1. خانه
  2. مقالات
  3. کارآفرینی
  4. رهآورد تلاش در شرکت ریکو

رهآورد تلاش در شرکت ریکو

شرکت ریکو
بازدید : 4,604

رهآورد تلاش در شرکت ریکو

Rate this post

ريکو به دنبال دستيابی به موجی از موفقيت‌های چشمگير که حدوداً  ۱۰ سال پيش آغاز شد، به يک استراتژی بسيار متمايز در يکپارچگی چهار واحد کسب‌وکار: ريکوی آمريکا، لانير، ريکوی کانادا و ريکوی آمريکای لاتين احتياج مبرمی پيدا کرد. با توجه به تغيير تحولات گسترده‌ای که در تقاضای بازار تجهيزات اتوماسيون محصولات الکترونيکی اين شرکت رخ داد، مديران ارشد يکی از بخش‌های فرعی شرکت ريکوی ژاپن واقع در نيوجرسی دريافتند که بايد دست به اقدامی جدی بزنند.

در سال ۲۰۰۱، کاتسومی کرک يوشيدا، مديرعامل اين شرکت به اين نتيجه رسيد که نرخ رشد تقاضای محصولات سنتی اين شرکت – دستگاه‌های ديجيتالی فتوکپی سياه و سفيد، دستگاه‌های فاکس و چاپگرهای ليزری – روند نزولی دارد، در حالی که بازار محصولات رنگی، دستگاه‌های فتوکپی چاپگرهای چندکاره بسرعت رو به رشد است. او دريافت که ريکو ديگر نمی‌تواند برای ايجاد ارزش‌آفرينی پايدار تنها به تعالی و نوآوری متکی باشد. وفاداری و صميميت مشتری نسبت به شرکت در موفقيت آتی ريکو نقش کليدی را ايفا خواهد کرد و اين موضوع به معنای لزوم رويکرد ارائه راهکارها براساس پيشنهادات مشتريان بود. يوشيدا فهميد که واحدهای زيادی در ريکو بايد کاملاً يکپارچه و منسجم شوند تا بتوانند راهکارهای جامع سفارشی ارائه کنند. آن سال، شرکت مباحثی را در مورد تمرکز بازار جديد خود آغاز به معرفی کارت امتيازی متوازن به عنوان ساختار موردنياز برای تحول استراتژيک اقدام کرد. اتفاقاً اين زمان فرارسيده بود: تيم مديران در واحدهای سازمانی مختلف ريکو برای توسعه چهاردهمين برنامه سه ساله استراتژيک خود (برنامه ميان مدت) اخيراً تشکيل جلسه داد. اين تيم نقشه استراتژی و کارت امتيازی متوازن سطح کلان را طراحی، سپس نقشه‌های استراتژی و کارت‌های امتيازی متوازن را برای هر چهار واحد کسب‌وکار خود توسعه داد. اين شرکت نقشه‌های استراتژی و کارت‌های امتيازی متوازن مذکور را در دوازده شعبه آمريکای جنوبی خود به صورت آبشاری انتقال داد. يوشيدا ده سنجه مهم جهانی کارت امتيازی متوازن را در يک صفحه برای يکپارچه‌سازی همه واحدها ترتيب داد و يک تيم مشاوره را نيز برای آموزش توسعه اجرای کارت امتيازی به مديران ارشد به ياری طلبيد. تيم مذکور با هدف همسويی کارکنان، هر يک از آنها را بر مبنای سه تا پنج هدف که با اهداف سنجه‌های استراتژيک شرکت، هم‌چنين اهداف کارت امتيازی بخش کارکنان همسو و هماهنگ بود، ارزيابی کرد. شرکت هم‌چنين برای دستيابی به اهداف هر يک از کارکنان، برنامه پاداش‌دهی و پرداخت عملکرد به آنها را نيز به اجرا درآورد.

در سال ۲۰۰۵ ريکو با اجرای پانزدهمين برنامه ميان‌مدت خود، بيش از پيش برنامه کارت امتيازی متوازن شرکت را اصلاح کرد. سوسومو سام ايچيوکا، جانشين يوشيدا، يک استراتژی رشد دارای اهداف عالی را توسعه داد و اين شرکت ۲.۹ ميليارد دلاری را به شرکت ۳.۸۵ ميليارد دلاری تبديل کرد. اگرچه اين استراتژی اصلاحی مبتنی بر همان مأموريت، چشم‌انداز و ارزش‌های اصلی استراتژی سال ۱۹۹۹ بود – تبديل شدن به شرکت تراز اول در ارائه راهکارهای مدارک در آمريکای جنوبی و شمالی – اما ريکو برای انعکاس تمرکز تغييريافته شرکت به مشتری، اين بيانيه‌ها را به‌روز کرد. برای مثال، چشم‌انداز ريکو بيش از پيش توسعه يافت: «تبديل شدن به يکی از شرکت‌های فورچون ۵۰۰ با دستيابی به کارآترين بازده سرمايه‌گذاری‌ها بر مدارک مشتريان». اکنون مضامين استراتژيک حتی بيش از گذشته بر نيازهای مشتری تأکيد داشت.

