1. خانه
  2. مقالات
  3. رشد
  4. رشد فردی با نوآوری در شیوه انجام کارها

رشد فردی با نوآوری در شیوه انجام کارها

بازدید : 3,594

رشد فردی با نوآوری در شیوه انجام کارها

Rate this post

رشد فردی برنامه‌ی اجرایی برای ارتقاء آگاهی‌های شخصی شما است. حتما همه شما با برنامه‌های درسی دوست عزیزم آقای چیتگرها آشنا هستید. نمی دانم چند تا از درس‌های ایشان را دیده‌اید یا گوش داده‌اید!!! اما دیر یا زود وقتی وارد مراحل اجرایی کارهایتان می‌شوید با این مسأله برخورد می‌کنید که چطور هم به همه‌ی کارهای روزمره‌ام برسم، هم برنامه‌های رشد فردی و خودشکوفایی که برای خودم برنامه‌ریزی کرده‌ام را گام به گام و به‌طور اثربخش اجرا کنم؟ درسته که اولویت‌بندی کارها به شما خیلی کمک می‌کند اما اگر بخواهید خیلی پیشرفته‌تر و بهره‌ورتر عمل کنید من یک چارچوب خیلی جالب و جذاب به شما یاد می‌دهم.

کدام یک از کارهای شما مهم‌تر و پیچیده‌تر است؟

تمام کارهای خودتان چه مهم و اولویت‌دار و چه عادی و پیش پا افتاده را بنویسید. حالا هر یک از کارهایتان را بر اساس دو شاخص زیر طبقه‌بندی کنید :
۱٫ اهمیت (نسبت به رسالتی که برای خودتان تعریف کرده‌اید)
۲٫ پیچیدگی (از نظر امکان اجرای آن توسط خودتان یا کمک گرفتن از یک متخصص)

با این طبقه‌بندی همه‌ی کارهای شما در قالب یکی از ۴ گروه زیر قرار می‌گیرند :
۱٫ اهمیت پایین – پیچیدگی پایین
۲٫ اهمیت بالا – پیچیدگی پایین
۳٫ اهمیت پایین – پیچیدگی بالا
۴٫ اهمیت بالا – پیچیدگی بالا

به نظرتان نسبت به هر یک از این کارها باید چگونه رفتار کنید؟
بیایید چند تا مثال را با هم مرور کنیم :
+ پرداخت هزینه‌های ادواری مانند قبوض، اجاره خانه، اقساط و …. . درسته اینها را می‌توانید در گروه اول قرار بدهید.
+ خرید مایحتاج روزانه مثل نان و میوه و لبنیات، گوش کردن به اخبار روزانه تلویزیون و … . بله این فعالیت‌ها را هم می‌توانید در گروه دوم بگذارید.
+ تعمیر لوازم خانه، کامپیوتر خانگی یا لپ تاپ شخصی و موبایل و … . کاملاً درست حدس زدید، این‌ها هم جزء گروه سوم هستند.
+ ادای به موقع و کامل نمازهای پنجگانه، ورزش صبحگاهی، مطالعه کتاب‌های مفید برنامه‌ریزی شده، ارتباط مؤثر با همسر و فرزندان و دوستان و …. . بدیهی است که این‌ها هم در گروه آخر قرار می‌گیرند.

 

رشد فردی

بهترین اقدام نسبت به هر یک از فعالیت‌ها چیست؟

خب حالا فکر می‌کنید با هر کدام از این گروه فعالیت‌ها چطور باید رفتار کنید؟ آیا شده که به خاطر انجام کارهای گروه اول، دوم و سوم به کارهای گروه چهارم نرسید؟ من تصور می‌کنم این مسأله برای رشد فردی شما خیلی جدی است! پس به چارچوب زیر دقت کنید :

۱٫ بهترین راهبرد برای فعالیت‌های گروه ۱ (اهمیت پایین – پیچیدگی پایین) : خودکارسازی فعالیت‌ها

اگرچه این روزها همه ی ما کم و بیش از نعمت فناوری‌های روز استفاده می‌کنیم، اما هنوز هم خیلی وقت‌ها به دلیل اینکه به روش‌های قبلی خو گرفته‌ایم ساعت‌های زیادی از وقت‌مان را صرف انجام کارهایی می‌کنیم که خیلی ساده‌تر، بهتر و سریع‌تر می‌توان با انواع روش‌های جدید انجام داد. مثلاً آیا از شیوه پرداخت اقساط یا پرداخت های منظم بانکی استفاده کرده‌اید؟ کافی است یک روتین ساده را برای پرداخت‌های منظم دوره‌ای خودتان تعریف کنید تا به‌طور اتوماتیک مبالغ مشخصی در زمان‌های مشخصی از حسابتان کم شده و به حساب اشخاص حقیقی و حقوقی مورد نظر شما واریز بشود. با این کار هم ذهن شما آزاد می‌شود و هم در زمان‌تان صرفه‌جویی خواهد شد. بدین ترتیب وقت بیشتری برای رشد فردی خواهید داشت.

