1. خانه
  2. مقالات
  3. رهبری
  4. شبکه‌سازی در رهبری: اهمیت و نحوه‌ی توسعه و استفاده از آن

شبکه‌سازی در رهبری: اهمیت و نحوه‌ی توسعه و استفاده از آن

شبکه سازی در رهبری

شبکه‌سازی در رهبری: اهمیت و نحوه‌ی توسعه و استفاده از آن

5/5 - (3 امتیاز)

چگونه رهبران شبکه‌های ارتباطی خود را توسعه می‌دهند و از آن استفاده می‌کنند 

شبکه سازی در رهبری به این موضوع می‌پردازد که شبکه‌های حرفه‌ای همیشه آن طور که شایسته است مورد توجه قرار نمی‌گیرند.

 

در حالی که شبکه‌سازی اغلب با اشتیاق توسط افرادی پذیرفته می‌شود که تازه وارد محیط کار می‌شوند یا به‌دنبال ایجاد تغییر شغلی هستند، اما می‌تواند توسط حرفه‌ای‌های میان‌رده و ارشد که معتقدند شبکه‌شان کافی است و دیگر نیازی به گسترش ندارد، نادیده گرفته شود.

 

شبکه‌سازی برای همه مهم است، به‌ویژه کسانی که علاقه‌مند به تبدیل شدن به یک رهبر در سازمان یا صنعت خود هستند. یک شبکه حرفه‌ای خوش‌ساز و نگهداری‌شده می‌تواند یکی از قدرتمندترین ابزارها برای پیشرفت شغلی باشد.

 

اگر می‌خواهید شبکه حرفه‌ای خود را توسعه دهید، در اینجا چندین استراتژی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند، و هم‌چنین نگاهی به برخی از راه‌هایی می‌اندازیم که می‌توانید از شبکه خود برای مؤثرتر شدن و دستیابی به اهداف شغلی خود استفاده کنید.

رهبران چگونه از شبکه‌های خود استفاده می‌کنند

۱. برای شناسایی فرصت‌های شغلی

بسیاری از رهبران کسب و کار از شبکه‌ها و روابط حرفه‌ای خود برای شناسایی فرصت‌های شغلی استفاده می‌کنند. اگر هدف شما پیشرفت در سازمان یا انتقال به یک صنعت جدید است، باید بدانید چه کسی استخدام می‌کند – ترجیحاً قبل از اینکه دیگران از فرصت آگاه شوند. شبکه سازی در رهبری

 

با ایجاد روابط حرفه‌ای با افرادی که در طیف وسیعی از سازمان‌ها و صنایع کار می‌کنند، می‌توانید از طریق اطلاع‌رسانی قبلی در مورد افتتاحیه‌ها، و هم‌چنین از طریق ارتباطات شخصی که می‌تواند به شما کمک کند تا پای خود را جلو بگذارید، یک مزیت رقابتی به دست آورید. این امر صادق است چه شما تازه کار خود را شروع کرده‌اید و چه برای چندین دهه در زمینه کاری خود رهبر بوده‌اید. اگر از فرصتی اطلاع ندارید، نمی‌توانید در پی آن باشید.

۲. برای ایجاد تیم‌های خود

رهبران کسب و کار به سادگی از شبکه‌های خود برای چرخش از یک شغل یا از شغلی به شغل دیگر استفاده نمی‌کنند. آن‌ها از شبکه‌های خود برای درک منافع در نقش‌های موجود خود استفاده می‌کنند. یکی از راه‌های کلیدی که آن‌ها این کار را انجام می‌دهند، مراجعه به مخاطبین خود برای جذب استعداد برای مشاغل مهم در سازمان و تیمشان است.

