1. خانه
 2. مقالات
 3. رهبری کسب و کار
 4. ۵ ابزار برای شفافیت مأموریت و چشم‌انداز کسب‌وکارتان

۵ ابزار برای شفافیت مأموریت و چشم‌انداز کسب‌وکارتان

شفافیت چشم‌انداز
بازدید : 486

۵ ابزار برای شفافیت مأموریت و چشم‌انداز کسب‌وکارتان

هنوز شرکت‌ها و سازمان‌ها از فقدان پیوند بین استراتژی و عملیات خود رنج می‌برند. مهم‌ترین دلیل آن شاید این باشد که بستر یکپارچه‌ای را برای این پیوند برقرار نکرده‌اند. نظام‌های مختلف مدیریتی از یک طرف و سلسه مراتب سنتی و ساختارهای از هم جدا از طرف دیگر نتوانسته است این مهم را به سرانجام برساند. به اندازه‌ای که یک استراتژی خوب برای شرکت شما اهمیت دارد، اجرای خوب استراتژی نیز حیاتی است. اجرای استراتژی ماشینی است که می‌تواند استراتژی خوب شما را در هر زمان دریافت کند و با یکپارچگی هر چه تمام‌تر به اجرا برساند. بدون این ماشین شکست کسب‌وکارتان در بازاری حتمی است که رقابتی‌تر از پیش شده است. ما این فرایند را «منظومه جامع مدیریت» نامیده‌ایم. منظومه‌ای که بستری را برای شما فراهم می‌کند تا کلیه نظام‌های مدیریتی شما کارآتر و کارآمدتر عمل کند. اما پرسش اساسی این است که شکست اجرای استراتژی از کجا آغاز می‌شود؟

وقتی شما به عنوان کسب‌وکار نوپا به عرصه بازار وارد می‌شوید، طرح کسب‌وکار به شما می‌گوید چگونه باید ایده خود را از مرحله فکر بکر به مرحله اجرا برسانید. اما وقتی این فکر بکر شما به مرحله رشد می‌رسد و شما بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوید چطور؟ آیا طرح کسب‌وکار کارآیی و کارآمدی لازم را دارد؟ اینجاست که برنامه استراتژیک به کار شما می‌آید و شما باید نسبت به رقیبانی که اکنون مدل کسب‌وکارتان را فهمیده‌اند استراتژی مشخصی را دنبال کنید. اولین گام آن است که کسب‌وکار من بر روی چه چیزی متمرکز شده است و چه نیاز مشخصی را پاسخ می‌دهد؟ در این صورت انعکاس این تمرکز در بیانیه‌های راهبردی کسب‌وکار خواهد بود که مشخصاً مأموریت و چشم‌انداز نامیده می‌شود. حال این بیانیه‌ها گردشی عمیق برای تغییر بنیادی کسب‌وکار شماست؛ یعنی می‌خواهید عنصر اصلی مدل کسب‌وکارتان، ارزش پیشنهادی را تغییر دهید یا تغییر جزیی در آن داشته باشید. در این صورت، نقطه‌ای که شکست در اجرای استراتژی را محتمل می‌کند، تعریف مبهم مأموریت و چشم‌انداز کسب‌وکارتان خواهد بود. بیانیه‌های بلند، مبهم و غیر قابل اجرا.

اولین پرسشی که در «منظومه جامع مدیریت» ارائه می‌شود این پرسش است که «در چه کسب‌وکاری هستیم و چرا؟» شاید جسارت پرسیدن این «چرایی»، اولین مرحله از شفاف‌سازی بیانیه‌های راهبردی کسب‌وکار شما باشد. آیا هنوز دلیلی برای ادامه این راه دارید یا فقط چون می‌خواهید ادامه بدهید ادامه می‌دهید. هدف از تعریف مأموریت و چشم‌انداز مشخص کردن خطوط راهنماهایی است که به صورت کلان به شما بگوید مقصد غایی شما از این کسب‌وکار چیست تا بتوانید کسب‌وکارتان را به درستی هدایت کنید. اما اغلب این گونه اتفاق می‌افتد که صاحبان کسب‌وکار نه تنها این بیانیه‌های راهبردی را جدی نمی‌گیرند بلکه در صورت تعریف، به گونه‌ای توصیف می‌شود که این بیانیه‌ها منشأ اجرای کسب‌وکار نیست و معمولاً به آنها رجوع نمی‌شود. در این مقاله می‌خواهم به طور خلاصه پنج ابزار کارآمدی را معرفی کنم که در بسیاری از پروژه‌ها از آن‌ها استفاده کرده‌ام.

