رادیو تغییر ۱

کتاب تو همانی که می‌اندیشی نوشته‌ی جیمز آلن، نزدیک به صد سال کتابی پرفروش بوده که هدفش ترغیب مردان و زنان به اکتشاف و ادارک این حقیقت است که خودشان آفرینندگان خویشند.
مقصود از کتاب تو همانی که می‌اندیشی (As a man thinketh) این است که بگوییم ذهن، سازنده‌ی اصلی لایه درونی شخصیت و لایه برونی شرایط است و اگر کسی تاکنون در غفلت و رنج به سر برده‌، چه بسا با خواندن این کتاب به آگاهی و شادی برسد.
«تو همانی که می‌اندیشی»، این کلمات قصار نه تنها تمام وجود آدمی را شامل می‌شود بلکه به قدری جامع است که همه شرایط و اوضاع زندگی انسان را در بر ‌می‌گیرد. در معنای واقعی کلمه، بشر حاصل اندیشه خویش است و شخصیت او مجموعِ کاملی از تمام تفکرات اوست.
اولین برنامه رادیو تغییر به خوانش این کتاب توسط مسعود چیتگرها می‌پردازد.

استراتژی زندگی چیست؟

استراتژی به عنوان مسیر متفاوتی که شما را به مقصد نهایی زندگی فردی و حرفه‌ای می‌رساند نقش بسیار مؤثری را در زندگی شما بازی می‌کند. تا جایی‌که اگر شما در زندگی استراتژی نداشته باشید، انتخابی ندارید و در واقع انسان به عنوان یک موجود هوشمند انتخاب‌گر زندگی بالنده و جریان‌سازی را نخواهد داشت.

استراتژی از عناصر و ویژگی‌های مختلفی تشکیل شده است که معمولاً وقتی از آن صحبت می‌شود برای بیشتر افراد پیچیده، نامفهوم و ابهام‌امیز تلقی می‌شود. در حالی‌که اگر به درستی چرایی، چیستی و چگونگی آن به درستی شناخته شود، می‌تواند به راحتی شرایط زندگی فردی و حرفه‌ای شما را دگرگون کند.

در دومین برنامه از برنامه‌های رادیو تغییر مسعود چیتگرها به ویژگی‌های کمتر شناخته شده استراتژی زندگی می‌پردازد که قابل توجه است.

گفت‌وگو با ژان بقوسیان

ژان بقوسیان به عنوان یک تغییردهنده و فرد اثرگذار در پرورش نسل نوینی از مدرسان ایران شناخته می‌شود که در حوزه بازاریابی دیجیتال سرآمد و مشهور است و با سایت مدیر سبز شناخته می‌شود.

مسعود چیتگرها و بسیاری از استادان و مدرسان ایرانی از ایشان بسیار آموخته‌اند و در جهت موفقیت و پیشرفت آن‌ها مؤثر بوده است.

این برنامه رادیو تغییر مصاحبه‌ای آزاد با ایشان است که توسط مسعود چیتگرها انجام گرفته است.

اولویت‌گذاری

اینکه انسان یک موجود انتخابگر و هوشمند است حرفی نیست، اما چگونه باید انتخاب کند؟ در مسیر زندگی شما همواره اتفاق می‌افتد که شما باید بین چند گزینه یکی را انتخاب کنید انتخابی براساس ارزش‌ها، زمان، هزینه و ریسکی که می‌پذیرید. اینجاست که بین چند گزینه، گزینه‌ای را باید انتخاب کنید که عملکرد مطلوب شما در آن تجلی خواهد کرد.

اولویت‌گذاری بین چند گزینه و انتخاب بین آن‌ها از اصلی‌ترین و مهم‌ترین موضوعاتی که انسان‌ها به صورت روزانه با آن مواجه هستند و ناگزیر از انتخاب اولویت هستند زیرا منابع تخصیص داده شده به گزینه‌ها مانند زمان، پول، انرژی، عمر و … بسیار محدود است.

این برنامه رادیو تغییر که چهارمین رادیو از این دست برنامه‌ها است، مسعود چیتگرها درباره اولویت‌بندی با شما گفت‌وگو می‌کند.

ما هر روز در حال تصمیم‌گیری برای انتخاب‌های پیش‌روی خودمان هستیم. اینکه این تصمیم چه نتایج و دستآوردهایی را در زندگی ما می‌سازد بستگی به شیوه تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری ما دارد. در برخی از تصمیمات ما شهودی عمل می‌کنیم و در برخی دیگر منطقی. شاید در برخی موارد هم هیچ‌کدام!

