نوآوری سازمانی
نوآوری و شرکت اَپل
شهریور ۱۴, ۱۳۹۵
نوآوری سازمانی
نوآوری در جانسون اند جانسون
مهر ۳, ۱۳۹۵

مانند بسیاری از شرکت‌ها، یونیلور برای نوآوری، پژوهش، توسعه و محصولات جدید و منحصربه‌فرد ارزش قائل است. برای حمایت از ۴۰۰ نام تجاری که در محدوده‌ی ۱۴ صنعت فعالیت می‌کنند، شرکت به طور منظم حدود یک میلیارد یورو در تحقیق و توسعه صرف می‌کند. بسیاری از پروژه‌های تحقیقاتی جدید به دانشگاه‌ها داده می‌شود تا کشف و خلق شوند، اما مدیران یونیلور شروع به اخطار کردند که ایده‌های خلق شده توسط دانشگاه به طور فزاینده‌ای در حال جذب توسط شرکت‌های سرمایه‌گذار مخاطره‌آمیز هستند. این شرکت متوجه شد که از فرصت‌های توسعه‌ي بسیار عالی صرف‌‌نظر کرده است. یونیلور نیز دریافت که آزمون اینکه آیا ایده‌های تولیدشده‌ی داخلی شرکت برای اینکه به طور مؤثر به عنوان کسب‌وکار کار کند بسیار مشکل است. به جای ایجاد فضای کارآفرینانه‌ به صورت داخلی، مدیران یونیلور تصمیم گرفتند تا سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز کارآفرینانه سازمانی و نوآوری با راهبرد کسب‌وکار را از طریق منابع بيروني تحریک کنند. برنامه‌ی سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز کارآفرینی سازمانی در نهایت حمایت مدیریت ارشد را دریافت کرد و در سال ۲۰۰۲ یونیلور تکنولوژی ونچر در کالیفرنیا، و یونیلور ونچر در لندن تأسيس شد كه هر دو نهاد از یونیلور مستقل بودند.

یو‌تی‌وی و یونیلور ونچر برپایه‌ی سه عنصر اصلی اداره می‌شوند. اول، مدیریت برنامه‌های راه‌اندازی سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز کارآفرینانه سازمانی را ایجاد می‌کرد تا با الگوي سرمایه‌گذاری مخاطره‌آميز تا حد امکان شباهت داشته باشد. دوم، مدیریت راه‌اندازی کسب‌وکار کارآفرینانه سازمانی را به حوزه‌ها و نقش‌های مختلف تمرکز سرمایه‌گذاری (مثل نوپاها، توسعه‌ي مرحله‌ي بعدي و خرید سهام) تقسیم می‌کنند. سوم، به منظور اطمینان از اینکه پروژه‌های واگذارشده به عنوان کسب‌وکاری منحصربه‌فرد مدیریت می‌شوند، مدیران یونیلور ونچر تصمیم گرفتند تا دیگر شرکای سهامی خاص و سرمایه‌گذاران مخاطره‌آمیز را در فرایند تأمين مالی مشارکت دهند.

برنامه‌ی راه‌اندازی کسب‌وکار کارآفرینانه‌ی سازمانی سه هدف اصلی داشت. اولین هدف علاقه به ایجاد گزینه‌های رشد برای یونیلور با ایجاد کسب‌وکارهای جدید یا با در نظر گرفتن سهام در شرکت‌هایی بود که ظرفيت برای رشد و سودآوری را نشان می‌دادند؛ هدف این بود که نام تجاری یونیلور به حوزه‌های جدید وارد شود. هدف دوم حصول اطمینان از اینکه یونیلور بر روی نوپاهای فنآوری برای دسترسی به فنآوری‌های جدید و در حال ظهور سرمایه‌گذاری می‌کند. سوم، کسب‌وکارهای جدید براي چرخش بيروني از طریق استفاده از مالکیت معنوی یونیلور ایجاد گردید. هدف از برنامه‌ی یونیلور ونچر کمک به یونیلور برای کسب پول بود. از آنجایی‌که کسب‌وکارهای حمایتي بوسیله تأمين مالی به مالکیت معنوی و پایگاه فنآوری یونیلور دسترسی دارند، ایده‌ي ساخت دو یا سه کسب‌وکار در طول پنج تا هشت سال بود که مي‌تواند یونیلور علاقه به خرید آن‌ها را داشته باشد. کسب‌وکارها باید با گسترش نام تجاری یونیلور با محصولات و خدمات جدید و نوآورانه به سودآوری برسد. هم‌چنین، مدیران یونیلور معتقد بودند که نگاه اجمالی به آنچه ساير شرکت‌های بزرگ انجام می‌دهند برای شرکت مهم است، و تأمين مالی بيروني نوپاها راهی ایده‌آل برای انجام این کار بود.

