1. خانه
  2. مقالات
  3. رهبری
  4. دستورکار تغییر استراتژیک

دستورکار تغییر استراتژیک

مدیریت تغییر و دستورکار تغییر استراتژیک
بازدید : 67,604

دستورکار تغییر استراتژیک

Rate this post

دستورکار تغییر استراتژیک از ابزارهای جدیدی است که در سیستم منظومه جامع مدیریت کسب و کار به کار گرفته شده و بسیار کارآمد است. بیانیه چشم‌انداز یک هدف و توصیف بسیار کلان از نحوه توجه سازمان برای ایجاد ارزش در آینده را ارایه می‌دهد. اما کارکنان سازمان ممکن است چرایی نیاز سازمان به یک استراتژی جدید و تغییر سازمانی برای دستیابی به این هدف چالشی را درک نکنند. ایجاد حس ضرورت و گفت‌وگو درباره نیاز به این تغییر از نقش‌های اصلی رهبری است. رهبران می توانند از ابزار مدیریتی که ما آن را دستورکار تغییر استراتژیک می‌نامیم استفاده کنند تا انگیزه‌ای برای اینکه چرا تغییر تحولگرا ضروری است، فراهم آورند. این دستورکار تغییر استراتژیک وضعیت جاری ساختارها، قابلیت‌ها و فرایندهای مختلف سازمانی را با آنچه آنها باید طی سه تا پنج سال آینده به آن برسند، مقایسه می‌کند.

دستورکار تغییر سازمان انتقال خون کانادا

موقعیتی را در نظر بگیرید که گراهام شر هنگام دستیابی به پست مدیرعاملی سازمان انتقال خون کانادا با آن مواجه شد. این سازمان زمان بحران بنگاه‌ها در دهه ۱٩٩۰ تأسیس شد. این سازمان پس از رسوایی شرم‌آور صلیب سرخ کانادا جانشین آن شد. علت این رسوایی شکست در اداره، مدیریت و تصمیم‌گیری بود که منجر به عفونت هزاران نفر از مردم کانادا به علت خون آلوده شد. این رسوایی موجب از دست رفتن جبران‌ناپذیر اعتماد به کل سیستم شد. سازمان انتقال خون کانادا در سال‌های اولیه به معضلات عملیاتی پرداخت تا بتواند مسائل سیستم را برطرف کند. بعد از حدود چهار سال کار فشرده، این شرکت گزارش داد که سیستم تأمین خون در کانادا با وجود میزان کافی از فرآورده‌های خونی مطمئن و با کیفیت بالا سیستم مطمئنی است که در صورت نیاز می‌تواند نیازهای درمانگاه‌ها را برطرف کند. در این موقع مدیرعامل سازمان قبلی استعفا داد و شر رئیس سازمان انتقال خون کانادا شد. او عنوان کرد که این سازمان ابتکارات عالی و مستقل بسیاری دارد و هر کدام از آنها با دیگر ابتکارات برای منابع محدود مشابه و بدون مدیریت منسجمی رقابت می‌کنند. شر پس از اینکه معضلات عملیاتی سازمان انتقال خون کانادا را برطرف و وضعیت را سامان داد، فرصت را مناسب دید تا یک سیستم خونی مدرن و بهداشتی به خوبی یک سیستم جهانی ایجاد کند. به این ترتیب مدل عملیاتی سازمان انتقال خون کانادا را تقویت کرد تا به حل دیگر چالش‌های مربوط به ارایه مراقبت‌های بهداشتی در کانادا کمک کند. اما انجام چنین عملی به یک استراتژی شفاف، یک فرایند جدید اجرای استراتژی و همسو‌یی بیشتر در سراسر سازمان نیاز داشت.