 

یک شبکه حرفه‌ای توسعه‌یافته و پر از افرادی که در زمینه‌های تخصصی خود بسیار ماهر هستند، مجموعه‌ای از استعداد است که رهبران کسب‌وکار می‌توانند در زمان فرا رسیدن فصل استخدام از آن استفاده کنند. این می‌تواند به ویژه در مواقعی مفید باشد که یک سازمان در فرایند استخدام منظم خود فرصت کار را ندارد – به عنوان مثال، پس از خروج ناگهانی یک بازیگر کلیدی، یا در طول توسعه سریع یک پروژه یا ابتکار جدید. وقتی زمان بسیار مهم است، داشتن شبکه‌ای برای تکیه کردن می‌تواند به معنای تفاوت بین ایجاد یک استخدام خوب و ایجاد یک استخدام عالی باشد. شبکه سازی در رهبری

 

مطالب مرتبط: ۴ نکته برای رشد شبکه حرفه‌ای شما

 

۳. پیش‌بینی تغییر استراتژیک در سازمان

شبکه‌های استراتژیک نباید صرفاً شامل ایجاد ارتباطات جدید خارج از سازمان شما باشد. در حالی‌که ارتباطات خارجی مهم هستند، برای متخصصان نیز به همان اندازه حیاتی است که روابط قوی در سازمان خود ایجاد کنند.

 

آنتونی مایو پروفسور دانشکده بازرگانی هاروارد براساس اصول رهبری می‌گوید: «شبکه‌های داخلی و خارجی شما دارایی‌های مهم رهبری هستند. آن‌ها نحوه دسترسی شما به منابعی مانند اطلاعات، دانش فنی و بودجه است که برای کمک به افرادی که رهبری می‌کنید بسیار حیاتی است. شبکه‌ها هم‌چنین با اتصال شما به افرادی در سازمان‌ها با مهارت‌ها، دیدگاه‌ها و زمینه‌های متفاوت از خودتان، یادگیری شما را تقویت می‌کنند.» شبکه سازی در رهبری

 

با ایجاد یک شبکه داخلی قوی، رهبران می‌توانند به چندین هدف دست یابند. روابط قوی با ذینفعان کلیدی می‌تواند تأیید یک پروژه را آسان‌تر کند یا اگر فرصتی برای ارتقاء پیدا کند، جایگاه فرد را بالا می‌برد. به طور مشابه، با ایجاد روابط با تصمیم‌گیرندگان در سازمان، می‌توان خطوط ارتباطی باز ایجاد کرد و در جریان تغییرات استراتژیک قرار گرفت که ممکن است بر نقش شما تأثیر بگذارد.

۴. نگه‌داشتن نبض صنعت زیر انگشت خود

یک شبکه حرفه‌ای می‌تواند منبع قدرتمندی از ایده‌ها و اطلاعات جدید باشد که رهبران می‌توانند از آن برای نگه‌داشتن نبض صنعت زیر انگشت خود و در کل جهان استفاده کنند. شبکه سازی در رهبری

 

به همین دلیل، رهبران معمولاً فقط با افرادی که انتظار دارند روزی با آن‌ها کار کنند ارتباط برقرار نمی‌کنند. آن‌ها در عوض با رهبران فکری از درون صنایع خود ارتباط برقرار می‌کنند تا در حد امکان صداهای متنوع را گرد هم بیاورند و تبادل آزاد ایده‌ها را تسهیل کنند.

 

اصول رهبری می‌گوید: «شبکه‌های مؤثر مبتنی بر نزدیکی و تنوع روابط درون آن‌ها هستند. اگر یک شبکه بسیار بزرگ دارید که در آن همه یکدیگر را می‌شناسند، اساساً به اطلاعات قدیمی دسترسی دارید. برای شبکه شما مهم‌تر است که منابع جدید و روابط قوی‌تر داشته باشید که بر تمایل به کمک به یکدیگر استوار باشد.» شبکه سازی در رهبری

چگونه شبکه حرفه‌ای خود را توسعه دهید

۱. در سازمان خود شروع کنید

اگر مشتاقانه به دنبال رهبری هستید، صرف زمان برای ایجاد ارتباطات در شرکت شما می‌تواند در را به روی فرصت‌های زیادی باز کند.

 

اختصاص زمان برای نشستن در جلسات، صرف‌نظر از اینکه مستقیماً بر بخش یا ابتکارات شما تأثیر می‌گذارد یا نه، می‌تواند راهی قدرتمند برای نشان دادن علاقه شما به کار دیگران باشد. راهبردهای بالقوه دیگر عبارتند از یک مربی در سازمان بیابید که قبلاً در موقعیت فعلی شما بوده است، تخصص خود به یکی از اعضای دیگر تیم ارائه دهید که به نظر می‌رسد در حال ارتقاء است، یا صرفاً برای صرف غذا با همکاران برای ناهار بیرون بروید. شبکه سازی در رهبری

 

داشتن درک قوی از هوش هیجانی و هم‌چنین نقاط قوت و ضعف خود می‌تواند کمک‌کننده باشد.

