سیستم نوین مدیریت زندگی (جعبه‌ابزار فردی)

مرحله اول: رسالت زندگی

رسالت زندگی

رسالت زندگی یا رسالت فردی ما چیست؟ هر شخصی که به این دنیا می‌آید منحصر به فرد هست؛ بنابراین، رسالت‌ فردی او هم منحصر به فرد است. رسالت زندگی با رسالت فردی چیست؟ رسالت زندگی با رسالت فردی اولین مرحله‌ی برنامه ساخت‌یافته و راهبردی برنامه رشد فردی است. رسالت زندگی با رسالت فردی نقطه عطفی در زندگی ماست اینکه ما از کجا آمده‌ایم، تا الان چگونه بودیم و اینکه به کجا می‌رویم و چگونه خواهیم رفت. رسالت زندگی با رسالت فردی شما را در زمان حال نگه می‌دارد. اینکه از گذشته‌ات متأسف نمی‌شوی، یا اینکه بر آینده‌ات ترسی نداری هم‌چنان که در کتاب مقدس ما قرآن کریم در آیاتی این مطلب کاملاً شفاف و واضح بیان شده است.

«آگاه باشید که بر دوستان خدا نه بیمی است و نه آنان اندوهگین می‌شوند، همانان که ایمان آورده و پرهیزکاری ورزیده‌اند. در زندگی دنیا و در آخرت مژده بر آنان است. وعده‌های خدا را تبدیلی نیست. این همان کامیابی بزرگ است.»[۱]

پس اگر فوض عظیم می‌خواهید و اگر کامیابی بزرگ می‌خواهید باید رسالت خودتان را تعریف کنید. چه پیامی برای انسان‌های پیرامون‌تان دارید، آن‌ها چه پیامی از تو می‌گیرند. آن را باید ابلاغ کنید. پیامی که دیگران نگفته‌اند و تو باید با توجه به زمان فعلی و به اقتضای شرایطی که در آن قرار دارید، آن پیام را بگویید. بسته به زمان و بسته به مکانی که وجود دارد.

رسالت زندگی

به این پرسش اساسی که معلم پیتر دراکر از شاگردش پرسیده است توجه کنید.

«بخاطر چه چیزی باید از تو یاد کنند؟»

اگر این پرسش را در سن پنجاه سالگی! از خودتان بپرسید چه پاسخی به آن خواهید داد؟ اینجاست که باید رسالت زندگی را تعریف کنید تا وقتی به سن پنجاه سالگی می‌رسید بتوانید بگویید که من رسالتی داشتم و آن رسالت را اجرایی و عملیاتی کردم. پس رسالت زندگی نشان می‌دهد که شما چه کسی هستید، چه پیامی دارید، و به کجا چشم دوخته‌اید. رسالت زندگی شامل سه بیانیه مهم است که باید آن‌ها را بنویسید.

اول مأموریت: مأموریت می‌گوید که چه پیامی دارم. چه پیام منحصر‌به‌فردی را من باید داشته باشم.

دو، ارزش‌ها: بیانیه ارزش‌ها می‌گوید که من چه کسی هستم. و

سه، چشم‌انداز، در اولین گام برای تحقق ارزش‌ها و مأموریت‌ام به کجا چشم دوخته‌ام.

پس نخستین ویژگی کسانی که رسالت خودشان را تعریف می‌کنند این هست که بر دیگران اثر می‌گذارند و به عنوان رهبران جامعه، اجتماعات پیرامون خودشان را هدایت می‌کنند. حالا یک ارزیابی کنیم. آیا ما اثرگذار یا رهبری در جامعه هستیم یا تأثیرپذیر و پیرو. اگر در اجتماعاتی که در آن‌ها هستید مثل خانواده‌تان، مثل سازمان‌تان، و مثل دوستان‌تان می‌بینید که اثرگذار هستید پس رسالتی در پس پرده دارید و اگر نه فوراً باید رسالت خودتان را تعریف و تدوین کنید.

[۱] یونس / ۶۲-۶۴

 

 

چرا برنامه رشد فردی، این برنامه چیست و چگونه کار می‌کند؟ (وبینار ضبط‌شده)

 

جایگاه رسالت زندگی در برنامه رشد فردی (برف) کجاست؟

جایگاه رسالت زندگی مواردی است که در تصویر زیر تیره‌ شده است. این یعنی رسالت زندگی از مهم‌ترین بیانیه‌هایی است که شما باید تهیه کنید و بذانیذ که مأموریت، ارزش‌ها و چشم‌انداز شما جیست.

 

 

>> مرحله دوم: تحلیل زندگی >>

بازگشت به برنامه رشد فردی (برف)

برای ثبت‌نام رایگان و دانلود فایل‌ها کافی است نام و ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

here-rhtoric

 

نگران نباشید؛ ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد!

کلاس کار و زندگی‌ت رو بالاتر ببر!اطلاعات بیشتر
+