1. خانه
  2. مقالات
  3. رشد
  4. هوشمندتر، نه سخت‌تر

هوشمندتر، نه سخت‌تر

هوشمندتر

هوشمندتر، نه سخت‌تر

5/5 - (6 امتیاز)

راهنمای زیست‌هکری [Biohacker] برای دستیابی به بدن و ذهنی که می‌خواهید

هوشمندتر، نه سخت‌تر (۲۰۲۳) راهنمای زیست‌هکری سیستم‌های سوخت‌وسازی [metabolic]، عصبی [neurological] و پس‌زایی [epigenetic] شماست. این کتاب به شما نشان می‌دهد که چگونه با ایجاد سیستم عامل گوشت یا MeatOS خود، آنچه را که می‌خواهید با انجام کارهای کمتر انجام دهید. با انجام هوشمندانه‌تر کارها، نه سخت‌تر، رفاه‌تان را به حداکثر برسانید.

 

دیو آسپری را «پدر زیست‌هک» می‌نامند. او جنبش رو به رشدی را برای انسان‌ها شروع کرد تا کنترل زیست‌شناسی‌ش را در دست بگیرند. او که بنیانگذار چندین شرکت از جمله بولت‌پروف [Bulletproof]، آپگرید لبز [Upgrade Labs]، دنجر کافی [Danger Coffee]، و هوم‌بیوتیک [Homebiotic] است، چهار بار نویسنده پرفروش نیویورک تایمز شد. و میزبان پادکست هیومن آپگرید [The Human Upgrade] است که بیش از ۲۵۰ میلیون دانلود دارد.

این کتاب چه چیزی برای من دارد؟ بهتر از حالت عادی شوید

دیو آسپری می‌خواهد بهتر از حالت عادی باشد. او می‌خواهد به شما کمک کند که بهتر از حد معمول باشید. او از شما می‌خواهد که الهام بگیرید، ریسک‌پذیر شوید، رویاهای خودتان را دنبال کنید و غیر قابل پیش‌بینی باشید.

 

برای رسیدن به همه اینها، به انرژی و انعطاف‌پذیری نیاز دارید. به طور متناقض، شما همچنین باید تنبل باشید. بله درست است! تنبلی شما در واقع شما را قوی‌تر می‌کند.

 

در این خلاصه‌کتاب، دقیقاً نحوه عملکرد آن را خواهید فهمید. همچنین یک هدیه ویژه در مورد اینکه زیست‌هک دقیقاً چیست و چند هک در دسترس و سطح متوسط برای شروع دریافت خواهید کرد.

 

احساس تنبلی می‌کنید؟ سپس بیایید شروع کنیم؛ اما به‌آرامی.

 

هشدار: در این خلاصه‌کتاب، دیدگاه‌های آسپری را همانطور‌که او ارائه می‌کند، ارائه خواهیم کرد. اما قبل از ایجاد هر گونه تغییر شدید در رژیم غذایی، برنامه ورزشی یا رژیم سلامتی، همیشه باید با پزشک‌تان مشورت کنید.

زیست‌هکری ۱۰۱

بدن شما به طور خاص برای تداوم زندگی طراحی شده است. برای انجام این کار، باید زنده بمانید. بنابراین هدف اصلی بدن شما نمردن و مصرف کمترین انرژی برای رسیدن به آن است. در واقع، آسپری می‌گوید، هر سلول در بدن شما طوری برنامه‌ریزی شده است که کمترین میزان ممکن را انجام دهد.

 

این بخشی از سیستم عامل گوشت شما یا MeatOS است. درست مانند سیستم عامل یک کامپیوتر، این سیستم در پس‌زمینه اجرا می‌شود و شما را در حالت خلبان خودکار نگه می‌دارد. این کدی است که، از جمله موارد دیگر، به کبد شما دستور می‌دهد که الکل را بعد از تزریق تکیلا تجزیه کند، شما را به نفس کشیدن نگه می‌دارد، و چشمان‌تان را چشمک می‌زند. نامرئی می‌ماند، مگر اینکه شکسته شود.

 

همانطورکه می‌توانید یک کامپیوتر را هک کنید، می‌توانید سیستم عامل گوشت [MeatOS] خودتان را نیز هک کنید تا با تلاش کمتر به نتایج دلخواه‌تان برسید. این در قلب رویکرد هوشمندانه‌تر-نه-سخت‌تر است. شما باید مسئول کد خودتان باشید نه برعکس.

