1. خانه
  2. مقالات
  3. دستاورد نظام پیشنهادها در یک شرکت ایرانی

دستاورد نظام پیشنهادها در یک شرکت ایرانی

بازدید : 7,917

دستاورد نظام پیشنهادها در یک شرکت ایرانی

Rate this post

شرکت تولیدی الیاف ابریشم پنجمین سال فعالیت خود را پشت سر می‌گذاشت. * با توجه به جوان بودن سازمان و کارکنان و نگرانی مدیریت از خستگی ناشی از یکنواختی کار برای کارکنان تصمیم گرفته شد فعالیت‌های تازه‌ای برای بهبود مستمر عملیات و کیفیت و تنوع محصولات در اولویت‌های کاری شرکت قرار گیرد. با توجه به تجربه مدیریت در استفاده از سیستم پیشنهادها در شرکت‌های دیگر این ابزار بعنوان محرک فعالیت‌های فوق انتخاب شد و بخشی از دستاورد آن در اینجا بیان می‌شود.

از انجائی که یکی از پارامترهای تاثیرگذار در استقرار بهینه سیستم پیشنهادها و همچنین توسعه آن در طول زمان، وجود یک دبیرخانه منظم با دبیری علاقمند به تغییر  و با روابط عمومی خوب است، چند روز روی این انتخاب مطالعه و بالاخره یکی از همکاران بخش تولید که دارای تجربه مناسب، خوش برخورد، اهل مطالعه و همچنین دارای مقبولیت مناسبی بین همکاران بود انتخاب شد.

طی یک دوره سه ماهه دو سمینار آشنائی با سیستم پیشنهادات و آموزش ایده‌پردازی برای کارکنان برگزار شد. دبیرخانه ایجاد، کمیته راهبری انتخاب، رویه اجرائی و ائین نامه سیستم پیشنهادها هم تدوین گردید.

مدیریت مدل بذر پیشنهاد را برای شروع کار نظام پیشنهادات انتخاب و طی جلسه‌ای با اعضاء کمیته سیستم پیشنهادها شاخص‌های توسعه‌ای موردنظر را مطرح نمود. هم‌چنین تصمیم گرفته شد شناسنامه شاخص‌ها تعریف شده تا روندها بدرستی پایش شوند.

بذر پیشنهاد عبارت بود از معرفی نقاط قابل بهبود سازمان که فهرست شده و موضوعات مربوط به هر بخش سازمان توسط دبیرخانه در فرم‌های معینی ثبت و در بخش مربوطه در تابلوی اطلاع‌رسانی نصب می‌شد و از کارکنان خواسته می‌شد که ایده‌های خود را در قالب پیشنهاد به دبیرخانه ارسال نمایند.

دستاورد و موارد قابل بهبود به شرح زیر بود:

= مصرف انرژی در صنعت نساجی بسیار حائز اهمیت است و عملیات نساجی عمدتا مبتنی بر عملیات حرارتی الیاف است. بنابراین مصرف انرژی الکتریکی بازای هر کیلوگرم محصول تولید شده، شاخص پایش معرفی و از  همکاران خواسته شد ایده‌های خود را در خصوص کاهش مصرف انرژی ارائه نمایند. کاهش مصرف انرژی دستاورد بزرگی برای این شرکت محسوب می‌شد.

= مسئولیت بستن تجهیزات و تنظیم ماشین برای تولید محصول جدید طبق برنامه تولید با بخش فنی بوده و راه‌اندازی ماشین توسط اپرتور ماشین انجام می‌شد. هماهنگی بین این دو واحد معمولا با اتلاف زمان معنی‌داری انجام می‌شد که عملا توقف و تولید از دست رفته به همراه داشت. کاهش زمان انجام این فرایند بعنوان بذر پیشنهاد برای واحدهای فنی و تولید تعریف شد.

= سرعت تولید تقریبا در تمام صنایع رابطه مستقیم با بهره‌وری و قیمت تمام‌شده دارد و تحویل سفارشات مشتریان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در شرایط عادی اپراتورها در مقابل افزایش سرعت مقاومت می‌کنند زیرا باعث افزایش حجم کاری و مسئولیت انها می‌شود. بنابراین باید با روش‌های مناسب روی این موضوع کار کرد. افزایش سرعت تولید با شرط حفظ کیفیت و در نظر کرفتن پاداش ویژه برای ایده‌ها به بخش‌های مختلف تولید سپرده شد. این دستاورد ارزشمند بود.

= تهیه و نگهداری ملزومات تولید و بسته‌بندی به بهانه جلوگیری از ریسک توقفات معمولا به سمتی می‌رود که انبارها همواره مملو از ملزومات بوده که علاوه بر بار مالی، فضای زیادی نیز برای انبارش این کالاها مورد نیاز است و هم‌چنین امنیت و جلوگیری از حوادث دغدقه دیگری برای شرکت است. بنابراین به حداقل رساندن موجودی انبارها برای تولید با لحاظ نمودن ریسک معقول برای جلوگیری از  توقف هدف مناسبی برای انبارها و تدارکات بود.

