1. خانه
  2. مقالات
  3. رهبری
  4. چرا سیستم پیشنهادها

چرا سیستم پیشنهادها

بازدید : 6,889

چرا سیستم پیشنهادها

Rate this post

در بررسی چرخه عمر سازمانها ما با مراحل تولد، رشد، بلوغ و در نهایت افول مواجه هستیم. تمام سازمانها چه بزرگ و چه کوچک، دولتی یا خصوصی، انتفاعی یا غیر انتفاعی و با هر اقتدار و شکوهی که متولد شده باشند اگر در مراحل رشد و بلوغ به فکر زایش مجدد و تکرار حلقه بلوغ و رشد نباشند و اگر بجد برای این اندیشه راه کارهای اجرایی نیابند، ناچار به مرحله افول و مرگ برند رسیده و در نهایت فراموش می شوند. صفحات تاریخ پر از خاطرات امپراطوری هاست. زایش باید پارادایم صاحبان و مدیران سرمایه باشد که نتایج عملی آن بهبود مستمر، نواوری ها و جهش های تکنولوژیک است. نگاه انتقاد آمیز به وضعیت هست باید عادت تمام کارکنان در یک سازمان بوده و تلاش برای بهتر شدن بخش جدا نشدنی از مسئولیت و کار های روزمره باشد.

سیستم پیشنهادها

سیستم پیشنهادها یکی از قدیمی ترین، ساده ترین و در عین حا ل کارآ ترین ابزارهای مدیریتی است که می توان از آن  در انواع سازمانها از نظر ابعاد و اندازه، نوع مالکیت، نوع کسب و کار و با فرهنگ های مختلف استفاده کرد. این سیستم یکی از موثرترین ابزارهائی است که می تواند طوفانی در ذهن کارکنان ایجاد و همه را به چالش بکشد. چالشی با این مضامین که: چرا بهتر و با کیفیت تر نه؟ چرا ساده تر و ارزانتر نه؟ چرا سریعتر و بهینه تر نه؟ این سیستم یکی از کانالهای مفید ارتباطی بین کارکنان و مدیریت و نقطه عطف مدیریت مشارکتی است. ایجاد فضائی برای بروز ایده های کارکنان اولین گام در ایجاد یک سازمان مبتنی بر دموکراسی است. دموکراسی مبتنی بر مسئولیت پذیری. به این مفهوم که اگر نقدی داری راه حل پیشنهادی چیست؟ بنابر این سیستم پیشنهادات فرصت شنیده شدن صدای کارکنان را به مدیریت میدهد. صدائی که همراه با مسئولیت پذیری و داشتن نقشی موثر در سازمان است که می تواند منجر به بهبود های چشمگیری در بهره وری، ایجاد و بهبود کار تیمی و کاهش تنش در سازمان شود. بکارگیری قابلیت های موجود در این سیستم می تواند منجر به بهبود کیفیت محصول و خدمات ، توسعه محصولات، کاهش حوادث کار، کاهش هزینه ها و بهره وری نیروی انسانی شود. این سیستم اگر با سعه صدر مدیریت همراه باشد، منجر به این خواهد شد که کارکنان مانند مدیران سازمان برای حل و فصل مشکلات مسئولیت بپذیرند، ایده های تازه بدهند و کمر همت برای اجرای این ایده ها ببندند. از منظر مالی هم از انجائی که در پرداخت پاداش ها عملا درصد کمی از صرفه جوئی ایجاد شده به کارکنان موثر در ایده پردازی و اجرای ایده پرداخت می شود برنده مالی این رابطه برد – برد عملا سازمان و مدیریت است ولی آنچه که برای اغلب کارکنان از اهمیت بیشتری نسبت به انگیزه مالی برخوردار است پاداش معنوی یعنی دیده شدن توسط دیگران خصوصا مدیران و مشارکت داشتن در محیط کار است.

استراتژی پیاده‌سازی سیستم پیشنهادها

سیستم پیشنهادها بنا به سلیقه و صلاحدید مدیریت می تواند در سطوح و شکل های مختلف و متفاوتی پیاده سازی شود که متناسب با سیاست ها و استراتژیهای شرکت و نقطه نظرهای مدیران یا مالکین باشد. در هر صورت محدودیتی برای نحوه اجرای این سیستم وجود ندارد. این سیستم را میتوان در ابتدا بسیار ساده پیاده سازی کرد و با کسب مهارت های لازم در استفاده از آن در سازمان و اطمینان مدیریت از فایده مند بودن سیستم انرا مرحله به مرحله توسعه داد. این سیستم حتی می تواند بصورت مقطعی در زمان یا زمانهای خاص یا برای حل و فصل موضوعاتی خاص بکار گرفته شود یعنی ممکن است مدیریت در یک مقطع زمانی برای حل مشکلاتی مشخص و تعریف شده نیاز به جمع اوری ایده ها داشته باشد و بخواهد تنها در همان مقطع ایده ها را جمع اوری کند.

نکته آخر…

سیستم پیشنهادها یکی از عامه فهم ترین سیستم های مدیریتی است که تمامی کارکنان با هر سطح از دانش و تجربه میتوانند در آن مشارکت داشته باشند. هر کس در مسئولیت خود بیشترین مهارت ها را دارد و در صورتیکه تشویق شود می تواند بهتر کار خود را نقد کند و برای بهبود آن تلاش کند یا مشکلات پیرامونی کار خود را تشریح کند بنابر این هر کس می تواند ایده ای برای بهبود داشته باشد. این مسئولیت مدیران است که فضایی باز ایجاد کنند تا کارکنان ایده های خود را براحتی عرضه کنند و بعد می توانند شاهد اتفاق یک معجزه باشند!

امتیاز به این مطلب

Rate this post

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
بازدید : 6,889

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

کلاس کار و زندگی‌ت رو بالاتر ببر!اطلاعات بیشتر
+