1. خانه
  2. مقالات
  3. رشد
  4. الگوی رفتاری دیسک – بخش اول

الگوی رفتاری دیسک – بخش اول

دیسک
بازدید : 4,810

الگوی رفتاری دیسک – بخش اول

4.3/5 - (6 امتیاز)

در دنیای امروز، برقراری ارتباط صحیح و مؤثر به یکی از دغدغه‌های فکری تبدیل شده است که این مهم در تجارت بیشتر مورد توجه واقع می‌شود. هر کس سعی دارد در دنیای کسب‌وکار نهایت تأثیر را بر مخاطب خود بگذارد تا بتواند از این طریق به درآمد بیشتری دست پیدا بکند. حال با توجه به اینکه در همه جوامع تجاری دنیا این شرایط در حال بررسی و تحقیق است کار بسیار سخت شده و باید آموزش‌های لازم را در این خصوص ببینید تا با اطلاعات کامل به جلسات مذاکره کاری و حتی دوستانه بروید تا بتوانید جلسه موفق و تأثیرگذار در آنجا داشته باشید.

موضوع دیگر لزوم درک این نکته از سوی شماست که این شرایط فقط به جلسات کاری ختم نمی‌شود و شامل تمامی ارتباطات ما از جمله رابطه‌های دوستانه و خانوادگی نیز هست و باید در تمامی این روابط بتوانیم خوش بدرخشیم و موفق باشیم. الگوی رفتاری دیسک یک کلمه اختصاری چهار حرفی است که هر حرف بیان‌کننده یک مشخصه رفتاری است:

 

D: حرف اول آن از کلمه Dominance به معنای برتری‌طلبی،
I: حرف دوم از کلمه Influence به معنای تأثیرگذاری،
S: حرف سوم از کلمه Steadness به معنای ثبات، و
C: حرف چهارم از کلمه Compliance به معنای تطابق گرفته شده است.

 

این الگوی رفتاری، رفتار انسان‌ها را به چهار مؤلفه‌ی D، I، S، C تقسیم می‌کند. باید توجه داشته باشید که همه انسان‌ها هر چهار الگوی رفتاری را دارند ولی شدت و ضعف آن در شرایط مختلف نزد آن‌ها متفاوت است. به عنوان مثال، وقتی با دوست خود به پارک می‌روید، تأثیرگذاری، یعنی «I» در شما افزایش می‌یابد و وقتی پشت میز مدیریت نشسته‌اید و جلسه را مدیریت می‌کنید، برتری‌طلبی، یا «D» در شما زیاد می‌شود.

آنچه مسلم است این است که پذیرش رفتار شما در الگوهای تأثیرگذاری و برتری‌طلبی (D و I) متفاوت است و اگر کسی نتواند رفتاری مناسب با الگوی شما ارائه کند، او را به سرعت خط خواهید زد. از این رو، برای هرچه بهتر شدن این مهارت نیاز به یادگیری الگوی رفتاری دیسک دارید. شاید سؤالی که الان در ذهن شما ایجاد شده، این باشد که دیسک چه کارکردهایی دارد؟

 

کارکردهای دیسک

شناخت خود

با استفاده از الگوی دیسک شما می‌توانید الگوی رفتاری خود را بشناسید و تشخیص دهید که جزو کدام‌یک از این چهار گروه هستید. هم‌چنین این الگو به شما کمک می‌کند تا از فرصت‌های پیش‌آمده استفاده بیشتری کرده و نگذارید که دیگران از شما سوء‌استفاده کنند تا در نتیجه آن، شرایط به ضرر شما تمام شود.

 

شناخت دیگران

یکی از جالب‌ترین مهارت‌هایی که با آموختن دیسک به دست می‌آورید این است که وقتی با کسی روبرو می‌شوید با دیدن ردیفی از علائم مثل زبان بدن، حرف‌ها یا کلمات مورد استفاده‌ی او، نوع راه رفتن، عکس روی گوشی، لباس پوشیدن و خیلی چیزهای دیگر الگوی رفتاری فرد را در زمان کوتاهی تشخیص می‌دهید.

