1. خانه
  2. مقالات
  3. کارآفرینی
  4. کارآفرینی مستقل

کارآفرینی مستقل

کارآفرینی مستقل
بازدید : 12,109

کارآفرینی مستقل

4.2/5 - (5 امتیاز)

مفهوم کارآفرینی دارای سیماهای مختلفی است و این واژه در زمینه­‌های مختلف علمی و از منظرهای مختلف مورد بررسی قرار گرفته است. اقتصاددانان کارآفرینان را به عنوان عاملین اصلی خلق فرصت­‌های سرمایه­‌گذاری تلقی می­‌کنند. جامعه­‌شناسان از کارآفرینان به عنوان تحریک‌کنندگان حساس در نوسازی جوامع یاد می­‌کنند. روان­شناسان کارآفرینان را به عنوان «انسان کارآفرینانه» مورد بررسی قرار می­‌دهند و به منظور کشف صفحات مشخصه کسانی که توسعه­‌ی اقتصادی را رهبری می­‌کنند، به دنبال شناسایی انگیزه­‌ها و آرمان‌های آن­ها هستند. دانشمندان علوم سیاسی، کارآفرینان را کودکان بی­‌غرض نظام سیاسی می­‌دانند که باید کمک­‌های موثری برای ظهور و بروز آن­ها در جامعه به عمل آید.

کارآفرینان چه کسانی هستند؟

شارما و کریسمن (۱۹۹۹ میلادی) معتقدند که: کارآفرینان، افراد یا گروه­‌هایی هستند که به شکل مستقل یا از جانب یک سیستم سازمانی عمل می­‌کنند، سازمان­‌هایی جدید ایجاد می­‌کنند و یا اقدام به نوآوری و احیای سازمانی می­‌کنند که قبلاً وجود داشته است. همان‌طور که این تعریف نشان می­‌دهد، کارآفرینان می­‌توانند چه به صورت مستقل و چه به صورت تابعی از یک سازمان عمل کنند، هر چند فعالیت فردی آنها رایج­‌تر است و بیشترین توجهات را به خود جلب کرده است. شارما و کریسمن (۱۹۹۹ میلادی) اقدامات مربوط به ایجاد، احیا یا نوآوری سازمانی که بصورت مستقل یا در درون سازمان موجود رخ می­‌دهد را کارآفرینی می­‌نامند. فعالیت کارآفرینی که در مرزهای سازمان موجود رخ می­‌دهد، کارآفرینی سازمانی نامیده می­‌شود و کارآفرینی مستقل نیز در بر گیرنده­‌ی فعالیت­‌های خلاقانه­‌ی سازمانی است که توسط افرادی شکل می­‌گیرد که مستقل از سازمان موجود عمل می­‌کنند. به افرادی که درگیر فعالیت­‌های مستقل یا کارآفرینی سازمانی می­‌گردد نیز کارآفرین گفته می­‌شود.

کارآفرینی چیست؟

کارآفرینی به عنوان رفتار خلاقانه تعریف شده که بقاء و توسعه سازمان را تضمین می­‌کند، نیازهای تمامی عوامل را ارضاء می­‌کند و برای تحقق این اهداف، از همه منابع ضروری همچون نیروی انسانی، مواد اولیه، انرژی، ماشین­‌آلات، منابع مالی، اطلاعات و غیره استفاده موثر بعمل می­‌آورد. سود یک معیار بنیادین موفقیت کسب‌وکار در بازار است و در عین حال منبعی اساسی برای ارضاء نیازهای عوامل و همچنین توسعه پویای سازمان است. از نقطه‌نظر کارآفرین، سود هم هدف و هم وسیله برای تحقق نتایج محسوب می­‌شود.

