معرفی برنامه رشد فردی

در درس اول در مورد این صحبت می‌کنیم که برنامه رشد فردی چیست؟ چرا به این برنامه نیاز داریم؟ تفاوت این برنامه با برنامه‌هایی از این دست چیست؟ این برنامه چه ویژگی‌هایی دارد؟ مراحل مختلف این برنامه چگونه طراحی می‌شود؟ و چگونه می‌توانیم از این برنامه استفاده کنیم.

برای دانلود فایل صوتی کافی‌ست اینجا کلیک کنید (حجم ۶ مگابایت)

 لینک‌ها و مطالب مرتبط با این درس

آزمون آمادگی تغییر

متن فایل صوتی معرفی برنامه رشد فردی:

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام عرض می‌کنم خدمت شما دوست عزیزی که این فایل رو دانلود کردین. به دوره رایگان برنامه رشد فردی یا برف خوش اومدین. من مسعود چیتگرها هستم؛ سخنران، نویسنده و مربی تغییر. در این دوره می‌خواهیم طی ده جلسه، برنامه رشد فردی رو مرور کنیم و ببینیم چطور می‌تونیم یک برنامه زنده، پویا، ساخت‌یافته و راهبردی رو برای زندگی خودمون بنویسیم. انتظار میره که در این برنامه، برنامه ده جلسه‌ای، شما بتوانید یک برنامه رشد فردی رو برای آیندتون بسازید. همین ابتدا اجازه بدین که چند توصیه رو برای گوش کردن این دوره آموزشی برای شما داشته باشم. نکته اول این هست که یک برنامه ده روزه برای گوش کردن این فایل‌ها طرح‌ریزی بکنید. نکته دوم این هست که هر روز فقط یک فایل رو با دقت در یک محیط آرام و با تمرکز کامل گوش بدین. نکته سوم این است که حداقل هر فایل رو سه بار گوش کنید تا مطالبش در ذهن شما ماندگار بشه. نکته چهارم این است که حتماً‌ و حتماً و حتماً تمرین‌ها و کارگاه‌های ارائه شده رو در همان جلسه‌ای که عرضه می‌شود انجام بدین و نکته آخر و پنجم این است که دوستان عزیز موفقیت و تغییر جرخه‌ای از اندیشه، اشتیاق و عمل است. این دوره فقط چارچوب‌های شخصی‌شده‌ای رو در حوزه‌ی اندیشه‌ی شما به شما ارائه می‌دهد. مطمئن باشید که تغییر یک رویداد نیست، یک رخداد یک شبه نیست. تغییر یک فرایند مستمری است که با عمل شما اتفاق خواهد افتاد. پس با ما همراه باشید.

شاید اسم آقای پیتر دراکر، نظریه‌پرداز معروف مدیریت رو شنیده باشید. معلم پیتر دراکر در سیزده سالگی یک سؤالی رو ازش می‌پرسه و گفته انتظار ندارم که بتونید به پرسش من، همین الان پاسخ بدین. اما اگر در پنجاه سالگی هم نتونید پاسخی برای این پرسش بیابید در این صورت حتم بدانید که زندگیتون رو ضایع کردید. این پرسش چیه؟ « بخاطر چه چیزی باید از تو یاد کنند؟» اجازه بدید که همین الان که دارید این فایل رو گوش می‌کنید، بریم برای سن پنجاه سالگی، چند لحظه‌ای چشمانتون رو ببندید و در سن پنجاه سالگی خودتون رو قرار بدید و این سؤال رو در ذهن خودتون ترسیم بکنید. بخاطر چه چیزی باید از من یاد کنند؟ الان پنجاه سالگی شماست و شما دارید این سؤال رو از خودتون می‌پرسید و بعد بر اساس این سؤال بر می‌گردید به پنجاه سالی که از عمرتون گذشته و الان در سن پنجاه سالگی هستید نظاره می‌کنید. برنامه رشد فردی به شما می‌گه که شما چطور بتوانید برنامه‌ای رو بریزید که در پنجاه سالگی غبطه ضایع شدن زندگی خودتون رو نخورید و همواره در مسیر رشد و کمال قرار داشته باشید. خب از اینجا شروع کنیم که خیلی وقت‌ها وقتی حرف از تغییر یا موفقیت زده می‌شود قوانین و اصول زیادی به ذهن‌مون میرسه، مثل قانون جذب، ‌مثل هدف‌گذاری، مثل پشتکار و تلاشی که باید انجام بشه یا بسیاری از قوانین و اصولی که معمولاً از کتاب‌ها، نوشته‌ها و نکات یا خیلی از نوارها یا فایل‌هایی که ما گوش می‌دیم آن‌ها را بارها گفته‌اند یا کتاب‌های زیادی در این مورد خوندیم؛‌ یا حرف‌های زیادی رو در این حوزه یعنی موفقیت و تغییر شنیدیم. اما من اعتقاد دارم که همه این‌ها لازمه تغییر و موفقیت هست اما خیلی از ما کلاس و کتاب و نکته و این جور موضوعات رو زیاد پیگیری کردیم، زیاد دنبال این حرف‌ها رفتیم ولی متأسفانه شاید کمتر به نتیجه رسیدیم. واقعاً اشکال کار کجاست؟ کجا شکافی وجود داره که ما کمتر داریم نتیجه می‌گیریم، بیشتر داریم می‌شنویم،‌ بیشتر داریم می‌خونیم، بیشتر داریم گوش می‌دیم ولی کمتر نتیجه می‌گیریم. اجازه بدین که از دو سطح تغییر با همدیگه در جلسه اول صحبت بکنیم.