= تنوع محصولات از مزیت‌های یک سازمان در رقابت است و باعث می‌شود با تامین حداکثری اقلام مورد نیاز مشتری علاوه بر کسب وفاداری انان فروش نیز با سهولت بیشتری انجام شود. یکی از ویژگی‌های مثبت صنعت نساجی این است که براحتی می‌توان با تغییراتی در مراحل تولید و پارامترهای عملیاتی، محصول جدید بدست آورد بنابراین جمع‌اوری ایده‌های جدید برای محصول به تمام بخش‌های مهندسی تولیدات واگذار شد.

دستاورد

  • نتایج بدست آمده برای شاخص‌های مختلف طی یک دوره سه ساله بشرح ذیل بود:

= شاخص مصرف انرژی از ۳٫۵ کیلو وات بازای هر کیلو گرم تولید به ۲٫۱ کاهش یافت که برای ۵۰ تن تولید روزانه صرف‌جوئی معادل ۷۰ مگاوات روزانه حاصل می‌شد. طرح‌های مرتبط با این صرفه‌جوئی

تقویت عایق‌بندی زون‌های حرارتی تمام دستگاه‌های تولیدی

تغییر برنامه کوره‌های گرم‌کن قالب‌های تولیدی و توقف در شیفت پر باری

انتقال برخی از عملیات تولیدی از شیفت پرباری به شیفت کم‌باری

استفاده از خروجی کوره‌های هوای گرم برای تامین اب گرم مصرفی و متوقف کردن یکی از دیگ‌های بخار

= متوسط زمان بستن تجهیزات تولیدی از زمان توقف تا راه‌اندازی مجدد از ۲۱۰ دقیقه به ۹۵ دقیقه در هر ماشین در هر روز که باعث افزایش تولید حدود ۱۰ درصدی تولید روزانه  یعنی ۵ تن گردید. طرح‌های با بیشترین تاثیر:

استفاده از تجهیزات با باز و بست سریع برای کاهش زمان اچارکشی

استفاده از شابلن‌های تنظیم بجای ابزار اندازه‌گیری

انتقال مسئولیت بستن تجهیزات به اپراتورهای تولید با آموزش مناسب به ایشان و حذف زمان‌های هماهنگی

= شاخص سرعت‌ها با توجه باینکه پاداش ویژه‌ای از طرف مدیریت مشخص شده بود در این دوره به دفعات با افزایش سرعت‌ها در مجموع ۴۳ درصد افزایش یافته  و این به مفهوم ۲۱٫۵ تن افزایش تولید بود. طرح‌های مرتبط:

افزایش سرعت در تولیدات اولیه و ثانویه با تغییر تنظیمات

افزایش سرعت تولید با افزایش کیفیت روان‌سازهای مصرفی برای جلوگیری از پارگی الیاف

انجام مراقبت‌های ویژه و سرویس حین تولید در مسیرها و قالب‌های عبور الیاف برای افزایش سرعت

تغییر چیدمان اپراتورها برای سرعت بخشیدن به تخلیه محصولات از خروجی ماشین

= شاخص موجودی انبار از موجودی برای ۱۷ روز تولید به موجودی برای سه روز تولید کاهش یافت. این به مفهوم کاهش ۸۲ درصدی موجودی، هزینه مالی و فضای انبار و ریسک‌ها در انبارداری بود. اهم طرح‌های پیشنهادی و دستاورد این طرح‌ها:

تغییر تعداد تامین‌کنندگان برای کاهش ریسک توقف

تغییر در مفاد قرارداد برای ذخیره‌سازی احتیاطی باندازه ۴ روز مصرف توسط تامین‌کننده و نگهداری در محل وی

همگن‌سازی سفارشات برای کاهش تنوع ملزومات و کاهش دفعات سفارش

تغییر مفاد قرارداد با ترابری برای تغییر در حجم بار به منظور کاهش تعداد هر حمل

تغییرات در استانداردهای بسته‌بندی و استفاده از ملزومات مشترک برای محصولات متفاوت

= شاخص محصولات جدید

با ایده‌های جمع‌آوری شده ۳ محصول کاملا جدید و استراتژیک تولید شد و همچنین بهبودهائی روی ۱۱ مورد از محصولات موجود برای توسعه استفاده از این محصولات در کاربردهای جدید بوجود آمد. این محصولات جدید و بهبود یافته حدود ۲۰ درصد از کل فروش را در بر می‌گرفت در حالی‌که حاشیه سودی دو برابر متوسط سود کل محصولات داشت.

مجموع صرفه‌جوئی ناشی از سیستم پیشنهادات در سال اول ۲ میلیارد ریال، در سال دوم ۵ میلیارد ریال و در سال سوم ۱۱ میلیارد ریال شد. این اعداد زمانی معنی‌دار می‌شوند که بدانیم در سال سوم معادل حدود ۲ درصد از فروش شرکت و حدود ۱۷ درصد از سود شرکت است.

با توجه به نتایج و دستاورد کسب‌شده در گام بعدی مدیریت به منظور توسعه فرهنگ مشارکت به کمیته پیشنهادها توصیه کرد که جمع‌آوری پیشنهادات آزاد و ایجاد گروه‌های ارائه پیشنهاد را در دستور کار خود قرار دهند.

* تمام نام‌ها و زمان‌ها فرضی است.

امتیاز به این مطلب

Rate this post

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
بازدید : 7,917

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

کلاس کار و زندگی‌ت رو بالاتر ببر!اطلاعات بیشتر
+