده، با اتخاذ راهكارهايي كه آنها را مناسب تشخيص مي‌دهند، در كسب اهداف مورد نظر خود از این طریق اهتمام مي‌ورزند.

از این رو، عنصر اصلی در دستیابی به عملکردی چشمگیر وجود هماهنگی، یکپارچگی و نظام‌مندی بین تمامی ابزارهای مدیریتی خواهد بود که البته سازمان از گستردگی آنها رنج می‌برد. در عصر حاضر دستيابي به تحولات شگرف سازماني بدون توجه به ماهيت و تعریف مجدد مفهوم رهبری ميسر نخواهد شد مگر با شناخت بهتر و بیشتر در تعاملات بین سه محور استراتژي، فرایند و کارکنان. استراتژی نشان از این دارد که وضعیت مزیت رقابتی ما نسبت به سازمان‌های رقیب چگونه است (آینده‌نگری)، فرایند نشان می‌دهد آیا ابزارهای عملیاتی به کارگیری شده توانسته است ارزش پیشنهادی را با توجه به استراتژی مورد نظر به مشتری ارائه دهد (بینش انتزاعی)، و دست آخر، آیا رهبری سازمان توانسته است استعدادهای نهفته کارکنان را با دو محور دیگر در جهت بهره‌گیری بهتر همسو نماید (شایستگی‌ها). به مفهوم ديگر، اگرچه خود این سه محور به عنوان محورهای اصلی مدیریت و هدایت سازمان از اهمیت قابل توجهی برخوردارند، اما تعاملات و پیوند بین این محورها اهمیت بیشتری را خواهد داشت. در تعریف جدیدی از رهبری و تفاوت بین مدیریت و رهبری می‌توان به این مطلب اشاره کرد که امروزه وظايف اصلي اداره كردن سازمان اعم از تجاري، دولتي، عمومي، غيرانتفاعي و يا هر نوع ديگر، هفت وظيفه سنتي برنامه‌ریزی، سازمان‌دهي، به‌كارگيري، هدايت، هماهنگي، گزارش‌دهي و بودجه‌بندي نيست؛ بلكه از نظر مديريت نوين يا «Management 2.0»، اداره كردن سازمان يعني «فعاليت جمعي افراد با يكديگر براي دستيابي به  اهداف مطلوب كلان و خُرد» است. بنابراين، براساس اين تعريف، تعاملات بين انسان‌ها به عنوان كليدي‌ترين دارايي‌هاي سازمان در تمامي سطوح پايه و اساس مديريت سازماني است، نه فعالیت‌ها و این پنجره جدیدی را برای ارتقاء مدیریت عملکرد سازمانی خواهد گشود.

از اين رو، هارموني بين عناصر و ارتباطات بین این سه محور براي حركت از وضعيت موجود به سمت وضعيت مطلوب حائز اهميت خواهد بود تا اجراي تغييرات پيش‌بيني شده در طول مسير با تنش سازماني كمتر، كيفيت بهتر، و ريسك پايين‌تر‌ اتفاق بيفتد. شکل زیر، «الگوی هارموني تغيير» را با طرح زنجيره‌ي سه پرسش كليدي «چرا-چه‌چيزي-چگونه» و براساس اين سه محور و ارتباطات بين آنها در سه  هارموني (۱) رفتاري شامل رهبري، راهبرد و نوآوري، (۲) ساختاري شامل آمادگي، شكل‌دهي، طرح‌ريزي و پياده‌سازي، و (۳) رفتاري-ساختاري نشان مي‌دهد. اين الگو اخیراً به عنوان یک الگوی نوین و توسعه‌یافته از تجارب مختلف مدیریتی در سازمان‌های ایرانی به صورت یک الگوی خودساخته با هدف ارزيابي، يادگيري و مربي‌گري سازمان‌هاي پيشرو براي دستيابي به نتايج چشمگير توسط مسعود چيتگرها خلق و ایجاد شده است.

الگوی هارمونی تغییر

دانلود بروشور کارگاه‌های یادگیری

لطفا صبر کنید
قدرت نوآوری استراتژی
* پیوند بین خلاقیت و برنامه‌ریزی استراتژیک
* کشف فرصت‌های ناب کسب‌وکار
* بازآفرینی مدل کسب‌وکار فعلی
* کشف نیازهای آینده مشتریان
* ورود به بازارهای جدید و بی‌رقیب
* تدوین چشم‌اندازی جدید برای آینده
* ایجاد ساختاری جدید برای نظام نوآوری
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Ii8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL3NCV1BDdmR2OEJrP2F1dG9wbGF5PTEiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+
ENJOY AURORA BOREALIS
منظومه جامع مدیریت کسب‌وکار
دانلود فیلم آموزشی + کتاب رایگان!
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید تا بسته آموزشی رایگان سیستم نوین مدیریت کسب‌وکار شامل فیلم آموزشی و خلاصه کتاب رایگان «رهآورد تلاش» را دانلود کنید.
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تلفن همراه
نگران نباشید؛ ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد!
ثبت‌نام دوره رایگان برنامه رشد فردی
نگران نباشید؛ ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد!
دانلود فیلم رایگان جیمی اوانس
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.