بعضی از اصولی که در موفقیت یاد می‌گیریم یا بهشون عمل می‌کنیم، مربوط به اندیشه‌ها، انگیزه‌ها و رفتارهای ماست. اجازه بدین مثالی رو بگم. به ما می‌گن که اگر می‌خوای موفق بشی مثبت فکر بکن، مثبت‌اندیشی،‌ به خودت سیگنال منفی نده، خب بله من مثبت فکر می‌کنم. اصلاً‌ می‌خوام که مثبت فکر بکنم و سیگنال منفی به خودم ندم اما بعدش. این سطح رو من می‌گم محتواهای خوبی که ما باید یاد بگیریم و به اونها عمل کنیم، مثبت‌اندیشی، ندادن سیگنال‌های منفی، جذب ثروت‌های ذهنی به طرف خودمون و یا بسیاری از این اصولی که من آن‌ها را محتواهای خوب نامگذاری می‌کنیم. اما یک سطح بالاتری از موفقیت وجود داره که من به اون میگم ساختارسازی. اسمش رو می‌گذارم ساختارسازی موفقیت و تغییر. ما باید ساختارها رو هم برای موفقیت عوض بکنیم. به عنوان مثال، من باید چشم‌اندازی برای موفقیت داشته باشم. اما ساختاری برای سنجش یا اندازه گیری یا پایش برای این چشم‌انداز ندارم. نمی‌دونم من الان به سمت چشم‌اندازم در حال حرکت هستم یا از چشم‌اندازم در حال دور شدنم. یا به این مثال توجه کنید که من فعالیت‌های روزانه رو در راستای تحقق چشم‌اندازم باید قرار بدم. اما ساختاری برای اتصال و پیوند بین فعالیت‌های روزانه‌ام با اهداف و چشم‌اندازم ندارم. چون ساختار ندارم. یا تغییر ساختار ندادم. خب اگر ساختار ندادم یا ندارم، بعد از مدتی برمی‌گردم به همون سیستم قبلی که داشتم. کارهام رو و فعالیت‌هام رو انجام بدم کلاً قید تغییر و موفقیت و این چیزها رو میزنم و همه این‌ها رو کنار می‌گذارم.  پس باید چی کار بکنم. اینجا چی می‌خوام بگم من،‌ می‌خوام بگم تفاوت این برنامه با بسیاری از برنامه‌هایی که ممکنه شما خونده باشید یا شنیده باشید یا شرکت کرده باشید در این سمینارها و برنامه‌ها، در واقع،‌ وجود داره که من به سه تا از این تفاوت‌ها که از جمله اصلی‌ترین تفاوت‌های برنامه‌هاست، به شما اشاره می‌کنیم،:

اولین تفاوت برنامه رشد فردی یا برف با سایر برنامه‌هایی از این دست این است که این برنامه ساختارگراست. ساختارگرا بودن یعنی چی. یعنی چارچوب‌های مشخصی رو برای اجرای برنامه به شما میده، به شما سیستم میده، به شما شکل میده تا شما خیلی کاربردی بتونین با تمرین و تلاش مستمر به سمت دستیابی به نتایج ویژه حرکت بکنید. دومین تفاوت این برنامه این هست که این برنامه راهبردی است. راهبردی بودن یعنی چی؟ راهبردی بودن یعنی به شما میگه بین انتخاب‌هاتون برای آینده، اولاً تصمیم‌گیری مبتنی بر اولویت‌بندی اتخاذ بکنید و بعد با توجه به این تصمیم‌گیری، اقدامات آینده‌گرایانه‌ای رو اجرا کنید که شما رو به مقصد مطلوب‌تون بتونه برسونه. راهبرد قبل از اینکه به شما بگه چه کاری رو در زندگی انجام بده می‌گه چه کاری رو در زندگی انجام نده و سومین تفاوتی که در این برنامه با سایر برنامه‌ها هست این است که یک هارمونی بین همه اصول و چارچوب موفقیت و تغییر ایجاد می‌کند. هارمونی یعنی چی؟ یعنی هماهنگی بین ایده‌ها و اندیشه‌های شما و عمل و رفتارهای اجرائی شماست. خیلی وقت ها ما بین آنچه که می اندیشیم و آنچه که عمل می کنیم هماهنگی و سازگاری وجود نداره. پس برنامه رشد فردی یا     چرخه ی نظام یافته و سیستمی برای زندگی بهتر و موفق تره و ما در این ده جلسه می‌خواهیم در مورد برنامه رشد فردی نظام‌یافته یا ساختارگرا، راهبردی و هارمونی‌مدار صحبت بکنیم. اجازه بدین در همین جلسه اول چرخه نه مرحله‌ای برنامه رشد فردی رو به شما معرفی بکنم.