 

کارآفرینی شامل فعالیت­‌های دیگر نیز می­‌باشد، فعالیت­‌های ملموس­‌تری همچون: یادگیری، پاسخگوئی به نیازهای مشتریان و یافتن بهترین و موثرترین روش‌های دستیابی به آنها، تشخیص گرایش علم و تکنولوژی، و نتایج واقعی استفاده از آنها در تولید؛ شکل­‌گیری استراتژی سازمان و درک آن از طریق بینش استراتژیک، مدیریت تاکتیکی و عملیاتی، سازماندهی فرآیندها در سازمان و درک آن از طریق بینش استراتژیک، مدیریت تاکتیکی و عملیاتی، سازماندهی فرآیندها در سازمان، تحقق نیازها و ارضاء‌ منافع تمامی عوامل (کارکنان، مالکین، مشتریان،‌ دولت، ‌واحدهای محلی و غیره) می­‌باشد که با سازمان گره خورده­‌اند. این فعالیت­‌های مختلف ممکن است بوسیله تشخیص کارآفرین و یا افراد دیگر، یا واحدهای سازمانی که کارآفرین به آنها تفویض نموده است، تحقق یابد. بر این اساس کارآفرینان باید تمامی فعالیت­‌های ضروری برای نیل به اهداف کارآفرینانه را هماهنگ سازند:

فعالیت‌های کارآفرینانه

فعالیت­‌های کارآفرینانه مهم‌تری نسبت به موارد قبلی نیز وجود دارد. کارآفرینی زمینه را برای کار جمعی جهت دستیابی موثر به اهداف و ایجاد محصولات و خدمات جدید،‌ تکنولوژی­‌های کارآتر و سیستم­‌های جدید مدیریت فراهم می­‌سازد. «انقلاب عملی و تکنولوژیکی» و همچنین «جهانی‌سازی توسعه اقتصادی» افق‌های جدیدی را برای کارآفرینی فراهم ساخته است. اما همزمان،‌ آنها نیازهای جدیدی که باید به عنوان پیش نیازهای ضروری برای توسعه اقتصادی و موفقیت رقابتی دارای نقش رو به تزایدی است. کارآفرینان باید همچنین در استفاده از نیروی انسانی و خلق شرایطی که کارکنان را برای استفاده از ظرفیت خلاقانه به طور کامل ترغیب می­‌نماید، از توانایی لازم برخوردار باشند:

 

۱- خود اتکایی مالی برای سازمان­‌های مستقل؛

 

۲- رقابت در شرایط بازار آزاد با جهان.

 

این امری حتمی و فرضی اساسی است که یک سازمان مستقل که در محیط اقتصادی رقابتی فعالیت می­‌کند، نمی­‌تواند بدون یک کارآفرین با صلاحیت که در رأس آن قرار داشه باشد، به بقاء خود ادامه دهد. یک کارآفرین با صلاحیت برای هر سازمانی که در سیستم اقتصادی رقابتی فعالیت می­‌کند، ضرورتی اجتناب­‌ناپذیر است. بنابراین، در یک اقتصاد کارآفرینانه هزاران عامل وجود خواهد داشت؛ سازمان­‌هایی که به طور اثربخش در حال فعالیت بوده و به طور پویا منافع خودشان را توسعه می­‌دهند؛ اما در «اقتصاد دستوری» تنها یک عامل وجود دارد (مرکز قدرت عالیه و فرد) که با ائتلاف تولیدکنندگان مقابله می­‌کند.

انواع کارآفرینی

در مجموع کارآفرینی را می­‌توان به دو دسته اصلی، تحت عنوان «کارآفرینی مستقل» و «کارآفرینی در سازمان یا درون سازمانی» تقسیم نمود.

 

نوعاً کارآفرینان مستقل فعالیت خود را بصورت خیلی محدود و با تعدادی اندک کارکنان پاره وقت یا تمام وقت آغاز می­‌کنند و در گام‌های آغازین ممکن است حتی یک کارمند (مستخدم) هم نداشته باشند. برخی از کارآفرینان در فرآیندی که کارآفرینی درون سازمانی یا کارآفرینی سازمانی نامیده می­‌شود، متولد می­‌شوند. کارآفرینی سازمانی به معنای توسعه شایستگی­‌ها و فرصت­‌ها در درون سازمان از طریق ترکیبات مختلف منابع جدید است.

دو سطح کارآفرینی مستقل

مطالعات مربوط به کارآفرینی مستقل در دو سطح قابل بررسی است:

 

۱- فعالیت در سطح فردی (خوداشتغالی)

 

۲- فعالیت در سطح سازمانی (تشکیلات جدید یا خلق شرکت)

 

فعالیت خوداشتغالی تمرکزش بر افرادی است که خودشان را به کار می­‌گیرند و دستمزدی توسط دیگران یا سازمان­‌ها به آن­ها پرداخت نمی­‌شود و نیروی کار حقوق بگیر نیز در استخدام خود ندارند.