اين شرکت فرايند تدوين استراتژی خود را نيز اصلاح نقشه‌های استراتژی و کارت‌های امتيازی متوازن جديد را توسعه داد. مديران ارشد در قالب تيم‌های برنامه‌ريزی استراتژيک از سوی چهار شرکت، طی يک دوره زمانی شش‌ماهه در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ جلسات مداوم تدوين استراتژی را تشکيل دادند که در آن ابتکارات استراتژيک نيز شناسايی شد. اداره برنامه‌ريزی و استراتژی که در سال ۲۰۰۴ با هدف هماهنگی برنامه‌ريزی استراتژيک تأسيس شد، چندين سری جلسه برای چهار تيم کليدی چندوظيفه‌ای را که مسئوليت نظارت بر اجرای استراتژی سراسر سازمان را برعهده داشتند، برگزار کرد. سام هوسو، معاون و مدير اين اداره و تنی چند از مديران ارشد به منظور گستردش اين استراتژی اصلاحی، چند نقشه استراتژی و کارت امتيازی متوازن جديد را توسعه دادند. ريکو يک برنامه تشکيل جلسات مرور سه ماهه و ماهانه در سطح بنگاه و هم‌چنين سطح واحدهای کسب‌وکار را نيز به مرحله اجرا گذاشت.

اين شرکت فراتر از روند معمولی بودجه‌بندی عملياتی، رويکردی يکسان را برای تعريف، همسويی و اولويت‌بندی پروژه‌ها معرفی کرد. واحدهای کسب‌وکار ريکو هر ساله ابتکاراتی را پيشنهاد می‌دادند که در تأمين بودجه‌های سرمايه‌ای توسعه‌گرا برای پروژه‌های استراتژيک بحث داشتند.

مديرعامل به اتفاق همکاران اداره برنامه‌ريزی و استراتژی ابتکارات جالب‌توجه را انتخاب کرده، براساس اهميت استراتژيک اين ابتکارات، اعتبار موردنظر را تخصيص دادند.

ريکو به واسطه انجام اين اقدامات به نتايج برتری دست يافت. کانی ميناکاوا، معاون و مدير مالی ريکو در اين رابطه اظهار کرد: «نقشه استراتژی و کارت امتيازی متوازن ما مظهر شيوه‌ای انقلابی در مديريت کسب‌وکار است، شيوه‌ای که هر فردی را قادر می‌کند تا سهم خود را در دستيابی به استراتژی‌ها درک کند. با کمک اين رويکرد، ما ريکو را به سازمانی استراتژی‌محور تبديل کرديم». برای اطلاع بيشتر شما به خلاصه‌ای از رهآورد تلاش ريکو اشاره می‌کنیم:

رهآورد تلاش ریکو

  • در سال مالی ۲۰۰۴، فروش ريکو در آمريکای شمالی جنوبی ۶.۸ درصد بيشتر از سال قبل افزايش و ريکوی آمريکای لاتين نيز برای اولين بار در سال ۲۰۰۴ در هر يک از کشورهايی که توليد داشت به قابليت سوددهی دست يافت.
  • سهم بازار دستگاه‌های کپی ديجيتالی سياه و سفيد رنگی از ۱۷.۶ درصد در سال ۲۰۰۱ به ۲۴.۱ درصد در سال ۲۰۰۴ رشد کرد.
  • برنامه ميثاق، يک ابتکار استراتژيک اجراشده در سال ۲۰۰ با هدف افزايش ارتباطات با مشتری بود که منجر به افزايش ۴۲ درصدی درآمدها در پايان اولين سال (سال مالی ۲۰۰۴) شد و تا اواخر سال مالی ۲۰۰۵ نيز به يک رشد ۱۷۲ درصدی نسبت به سال قبل رسيد.
  • براساس ارزيابی شرکت پژوهش‌های مستقل کانسنسس ريسرچ، ميزان آگاهی مشتريان از برند ريکو به طور قابل توجهی از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۴ ارتقاء پيدا کرد.
  • ريکو کل ضايعات قابل‌بازيافت را از ۱۹.۱ درصد در سال ۲۰۰۱ به ۲۵.۲ درصد در سال ۲۰۰۴ افزايش داد. ضايعات تجهيزات توليدی ريکو در آمريکای جنوبی و شمالی نيز که بايد به گورستان زباله منتقل می‌شد، به صفر رسيد. به عبارت ديگر، ضايعات اين مناطق ۱۰۰ درصد بازيافت شدند.

امتیاز به این مطلب

Rate this post

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
شرکت ریکو
بازدید : 4,604

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

کلاس کار و زندگی‌ت رو بالاتر ببر!اطلاعات بیشتر
+