این شناخت باعث می‌شود که با آن فرد راحت‌تر ارتباط برقرار کنید؛ اگر مشتری شماست، فروش بهتر و بیشتری داشته باشید؛ اگر دوست یا همسر شماست، راحت‌تر متقاعدش کنید و دامنه اختلاف‌ها را کاهش دهید.

 

استخدام

شما با استفاده از الگوی دیسک در عرض چند دقیقه الگوی رفتاری فرد متقاضی اشتغال را در مصاحبه‌های شغلی تشخیص داده و به راحتی تشخیص خواهید داد که آیا این فرد گزینه مناسبی برای شغل مورد نظر هست یا خیر.

ذکر این نکته ضروری است که هر فردی در شغلی موفق‌تر است که با الگوی رفتاری سازگاری بیشتری داشته باشد. پس شما حتی می‌توانید با استفاده از این الگو شغل مناسب خود را نیز پیدا کنید.

 

ازدواج

استفاده از الگوی رفتاری دیسک، به شما کمک می‌کند همسری انتخاب کنید که تفاهم بیشتری با شما داشته باشد. به عنوان مثال، فردی که منطقی نیست اگر در کنار یک فرد غیر منطقی دیگر قرار بگیرد، شاید زندگی خوب و پایداری نداشته باشد؛ ولی اگر در کنار یک فرد منطقی باشد این حال تعدیل خواهد شد. با استفاده از این الگوی رفتاری، می‌توانید ویژگی‌های اخلاقی همسر خود را کشف کنید و به عنوان مثال، متوجه شوید که همسر شما فردی بسیار صبور است و کارها را آهسته انجام می‌دهد و یا از تنهایی خوشش می‌آید.

 

ارتباط با فرزند و استعدادیابی او

اگر آینده فرزندتان برای شما مهم است باید الگوی رفتاری دیسک را بشناسید؛ چون با فهمیدن الگوهای رفتاری فرزند خود به کمک دیسک متوجه خواهید شد که کدام رشته تحصیلی برای او مناسب‌تر، چه ورزشی با او سازگارتر، یا چه روش تشویقی روی او اثرگذارتر خواهد بود و در کل بهتر می‌توانید با او ارتباط برقرار کنید. به عنوان مثال، اگر فرزند شما شخصیتی قدرتمند و ریاست‌طلب دارد، ممکن است ورزش‌های رقابتی مثل ورزش‌های رزمی و اگر شخصیتی متناسب با کار تیمی دارد، ورزش‌های تیمی مثل والیبال برای او جذاب‌تر باشد.

 

فروش و تبلیغات

با همه مشتریان نباید یک نوع رفتار کرد. یکی از دلایل از دست دادن مشتری عمل نکردن طبق این الگوی رفتاری است. شما باید با هر مشتری مطابق با الگوی رفتاری او ارتباط برقرار کنید؛ به عنوان مثال، افراد الگوی افراد الگوی ریاست طلب از کالاها و خدمات خاص و جدید خوش‌شان می‌آید. پس باید اجناس جدید را به این افراد معرفی کنید؛ ولی شخصیت‌های صبور اینگونه نیستند و دنبال محصولی هستند که در بازار آزمایش‌شده و جواب‌داده باشد و اگر به چنین شخصیت‌های یک محصول جدید را معرفی کنید به هیچ وجه برای این جالب نخواهد بود و شما این مشتری را از دست خواهید داد.

اکنون به شرح شرایط رفتاری و مشخصه های هر یک از این چهار گروه با جزئیات بیشتر می پردازیم، ولی قبل از پرداختن به این موضوع لازم است که دو نوع شخصیت برون‌گرا و درون‌گرا نیز توضیح داده شوند.

 

درون‌گرایی و برون‌گرایی

این سوال برای برخی از افراد پیش می‌آید که انسان‌های درون‌گرا خوب و موفق هستند یا انسان‌های برون‌گرا این سوال ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده است. به همین خاطر و قبل از پرداختن به موضوع دیسک ابتدا لازم می‌دانیم تا آن را مورد بررسی قرار دهیم.