یونیلور تکنولوژی ونچر برای تمرکز در ارائه‌ی تأمين مالی به شرکت‌ها درون فضای فنآوري تشکیل شده بود. یو‌تی‌وی در سال ۲۰۰۲ بنا نهاده شد و بر روی سرمایه‌گذاری در نوپاهایي درباره‌ی فضاي علوم زندگی و مواد تمرکز کرده بود و تا سال ۲۰۰۹ برای جذب شرکت‌هایی در سایر زمینه‌های کسب‌وکار مانند فنآوری‌های جدید (به عنوان مثال، نور و فیزیک و پژوهش ذهن)، طراحی‌های محصول علم رفتاری و انتخاب، نانوفنآوری، فنآوری فرایند (از جمله کوچک‌سازی، بهینه‌سازی، رباتیک، سنسور، فیزیک و شیمی در مواد غذایی و خانه)؛ و مراقبت شخصی (از قبیل طراحی ویژگی‌ها، الگوي‌سازی، فنآوري ساخت، ایمنی، خودمونتاژي، علم اندازه‌گیری و روش‌های جدید تصفیه آب) گسترش یافت. سرمایه‌گذاری‌های علوم زندگي شامل زيست‌فنآوري، ژنتیک، غذا و تغذیه، تجهیزات تولید دارو، داروسازی، سامانه‌های زیست‌شناسی، شیمی جدید، تشخیص و دستگاه‌هایی برای استفاده لوازم آرایشی و بهداشتی هستند. از آنجایی‌که بیشترین بهره‌ی یونیلور در تمرکز چنین نوآوری فنآوری و علم عمیق است، یونیلور، به عنوان بنگاه مادر، دریافت که سرمایه‌گذاری روی شرکت‌های نوپاي فنآورانه به ترویج مداوم محصولات نوآورانه و حركت در مرزهاي دانش یونیلور کمک خواهد کرد.

شرکت‌های سرمایه‌گذاری ایده‌آل کمتر از ۱۰۰ نفر کارمند دارند و بین ۵ میلیون تا ۲۰ میلیون دلار ارزش‌گذاری می‌شوند. در صورت امکان، یو‌تی‌وی ترجیح می‌دهد تا سهم اقلیتی در هر شرکت بردارد و به عنوان ناظر با توجه به تخصیص سرمایه‌گذاری باقی‌ بماند. در همراهی با راهبرد سرمایه‌گذاری، یو‌تی‌وی مشاوره‌ی مالی و عملیاتی راهبردي حیاتی را فراهم کرد که همراه با شبکه گسترده‌ای از روابط، دانش زنجیره تأمين جهانی و تجربه‌ی تحقیق و توسعه در صنایع مختلف بود. یو‌تی‌وی شرکت‌هایی را انتخاب می‌کرد که فنآوری یا محصولی منحصر‌به‌فرد، پیشرفته و ويژه را ایجاد می‌کردند که برای رقبا مشکل بود تا به سرعت آن را کپی کنند. در حالت ایده‌آل، شرکت هم‌چنین باید این موارد را داشته باشد: بازار هدف بزرگ، فرصت بازار جذاب، تیم مدیریت عالی که دارای توانایی‌های فني و علمی پیشرفته هستند و رکورد عملیاتی که موفقیت اثبات‌شده گذشته را در بر دارد.
شعبه‌ی دوم از یونیلور ونچر (یو‌ وی) در مرکز لندن است و بر توسعه در اروپا تمرکز می‌کند. تمرکز صنعتی شامل محصولات و خدمات مصرفی، بهداشت و درمان، اوقات فراغت، خرده‌فروشی، رسانه‌ها و خدمات محیطی است. یو‌ وی در جستجوی سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارهایی است که متناسب و قادر به پذيرش نام تجاری یونیلور، فنآوری، تخصص یا دانش موجود یونیلور هستند. اگرچه در ابتدا شکل‌گیری سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارهای نوپا برای جستجوی رشد موفقیت‌آمیز بود، یونیلور ونچر در حال حاضر به دنبال سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی است که در مراحل آخر از توسعه به نظر می‌رسند و نیز برای خرید سهام هم این موضوع را در نظر گرفته است. شرکت‌های توسعه‌ي‌ مرحله‌ی آخر از فرايندهاي سرمایه‌گذاری یو‌ وی استفاده مي‌كنند تا رشد خود را با تأمين مالی در افزایش تولید و توسعه محصول علاوه بر سرمایه در گردش اضافي شتاب بخشند. خرید سهم مدیریتی با در نظر گرفتن ارزش سرمایه‌گذاری تا حد ۵۰ میلیون یورو در نظر گرفته می‌شود. معیارهای خریداری شامل سرمایه‌گذاری مستقل یا افزایش راهبردي سبد كسب‌وكارهاي موجود در یونیلور است.