۱. مأموریت واضح

بیانیه مأموریت، یک بیانیه معرفی در یک یا دو جمله است که علت وجودی سازمان را شرح می‌دهد. مأموریت بایستی هدف اساسی از موجودیت سازمان به خصوص آنچه به مشتریان ارائه می‌دهد را توصیف کند. به بیانیه مأموریت گوگل توجه کنید:

«سازماندهی اطلاعات جهان و ایجاد دسترسی همگانی و مفید به آن»

۲. ارزش‌های محوری

ارزش‌های یک شرکت (که اغلب ارزش‌های محوری خوانده می‌شود) گرایش، رفتار و ویژگی آن را تعیین می‌کند. ابندگو، کتابفروشی درجه یک کانادا، ارزش‌های خود را این گونه برمی‌شمارد:

 • برای افزودن شادی به زندگی مشتریان وجود داریم. نیازهای آنان را پیش‌بینی و انتظارات آنان را برآورده می‌کنیم.
 • موضوعات عالی در هر زمینه کاری.
 • موفقیت تنها زمانی به دست می‌آید که افراد برجسته در یک محیط باز گردهم آیند تا دانش و رشد را ارتقاء دهد.
 • کتاب‌ها، خواندن کتاب و قصه‌گویی بخش مکملی از جامعه مترقی هستند.
 • نوآوری، کلید رشد است و می‌تواند از طرف هر کس و هر زمانی حاصل شود.
 • مسئولیت داریم به اجتماعاتی منفعت برسانیم که در آن‌ها کار می‌کنیم»

۳. چشم‌انداز کمی شده

یک بیانیه چشم‌انداز اهداف سازمانی میان- تا بلندمدت (سه تا ده سال) را مشخص می‌کند. این بیانیه بایستی بازارمحور باشد و اغلب با واژه‌های رؤیایی روشن کند که این بنگاه یا کسب‌وکار چگونه می‌خواهد از دیگر شرکت‌ها متمایز شود. به این بیانیه چشم‌انداز که متعلق به یک شرکت بیمه است توجه کنید:

« تا ۵ سال آینده باید بیمه‌گر تخصصی با نسبت سود بالای چهار-یک باشیم»

گرچه این چشم‌انداز کوتاه است اما شامل سه عنصر اساسی است:

 • هدف چالشی: برتری در سوددهی با نسبت بالای چهار – یک
 • جایگاه بازار: متخصص و نه یک بیمه‌گر عمومی
 • افق زمانی: پنج سال

هدف چالشی در بیانیه چشم‌انداز باید با موقعیت کنونی شرکت متفاوت باشد. یکی از نقش‌های اصلی رهبری مؤثر، ایجاد حس فوریت تنظیم یک هدف به طوری است که همه کارکنان را حتی در سازمانی با عملکرد خوب برای تعالی به چالش بکشاند. رهبران بزرگ دریافته‌اند که غرور دشمن آن‌هاست. تنظیم یک هدف چالشی و افق زمانی معین در دستیابی به آن یکی از مهم‌ترین نقش‌های رهبری است. آن‌ها ترس و هراسی از تعهد به «اهداف جسورانه‌ی دشوار یا بزرگ [BHAGs]» ندارند. رهبران بزرگ برای سازمان خود اهداف بلندپروازانه تعیین می‌کنند. بیانیه چشم‌انداز باید اهداف بلندپروازانه برای استراتژی را در بالاترین سطح سازمان بیان کند. این اهداف شامل اقدامی آشکار برای موفقیت یک افق زمانی مشخص برای پیروزی است.

۴. دستورکار تغییر

بیانیه چشم‌انداز یک هدف و توصیف بسیار کلان از نحوه توجه سازمان برای ایجاد ارزش در آینده را ارائه می‌دهد. اما کارکنان سازمان ممکن است چرایی نیاز سازمان به یک استراتژی جدید و تغییر سازمانی برای دستیابی به این هدف چالشی را درک نکنند. ایجاد حس ضرورت و گفت‌وگو درباره نیاز به این تغییر از نقش‌های اصلی رهبری است. رهبران می‌توانند از ابزار مدیریتی به نام «دستورکار تغییر استراتژیک» استفاده کنند تا انگیزه‌ای برای اینکه چرا تغییر تحول‌گرا ضروری است، فراهم آورند. این دستورکار تغییر استراتژیک وضعیت جاری ساختارها، قابلیت‌ها و فرایندهای مختلف سازمانی را با آنچه آن را باید طی سه تا پنج سال آینده به آن برسند، مقایسه می‌کند.