 

اولین کاری که باید انجام دهید این است که به دنبال راه‌حل‌های رفع سریع نباشید و به جای آن بازی طولانی را انجام دهید. رژیم‌های ۳۰ روزه برای کاهش وزن سریع و تمرینات ورزشی با حداکثر مکش را متوقف کنید. با یافتن هک‌هایی که بهترین نتایج را به شما می‌دهند، تنبلی درونی خودتان را در آغوش بگیرید. اما قبل از اینکه به فکر هک باشید، باید یک رژیم غذایی خوب برای بهینه‌سازی انرژی‌تان ایجاد کنید.

 

اول، شما باید رژیم غذایی خود را از آنچه که آسپری آن را ضد مغذی می‌نامد خلاص کنید. مواد شیمیایی طبیعی و مصنوعی که در جذب مواد مغذی و مواد معدنی از غذای شما اختلال ایجاد می‌کنند. او می‌گوید که مقصر شماره یک اسید فیتیک است. این در بسیاری از غذاهای فرآوری شده با پایه گیاهی و همچنین در آجیل، دانه‌ها، لوبیاها، حبوبات، غلات کامل، سویا و ذرت یافت می‌شود. بله، همه چیزهایی که دیگران می‌گویند هم برای شما و هم برای محیط‌زیست مفید است. مصرف خود را کاهش دهید. و گوشت چطور؟ آسپری توصیه می‌کند از خوردن مرغ‌های کارخانه‌ای خودداری کنید، قرار گرفتن در معرض گوشت خوک را قطع و جایگزین‌های گوشت را حذف کنید. همچنین مقدار ماهی را که می‌خورید محدود کنید.

 

در مرحله بعد، مطمئن شوید که ویتامین‌های محلول در چربی – D، A، K و E – را به اندازه کافی دریافت می‌کنید. زیرا اکثر افرادی که از یک رژیم غذایی استاندارد استفاده می‌کنند از مقادیر توصیه‌شده عدول می‌کنند. سپس، همین کار را با مواد معدنی انجام دهید. کلسیم، منیزیم، سدیم، پتاسیم، فسفر، گوگرد و آهن اصلی‌ترین آنها هستند. اما به مواد معدنی کمیاب نیز نیاز دارید، مانند روی، ید، کوبولت و مس.

 

البته، شما همچنین باید مقادیر مناسبی از چربی‌های اشباع، پروتئین، فیبر و کربوهیدرات‌ها را مصرف کنید.

 

در نهایت، اگر می‌خواهید رژیم غذایی خود را بهینه کنید، از مکمل‌ها استفاده کنید. متأسفانه، سبک زندگی مدرن ما به این معنی است که شما فقط از رژیم غذایی خودتان به اندازه کافی چیزی که نیاز دارید دریافت نمی‌کنید. مکمل‌ها شامل ویتامین‌ها هستند. سبزیجات، ادویه‌جات و ترشی‌جات؛ پری‌بیوتیک‌ها، پروبیوتیک‌ها و پست‌بیوتیک‌ها؛ مکمل‌های انرژی؛ و مواد معدنی.

 

اطمینان حاصل کنید که مقادیر مورد نیاز خودتان را از همه اینها دریافت می‌کنید، و زمینه را ایجاد خواهید کرد.

هدف‌تان را انتخاب کنید

اگر به طور جدی می‌خواهید خودتان را بهبود ببخشید، باید بدانید که واقعاً چه می‌خواهید و سپس برای خود اهدافی تعیین کنید. تجربه آسپری نشان می‌دهد که بیشتر مردم ترکیبی از تنها پنج ویژگی را می‌خواهند: قدرت بیشتر؛ آمادگی قلبی-عروقی بهتر؛ بهبود سطح انرژی و سوخت‌وساز؛ افزایش عملکرد مغز؛ و کاهش استرس و بهبودی آسان‌تر.

 

اما در مورد طول عمر بیشتر، عملکرد جنسی بهتر و کاهش وزن چطور؟ خُب، زمانی که شما پنج مورد دیگر را مرتب می‌کنید، همه اینها به طور خودکار «رفع» می‌شوند. و هنگامی‌که شما یکی از این پنج پایه را بهبود می‌بخشید، به مرور زمان، بقیه نیز سازگار می‌شوند.

 

یک دستور خوب برای هک زیستی این است که با انرژی شروع کنید، سپس مغزتان را، به دنبال آن قدرت، استرس و کاردیو. اما هدف شما به آنچه در حال حاضر برای شما مهم است بستگی دارد. بنابراین با خیال راحت هدف را مطابق با خودتان تغییر دهید.