بعضی از این تصمیم‌گیری‌های بسیار اساسی و با کل زندگی ما ارتباط پیدا می‌کند و باید با حساسیت زیادی با آن برخورد کنیم مانند شغل آینده و موضوع انتخاب همسر. و برخی دیگر ممکن است تصمیم‌های کوچکی باشد که اهمیت کمتری را دارد. در عین حال، موضوع تصمیم‌گیری برای همه ما مهم است و ما نباید از کنار آن به سادگی بگذریم.

پنجمین برنامه رادیو تغییر به موضوع تصمیم‌گیری می‌پردازد و مسعود چیتگرها به چرایی، چیستی و چگونگی این تصمیم‌گیری‌ها اشاره می‌کند.

مهارت سخنرانی و فن بیان از جمله مهارت‌هایی است که در زندگی شما بسیار حیانی است زیرا همه ما با گفت‌وگو و صحبت کردن با دیگران و در جمع سروکار داریم و می‌خواهیم تا با بهترین عملکرد سخنرانی کنیم و با مطلوب‌ترین بیان افکار و اندیشه‌های خود را به مخاطب برسانیم.

در طول سال‌های گذشته کمتر به این مهارت توجه و تأکید می‌شد در حالی که امروز به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای پیشرفت و رشد در موفقیت انسان‌ها محسوب می‌شود و هر کسی بایستی آن را بیاموزد و البته آموختنی است. در این راه مدرسان و مربیان زیادی برای این مهارت در ایران تدریس و آموزش آن را به عهده گرفته و پیگیری کرده‌اند.

محمدپیام بهرام‌پور مدرس سخنرانی و فن بیان که این مسیر را با یک تصمیم استراتژیک در بهترین حالت طی کرده است، اکنون در مصاحبه‌ای با مسعود چیتگرها از ناگفته‌های این مسیر می‌گوید. این برنامه که ششمین برنامه رادیو تغییر است به این موضوع می‌پردازد.

خلاقیت از آن دسته مهارت‌هایی است که کارکرد شما را در زندگی متفاوت خواهد کرد. اینکه بتوانید از تصویرسازی و ایده‌پردازی کنید و آن ایده را پرورش دهید و به سمتی ببرید که بتوانید مفهوم جدید و متفاوت را بیان کنید همواره می‌تواند به شما تازگی دهد.

چرا خلاقیت این مقدار در عصر جدیدی که زندگی می‌کنیم مهم شده است و اساساً خلاقیت چیست و به چه کار می‌آید و چگونه می‌توان آن را ایجاد کرد، پرورش داد و از آن استفاده کرد موضوعاتی است که می‌تواند برای ما از اهمیت بسزایی برخوردار باشد.

در این برنامه رادیو تغییر به عنوان هفتمین برنامه، مسعود چیتگرها از خلاقیت می‌گوید که شنیدنی است.

رادیو تغییر۸: سحرخیزی

اگر می‌خواهید زندگی‌تان در مسیر درستی بیافتد خواب‌تان را درست کنید. و اگر می‌خواهید رستگاری را در آغوش بکشید، سحرخیزی را عادت زندگی خود کنید. از این جملات برمی‌آید که خواب و سحرخیزی ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با یکدیگر دارد.

سحرخیزی عادت بسیاری از مردمان و رهبران مؤثر دنیا است. فرقی نمی‌کند که در چه حوزه‌ای باشید کاسب یا دانشجو، برای رسیدن به موفقیت‌های بزرگ و داشتن انرژی در طول روز و دور شدن از خستگی مفرط باید سحرخیز شوید و سحرخیز بمانید. به قول ضرب‌المثلی معروف: «سحرخیز باش تا کامروا باشی!»

این برنامه از رادیو تغییر به این موضوع می‌پردازد که سحرخیزی چه فواید و مزایایی برای شما دارد و چگونه می‌توانید این عادت زیبا را در زندگی خود نهادینه کنید. مسعود چیتگرها با شما در این باره گفت‌وگو می‌کند.

عملکرد یعنی انجام درست کار درست. انجام درست کار یعنی کارآیی. یعنی استفاده بهتر از منابع قابل دسترس شما. اما کار درست یعنی کارآمدی. یعنی اثربخشی منابعی که استفاده می‌کنید. یعنی به چه میزان فعالیت‌ها و رفتارهای شما توانسته است شما را به اهداف بلندتان برساند و نتایج و دستآوردهای بهتری کسب کنید.