دستورکار تغییر استراتژیک مسیر انتقالی از موقعیت کنونی سازمان انتقال خون کانادا به وضعیت آینده آن را مشخص می‌کند:

تغییر استراتژیک

۵. چشم‌انداز تقویت‌شده

اجرای استراتژی نیازمند نوعی معماری است تا استراتژی‌ها و عملیات واحدهای مختلف و پراکنده در سرتاسر بنگاه را یکپارچه سازد. از این رو، تحقیقات نشان می‌دهد در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد سازمان‌ها فاقد یک دیدگاه استراتژی یکپارچه هستند؛ به طوری که واحدهای وظیفه‌ای مانند منابع انسانی، فناوری اطلاعات و مالی هیچ ارتباطی با استراتژی بنگاه و واحدهای کسب‌وکار ندارند.

نقشه استراتژی چارچوبی برای یک دیدگاه یکپارچه استراتژی فراهم می‌آورد. قبل از اینکه تیم رهبری و مدیران ارشد نقشه استراتژی را ترسیم کنند، آنها می‌توانند مسیرهای دستیابی به چشم‌انداز را به عنوان معماری بنیادی نقشه استراتژی تدوین کنند. بیانیه «چشم‌انداز تقویت‌شده» تصویر کاملی از عوامل کمکی برای دستیابی به چشم‌انداز نظیر ارزش پیشنهادی به مشتری، فرایندهای کلیدی و دارایی‌های نامشهود و کارکنان فنآوری را فراهم می‌آورد.

در زیر معماری نقشه استراتژی نمورس، یک سازمان مراقبت بهداشتی را می‌بینید که بر سلامت و درمان کودکان متمرکز است.

تغییر از طریق چشم‌انداز

اکنون شما با این ۵ ابزار مانع اولیه برای اجرای استراتژی خود را برداشته‌اید. تیم پروژه خود را در سازمان‌تان تشکیل دهید و دوباره بیانیه‌های راهبردی موجود خود را با این ابزارها بازنگری و مرور کنید. اگر هنوز بیانیه‌های راهبردی سازمان‌تان را طراحی نکرده‌اید، شما می‌توانید از این ۵ ابزار استفاده کنید تا بیانیه‌هایی شفاف و واضح از آینده کسب‌وکارتان ترسیم کنید.

[products ids=”1338, 3602″]

امتیاز به این مطلب

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
شفافیت چشم‌انداز
بازدید : 486

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

فهرست
خدمات مشتریان
ارسال پیام
قدرت نوآوری استراتژی
* پیوند بین خلاقیت و برنامه‌ریزی استراتژیک
* کشف فرصت‌های ناب کسب‌وکار
* بازآفرینی مدل کسب‌وکار فعلی
* کشف نیازهای آینده مشتریان
* ورود به بازارهای جدید و بی‌رقیب
* تدوین چشم‌اندازی جدید برای آینده
* ایجاد ساختاری جدید برای نظام نوآوری
منظومه جامع مدیریت کسب‌وکار
دانلود فیلم آموزشی + کتاب رایگان!
کافی است نام، ایمیل و تلفن همراه خود را وارد کنید تا بسته آموزشی رایگان سیستم نوین مدیریت کسب‌وکار شامل فیلم آموزشی و خلاصه کتاب رایگان «رهآورد تلاش» را دانلود کنید.
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تلفن همراه
نگران نباشید؛ ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد!
فرصتی برای تغییر
دریافت جدیدترین اخبار دوره
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
به مقام رهبری برسید
شما هم می‌توانید یک رهبر باشید
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
دریافت رایگان درس اول
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
چک‌لیست آمادگی تغییر
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
چک‌لیست مدیریت تولید و عملیات
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
چک‌لیست تجزیه‌وتحلیل محیطی
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
چک‌لیست برنامه‌ریزی استراتژیک
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
چک‌لیست بهره‌وری و اثربخشی
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.
چک‌لیست BPMN2
ما اطلاعات شما را هرگز فاش نخواهیم کرد.