1. خانه
 2. مقالات
 3. کارآفرینی
 4. نوآوری در جانسون اند جانسون

نوآوری در جانسون اند جانسون

نوآوری سازمانی
بازدید : 5,814

نوآوری در جانسون اند جانسون

Rate this post

تا اواخر دهه‌ی ۱۸۰۰ کشف نشده بود که بخش زيادي از عفونت‌ها، ناشی از میکروب‌های موجود در هوای اتاق عمل است. این کشف الهام‌بخش رابرت وود جانسون برای اتحاد نیروهای خود و برادرانش ادوارد مید جانسون و جیمز وود جانسون برای آغاز تولید بخیه‌های استریل، پانسمان‌ها و بانداژ برای درمان بیماران و زخم‌های آنها شد. از آنجایی‌که پزشکان و بیمارستان‌ها به دنبال راه‌حلی برای کاهش تعداد مبتلایان به عفونت و مرگ‌ومیر بودند، این ایده به طور گسترده‌ای توسط آنها پذیرفته شد. تا سال ۱۸۸۶، ۱۴ کارمند در کارخانه جانسون اند جانسون یعنی کارخانه‌ی کاغذ دیواری قدیمی مشغول به کار بودند. این فرايند برای ایجاد باند سال به سال بهبود یافت و تا سال ۱۹۱۰، این شرکت به سرعت در حال رشد بود. در سال ۱۹۱۹، یک دفتر در کانادا افتتاح شد و در سال ۱۹۲۳، جانسون اند جانسون در سطح جهانی گسترش یافت.

این شرکت به آرامی به بخش‌های بيشتری از سلامت و بهداشت شامل مواد دارویی، محصولات بهداشتی و منسوجات وارد شد. آنها آغاز به تولید و فروش محصولاتی از قبیل دستمال‌های بهداشتی و پیشگیری از بارداری کردند و در سال ۱۹۶۸ فروش سالانه آنها ۷۰۰ میلیون دلار بود. علاوه بر این، رابرت جانسون، که برای سال‌های زیادی در دهه‌ی ۱۹۰۰ به عنوان مدیر عامل شرکت خدمت کرده بود، به یک «قهرمان موضوعات اجتماعی» تبدیل شده بود. او از افزایش حداقل دستمزد حمایت و بر ايفاي نقش حياتي کسب‌وکار در جامعه تأكيد کرد. جانسون اند جانسون به طور رسمی اصول و مسئولیت‌های خود را مشخص و بیان کرد که اولین مسئولیت آنها مشتریان و دومین مسئولیت آنها کارکنان هستند. جامعه در فهرست آنها سوم بود و سهامداران چهارم بودند.

در سال ۱۹۶۶، جانسون اند جانسون در مورد کاهش سرعت در بخش محصولات حرفه‌ای خود نگران شد و بر جستجوی سایر محصولات مصرفی سودآور تمرکز کرد. جیمز برک یعنی مدیر بازاریابی که جانسون اند جانسون را به موفقیت‌های آینده خود سوق داد، بر کمپین‌های بازاریابی مجله‌ای و تلویزیون تمرکز کرد و این مسئولیت را پذیرفت. به عنوان مثال، کمپین تهاجمی برای دستمال‌های بهداشتی راه‌اندازی شد و در مدت ۱۲ سال، جانسون اند جانسون نیمی از بازار بهداشتی زنانه را در دست داشت. برک تیلنول را نیز به پیشی گرفتن از همه‌ی قرص‌های ضددرد با مواد تشکیل‌دهنده مشابه با کاهش قابل توجه‌ هزینه‎های محصول سوق داد.

در سال ۱۹۸۲، فاجعه‌ی ناگهانی برای جانسون اند جانسون رخ داد و قربانیان تیلنول دستکاری‌شده مصیبت ديدند؛ هفت تا از مشتریان تیلنول پس از مصرف کپسول پوشش‌داده شده با سیانور درگذشتند. به محض شنیدن این خبر، جانسون اند جانسون نه تنها تمام تبلیغات را متوقف کرد بلکه تمام محصولات تیلنول را از قفسه‌های فروشگاه حذف کرد و شرکت با هزینه‌های میلیون دلاری و کاهش قیمت سهام خود به اندازه‌ی 18 درصد در یک روز مواجه شد. پس از اینکه معلوم شد که دستکاری در سطح خرده‌فروشی و نه در قسمت تولید رخ داده است، شرکت کمپین پی‌آر همراه با مدیریت عالی را اجرا کرد و نه یکی، بلکه دو لایه‌ی اضافی مقاوم حفاظتي به ظروف آن اضافه كرد و تعداد لایه‌ي محافظ را به سه لايه افزايش داد.

با توجه به سابقه‌ی طولانی تعهد به مسئولیت‌های اجتماعی، جانسون اند جانسون در برابر انتقاد افزایش هزینه‌های بهداشتی-درمانی در ایالات متحده [آمريكا] ایستاد. تا سال ۲۰۰۹، جانسون اند جانسون یکی از تحسین‌برانگیزترین شرکت‌هاي کشور شد. واحدهای کسب‌وکار عملیاتی شرکت در سال ۲۰۱۰ شامل: (۱) دارو (۳۹ درصد از درآمد)، (۲) متخصص (۳۶ درصد از درآمد) و (۳) مصرف‌کننده (۲۵ درصد از درآمد) بودند. نیمی از درآمد حاصله از بيرون ایالات متحده [آمريكا] بود. این شرکت شبکه‌ای از ۱۹۰ شرکت عملیاتی را در میان ۵۱ کشور گسترش داده است و محصولات خود را در بیش از ۱۷۵ کشور در سراسر جهان به فروش می‌رساند.