این برنامه نه مرحله‌ای می‌تواند از هر یک از این حلقه‌هایی که من به شما عرض بکنم، آغاز بشه بستگی به شما داره. البته بهترین حلقه‌ای که می‌تونه این چرخه رو راه بیندازه، مرحله ارزیابی زندگی است. اما ما در این جلسات از مرحله رسالت زندگی با همدیگه آغاز می‌کنیم ولی شما می‌تونین از هر حلقه‌ی این برنامه‌ی نه مرحله‌ای اون رو آغاز بکنید. اجازه بدین یک خودارزیابی با پرسش‌های زیر و برای راه‌اندازی این برنامه داشته باشیم. پس یک کاغذ و قلم بردارید و همین جلسه اول با هم دیگه یک کارگاه رو اجرا بکنیم.

سؤال اول: آیا من، مأموریت خودم را تعریف کرده‌ام؟ آیا مأموریت من منحصر به فرده؟

سؤال دارم: برای چه ارزش‌هایی زندگی می‌کنم؟ ارزش‌های خودم رو شفاف کرده‌ام؟

سؤال سوم: آیا من چشم‌اندازی برای آینده خودم ترسیم کرده‌ام؟ این چشم‌انداز به چه میزان چالش‌برانگیزه؟

پرسش چهارم: برای دستیابی به آینده خود، تحلیل درستی از قابلیت‌ها،‌ استعدادها،‌ توانمندی‌ها یا ضعف‌ها و آسیب‌های خودم دارم؟

پرسش پنجم: آیا فرصت‌ها،‌چالش‌ها و تهدیدهای خودم را برای دستیابی به آینده مطلوبی که تعریف کرده‌ام شناسایی کرده‌ام؟

پرسش ششم: آیا اهداف کوتاه، میان و بلندمدت خودم را شفاف تعریف کرده‌ام؟

پرسش هفتم: نقشه‌ای از ارتباطات بین این اهداف برای طی مسیر زندگی ترسیم کرده‌ام؟

پرسش هشتم: آیا شاخص‌ها یا سنجه‌ها یا معیارهایی برای اندازه‌گیری اهداف خودم دارم؟ آیا این معیارها معنی‌دار هستند؟

پرسش نهم: در حال حاضر، فعالیت‌های زندگی من می‌تواند اهداف من رو محقق کند؟

پرسش دهم: چه فعالیت‌های جدیدی برای تحقق اهداف آینده‌ام باید انجام بدهم؟ آیا این‌ها را مشخص کرده‌ام؟

پرسش یازدهم: چه کسانی بایستی از اهداف من اطلاع داشته باشند؟ آیا با آن‌ها گفتگو کرده‌ام؟ آن‌ها با من همسو شده‌اند؟

پرسش دوازدهم: برنامه‌ی زندگی خودم رو پایش می‌کنم؟ عملکرد زندگی من چگونه گزارش می‌شود؟ چطور برای خودم یک گزارش عملکرد می‌تونم تهیه بکنم؟

پرسش سیزدهم: از تحقق اهداف خود ارزیابی دارم؟ چه اهدافی محقق شدند؟ و چرا؟ کدام یک از آن‌ها محقق نشدند و باز چرا؟

پرسش چهاردهم:  پیرامون من در دنیا چه تغییراتی در حال شکل‌گیری است که بایستی آن‌ها را مدنظر قرار بدهم؟

پرسش پانزدهم رو شما بگید و یا پرسش‌هایی به این پرسش‌هایی که تا الان با هم مرور کردیم اضافه کنید. حتماً می دونید که پرسش کلید دانش است و ارزیابی با پرسش های نظام مندی می تونه شما رو به شناخت بهتری برسونه و در شناخت بهتر یاری بده. حالا بریم ببینیم برنامه رشد فردی یا برف چیست؟ چرخه برنامه رشد فردی یا برف چرخه‌ی ساخت‌یافته، راهبردی و نه مرحله‌ای است که تلاش دارد تا برنامه زندگی شما رو منحصر به فرد کنه. این نه مرحله به شرح زیر است:

مرحله اول: رسالت زندگی، چه مأموریت، ارزش‌ها، و چشم‌اندازی رو باید در زندگی دنبال کنیم؟

مرحله دوم: تحلیل زندگی، قوت‌ها، ضعف‌ها، فرصت‌ها و تهدیدها برای دستیابی به آینده مطلوب زندگی چیست؟

مرحله سوم: نقشه زندگی، چه نقشه‌ای از اهداف برای دستیابی به آینده مطلوب دارم و هر یک از اهداف چه ارتباطی با هم دارند؟

مرحله چهارم: کارت زندگی، با چه سنجه‌ها و شاخص‌هایی باید اهداف زندگی خودم رو اندازه‌گیری کنم؟

مرحله پنجم:همسویی زندگی، چگونه باید افرادی که پیرامون من قرار دارند، مثل همسر، فرزندان، پدر و مادر، دوستان، مدیران و سایر افراد برای دستیابی به اهداف همسو بشیم.

مرحله ششم: فعالیت زندگی، چه ابتکارات یا فعالیت‌هایی رو با چه اولویتی باید انجام بدم تا به آینده مطلوب نزدیکتر بشوم.

مرحله هفتم: پایش زندگی، چگونه یک گزارش واقعی عملکرد از زندگی روزانه، یا هفتگی یا ماهانه  خودم می‌تونم بسازم.

مرحله هشتم: ارزیابی زندگی، چگونه از این گزارش‌ها و برنامه‌ها استفاده کنم و ببینم به چه اهدافی رسیده‌ام، کدومشون در حال دستیابی هست و دارم می‌رسم؟ و چه اهدافی رو عقب هستم؟

مرحله نهم: تغییر زندگی، ببینم واقعاً مسیری رو که رفتم، اون مسیری بود که باید می‌رفتم یا باید بعضی از اهداف خودم رو تغییر بدم. چه قابلیت‌های درونی و چه فرصت‌های بیرونی جدیدی است که باید استفاده کنم از اونها و در برنامه اضافه کنم

برای اینکه من بتونم یک مقدار چارچوب برنامه رشد فردی رو خلاصه‌تر به شما عرض بکنم، اجازه بدین که سه پرسش کلیدی رو در این مدل به شما عرضه بکنم و شما به این سه پرسش، پاسخ بدید: اولین پرسش کلیدی اینه که چرا هستم؟ دلیل آفرینش من چیست؟ دلیل اصلی این زندگی چیست؟ این اولین پرسش است بنام پرسش چرایی. معمولاً رهبران بزرگ، اولین سؤال یا پرسشی که از خودشون می پرسند این هست که چرا. در بین پرسش کلیدی این هست که چه ارزش جدیدی رو در زندگی می‌خوام خلق بکنم. من چه تفاوت ویژه‌ای نسبت به دیگران دارم؟ چه چیزی باعث می‌شود تا دیگران نگاه متفاوتی به من داشته باشند. به این پرسش کلیدی می‌گوئیم: چه چیزی. و سومین پرسش این هست که نحوه دستیابی به ویژگی یکتا و منحصر به فرد من چیست؟ چگونه بایستی مسیر کلان خودم رو کشف و طی کنم؟ به این پرسش می‌گوئیم؛ پرسش چگونه. پس ما سه پرسش کلیدی رو در همین ابتدا مطرح کردیم: چرا، چه چیزی و چگونه. پس همین الان دست به کار بشید. کاغذ و قلمی رو بردارید. اون رو به سه قسمت مساوی تقسیم بکنید و پاسخ هر پرسش رو از چرا، چه چیزی و چگونه در این کاغذ مرقوم بفرمائید. اجازه بدین بگیم که به دنبال نوشتن متن زیبا نباشید هر آنچه که بر اندیشه شما در رابطه با این پرسش‌ها خطور می‌کند رو روی کاغذ بیارید. چرا؟ چون بعداً ‌فرصت دارید که اون رو ویرایش بکنید. توجه داشته باشید که واقعیت‌های ذهنی خودتون رو در مورد این سه پرسش بنویسید. خیلی سپاسگزارم که به عرایض بنده در این جلسه اول گوش دادید. انشاءالله در جلسات بعدی در خدمت شما خواهم بود.

امیدوارم که این درس برای شما مفید واقع شده باشه. بسیار خوشحال خواهم شد تا در بخش دیدگاه‌ها، نظرات، ایده‌ها، پیشنهادها و یا پرسش‌های خود را مطرح کنید تا از دیدگاه‌های شما در جهت بهبود اطلاع پیدا کنم.

ارادتمند شما – مسعود چیتگرها

کلاس کار و زندگی‌ت رو بالاتر ببر!اطلاعات بیشتر
+