 

در بخش‌های بعدی، به چند هک برای هر یک از ویژگی‌های اساسی می‌پردازیم که مردم می‌خواهند.

قوی‌تر شدن و بهبود تناسب قلبی عروقی

به باشگاه بروید، چیزهایی را بلند کنید، از بعضی چیزها فرار کنید، کارهای بیشتری انجام دهید، بعد از آن پودر پروتئین بنوشید، قوی‌تر و سریع‌تر شوید. کار می‌کند، درست است؟ خُب؛ متأسفانه نه مبارزه با تنبلی ذاتی بدن راه‌حلی نیست. پس چیست؟

 

بدن شما دارای حسگرهایی به نام گیرنده‌های عمقی است. این حسگرهای حرکت، عمل و مکان از شما مراقبت می‌کنند. آنها مطمئن می‌شوند که شما بیش از حد به خودتان فشار نمی‌آورید. اما متأسفانه، آنها همچنین با مغزتان کار می‌کنند تا محدودیت‌های نادرستی برای توانایی شما تعیین کنند. آنها شما را فریب می‌دهند و فکر می‌کنید قدرت و انرژی کمتری نسبت به آنچه هستید دارید. بنابراین باید راهی برای پیشی گرفتن از آن حسگرها بدون آسیب رساندن به خودتان پیدا کنید. در اینجا چند هک برای انجام این کار وجود دارد:

 

ابتدا از وزنه‌ها و کابل‌ها و دستگاه‌های سبک ناتیلوس استفاده کنید. بر روی خستگی سریع با استفاده از وزنه‌های سنگین و حفظ فرم خوب تمرکز کنید. حداقل ده ثانیه برای پایین آوردن وزنه‌ها وقت بگذارید. تکرارها را بدون وقفه انجام دهید تا زمانی که خسته شدید.

 

دوم، تمرینات ایزومتریک مانند نگه داشتن بدن در یک پلانک انجام دهید. دستاوردهای سریعی به دست نخواهید آورد، اما در فواصل کوتاه موثر هستند.

 

و برای چیزهای چالش‌برانگیزتر، از نوارهای مقاومت استفاده کنید. استفاده از این موارد منجر به خستگی سریع‌تر عضلات شما می‌شود. نتیجه؟ ماهیچه‌های شما سه برابر سریع‌تر از زمانی رشد می‌کنند که وزنه بلند می‌کنید.

 

وقتی نوبت به کاردیو می‌رسد، با تردمیل و دوچرخه‌های ورزشی متوقف شوید! آنها ممکن است بهتر از انجام ندادن هیچ تمرینی باشند، اما این در مورد همه چیز است. در عوض، شروع به انجام تمرینات تناوبی با شدت‌های مختلف کنید. به زبان ساده، یک تا دو دقیقه به شدت بالا دوچرخه‌سواری کنید یا بدوید، چند دقیقه به شدت متوسط؛ و سپس، به شدت بسیار بسیار کم. صبر کنید تا ضربان قلب شما به سطح قبل از شروع تمرین برگردد و سپس چهار تا پنج بار تکرار کنید.

 

برای چیزی چالش‌برانگیزتر، تمرینات تناوبی با شدت بالا را امتحان کنید. با رفتن به یک پارک و پیاده‌روی شروع کنید – آهسته، بسیار آهسته. سپس به مدت ۳۰ ثانیه با سرعت کامل بپرید. سپس به آهسته راه رفتن برگردید تا ضربان قلب به حالت عادی بازگردد. سپس یک سرعت ۳۰ ثانیه‌ای دیگر. حدود ۲۰ دقیقه تکرار کنید. از زمان پیاده‌روی برای مراقبه استفاده کنید. بهتر است به جای آهسته راه رفتن، روی زمین دراز بکشید. قلب شما مجبور نیست آنقدر سخت کار کند تا خون از پاهایتان برگردد.

سطح انرژی و سوخت‌وسازتان را بهبود بخشید

سطح انرژی شما از تبدیل هوا و غذا به برق حاصل می‌شود. هر چه در آن بهتر باشید، قدرت بیشتری خواهید داشت. و همچنین عملکرد قلبی بهتر.

