1. خانه
  2. مقالات
  3. تعامل بلد نیستیم! (به بهانه آسیب‌های اسنپ و حمله به آن)

تعامل بلد نیستیم! (به بهانه آسیب‌های اسنپ و حمله به آن)

بازدید : 4,570

تعامل بلد نیستیم! (به بهانه آسیب‌های اسنپ و حمله به آن)

Rate this post

فیلمی از حمله به استپ در کرمان منتشر شد؛ چند روز پیش در قم رانندگان تاکسی در مقابل استانداری علیه اسنپ تجمع کردند و موارد متعدد دیگری که شک نکنید در شهرهای دور و نزدیک میبینیم. اسنپ یک نمونه عینی از مدیر نابلدی مدیران اجرایی و دولتی ما و همچنین فعالان استارت آپی شاد این صحبت برای بسیاری از دوستان جالب تباشد اما هم مدیران مقصرند هم اسنپ و اما دلایل:

۱٫ مدیران ما آمار بلد نیستند.

میزان رفت و آمد و میزان مسافر و تاکسی و اتوبوس و آزانس ها در شهرها معلوم است  و یا به راحتی قابل دستیابی است. پس اگر نیازی مشاهده می شود باید این فاصله را پرکند و کمک به بهبود مسائل حمل و نقل شهری کند حال اسنپ باشد یا تپسی یا هرچیز دیگر.

۲٫ مدیران دشمن نگر

مدیران اجرایی ما با نگاه سنتی توانایی مدیریت تغییرات را ندارند به همین سادگی! یعنی نمی دانند کی و چطور واکنش مناسب را نشان دهند

۳٫ استارت آپ رقیب باشد نه نابود کننده.

مثال راحتی بزنم تاکسی ها در کشور ما هزینه میدهند تحت نظرند و کوچکترین حرکت آن ها دیده می شود. شغل اصلی افراد زیادی رانندگی تاکسی است پس طبیعی است که با ورود رقیب نابرابر نگران شوند. ین رقیب عملا جوابدهی به جایی ندارد.

۴٫ اسنپ ایرادات جدی دارد.

۴٫۱٫ امنیت: شیوه جذب راننده در اسنپ و مشابه آن عملا تعهد ویژه ای به مثابه تاکسی وجود ندارد هرچند گفته می شود به واسطه آی تی این موضوع قابل توجیه است. چرا که شما نظارت واقعی ندارید و به گفته رانندگان تنها تعهد یک برگه کاغذ است که آن هم برای فرار شرکت می باشد:(۲-۶- کاربران می‌پذیرند که اسنپ خدمات حمل و نقل شهری نیست بلکه تنها خدمات نرم‌افزاری است که ارتباط بین مسافران و رانندگان را جهت توافق بر انجام یک سفر فراهم می‌کند. در خدمات اسنپ کاربر راننده مختار است یک درخواست سفر را بپذیرد یا رد کند، همچنین کاربر مسافر مختار است پس از ارسال درخواست سفر، مشخص شدن راننده و قبل از آغاز عزیمت راننده به نقطۀ مبدا، سفر را انجام دهد یا خیر. لذا هر سفری که مسافر با راننده انجام می‌دهد باید به عنوان یک قرارداد لازم مستقل و رابطۀ قراردادی بین راننده و مسافر در نظر گرفته شود.۶-۱- مسئولیت همۀ اقدامات و افعال کاربران که ناشی از عدم رعایت قوانین موضوعه جمهوری اسلامی ایران از جمله قانون مجازات اسلامی (ارتکاب جرم در هنگام سفر) و قوانین مدنی (ورود خسارت به اموال کاربران) باشد، برعهدۀ شخص متخلف بوده و شرکت هیچ گونه مسئولیتی در قبال اعمال و افعال فوق نداشته و نخواهد داشت و شرکت می‌تواند ضمن غیر فعال کردن حساب کاربری متخلف، از طریق مراجع ذیصلاح، اقدامات قانونی را علیه نامبرده نسبت به احقاق حقوق قانونی شرکت به عمل آورد.)

– مسئولیت کارهای راننده به عهده اسنپ نیست.اسنپ هیچ مسئولیتی در قبال کارها و رفتار راننده که خلاف قوانین کشور باشد را بر عهده نمی‌گیرد و در صورت رخ دادن چنین موردی شما باید از شخص خاطی شکایت کنید نه اسنپ!(http://www.gsm.ir/news/show/35178)

و این یعنی مسافرکشی با ماشین فردی با ظاهر شیک همین .

۴٫۲٫عدم شهرشناسی قوی: در  مواردی رانندگان اسنپ شهر را نمی شناسند و در مقابل راننده تاکسی دآزمون شهرشناسی می دهد.

۴٫۳٫رانندگان ناراضی و گردش بالای کار: به زبان ساده بازار اسنپ برای صاحب آن می صرفد.

۴٫۴٫ فرار از جواب رسمی در قبال مشکلات: استپ با قراردادش عملا از جوابدهی به مشکلات فرار می کند و اگر به ادعا افراد ایجاد کننده تنها یک نرم افزار است پس نیاز به جذب ندارد باید افراد به طور اتوماتیک نصب کنند و عملا نیازی به تعریف مارکت پرحاشیه نیست.

 ۵٫ضعف قانونی:قوانین ما ضعیف دارد و هنوز نمیدانیم با موارد جدید چه قانونی وضع کنیم به زبان ساده تر اسنپ و اثال آن در بسیاری از موارد از همین ضعف بهره برده اند.

۶٫ عدم آموزش: ما به رانندگان تاکسی و غیره آموزش های لازم ارتباط با مشتری را ندادیم و نظارت بر آن ها هم ضعف هایی دارد پس آسیب پذیر شده اند.

القصه شرایط اقتصادی کشور ما و بیکاری بالا و در آمد پایین و محدودیت منابع مالی سبب گرایش به اسنپ شده است اما در این میان افرادی دارند قربانی می شوند که دولت موظف به برقراری توازن در بازار رقابت والا تبعات درگیری اجتمعی آن گران می باشد.

۷٫تعاملی بین مدیران و کسب و کارهای نوپا وجود ندارد.

+ استارت آپ نباید کسب و کاری را نابود کند باید رقابت کند.

+پیش بینی این مسائل پیش آمده ساده بود فقط کمی هوشیاری نیاز داشت.

+محتاط باشیم.

امتیاز به این مطلب

Rate this post

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
بازدید : 4,570

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

کلاس کار و زندگی‌ت رو بالاتر ببر!اطلاعات بیشتر
+