جمع‌بندی

در این جلسه توصیه‌هایی در مورد اجرای برنامه‌ای دارم که در این نه مرحله تهیه کردید. این توصیه‌ها رو جدی بگیرید.

برای دانلود فایل صوتی کافی‌ست اینجا کلیک کنید (حجم ۴ مگابایت)

لینک و مطالب مرتبط با این درس

برای شنیدن فایل صوتی درس قبلی (نهم) اینجا کلیک کنید

متن فایل صوتی جمع‌بندی

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام عرض می‌کنم خدمت شما دوست عزیز، و خوشامد می‌گویم ورود شما را به جلسه دهم دوره رایگان برنامه رشد فردی یا برف. من مسعود چیتگرها هستم، سخنران،‌ نویسنده و مربی تغییر در خدمت‌تون هستم با موضوع جمع‌بندی برنامه. این جلسه، جلسه‌ی آخری است که در خدمت شما هستم. ما با یک مسیر ده جلسه‌ای که مسیری ساخت‌یافته، راهبردی و هماهنگ بود، در خدمت شما بودیم و فکر می‌کنم الان تقریباً‌ بدونیم که یک برنامه رشد فردی رو برای خودمون بسازیم. البته مطمئن هستم که هر کاری احتیاج به تمرین داره، مهارت برنامه‌ریزی فردی هم، احتیاج به تمرین داره خصوصاً این مسیری که با همدیگه رفتیم. با تمرین هست که مهارت برنامه‌ریزی شما، افزایش پیدا می‌کنه و من هم توصیه می‌کنم به شما که حتماً‌ تمرین رو فراموش نکنید و اگر بخواهید مهارت‌تون افزایش پیدا بکنه، توصیه‌ام این هست که تمرین،‌ تمرین و باز تمرین.

اجازه می‌خواهم که یک خلاصه‌ای رو از کل ۹ جلسه قبلی با همدیگه مرور بکنیم. ابتدا گفتم که برنامه رشد فردی یک برنامه ساخت‌یافته است، راهبردی است، و هارمونی‌محوره، در جلسه قبلی خدمت شما عرض کردیم که این برنامه، برنامه‌ای ای‌ست که با رسالت زندگی و مأموریت و چشم‌انداز شروع می‌شود. یک تحلیل برای دستیابی به آینده مطلوب‌مون باید داشته باشیم. یک نقشه راهی رو برای تحقق آن آینده ترسیم بکنیم. این نقشه رو با شاخص‌ها و معیارهایی سنجش بکنیم، خودمون رو،‌ خانواده‌مون رو، و کسانی که ذینفع این برنامه هستند رو با این برنامه همسو و هم‌جهت بکنیم. فعالیت‌های زندگی‌مون رو باید اولویت‌بندی بکنیم تا در جهت تحقق این برنامه پیوند برقرار بکنه. بتونیم این برنامه رو پایش بکنیم و در نهایت، ارزیابی بکنیم که عملکردمون اگر مطلوبیت لازم رو داره،‌ اون رو ادامه بدهیم و اگر مطلوبیت لازم رو نداره در دو جهت بهبودهای عمده و عمیق حرکت بکنیم. در این جلسه آخر من چند تا توصیه برای اجرای برنامه شما دارم.

توصیه اول من این است که حتماً و حتماً و حتماً برنامه‌ای که می‌خواهیم تدوین بکنیم رو در یک صفحه خلاصه بکنید. حالا این یک صفحه می‌تونه یک صفحه A3 باشه یا حتی می‌تونه یک صفحه A4 باشه. برنامه بیشتر از یک صفحه به نظر من مطلوبیت لازم را نخواهد داشت. توصیه دوم این هستش که این یک صفحه برنامه‌ای که انجام دادید رو با سلیقه خودتون خوشگل‌سازی بکنید. رنگ‌آمیزی بکنید. از رنگ‌های شاد و متنوع برای برنامه‌تون استفاده بکنید. از شکل‌های مختلف و از یک طراحی منحصر به فرد برای برنامه‌تون استفاده بکنید. توصیه سوم این هست که این برنامه یک صفحه‌ای رو در جایی نصب بکنید که در هر روز صبح به صبح یا آخر شب اون برنامه رو می‌توانید مشاهده بکنید و مرور بکنید. اگر یک صفحه باشد می‌تونید در جیب خودتون یا در کیف‌تون قرار بدهید یا اگر یک صفحه هست در صفحه دسکتاپ لپ‌تاپ‌تون یا کامپیوترتون قرار بدهید که هر وقت خواستید دسترسی داشته باشید و بتونید کل برنامه را با یک نگاه داشته باشید. توصیه چهارم این هست که جایی رو در برنامه قرار بدید که بتوانید یادداشت‌هائی رو یا نکات اجرایی رو خلاصه و به صورت فرازگونه آن‌ها را اونجا بنویسید و از این یادداشت‌ها و نکات اجرایی برای بهبود یا بازنگری برنامه‌تون استفاده کنید. توصیه پنجم این هست که در هر روز یک گزارش عملکرد از برنامه خودتون داشته باشید. کدامیک از اهداف‌تون تحقق پیدا کرد، کدامیک از برنامه‌تون دچار مشکل شد، کدام مشکلات و موانعی رو در برنامه‌تون می‌بینید که باید اون‌ها رو حل بکنید. پس توصیه‌ام اینه که در هر روز، یک گزارش عملکرد از برنامه خودتون تهیه بکنید. این گزارش عملکرد یک گزارش عملکرد واقعی باید باشه. و توصیه ششم یا توصیه آخرم این هست که همواره به پویایی و تغییر برنامه فکر بکنید. این برنامه رشد فردی برنامه ایستا نیست، برنامه ساکن نیست، برنامه پویا است، اگر فکر می‌کنید هدفی رو باید تغییر بدهید یک لحظه تردید در تغییر آن هدف نداشته باشید، اگر فکر می‌کنید فعالیتی رو از برنامه‌تون باید حذف بکنید و به این تصمیم رسیدید، حتما آن فعالیت رو حذف بکنید. خیلی وقت‌ها ما در برنامه‌هامون نمی‌توانیم تصمیم‌های سخت بگیریم و همین عدم تصمیم‌گیری‌های سخت، باعث می‌شود که برنامه ما به کندی پیش برود. همواره برای شما دوست عزیز آرزوی به‌روزی و موفقیت می‌کنم و امیدوارم این دوره رایگان برای شما مفید بوده باشد. پیروز و سربلند و کامیاب باشید و تا دوره‌های دیگه شما رو به خدای بزرگ می‌سپارم. خدا نگهدار شما.

امیدوارم که این درس برای شما مفید واقع شده باشه. بسیار خوشحال خواهم شد تا در بخش دیدگاه‌ها، نظرات، ایده‌ها، پیشنهادها و یا پرسش‌های خود را مطرح کنید تا از دیدگاه‌های شما در جهت بهبود اطلاع پیدا کنم.

ارادتمند شما – مسعود چیتگرها

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
کلاس کار و زندگی‌ت رو بالاتر ببر!اطلاعات بیشتر
+