 

کارآفرینی مستقل در مقایسه با کارآفرینی سازمانی دارای نقاط اشتراک و افتراق زیادی است.

 

هر دو بر نوآوری تأکید می­‌کنند، که این نوآوری می­‌تواند مربوط به ارائه کالاها یا خدمات جدید و یا فرایندها و روش­‌های مدیریتی جدید باشد. هدف هر دو نوع کارآفرینی، ایجاد محصولات یا خدمات با ارزش افزوده است. همچنین هر دو در پی انجام فعالیت­‌هایی هستند که نسبت به سایر فعالیت­‌ها دارای میزان ریسک‌پذیری بیشتری می­‌باشد؛ به گونه­‌ای که در کارآفرینی مستقل بر روی سرمایه و وقت کارآفرین ریسک می­‌شود، در کارآفرینی سازمانی هم با اقدام به تولید محصولات جدید، بر روی سرمایه سازمان ریسک می­‌شود.

تفاوت‌ بین کارآفرینی مستقل با کارآفرینی سازمانی

تفاوت‌های کارآفرینی مستقل با کارآفرینی سازمانی شاید چشمگیرتر از شباهت­‌های آنها باشد. اولین تفاوت در این است که اقدامات کارآفرینی فردی ایجادی است؛ در حالی که کارآفرینی سازمانی اغلب متوجه بازیابی است که اقدامات بازیابی معمولاً در مواجه شدن با رکود در سازمان­‌های بزرگ صورت می­‌گیرد. کارآفرینی سازمانی می­‌تواند رشد و نوآوری را در یک شرکت سنتی بهبود دهد. کارآفرینی سازمانی می­‌تواند تعدیلی باشد؛ چرا که فرهنگ کارآفرینانه را در سازمانی تعدیل می­‌کنند که در گذشته، ساختار کاملاً عمودی و سلسله مراتبی داشته است.

 

فرآیند ارائه خدمات و محصولات جدید ممکن است نتیجه کارآفرینی سازمانی باشد، اما هدف غائی آن بازیابی فرهنگ کارآفرینانه است و این در حالی است که کارآفرین مستقل فرایند یا محصولی را ایجاد می­‌کند که پیش از آن موجود نبوده است.

 

دومین تفاوت بین کارآفرینی فردی و سازمانی در رقیبان شرکت است. در کارآفرینی فردی «رقیب» بازار می­‌باشد. کاری که کارآفرین مستقل انجام می­‌دهد، برطرف کردن موانع موجود در بازار برای بقاء‌ و رقابت می­‌باشد. اما در مورد کارآفرینی سازمانی، فرهنگ شرکت، رقیب اولیه است. با توجه به این ارتباط، شرکت می­‌تواند جلوی بسیاری از فرآیندهای کارآفرینانه را که به دنبال آن بوده، سد نماید. از این رو، علاوه بر غلبه بر موانع بازار، کارآفرینی سازمانی باید بر موانع سازمانی نیز غلبه کند.

 

تفاوت سومی که بین این دو نوع کارآفرینی وجود دارد ناشی از تناقضی است که در تفاوت دوم وجود دارد. در بسیاری از موارد، شرکت مادر می­‌تواند به جای رقیب، یک دوست باشد. چنانچه ارتباط شرکت مادر و واحد تأسیس شده جدید خوب باشد کارآفرین سازمانی از خزانه شرکت مادر، به سرمایه لازم دسترسی دارد. با وجود اینکه سرمایه شرکت محدود است و گردآوری پول نیاز به تایید مدیران در سطوح مختلف دارد، اما چنانچه امکان یا فرصتی برای اقدام به یک فعالیت پرمخاطره وجود داشته باشد کارآفرین سازمانی از سوی شرکت مادر تأمین اعتبار می­‌شود. در حالیکه کارآفرین فردی، یا باید از ثروت شخصی خود استفاده کند و یا تلاش نماید تا سرمایه­‌ای را از منابع مختلف خارجی بدست آورد.

امتیاز به این مطلب

4.2/5 - (5 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
کارآفرینی مستقل
بازدید : 12,109

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

کلاس کار و زندگی‌ت رو بالاتر ببر!اطلاعات بیشتر
+