 

برای دستیابی به سطوح انرژی بالاتر، سیستم عامل گوشت [MeatOS] شما باید فکر کند که با نوعی سختی روبرو هستید. وقتی این اتفاق می‌افتد، سلول‌های شما سرعت میتوژنز را افزایش می‌دهند، میتوکندری‌های جدید، «نیروگاه‌های سلول‌های شما» و میتوفاژی ایجاد می‌کنند که میتوکندری‌های ضعیف و ناکارآمد را از بین می‌برد. بیایید ببینیم چگونه:

 

ابتدا می‌توانید از هک‌های ویبره استفاده کنید. ارتعاش کل بدن قسمت‌هایی از بدن را که معمولاً اکسیژن کمی دریافت می‌کنند، اکسیژن می‌دهد. همچنین بدن شما را فریب می‌دهد تا فکر کند بیشتر از آنچه که هست انجام می‌دهد. با چیزی بسیار ساده مانند ارتعاش صوتی شروع کنید. بنشینید، نفس عمیقی بکشید و بگویید «اوهوم». ارتعاشات باعث می‌شود تمام بدن شما زمزمه کند. ریباندینگ این را تا حدی بالا می‌برد. ریباندر یک ترامپولین کوچک است که می‌توانید با حرکت دادن تمام بافت‌های بدن خود بالا و پایین بپرید. و کمی بیشتر به سمت بالا حرکت کنید، می‌توانید از لرزش نقطه‌ای استفاده کنید – این می‌تواند تأثیرات عمیقی بر سیستم عصبی شما داشته باشد و همچنین می‌تواند به بهبودی سریع‌تر کمک کند.

 

دوم، کنترل تنفس شما می‌تواند سیگنال‌های قدرتمندی را به سیستم عامل گوشت [MeatOS] ارسال کند که باید نحوه عملکردتان را تغییر دهد. شما می‌توانید خود را در حالت هیپوکسی کنترل‌شده قرار دهید. جایی که بدن شما اکسیژن کافی ندارد یا حداقل فکر می‌کند که ندارد. در نهایت، هیپوکسی می‌تواند کشنده باشد. اما وقتی کنترل شود، می‌تواند کارایی متابولیسم شما را افزایش دهد. شما می‌توانید این کار را به سادگی با حبس نفس انجام دهید. این کاملاً ایمن است زیرا فیزیولوژی شما تضمین می‌کند که نمی‌توانید به بی‌هوشی برسید. حبس کردن نفس می‌تواند رگ‌زایی – تشکیل عروق خونی جدید را افزایش دهد. علاوه بر این، میتوکندری شما را تقویت کرده و جریان خون شما را از طریق اتساع مویرگی بهبود می‌بخشد.

 

پیروی از این شیوه‌ها به زودی «انرژی» را از دور کمر شما به هر چیز دیگری در زندگی شما منتقل می‌کند.

کارکرد مغز و حس خودتان را تقویت کنید

هنگامی‌که یک گوریل برای اولین بار با آینه آشنا می‌شود – و بله، دانشمندان این کار را انجام داده‌اند – برای یک لحظه یخ می‌زند، فکر می‌کند و سپس متوجه می‌شود که خودش را می‌بیند. سپس، با این دیدگاه جدید، حتی ممکن است شروع به چیدن برگ گیر کرده بین دندان‌هایش کند و از آینه برای راهنمایی استفاده کند.

 

چرا این را می‌گوییم؟ خُب، مغز شما کمی شبیه گوریل است. خودآگاهی کمی دارد زیرا حسگرهای آن به بیرون نگاه می‌کنند. آنچه در اطراف شماست را زیر نظر دارد و به بهبود خودش فکر نمی‌کند. اما اگر بدانید چگونه مغز خود را هک کنید، آن را با خود سازگار می‌کند، بهینه می‌کند، رشد می‌کند و تکامل می‌یابد. بنابراین بیایید چند روش را بررسی کنیم که می‌توانید انجام دهید:

 

ابتدا می‌توانید از دستگاه‌های نوروفیدبک خانگی استفاده کنید. اینها از الکتروانسفالوگرافی یا EEG برای خواندن امواج مغزی شما استفاده می‌کنند. می‌توانید از اینها برای کمک به آموزش مغزتان برای تغییر وضعیت‌های ذهنی مختلف یا حفظ آرامش استفاده کنید.

 

سپس، می‌توانید از هک‌های مستقیم عصبی، به‌ویژه از عصب واگ که از مغز، پایین گردن و به روده شما می‌گذرد، استفاده کنید. مسئول پاسخ جنگ یا گریز شما از جمله موارد دیگر است. می‌توانید دستگاه‌هایی بخرید که عصب واگ شما را تحریک می‌کند تا احساس آرامش به شما بدهد، استرس و اضطراب را کاهش دهد، میگرن و سایر دردها را کاهش دهد و همچنین خواب را بهبود بخشد.