هیچ یک از دو حالت برون‌گرایی و درون‌گرایی به خودی خود مزیت یا عیب به شمار نمی‌آیند، بلکه هرکدام نوعی رفتار هستند که در جای خود اهمیت و مزیت‌های ویژه‌ای نیز دارند. به عنوان مثال، افراد برون‌گرا علاقه بسیاری به مسئله‌های پیرامون خود نشان می‌دهند و دوست دارند از واقعه‌های رخداده باخبر باشند و بتوانند در مورد آن حرف بزنند زیرا یکی از کارهای لذت‌بخش برای برون‌گرایان صحبت کردن است.

به عبارت دیگر، هر کس برای افزایش سطح انرژی خود باید کاری انجام دهد و انسان‌های برون‌گرا برای این کار باید با دیگران صحبت کنند. برون‌گرایان به پیش‌قدم شدن در کارها، بیان راحت افکارشان، چهره‌های جدید و خوش‌مشربی و ریسک‌پذیری علاقه‌مند هستند و حدود ۶۰ درصد از انسان‌های روی زمین را تشکیل می‌دهند. در نقطه مقابل آن‌ها انسان‌های درون‌گرا قرار دارند که علاقه‌مند به احساسات و افکار خود هستند و در تنهایی کارآیی بیشتری دارند.

لازم به ذکر است آن‌ها در بین جمعیت احساس خستگی و کسالت می‌کنند. درون‌گرایان برای گرفتن انرژی نیازمند سکوت و آرامش هستند و به همین خاطر دوستان زیادی ندارند و برای برقراری ارتباط جدید نیز تا حدی بی میل به نظر می‌رسند. شاید، زمانی که یک رهبر را با چهره و گفتاری فرهمند (کاریزماتیک) و یا رفتاری سرزنده و سرشار از انرژی و ترغیب‌کننده ببینید در ابتدا بگویید این فرد به طور حتم یک انسان برون‌گراست. ممکن است این برداشت درست باشد و بتوان در مورد آن قضاوت کرد؛ اما به گفته «لری هلگو» نویسنده‌ی کتاب «قدرت درون‌گرایی» درون‌گراها با اینکه از این فرهمندی «کاریزما» بی‌بهره هستند اما چه بسا رهبرانی بهتر و خالق نتایج ارزشمندتری باشند.

 

مذاکره

حال، پس از بررسی کوتاهی که در مورد شخصیت‌های برون‌گرا و درون‌گرا داشتیم، به موضوع اصلی یادداشت یعنی الگوی اصلی دیسک می‌پردازیم تا با این مقوله مهم بیشتر آشنا شویم.

یکی از اشتباهات رایج مذاکره‌کنندگان این است که وقتی به تمامی اصول مذاکره اشراف پیدا می‌کنند خود را حرفه‌ای قلمداد کرده، وارد هر نوع مذاکره‌ای با هر نوع شخصیتی می‌شوند. آن هم بدون اطلاع کافی از شخصیت‌شناسی که عامل مهمی در پیروزی در مذاکره‌هاست.

وقتی با توجه به تمامی این فن‌ها پیروز میدان نمی‌شوند، ناامیدی به سراغ آنها می‌آید. در صورتی که تنها کافی‌ست در خصوص الگوی دیسک مطالبی را یاد بگیرند و آنگاه لذت مذاکره‌ای خوب را بچشند.

برای پیروز شدن در میدان مذاکره در میدان مذاکره، باید با تیپ‌های شخصیتی آشنایی کامل داشته و از همه مهم‌تر، در مورد تیپ شخصیتی خودمان، آگاهی کسب کنیم و بدانیم کجای این الگو هستیم؛ تا با دیگر تیپ‌های شخصیتی راحت‌تر تطابق یافته و سازگار شویم.

منبع: کتاب کپسول مذاکره اثر فرید طهرانی

 

امتیاز به این مطلب

4.3/5 - (6 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
دیسک
بازدید : 4,810

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

کلاس کار و زندگی‌ت رو بالاتر ببر!اطلاعات بیشتر
+