1. خانه
  2. مقالات
  3. کارآفرینی
  4. کارآفرین باشید – قسمت اول

کارآفرین باشید – قسمت اول

کارآفرین
بازدید : 4,837

کارآفرین باشید – قسمت اول

Rate this post

قسمت اول: به دنبال زمینه کاری مناسب بگردید.

یکی از مواردی که کارآفرینان تازه‌کار را به شدت هراسان می‌کند، فکر رقابت با شرکت‌هایی است که از لحاظ سابقه و منابع مالی بسیار قوی‌تر از آن‌ها هستند. این در حالی است که یک راه‌حل بسیار ساده برای این مشکل وجود دارد؛ با آن‌ها وارد رقابت نشوید! به جای رقابت با آن‌ها به دنبال زمینه‌های کوچکی بگردید که برای شرکت‌های بزرگ یا بسیار بی‌ارزش باشد که نخواهند وارد آن شوند. پس از پیدا کردن این زمینه، هیچ زمانی را برای پیشرفت در آن از دست ندهید.

در بازاری که همه شرکت‌ها بزرگ و قدر هستند، کوچک بودن می‌تواند مزیت‌های ویژه‌ای داشته باشد. یکی از مزیت‌ها وارد شدن در زمینه‌هایی است که شرکت‌های بزرگ به خاطر اینکه از لحاظ اقتصادی برایشان ارزش زیادی ندارند واردش نمی‌شوند. به عنوان مثال، فروشگاه اینترنتی بَث‌اِستور‌دات‌کام را در نظر بگیرید که فروش آن منحصر به لوازم حمام است؛ یا عطر فروشی پِنهالیگون؛ یا فروشگاه لِفت‌هَندِد که وسایل مخصوص چپ دستان می‌فروشد؛ و یا حتی رستوران اُزریزوتو در لندن که فقط غذای ریزوتو (غذایی است که از ترکیب برنج، پنیر، سبزیجات و قطعات گوشت تهیه می‌شود) سرو می‌کند. همه این شرکت‌ها با تمرکز بر روی یک محصول خاص و کسب مهارت و دانش درباره‌ آن، موفقیت تحسین‌برانگیزی را برای خود به‌وجود آوردند؛ به‌طوری که اگر یک مشتری بخواهد ریزوتو میل کند، مقصد خود را می‌داند.

کارآفرین

دنیل رونین، سرپرست شرکت مشاوره‌ای دی‌اُاِس‌یوکی می‌گوید:«بزرگترین اشتباهی که صاحبان مشاغل کوچک مرتکب می‌شوند، رقابت با شرکت‌های بزرگ است. درصورتی که راز موفقیت در این است به هیچ‌وجه با آن‌ها وارد رقابتِ شانه‌به‌شانه و رودررو نشوید. به جای تلاش برای رقابت با سازمان‌های بزرگی که از لحاظ مالی از شما بهترند، سعی کنید جریان را به آرامی به سمت دلخواه خود هدایت کنید. خدمات خود را طوری ارائه دهید که سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ نخواهند و یا نتوانند با شما وارد رقابت شوند؛ این کار را می‌توانید با افزایش سرویس‌ها و یا گزینه‌های موجود در محصولات و یا تغییر شیوه ارسال سفارشات انجام دهید.» وی اضافه می‌کند: «شرکت‌های کوچک می‌توانند وارد زمینه‌هایی شوند که شرکت‌های بزرگ توانایی فعالیت در آن را ندارند. شرکت‌های بزرگ در زمینه‌هایی که برایشان نسبت به دیگر زمینه‌ها سوددهی زیادی نداشته باشد سرمایه‌گذاری نمی‌کنند. ولی شما به عنوان مدیر یک شرکت کوچک، می‌توانید با همان سود کم خود را بالا بکشید. به همین دلیل فعالیت در این نوع زمینه‌ها که جایی برای شرکت‌های بزرگ در آن وجود ندارد، می‌تواند با همان سود کم، خود را بالا بکشید. به همین دلیل فعالیت در این نوع زمینه‌ها که جایی برای شرکت‌های بزرگ در آن وجود ندارد، می‌تواند برای شرکت‌های کوچک سود نسبتاً خوبی را فراهم آورد. نکته مهم این است که باید بازی را بر اساس شرایط خودتان بازی کنید نه شرایط آن‌ها.»

یکی دیگر از مزیت‌های زمینه‌های کوچک این است که در صورت ارائه خدمات تخصصی، نه تنها شرکت‌های بزرگ نمی‌توانند وارد آن شوند، بلکه شما می‌توانید توسط آن به مشتری نزدیک‌تر شوید. به این مفهوم که می‌توانید تمرکز خود را بر روی نیازهای مشتری بگذارید و خدمات را هرچه بیشتر مطابق با آن نیاز تغییر دهید.

