1. خانه
  2. مقالات
  3. اکنون چه چیزی مهم است؟

اکنون چه چیزی مهم است؟

بازدید : 6,015

اکنون چه چیزی مهم است؟

Rate this post

تغییر یعنی حرکت از وضعیت موجودی که در آن هستیم به سمت وضعیت مطلوبی که باید باشیم. بنابراین، هر تغییری فارغ از اینکه از چه الگویی پیروی کند یا در چه زمینه‌ای باشد، سه عنصر اساسی را در درون خود جای داده است:
۱. وضعیت موجود
۲. وضعیت مطلوب
۳. برنامه‌ی گذار
بعضی از الگوهای تغییر، صرفاً سیستم‌ها را نشانه‌گیری کرده‌اند و بر این باور هستند که اگر سیستم‌ها و سازوکارهای مرتبط با آن‌ها تغییر کند، تغییر حاصل خواهد شد. سیستم مجموعه‌ای از اجزا و روابط میان ‌آن‌هاست که توسط ویژگی‌های معین، به هم وابسته یا مرتبط می‌شوند و این اجزا با محیط‌شان یک کل را تشکیل می‌دهند. مانند یک کارخانه یا بدن انسان. بعضی دیگر، انسان‌ها را مدنظر قرار داده‌اند و می گویند در صورتی یک تغییر در جامعه اتفاق می‌افتد که انسان‌ها تغییر و رشد کنند و به کمال مطلوب خود برسند. اما انسان موجود پیچیده‌ای است و تمامی ابعاد وجودی او هنوز که هنوز است کامل شناخته نشده است.
در «مکتب تغییر چیتگرها»، هم سیستم‌ها به عنوان بستری برای رشد آدم‌ها مهم هستند و هم خود انسان‌ها به عنوان مهم‌ترین عنصر در این سیستم. بنابراین، آنچه اولویت دارد رشد آدم‌هاست تا بتوانند ابتدا خود را بسازند و سپس، سیستم‌های پیرامونی خود را و از محل این ارتباط رفت و برگشتی جامعه از درون به وضعیت مطلوب برسد.
از طرف دیگر، جامعه مجموعه‌ای از سازمان‌هاست که هر یک به مثابه یک سیستم در تعامل با یکدیگر کار می‌کنند و رسانه‌ها، از هر جنس که باشند، امروزه پیوندی مشترک و مجازی را بین این سه دسته سازمان فراهم کرده است: سازمان‌های حاکمیتی که سیاست‌گذاری و حکمرانی می‌کنند، سازمان‌های آموزشی و پرورشی که آنسان‌ها را تربیت می‌کنند و سازمان‌های کسب‌وکاری و تجاری که ثروت‌آفرینی می‌کنند. در گذر زمان، تجربه نشان داده است که این سازمان‌ها وظایف اصلی خود را به خوبی اجرا نکرده‌اند و می‌طلبد تا با یک نگاه دیگر به کنکاش بیشتر برای یافتن راه‌حلی نو برای مسائل جدید جامعه نگریسته شود. این نگاه عمیق و نو، دو عنصر دیگر را با دیدگاهی فراروی سازمان‌ها و بسترساز می‌نگرد: خانواده‌ها و افراد.

شکل ۱: رابطه بین فرد، خانواده، سازمان و جامعه برای تغییر
در جوامع انسانی، خانواده به گروهی از افراد گفته می‌شود که با یکدیگر از طریق هم‌خونی، تمایل سببی، یا مکان زندگی مشترک وابستگی دارند. خانواده در بیشتر جوامع، نهاد اصلی جامعه‌پذیری کودکان است. با یک رابطه علت و معلولی می‌یابیم که تغییر جامعه منبعث از تغییر سازمان‌ها، تغییر سازمان‌ها منبعث از خانواده‌ها و تغییر خانواده‌ها منبعث از افرادی است که در این سلول اصلی جامعه، یعنی خانواده، نقش‌های گوناگون را ایفا می‌کنند: مرد، زن، همسر، پدر، مادر، برادر، خواهر و … .
آنچه اکنون مهم است اینکه اگر ما بتوانیم یک نظام سیستماتیک (اجزای به هم پیوسته برای رسیدن به یک هدف خاص)، راهبردی (همه چیز مهم نیست و چه کارهایی نباید انجام دهم!)، هماهنگ (همسویی و هارمونی بین همه لایه‌ها و سطوح مختلف عمودی و افقی) و در نهایت یک‌صفحه‌ای (نگاه کلان به جزء برای بینش آینده) خلق کنیم و آن را برای تک تک افراد آحاد جامعه تکثیر کنیم، این نظام می‌تواند به عنوان یک تغییردهنده در یک بازه زمانی میان و بلندمدت، خانواده‌ها، سازمان‌ها و جامعه را تغییر دهد.
خبر خوب اینکه این نظام خلق و تدوین شده و اکنون در دسترس شماست.

امتیاز به این مطلب

Rate this post

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
بازدید : 6,015

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

کلاس کار و زندگی‌ت رو بالاتر ببر!اطلاعات بیشتر
+