 

بازخورد صوتی راهی برای تولید تحریک صوتی هدفمند است، زیرا گوش‌های شما مسیر مستقیمی به مغز شما دارند. می‌توانید با یافتن «ضربه‌های دو گوش» در یوتیوب، این را به صورت رایگان امتحان کنید. این می‌تواند به مغز شما کمک کند تا هوشیارتر شود.

 

همچنین می‌توانید از تمرینات بینایی بهره‌مند شوید. این یکی را امتحان کنید: حداقل هر صبح و عصر – ترجیحاً هر ساعت در طول روز – به یک افق دور نگاه کنید. سپس بین افق و چیزی در مقابل خود به عقب و جلو نگاه کنید – هر کدام ۱۵ ثانیه، حداقل سه بار تکرار کنید. این کار چشمان شما را تقویت می‌کند و احتمال مشکلات بینایی را کاهش می‌دهد.

استرس‌تان را کاهش دهید و راحت‌تر بهبود پیدا کنید

کاهش استرس در زندگی ممکن است هدف شماره یک شما باشد. اگر استرس زیادی دارید، این یک سم‌زدایی است که به آن نیاز دارید، نه یک تمرین ورزشی. بنابراین بیایید به چند هک برای کمک به کاهش سطح استرس خود نگاه کنیم.

 

اول: خواب. همه جا مدام بالا می‌آید، اینطور نیست؟ دلیلی برای آن وجود دارد. در طول خواب، سلول‌های شما دستورالعمل‌هایی برای ترمیم و رشد مجدد دریافت می‌کنند، بنابراین وقتی خوب بخوابید، این روند بهبود می‌یابد. برای کمک به خواب بهتر، نورها را در شب کم کنید، از پرده‌های تاریک استفاده کنید، دو ساعت کامل قبل از خواب تلفن همراه‌تان را خاموش کنید و نور گرم گوشی خود را افزایش دهید. حداقل دو ساعت قبل از خواب نیز غذا نخورید. مراقبه روزانه نیز کمک خواهد کرد.

 

دوم: نور خورشید. نور خورشید تولید ویتامین D و سروتونین شما را تحریک می‌کند که خلق‌وخوی شما را بهبود می‌بخشد. در اواخر صبح یا اوایل بعدازظهر زیر آفتاب بروید تا بهترین اثر را داشته باشید. آسپری حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در روز را مستقیماً روی پوست شما توصیه می‌کند.

 

سوم: گیاهان. از آشواگاندا، جینسینگ و رودیولا برای مقاومت در برابر استرس استفاده کنید. برای اکثر افراد، استفاده منظم از آنها بی‌خطر است. با این حال، اگر هر نوع دارویی مصرف می‌کنید، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید.

 

چهارم: سونا. به شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتری بهبود پیدا کنید و همچنین از طریق تعریق سم‌زدایی می‌کنید. به آرامی با جلسات ۵ تا ۱۰ دقیقه‌ای شروع کنید و به سونا سه بار در هفته به مدت ۲۰ دقیقه ادامه دهید.

 

بنابراین به طور خلاصه: سرعت زندگی‌تان را کم کنید، مقداری نور خورشید بگیرید، بهتر بخوابید، و به سونا بروید، تا حدی بهبودهایی را در سطح استرس خودتان مشاهده خواهید کرد.

رشد معنوی

بنابراین شما اکنون می‌دانید که چگونه اصول اولیه را هک کنید – قدرت، کاردیو، انرژی، مغز و استرس. اما اگر می‌خواهید بیشتر به سمت بهترین خودتان بروید، باید روح خود را نیز بازسازی کنید تا کنترل کامل سیستم عامل گوشت [MeatOS] خود را داشته باشید.

 

قبل از اینکه زیست‌هکری معنوی را امتحان کنید، ضروری است که انرژی و اصول اولیه را در محل خود داشته باشید. آسپری سه مرحله را برای بهبودی معنوی ارائه می‌دهد، که در آن به معنای سم‌زدایی استرس روحی است. استرس روحی می‌تواند در نتیجه قطع رابطه با شریک زندگی‌تان، از دست دادن شغلتان، یا زمانی باشد که تصادف بدی رخ می‌دهد. شما ضربه خورده‌اید و باید سم‌زدایی کنید. در اینجا به این صورت است:

 

اول: مهربانی و بخشش. سیستم‌عامل گوشت [MeatOS] شما برای ایمن نگه داشتن شما کار می‌کند. اغلب این به معنای خودخواه، پست و نامهربان است. برای برگرداندن آن و ایجاد مهربانی خودکار، باید ببخشید – و آن را بازمعنی کنید. بخشش یعنی رها کنی تا دیگر واکنشی نشان ندهی. پاسخ نامطلوب خودکار از سیستم عامل شما حذف می‌شود – برای همیشه.

