1. خانه
  2. مقالات
  3. فرد یا سیستم؟

فرد یا سیستم؟

فرد یا سیستم
بازدید : 6,870

فرد یا سیستم؟

Rate this post

عملکرد موفق هر فرد یا سازمانی بستگی به دو عامل مهم و اساسی دارد. عامل اول برای موفقیت در عملکرد شایستگی‌های فرد یا سازمان و عامل دوم سیستمی است که می‌تواند فرد یا سازمان زا به عملکرد موفق برساند. این دو لازم و ملزوم هم هستند و بایستی مکمل هم باشند. شایستگی‌ها چیست؟ شایستگی‌ها را می‌توان مجموعه‌ای از دانش (تجارب انباشته بکارگیری‌شده)، مهارت‌ها (توانایی‌های انجام کار) و نگرش‌ها (دیدگاه‌های ذهنی نسبت به پدیده‌ها) نامید. سیستم چیست؟ مجموعه‌ای از عناصر به هم پیوسته که برای یک هدف مشخص کار می‌کنند.

کشور ما به مثابه یک سازمان بزرگ می‌تواند عملکرد موفقی در جنبه‌های مختلفی از قبیل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و غیره داشته باشد. این عملکرد موفق بستگی به افراد این سازمان بزرگ و هم‌چنین سیستم‌های به هم پیوسته آن دارد. در میان این افراد، رهبران سازمان از اهمیت بسزایی برخوردارند. خضوضاً مدیر اجرایی سازمان که در شرکت‌ها به عنوان مدیر عامل و در کشورها به عنوان «رئیس جمهور» نامیده می‌شوند. بنابراین، تلاقی بین فرد (مدیر اجرایی) و سیستم (انضباط سازمانی) می‌تواند چهار منطقه را به وجود آورد:

۱. مدیر اجرایی از نظر شایستگی ضعیف است و سیستم‌ها فشل هستند، اینجاست که مملکت به فنا می‌رود.

۲. مدیر اجرایی از نظر شایستگی قوی است و سیستم‌ها فشل هستند، اینجاست که اجرای برنامه‌ها با ریسک زیادی همراه است.

۳. مدیر اجرایی از نظر شایستگی ضعیف است و سیستم‌ها به طور مرتب کار می‌کند، اینجاست که ما فرصت‌های از دست رفته داریم.

۴. مدیر اجرایی از نظر شایستگی قوی است و سیستم‌ها به طور مرتب کار می‌کند، اینجاست که موفقیت استراتژیک اتفاق خواهد افتاد.

تغییر، حرکت از وضعیت موجود که در آن هستیم به وضعیت مطلوب است که در آینده پدیدار خواهد شد. اگر وضعیت مطلوب منطقه ۴ باشد، آنگاه ما نه تنها یک مدیر اجرایی قوی می‌خواهیم، بلکه افرادی را می‌خواهیم که وضعیت سیستم‌ها را به سمتی ببرند تا این گونه سیستم‌ها به صورت مرتب و سیستماتیک برای دستیابی به اهداف مطلوب کشور کار کنند (چه دولتی و چه خصوصی). بنابراین، اگرچه انتخاب یک مدیر اجرایی قوی می‌تواند به این کمک کند تا کشور به دولت‌داری مطلوب نزدیک شود، اما مرتب‌سازی و سیستماتیک کردن سیستم‌ها یا انضباط سازمانی بایستی هدف اصلی همه مردم در تمامی بخش‌ها باشد تا کشور بتواند به مزیت پایدار دست یابد. پس نباید منتظر قهرمان بمانیم و باید تغییر را از خودمان آغاز کنیم.

مسعود چیتگرها
مربی تغییر

امتیاز به این مطلب

Rate this post

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فرد یا سیستم
بازدید : 6,870

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

کلاس کار و زندگی‌ت رو بالاتر ببر!اطلاعات بیشتر
+