برای داشتن عملکرد فردی مطلوب بایستی ۴ باطری خود را همواره شارژ نگه دارید. زیرا دلیل اصلی پایین آمدن عملکرد نداشتن انرژی لازم برای انجام کار است. اگرچه مدیریت زمان برای شما مهم است، اما مدیریت انرژی برای داشتن عملکرد فوق‌العاده بسیار اساسی است.

این برنامه رادیو تغییر به افزایش عملکرد فردی می‌پردازد و مسعود چیتگرها راهکارهای کاملاً عملی و تجربه‌شده را به شما پیشنهاد می‌دهد. کافی است آن‌ها را بشنوید و اجرا کنید.

رادیو تغییر

خوشبختی آرمانشهر هر فردی است که پا در این دنیا می‌گذارد. هیچ یک از ما نمی‌خواهیم شوربخت یا خدانکرده بدبخت شویم. اما معنای واقعی خوشبختی چیست؟ آیا هر کسی از منظر و دیدگاه خود خوشبختی و بدبختی را ترجمه می‌کند یا خوشبختی اصول و ویژگی‌های عمومی دارد که اگر آن‌ها را در زندگی داشته باشیم بدان می‌رسیم.

پرسش بعدی این است که چطور می‌توانیم خوشبخت باشیم و از بدبختی فاصله بگیریم. چه چیزهایی در زندگی داشته باشم خوشبختم. آیا پول خوشبختی می‌آورد؟ سوال همیشگی که همه ما در ذهن داریم یا درباره آن خوانده یا شنیده‌ایم.

در این برنامه رادیو تغییر، مسعود چیتگرها با ما از خوشبختی گفت‌وگو می‌کند و اطلاعات و آگاهی را مرور و یادآوری می‌کند که می‌تواند برای شما جذاب و جالب باشد. بشنوید و اگر پسندیدید آن را برای دیگران به اشتراک بگذارید. شاید کسی بخواهد برای تغییر آماده شود.

رادیو تغییر ۱۱: نگرش

شما به زندگی چگونه نگاه می‌کنید؟ آیا غم و شادی برای شما یکسان است یا هر کدام تأثیر خاص خود را دارد؟ آیا شکست را تجربه می‌دانید یا شکست را آخر دنیا؟ این قبیل پرسش‌ها به نگرش یا بینش شما به زندگی مرتبط است همانگونه که سعدی‌جان می‌فرماید: «غم و شادی بر عارف چه تفاوت دارد … ساقیا باده بده شادی آن کاین غم از اوست».

معرفت و شناخت شما نسبت به هستی، طرز نگاه شما را می‌سازد و همین طرز نگاه می‌تواند بر روی همه فعالیت‌ها و رفتارهای شما اثرگذار باشد. بنابراین، این طرز نگاه چارچوب‌های ذهنی را برای ما خواهد ساخت که نگرش ما است و در واقع خیلی اوقات به سختی می‌تواند تغییر کند.

اکنون مسعود چیتگرها در یازدهمین فایل صوتی رادیو تغییر برای ما از نگرش صحبت می‌کند و سه پرسش بنیادی الگوی جنبش هارمونی تغییر (جهت) را براساس آن مطرح می‌کند. بشنوید و آن را برای کسانی که می‌خواهند تغییر کنند به اشتراک بگذارید.

نشاط

به چه میزانی در زندگی‌تان شاد و سرزنده هستید؟ آیا همیشه می‌خندید و لبخند بر لب دارید؟ آیا شادی و لبخند مساوی با نشاط است؟ و اگر نه، تفاوت در چه چیزهایی است؟ گاهی اوقات همه چیز سر جای خودش هست اما آدم سرزنده و بانشاطی نیستیم. و برعکس خیلی اوقات هیچی سر جای خودش نیست!!! اما ادم بانشاطی هستیم. چطور ممکنه؟!

این برنامه درباره نشاط با شما صحبت می‌کند و مسعود چیتگرها چرایی و چیستی و چگونگی دستیابی به آن را برای شما توضیح می‌دهد. این سه پرسش کلیدی‌ترین سوالاتی است که شما باید از خود بپرسید و پاسخ‌هایی بدهید که بتواند واقعیت‌های شما را بیان کند.

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست