1. خانه
  2. مقالات
  3. رهبری
  4. نوآوری استراتژى كسب‌وكار شما را به سمت آينده هدايت مى‌كند

نوآوری استراتژى كسب‌وكار شما را به سمت آينده هدايت مى‌كند

بازدید : 2,922

نوآوری استراتژى كسب‌وكار شما را به سمت آينده هدايت مى‌كند

Rate this post

سازمان‌هايى كه در تمركز بر مديريت آينده كسب‌وكار مشكل پيدا كرده‌اند به بهانه‌هاى زير متوسل مى‌شوند:

۱. فقدان بينش و دورانديشى بنگاه
۲. آشفتگى صنعت
۳. نارسايى آينده

۱. فقدان بينش و دورانديشى بنگاه
برخى از شركت‌ها طورى مجذوب مديريت كسب‌وكار امروزى خود مى‌شوند كه ادعا مى‌كنند نمى‌توانند براى انديشيدن درباره فردا زمان و انرژى پيدا كنند. اخيراً از تيم مديريت يك بنگاه ميليارد دلارى پرسيديم كه آيا براى آينده و انتخاب مسير شركت مى‌انديشيد تا بتوانيد به شناسايى فرصت‌هاى جديد كسب‌وكار بپردازيد. از مجموع مصاحبه‌هاى ما در اين بنگاه مشخص شد تنها دو نفر در تيم مديريت زمانى را براى انديشيدن درباره آينده شركت فراتر از دوره برنامه جارى ساليانه صرف كرده‌اند. اين موضوع مسلماً غيرعادى است. بويژه با توجه به فشار بى‌رحمانه و سنگين براى ارائه ارقام فصلى در بسيارى از سازمان‌ها، فوريت كسب‌وكار امروزى جايگزين اهميت كسب‌وكار فردا مى‌شود.

۲. آشفتگى صنعت
مجموعه‌اي از شركت‌هاى ديگر، خصوصاً آن دسته شركت‌هايى كه در صنايع پرشتابى از قبيل ارتباطات و فناورى درگير هستند، ادعا مى‌كنند تلاش‌ها در درك آينده با توجه به آشفتگى و عدم قابليت پيش‌بينى كه در بازارهايشان مى‌بينند، بى‌فايده است. با تغييرات سريع فناورى‌ها، محصولات و قيمت، آنها مدعى هستند كه اين غيرممكن است تا درباره موقعيت‌هاى آن قبيل بازارهايى بيانديشند كه بايد در سه تا پنج سال آينده در آنها حضور داشته باشند. در نتيجه، بسيارى از اين شركت‌ها رويكردى واكنشى را در قبال آينده اتخاذ مى‌كنند و ترجيح مى‌دهند تا يك‌بار براى پويايى بازارهايى تصميم‌گيرى كنندكه شفاف‌ترند.

۳. نارسايى آينده
در نهايت با شركت‌هايى مواجه مى‌شويم كه مى‌دانند درك آينده مهم است و مى‌خواهند آن را انجام دهند، اما از نحوه تغيير جهت براى انجام آن آگاه نيستند. پاسخ عمومى آنها اين است كه سعى در يافتن شخصى دارند تا «آينده را واقعاً درك كند». شخصى كه مى‌تواند به آنها درباره آنچه بايد انجام دهند مشاوره دهد. آنها مى‌خواهند تا پاسخ ارائه شده توسط يك فرد بيرونى روشنفكر انجام شود. تحقيقات اين اشخاص به ندرت «معجزه‌آسا» است. آينده‌گران (Futurist) به طور چشمگيرى در فرضياتى كه مى‌سازند و عواملى كه در نظر مى‌گيرند متفاوت هستند. هيچ كدام براى آينده پاسخ يكسانى ندارند. در نتيجه‌ى عدم اين توجه، آينده براى بسيارى از شركت‌ها ناشناخته و اسرارآميز است. اين رمزآلود بودن، حتى به برخى از افسانه‌ها درباره آينده منتهى مى‌شود كه مى‌تواند واقعاً كشف آن را سست كند.
براى مثال، بسيارى از افراد مى‌بينند چگونه تغييرات ناگهانى تأثيرى روى يك بازار دارند. براساس باور به اين موضوع كه اين تغييرات نمى‌تواند پيش‌بينى شوند، آنها فرض مى‌كنند كه همه «پيش‌بينى‌ها» از آينده نيز دقيق هستند و بايد ارزشمند باشند. بنابراين، در كشف احتمالات آينده خود را به دردسر نمى‌اندازند.

منبع: كتاب «قدرت نوآوري استراتژي»

امتیاز به این مطلب

Rate this post

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
بازدید : 2,922

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

کلاس کار و زندگی‌ت رو ارتقاء بده و بالا ببر!اطلاعات بیشتر
+