۲٫ بهترین راهبرد برای فعالیت‌های گروه ۲ (اهمیت بالا – پیچیدگی پایین) : بهبود روش‌های انجام کار

بهترین و کوتاه‌ترین مسیر برای رسیدن به هدف چیست؟ تکنیک‌های زیادی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا کارهای روزمره تان را با حداکثر بهره‌وری انجام دهید. چرا وقتی می‌توانید همه‌ی خریدتان را از یک فروشگاه زنجیره‌ای انجام دهید، خرده خرده خرید می‌کنید؟ وقتی می‌توانید اخبار روزانه را آن‌لاین از خبرگزاری‌های مختلف رصد کنید، چرا ساعت‌ها پای تلویزیون می‌نشینید؟ چرا وقتی می‌توانید بهترین انتخاب را (برای خرید انواع وسایل مانند میز و صندلی، وسایل خانه، لوازم صوتی و تصویری و …) از شبکه‌های مجازی داشته باشید ساعت‌ها در بازار قدم می‌زنید؟

۳٫ بهترین راهبرد برای فعالیت‌های گروه ۳ (اهمیت پایین – پیچیدگی بالا) : برون سپاری

چند بار شده که برای درست کردن سیستم‌عامل کامپوتر یا یکی از نرم‌افزارهایتان، یا گوشی موبایل و یا …. ساعت‌ها با آن کلنجار رفته‌اید و بعد از اینکه کاملاً خسته و کلافه شده‌اید، کار را بی نتیجه رها کرده‌اید و در آخر آهی کشیده‌اید که چقدر از وقتتان تلف شده است! کاملاً درست حدس زدید. کافی است یک ارزیابی ساده انجام بدهید تا ببینید این کار از پس شما بر می‌آید یا خیر؟ به محض اینکه این کار را از نوع ۳ تشخصی دادید، معطل نکنید، به سرعت به دنبال متخصص کار بگردید که قطعا در کمترین زمان و با هزینه‌ای مقرون به‌صرفه مشکل شما را حل خواهد کرد. به یاد داشته باشید، وقت شما خیلی بیشتر از این می‌ارزد که بخواهید نگران صرف مقداری پول برای انجام کارهای گروه سه باشید.

۴٫ بهترین راهبرد برای فعالیت‌های گروه ۴ (اهمیت بالا – پیچیدگی بالا) : بازآفرینی روش‌های قبلی

تاکنون چند بار تصمیم‌ گرفته‌اید مهارت‌های زبانتان را افزایش دهید اما در میانه‌ی راه آن را رها کرده‌اید؟ چند بار یک کتاب مهم را شروع به خواندن کرده اید اما به نیمه‌های آن که رسیده‌اید، آن را کنار گذاشته‌اید؟ چند بار تصمیم‌ گرفته‌اید ورزش صبحگاهی منظمی را روزانه انجام دهید و …. ! بله این کارها مهمترین کارهای شما در زندگی است. افراد موفق همیشه بیشترین تمرکز را بر روی این گروه از برنامه‌های خود دارند. البته باید مراقب باشید که در همین کارها کاملا برنامه‌ای متوازن داشته باشید. یعنی همانقدر که کارهای شخصی شما مهم است، ایفای مسئولیت‌های شما درقبال دیگران هم اهمیت دارد. به هر حال در این بخش شما باید به گونه‌ای متفاوت از گذشته رفتار کنید. به قول اینشتین ما نمی‌توانیم مشکلاتمان را با همان طرز فکری حل کنیم که با آن، مشکلات را به‌وجود آورده‌ایم! دراینجا شما باید با روش‌هایی متفاوت که مبتنی بر مسئولیت‌پذیری، شفاف کردن رسالت شخصی در زندگی، تعیین یک چشم انداز روشن از آینده و اولویت قرار دادن کارهای مهم و ضروری است، عمل کنید.

جالب است بدانید که الگوی فوق یکی از روش‌های مدرن تحلیل فرایندها در سازمان‌های بزرگ برای بهبود سیستم‌ها است.

 

امتیاز به این مطلب

Rate this post

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
بازدید : 3,594

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

کلاس کار و زندگی‌ت رو بالاتر ببر!اطلاعات بیشتر
+