اهمیت نوآوری ثابت ایده‌ای جدید برای مدیران جانسون اند جانسون نبود. نوآوری و کارآفرینی سازمانی عاملی در موفقیت این شرکت بوده، و جانسون اند جانسون با دميدن روح کارآفرینی سازمانی تقریباً تمام لایه‌های ساختار سازمانی خود را غنی كرده است.

جف مورفی یعنی مدیر عامل شرکت، بر يافتن راه‌هایی برای بهبود روش‌ها و نوآوری‌های بیشتر تمرکز کرده است. مورفی از معیارهای مختلف برای ترویج و تشویق کارآفرینی سازمانی استفاده می‌کند. او معتقد است نوآوری باید اولویت مطلق کسب‌وکار از طریق موارد زیر باشد:

 • تشویق همکاری‌ متقابل کارکردی به نوآوری
 • گنجاندن نوآوری در بررسی عملکری
 • پاداش‌دهی و به رسمیت شناختن عمومی نوآوری
 • قبول شکست به عنوان فرصت یادگیری
 • تأكيد بر پرسش به جای توجه به تقاضا
 • استخدام کارکنان با سبک‌های تفکر، تجربه، چشم‌انداز و تخصص مختلف
 • پیاده‌سازی سامانه‌ي مدیریت ایده
 • استقرار صندوق‌های سرمایه‌ی اولیه برای توسعه‌ی نوآوری‌های اولیه

شکل رسمی ترویج نوآوری و کارآفرینی سازمانی از طریق شرکت تابعه سرمایه‌ی مخاطره‌آميز جانسون اند جانسون، یعنی جانسون اند جانسون دولوپمنت كورپوريشن است. این حوزه شامل بسیاری از کارشناسان فنآوري و بهداشتی-درمانی است که بر شناسایی شاخص‌های بازار اولیه، کشف روند‌های بهداشتی-درمانی و يافتن فرصت‌های سرمایه‌گذاری راهبردي تمرکز کرده‌اند. این بنگاه کمتر بر بازده مالی و بیشتر بر يافتن گزینه‌های راهبردي بلندمدت برای رشد شرکت متمرکز است. بنگاه توسعه که در توسعه‌ی شرکت‌های بنگاه به عنوان یک کل ادغام شده است، نقش بسیار مهمی در ترویج فرصت‌های همراه با درآمد جدید بازی می‌کند. هدف ارائه‌ی کمک‌های مالی مناسب برای سرمایه‌گذاری است که بر روی محصولات یا خدمات در بخش‌های بهداشت و درمان در حال ظهور تمرکز نموده است. علوم زندگی و فنآوري در دستگاه‌های پزشکی، محصولات مصرفی، تشخیص و مواد دارویی تمرکز اصلی است.

شكل دیگري از ترویج و حمایت از کارآفرینی سازمانی از ابتکارات کارمندان، مانند وبگاه جي‌ان‌جي‌بي‌تي‌دبليودات‌كام است. مارک مونسیو، کارمند جانسون اند جانسون در ارتباطات رسانه‌ای، در سال ۲۰۰۷ وبگاهي را برای کارکنان جانسون اند جانسون برای تعامل غیررسمی درباره‌ي شرکت خود ایجاد کرد. خواه آن برای ترویج ایده‌های جدید، ایجاد اصلاحات یا بحث در مورد آنچه که شرکت در حال انجام است و چرایی آن باشد، فرصت برای بحث در مورد موضوعاتی در میان همکاران از سراسر جهان در دسترس است. این وبگاه حتی بحث روش‌های دستيابي به منابع مالی بنگاه برای حمایت از اختراعات و ایده‌های جدید را راه انداخته است.

برخی از نوآوری‌های حاصله بدون ساختار کارآفرینی سازمانی جانسون اند جانسون و دسترسی به منابع مالی ممکن نخواهد بود:

 • ۱۸۹۳: پودر بچه یک بخش کسب‌وکار کاملاً جدید را برای جانسون اند جانسون معرفی و ایجاد کرد.
 • ۱۸۸۹: نخ دندان معرفی شد که در اصل از پس‌مانده‌ی نخ ابریشم اختراع و ساخته شد.
 • ۱۹۲۱: نام تجاری بند-اید چسب آماده معرفی شد.
 • ۱۹۲۸: اکوو یعنی لنزهای تماسی یکبار مصرف، معرفی شد.
 • ۱۹۳۱: ارتو-گینل یعنی اولین ژل پیشگیری از بارداری معرفی شد.
 • دهه‌ی ۱۹۶۰. شرکت عملیاتی جانسون اند جانسون یعنی بنگاه کوردیس استنت عروق کرونر را معرفی کرد.

محصول یا خدمت نوآورانه‌ی بعدی جانسون اند جانسون چيست؟ با راه‌اندازی درست و ساختاردهي تأمين مالی، هيچ شکي وجود ندارد كه اكتشافي نو به زودي راهش را به دستان مصرف‌کننده مي‌رساند.

منبع: کتاب «کارآفرینی سازمانی» هیسریچ

امتیاز به این مطلب

Rate this post

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
نوآوری سازمانی
بازدید : 5,814

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

کلاس کار و زندگی‌ت رو بالاتر ببر!اطلاعات بیشتر
+