ارائه خدمات تخصصی و همچنین دانستن نیازهای مشتری به آن معنا است که شما می‌توانید برای محصولات و یا خدمات‌تان هزینه بیشتری از مشتری دریافت کنید. برای مثال، فروشگاهی که شکلات‌های مخصوص تهیه می‌کند می‌تواند نسبت به فروشگاه‌هایی که شکلات‌های عادی عرضه می‌کنند، هزینه بیشتری از مشتری طلب کند؛ به دلیل اینکه این فروشگاه دانشی دارد که دیگر فروشگاه‌ها از آن محروم‌ند.

همچنین اگر بتوانید دانش مشتریان‌تان را در زمینه خدمات ارائه شده بیشتر کنید، آن‌ها قطعاً به خدمات شما علاقمندی بیشتری نشان خواهند داد؛ و این نشان‌دهنده آن است که دارید مسیر پیشرفت را به درستی طی می‌کنید. همین‌طور که رنین می‌گوید: «مشتری‌های این دوره از زمان دیگر به دنبال خدمات عمومی و کلی نیستند، و دیگر نمی‌خواهند خود را با آنچه در بازار موجود است هماهنگ کنند؛ بلکه به دنبال چیزی هستند که دقیقاً برآورده کننده نیازشان باشد.»

کارآفرین

البته به منظور انتخاب زمینه‌های کاری مناسب و تضمین موفقیت آن، ملاحظاتی نیز باید در نظر گرفته شوند. برای مثال شما هرقدر هم در زمینه درست کردن سطل زباله طلا کاری شده!! مهارت داشته باشید به نظر نمی‌رسد بتوانید مشتریان زیادی برای محصول‌تان پیدا کنید. هرگاه متوجه شدید مشتریان زیادی برای محصولتان وجود ندارد، باید بدانید در انتخاب زمینه شغلی خود دقت کافی نداشته‌اید. به عنوان مثال، فازیلا کولینزو جورجینا لنگ زمینه‌ای پیدا کردند که خوشبخت‌شان کرد. آنها اکنون ششمین شعبه غذاخوری خود را با نام فازیز گراب که در زمینه تهیه کباب یک‌شنبه تخصص دارد، افتتاح کردند. در این غذاخوری، مراجعه کنندکان انتخاب‌های گوناگونی را پیش‌روی خود دارند.
کولینز می‌گوید:«رقابت در بازار خورد و خوراک بسیار زیاد است، بنابراین می‌دانستیم برای موفقیت باید کار ویژه‌ای انجام دهیم؛ چرا که انتخاب‌های زیادی برای مشتریان وجود دارد. البته هردوی ما به کباب یکشنبه بسیار علاقمند بودیم و این علاقه نیز در تصمیم ما تاثیرگذار بود.» کولینز همچنین می‌گوید: «وارد شدن در این زمینه کاری برای ما مزایای بسیاری به همراه داشت. غذاخوری ما، فازیزگراب، به دلیل ارائه خدمات تخصصی در بین مشتری‌ها بسیار محبوب است. ما هیچ‌گاه برای کارمان تبلیغات نکردیم. کیفیت ما به صورت دهان به دهان بین مردم پخش شد به طوری که غذاخوری‌مان به نوعی مقصد برای مردم تبدیل شده است. گرچه غذاخوری ما در مسیر اصلی شهر قرار ندارد، مردم به دنبال‌مان می‌گردند و پیدایمان می‌کنند.»

خب چطور می‌توانید فرصت شغلی ماسب و پر درآمد خود را بیابید؟ در اولین گام باید به بررسی شرایط موجود در بازار بپردازید. سپس ببینید آیا زمینه‌ای تخصصی وجود دارد که در حال حاضر توسط شرکت‌های دیگر برآورده نمی‌شود. بعد از پیاده کردن چنین زمینه‌ای، دومین گام مربوط به بررسی مقدار تقاضا برای محصول و یا خدمات مورد نظر است. این سوال را از خود بپرسید که آیا مشتری به تعداد کافی برای محصول من وجود دارد؟ سومین گام کسب تخصص در زمینه مورد نظراست، به طوری که شما را به اولین تماس مشتریان تبدیل کند؛ به عبارتی دیگر، اگر می‌خواهید کاری را انجام دهید، آن را کامل و به نحو احسن انجام دهید.

کیم فلچر، که در شرکت بیزینس لینک به مشاوره در زمینه کسب‌وکار می‌پردازد اعتقاد دارد برای رسیدن به یک زمینه کاری مناسب باید به طور دائم بازار را تحت نظر داشته باشید. وی اضافه می‌کند:«مهم‌ترین کار این است که بدانید مشتریان به چه چیزی فکر می‌کنند؛ و اینکه چه چیزی فکرشان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. همیشه باید به‌روز باشید، در غیر این‌صورت نمی‌توانید خود را در بازار نگه دارید.»

سعی کنید در زمینه‌ی کاری خود حرفه‌ای شوید.

امتیاز به این مطلب

Rate this post

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
کارآفرین
بازدید : 4,837

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

کلاس کار و زندگی‌ت رو بالاتر ببر!اطلاعات بیشتر
+