بین سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۹، یونیلور ونچر بر روی حدود ۲۰ کسب‌وکار سرمایه‌گذاری کرد. یکی از کسب‌وکارهایی که یونیلور ونچر به طور مشترک با یکی دیگر از شرکت‌های سرمایه‌گذاری یعنی وکتور گروپ در ماه می ۲۰۰۶ تأسيس کرد، فارماکدکس بود. هدف فارماکدکس ایجاد خط ارتباطي نسخه‌های دارویی و سلامت مصرف‌کنندگان بود؛ این کسب‌وکار بر روی ایجاد محصولات پزشکی بهبودیافته، بازپیشنهاد داروهای موجود و ایجاد راه‌های مدیریت جدید متمرکز شد. با استفاده از فنآوری موجود و مالکیت معنوی وکتور و یونیلور فارماکدکس شانس بسیار خوبی در موفقیت داشت. در سرمایه‌گذاری دیگری در آوریل ۲۰۰۸، یونیلور ونچر (همراه با پورتون کپیتال، پلوقشر اینوویشن و رین‌بو سید فاند) بر روی پی‌آی ال‌تی‌دی سرمایه‌گذاری کرد، کسب‌وکار یون-ماسک یعنی مایع دافع فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌دهد. از مدت‌ها پیش محقق شده است كه نوآوری‌های فنی و واقعی به سمت نادر بودن تمایل دارند، و یونیلور روي آنها سرمایه‌گذاری می‌کند و به راه‌اندازی آنچه که اختراع انقلابی است، کمک می‌کند. سایر سرمایه‌گذاری‌های کسب‌وکار یونیلور در این چنین خدماتی مانند برین جویسر می‌باشد. کسب‌وکار تحقیقات آنلاین کمی با استفاده از نرم‌افزارهای نوآورانه برای تولید بهتر، اطلاعات بازاریابی کیفی فراهم می‌کند.
امروزه، یونیلور حدود ۱۷۴.۰۰۰ کارمند، مدیران ارشد از ۲۰ ملیت و در حال فعالیت در ۱۰۰ کشور جهان است. اين شرکت هم‌چنان به نوآوری از طریق فرایند تأمين مالی منحصر‌به‌فردی ادامه می‌دهد.

منبع: کتاب «کارآفرینی سازمانی» هیسریچ

مکتب تغییر چیتگرها
مکتب تغییر چیتگرها
مکتب تغییر چیتگرها با دو دهه سابقه در زمینه آموزش و مربی‌گری، کمک می‌کند تا برنامه تغییر فردی و سازمانی شما اجرا شود. اجرای تغییر پیچیده نیست، در صورتی‌که سازوکارها و ابزارهای ویژه‌ی آن به درستی بکار گرفته شود. «جنبش هارمونی تغییر (جهت)» به عنوان یک مدل خودساخته ایرانی می‌تواند شایستگی فردی، سازمانی و نوآوری شما را به طور چشمگیری برای اجرای تغییر افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

قدرت نوآوری استراتژی
* پیوند بین خلاقیت و برنامه‌ریزی استراتژیک
* کشف فرصت‌های ناب کسب‌وکار
* بازآفرینی مدل کسب‌وکار فعلی
* کشف نیازهای آینده مشتریان
* ورود به بازارهای جدید و بی‌رقیب
* تدوین چشم‌اندازی جدید برای آینده
* ایجاد ساختاری جدید برای نظام نوآوری
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Ii8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL3NCV1BDdmR2OEJrP2F1dG9wbGF5PTEiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4+PC9pZnJhbWU+
ENJOY AURORA BOREALIS
منظومه جامع مدیریت کسب‌وکار
دانلود فیلم آموزشی + کتاب رایگان!
کافی است نام و ایمیل خود را وارد کنید تا بسته آموزشی رایگان سیستم نوین مدیریت کسب‌وکار شامل فیلم آموزشی و خلاصه کتاب رایگان «رهآورد تلاش» را دانلود کنید.
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تلفن همراه
نگران نباشید؛ ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد!
ثبت‌نام دوره آموزشی و رایگان برنامه رشد فردی
فرصتی برای تغییر
دانلود فیلم رایگان جیمی اوانس
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت جدیدترین اخبار دوره
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
به مقام رهبری برسید
شما هم می‌توانید یک رهبر باشید
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.