دستورکار تغییر

شکل ۱

شر و تیم ارشد مدیریتی او پیش از آغاز چنین سفر دشواری، همانطور که در شکل ۱ می‌بینید، دستورکار صریحی برای تغییر طراحی کردند تا نیاز به تغییر را به تفصیل بیان کنند و برای همه کارکنان بنگاه توضیح دهند. کارکنان اغلب در برابر تغییر مقاومت می‌کنند زیرا آنان نسبت به تعهد مدیر عامل در حمایت از فرآیند تغییر، تردید دارند. پس از اینکه مدیرعامل به وضوح نارضایتی از وضعیت موجود را توضیح داد و در عین حال به تفصیل یک مرور واضح، جزیی و قانع‌کننده برای تغییر را شرح داد، بر این مقاومت به شدت غلبه کرد.

دستورکار تغییر اداره فدرالی تجسس

به عنوان مثالی دیگر، چالش‌های اداره فدرالی تجسس [FBI] ایالت متحده را درنظر بگیرید که از عواقب حمالت تروریستی ۱۱ سپتامبر بود. اداره فدرالی تجسس برای پاسخگویی به چالش‌ها و تهدیدهای رقابتی جدید به یک استراتری کاملاً جدید و تغییرات اساسی در فرهنگ سازمانی نیاز داشت. رابرت مولر، رئیس اداره نیاز به آماده سازی و آموزش همه کارکنان درباره تغییرات عظیم پیشرو را تشخیص داد. همانطور که در شکل ٢ نشان داده شده، او دستورکار تغییر استراتژیک را آماده کرد تا مقیاس و دامنه این دگرگونی را شرح دهد.

این دستورکار تغییر نشان می دهد اداره فدرالی تجسس باید از سازمانی مبتنی بر پرونده (واکنشی به جرایم انجام شده) به سازمانی مبتنی بر تهدید (تلاش جهت جلوگیری بروز حادثه تروریستی) تبدیل شود. نمایندگان به جای محرمانه بودن باید با واحدهای عملیاتی سنتی خارجی کار کنند و با تیم‌های ادغامی همکاری کنند. اداره فدرالی تجسس باید یاد می‌گرفت که در شرایط ناهماهنگ‌تر از این هم باید اطلاعات را با دیگر آژانس‌های فدرالی و ایالتی به اشتراک بگذارد و با آنها کار کند تا به این ترتیب بتوانند از حوادثی که می‌تواند به شهروندان آمریکا آسیب برساند جلوگیری به عمل آورند.

دستورکار تغییر استراتژیک

شکل ۲

این خطوط راهنما که از طریق گفت‌وگو در سازمان پدیدار شده اند، همه سطوح اداره فدرالی تجسس را در تنظیم اهداف مسیر جدید استراتژیک به مشارکت می طلبد وهمه برای درک کامل و حمایت از استراتژی جدید همکاری می‌کنند که در پی آن مشخص می شود. مولر پوستر دستورکار تغییر استراتژیک اداره فدرالی تجسس (شکل ٢) را هر وقتی که از یک حوزه تخصصی دیدار می‌کرد با خود می‌برد. اگر مأموران آن حوزه تردید یا مقاومتی در برابر ابتکارات و رویکردهای جدید داشته باشند، او با استفاده از این پوستر یک صفحه‌ای درمورد علت نیاز به تغییر، دلیل آن را به آنان یادآوری می‌کند.

به طور خلاصه، شروع فرآیند توسعه استراتژی نیازمند تأیید مجدد مأموریت، ارزش‌ها و چشم‌انداز شرکت و شاید هم در صورت نیاز به روزرسانی نشانگاه‌ها در بیانیه چشم‌انداز توسط تیم رهبری است. اگر شرکت در نظر دارد تا یک استراتژی جدید و تحول سازمانی را شروع کند، تیم رهبری بایستی یک دستورکار تغییر استراتژیک برای توصیف گذار فرهنگی، ساختاری و عملیاتی مورد نیاز از گذشته به آینده را به تفصیل شرح دهد و درباره آن گفت‌وگو کند.

امتیاز به این مطلب

Rate this post

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
مدیریت تغییر و دستورکار تغییر استراتژیک
بازدید : 67,604

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

کلاس کار و زندگی‌ت رو بالاتر ببر!اطلاعات بیشتر
+