1. خانه
  2. مقالات
  3. رهبری
  4. کارت امتیازی متوازن – بخش چهارم

کارت امتیازی متوازن – بخش چهارم

کارت امتیازی متوازن
بازدید : 70,784

کارت امتیازی متوازن – بخش چهارم

5/5 - (1 امتیاز)

در بخش‌های قبلی این یادداشت از سه نسلِ کارت امتیازی متوازن گفتیم؛ نسل اول به عنوان یک ابزار سنجش عملکرد شرکت‌ها که با مقاله‌ی دو دانشمند دانشکده بازرگانی هاروارد متولد شد. نسل دوم به عنوان یک ابزار مدیریت استراتژیک که با انتشار کتاب سازمان استراتژی محور پا به میدان وجود نهاد. و در نسل سوم که از یک سیستم مدیریت و رهبری یکپارچه و منسجم که با انتشار کتاب‌های همسویی استراتژیک و رهآورد تلاش به تکامل رسید. در این بخش می‌خواهیم درباره نسل چهارم این ابزار قدرتمند مدیریتی صحبت کنیم که می‌تواند به عنوان یک مکتب فکری و پیکره دانش رهبری و اجرای استراتژی و تغییر در سطح کسب‌وکار، شرکت‌ها و بنگاه‌ها عمل کند.

برای مطالعه بخش سوم مقاله کلیک کنید

مکتب فکری عملکرد

فلسفه مديريت عملكرد سازمان شما چيست؟ پاسخ به اين پرسش هر چه باشد، در واقع، تعداد محدودی از رويكردهای مديريت عملكرد وجود دارد. اين رويكردها به دو طبقه وظيفه‌ای و كل‌نگر تقسيم می‌گردند. شكل ۱ رويكردهای مديريت عملكرد بر اين اساس را نشان مي‌دهد.

وظيفه‌ای

كل‌نگر

بودجه

مديريت كيفيت جامع

مديريت بر مبنای هدف

ارزش سهامدار

كارت امتيازی متوازن

شكل ۱: رويكردهای مديريت عملكرد

هر رويكرد يك مكتب فكری تخصصی را نشان می‌دهد. مكتب فكری يعنی «گروهی از افراد كه ويژگي‌های عمومی از يك فلسفه، انضباط يا باور را به اشتراك می‌گذارند.» از آنجايی كه در اينجا رويكردهای كل‌نگر مدنظر ما است، شكل ۲ مرور خلاصه‌ای از سه رويكرد ذكر شده را بيان می‌نمايد.

مديريت كيفيت جامع رويکردی مديريتی، متمرکز بر کيفيت، براساس مشارکت تمام اعضای سازمان، با هدف موفقيت بلندمدت از طريق رضايت مشتری و در نظر داشتن منافع تمام اعضاء و جامعه سازمانی
ارزش سهامدار سرمايه سهامدار بايستی با ميزان بازگشت بالاتر در مقايسه با سرمايه‌گذاری در دارايي‌های ديگر با ميزان خطرپذيری يکسان بهره‌گيری شود
كارت امتيازي متوازن چارچوبی که استراتژی سازمان را به مجموعه‌ای از اهداف و سنجه‌ها تبديل می‌کند و سازمان را از طريق فرايندهای برنامه‌ريزی و کنترل با آن‌ها همسو می‌نمايد

شكل ۲: «مكتب فكری» مديريت عملكرد كسب‌وكار

کاپلان و نورتن بر اين باورند كه با ارائه ایده‌ی راه‌اندازي واحد سازماني جدید در اکتبر سال ۲۰۰۵ در مجله بازرگانی هاروارد، كارت امتيازی متوازن وارد دوره‌ی نوينی شده است كه آن را به عنوان يك مكتب فكری [Thought School] مديريت عملكرد كسب‌وكار مطرح می‌نمايد. اين مكتب فكری با پرورش متخصصين تأييدشده و از طريق همكاری بين اين متخصصين در اجتماعات جهانی هم به پيشرفت اين مكتب فكری كمك می‌نمايد و هم يك شايستگی محوری با هدف خلق مزيت رقابتی در سازمانی ايجاد خواهد كرد كه فلسفه مديريت عملكرد خود را بر پايه اين مكتب پی‌ريزی نموده است. هدف اصلی از اين مكتب فكری، هماهنگی و یکپارچگی تمام مراحل فرایند مدیریت سازمان بر اساس استراتژی است. آن‌ها در طی همكاری با بسياری از شركت‌ها و سازمان‌ها در رابطه با پياده‌سازی اين ايده آموخته‌اند که پایداری یک نظام مدیریت استراتژی كه بنيان اين مكتب فكری را مي‌سازد نیازمند دو مؤلفه اساسی است:

  • داشتن فرایندي مدون و شفاف که به راحتی در چرخه حاکمیت سازمان نهادینه گردد؛ و
  • راه‌اندازی یک واحد (یک بخش یا سازمان) که پاسخگوی مدیریت و موفقیت آن باشد.

آن‌ها یک نام ساده برای این واحد پیشنهاد کردند: دفتر مدیریت استراتژی [Office of Strategy Management-OSM]؛ که البته این واحد جدید را با ماهیت یکپارچه‌کننده سازمان توصیف می‌کند؛ و برای اطمینان از اینکه دفتر مدیریت استراتژی بتواند به طور مؤثر نظام مديريت بنگاه را تثبیت نماید، بایستی سه نقش اساسی را ایفا کند: (۱) معماری پاسخ‌گویی برای طراحی و اجرای کل مراحل فرایند مدیریت عملکرد مبتنی بر استراتژی؛ (۲) هماهنگ‌کننده فرایند بین طرح‌ریزی یکپارچه و نظام کنترل؛ و (۳) پاسخ‌گویی جامع در ارتباط با کل نظام‌ها و فعالیت‌های مربوط به استراتژی و هماهنگی بین آن‌ها.

خلاصه

در طول ساليان گذشته، كارت امتيازی متوازن دوره‌هاي مختلفی را طي نموده است كه شكل ۳ سير تكاملی آن را به تصوير می‌كشد. اين تصوير نشان می‌دهد كه اين رويكرد همواره در طول زمان پيشرفت رو به بالا و فزاينده داشته است.

 

کارت امتیازی متوازن


شكل ۳: سير تكاملی كارت امتيازی متوازن

امتیاز به این مطلب

5/5 - (1 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
کارت امتیازی متوازن
بازدید : 70,784

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

کلاس کار و زندگی‌ت رو بالاتر ببر!اطلاعات بیشتر
+