۲. از انجمن‌ها، کنفرانس‌ها و رویدادهای حرفه‌ای استفاده کنید

وقتی صحبت از ایجاد یک شبکه قوی از ارتباطات خارجی می‌شود، متخصصان فرصت‌های زیادی برای ارتباط با دیگران در صنعت خود دارند. برای مثال، انجمن‌های حرفه‌ای به طور منظم ناهار و رویدادهای دیگری را میزبانی می‌کنند که در آن اعضاء تشویق می‌شوند تا با هم ارتباط بگیرند. به طور مشابه، کنفرانس‌های صنعتی یا نمایشگاه‌های تجاری می‌توانند ابزار مؤثری برای ملاقات با افراد جدید باشند.

 

سخنرانی در یک رویداد یا شرکت در یک میزگرد را در نظر بگیرید. علاوه بر این که به شما فرصت ملاقات با دیگران را می‌دهد، انجام این کار به شما این امکان را فراهم می‌کند که خود را به عنوان یک منبع – یک متخصص در این زمینه – قرار دهید که دیگران نیز تمایل دارند به آن روی بیاورند.

 

مرتبط: ۵ گام برای ایجاد یک برنامه توسعه رهبری موفق

 

۳. یک مربی شوید

بسیاری از افراد ارزشی را که مربی‌گری می‌تواند ارائه دهد را درک می‌کنند. در مربی‌گری، مربّا می‌تواند از اشتباهات، موفقیت‌ها و تجربیات مربی خود درس بگیرد و آن درس‌ها را در حرفه خود به کار گیرد.

 

مربیان هم‌چنین می‌توانند از رابطه خود با مربّای خود سود ببرند. اولاً، مربی‌گری مستلزم آن است که مربی در مورد شغل خود به منظور هدایت مربّا فکر کند – تمرینی مفید، به ویژه برای کسانی که به انجام آن عادت ندارند. ثانیاً، هنگامی که مربّا از درون سازمان تأمین می‌شود، مربی مستقیماً از عملکرد بهبودیافته مربّا بهره می‌برد.

 

رابطه مربّی و مربّا رابطه قدرتمندی است که اگر به درستی حفظ شود، می‌تواند برای دهه‌ها ادامه یابد. این روزها، افراد معمولاً برای تمام عمر خود در یک سازمان نمی‌مانند. این بدان معناست که یک مربّی ممکن است با بسیاری از افراد که در نهایت در طیف وسیعی از موقعیت‌ها در سازمان‌های مختلف کار می‌کنند، آموزش دهد و روابط برقرار کند – ایجاد شبکه‌ای قوی از سفیرانی که نشان‌دهنده برند مربّی هستند. شبکه سازی در رهبری

شبکه‌سازی در رهبری بسیار مهم است

یک رهبر مؤثر درک می‌کند که شبکه مهم است. به این ترتیب، ایجاد، نگهداری و تعامل با شبکه حرفه‌ای شما باید جزء کلیدی هر برنامه توسعه رهبری باشد. با کمک به شما در شناسایی فرصت‌های شغلی، ایجاد یک تیم موفق، پیش‌بینی تغییرات سازمانی و ماندن در بالای روندهای صنعت، شبکه حرفه‌ای شما یکی از قدرتمندترین ابزارهایی است که به عنوان یک رهبر در اختیار شماست.

آیا می‌خواهید در مورد اینکه چگونه رهبران مؤثر شبکه‌های حرفه‌ای خود را برای پیشبرد اهداف شغلی خود توسعه و پرورش می‌دهند بیشتر بدانید؟ دوره جامع و حرفه‌ای جعبه‌ابزار هبران ما را ببینید.

امتیاز به این مطلب

5/5 - (3 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
شبکه سازی در رهبری
برخیز و عزم جزم «رشد» کناطلاعات بیشتر
+