 

دوم: تنظیم مجدد معنوی رها کردن تنها اولین قدم است. در مرحله بعد، شما به چیزی نیاز دارید که به آن بچسبید – و آن چیزی شکرگزاری و یک تنظیم مجدد معنوی است. با چشمان بسته بنشینید و چند نفس عمیق بکشید. به خاطره‌ای فکر کنید که شما را تحریک می‌کند. آن را دقیقاً همانطورکه بود به خاطر بسپارید و تصور کنید که فرد یا افرادی از خاطره روبروی شما نشسته‌اند. با صدای بلند به آنها بگویید با شما چه کردند. درد و رنج را احساس کنید. بعد، قدردانی را بیابید: چه فایده‌ای از این موقعیت حاصل شد؟ خودت را جای دیگران بگذار وضعیت برای آنها چگونه بود؟ حالا از هر دو منظر به طور همزمان به آن بیاندیشید. هنگامی‌که این کار را انجام می‌دهید، با صدای بلند بگویید: «من تو را می‌بخشم.»

 

سوم: پذیرش برای این مرحله، شما به یک «شخص بی‌خطا» نیاز دارید. همانطورکه آسپری می‌گوید، این یک فرد زنده واقعی نیست. شما می‌توانید آن را عیسی، بودا، یا حتی یک لامپ خطاناپذیر بسازید! از آن شخص بپرسید که آیا بخشش شما کامل شده است. بله واضح است، و تمام شد. اگر نه، به وضعیت قبلی برگردید و دوباره تلاش کنید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که دیگر واکنشی نداشته باشید.

 

وقتی دیگر تحت تأثیر چیزی قرار نگیرید، انرژی و آزادی بیشتری خواهید داشت. شما احساس هماهنگی بیشتری با هستی خواهید داشت. برای تأیید این موضوع به فناوری یا داده نیازی نخواهید داشت – شما به سادگی می‌دانید.

خلاصه نهایی

ما چند زیست‌هک اساسی را در طول مسیر پوشش داده‌ایم و دیدید که چگونه «هوشمندتر نه سخت‌تر» برای غلبه بر تنبلی ذاتی شما کار می‌کند. اما چگونه متوجه خواهید شد که آیا در حال بهبود هستید؟ با اندازه‌گیری عملکردتان در برابر اهداف خاص.

 

به عنوان مثال، وقتی صحبت از کاردیو می‌شود، ضربان قلب شما در حالت استراحت چگونه است؟ برای قدرت، حداکثر یک تکرار شما افزایش یافته است؟ شما به سادگی از احساس خود خواهید فهمید که آیا انرژی بیشتری دارید یا نه. برای مغزتان، چگونه در آزمون‌های حافظه و زمان واکنش عمل می‌کنید؟ و در نهایت، برای استرس، تغییرات ضربان قلب خود را با استفاده از مانیتور خانگی بررسی کنید.

 

و در مورد سایر عواملی که باید در حال بهبود باشند چطور؟ وقتی صحبت از رابطه جنسی می‌شود، از خود و همسرتان بپرسید! البته ارزیابی طول عمر شما ناممکن است. اما شما می‌توانید به سادگی با نگاه کردن در آینه در مورد میزان پیری خود ایده‌ای به دست آورید، یا می‌توانید یک آزمایش متیلاسیون دی‌ان‌ای برای اندازه‌گیری سن اپی‌ژنتیک خودتان انجام دهید.

 

در نهایت، فراموش نکنید که چه چیزی برای شما مناسب است و هک‌های خودتان را شخصی‌سازی کنید. اطمینان حاصل کنید که به طور مداوم در حال بهبود هستید. با خطوط پایه جدیدتان راضی نباشید – همیشه جایی برای پیشرفت خواهید داشت.

 

این کتاب را می‌توانید از سایت آمازون تهیه کنید.

 

بنر دوره برنامه رشد فردی

امتیاز به این مطلب

5/5 - (6 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
هوشمندتر
بدانید چه‌چیزی مهم استاطلاعات بیشتر
+