1. خانه
 2. مقالات
 3. کارآفرینی
 4. استراتژی دیجیتال چیست و چرا مهم است

استراتژی دیجیتال چیست و چرا مهم است

استراتژی دیجیتال

استراتژی دیجیتال چیست و چرا مهم است

5/5 - (3 امتیاز)

دیجیتالی شدن کسب‌وکارتان ضرورت انکارناپذیر برای موفقیت در عصر حاضر است

استراتژی دیجیتال به‌کارگیری فناوری‌های دیجیتالی در مدل‌های کسب و کار برای شکل‌دهی به قابلیت‌های تجاری متمایزکننده جدید است. در آینده، تمام استراتژی‌های کسب‌وکار، استراتژی دیجیتال خواهد بود. اکثر کسب‌وکارهای امروزی می‌دانند که فرایندهای دیجیتال و حضور آنلاین ضروری است. با این حال، بسیاری از شرکت‌ها هنوز در حال انجام این تغییرات بدون جهت‌گیری و استراتژی مشخص و روشن هستند.  برای رهبری کسب و کار دیجیتالی، سرمایه‌گذاری براساس روندهای فعلی و آمادگی برای نوآوری شرکتی، استراتژی دیجیتال بهترین راه پیش‌رو است.

استراتژی دیجیتال چیست؟

استراتژی دیجیتال بر استفاده از فناوری برای بهبود عملکرد کسب و کار تمرکز دارد. خواه این به معنای ایجاد محصولات جدید باشد یا نسخه جدیدی از فرایندهای فعلی. جهتی را که یک سازمان برای ایجاد مزیت‌های رقابتی جدید با فناوری در پیش خواهد گرفت. و همچنین شیوه‌هایی را مشخص می‌کند که برای دستیابی به این تغییرات استفاده خواهد کرد. این معمولاً شامل تغییراتی در مدل‌های کسب‌وکار می‌شود. زیرا فناوری جدید این امکان را برای شرکت‌های نوآور فراهم می‌کند که خدماتی را ارائه کنند که قبلاً امکان‌پذیر نبود.

 

در اصل، این اصطلاح به پروژه‌ای اشاره دارد که از ابتکارات دیجیتالی برای دستیابی به اهداف شرکت استفاده می‌کند. به ظاهر ساده، یک استراتژی کسب و کار دیجیتال چیزی جز این نیست و برای اجرای موفقیت‌آمیز به تخصص و تجربه نیاز دارد. و تعریف استراتژی دیجیتال بسته به اینکه از چه کسی بپرسید متفاوت است.

 

امروزه فناوری با کسب‌وکار در هم تنیده شده‌اند. و چیزی فراتر از سخت‌افزار یا نرم‌افزار هستند. همانطورکه فناوری دیجیتال فراگیرتر می‌شود و شرکت‌ها در سفر تحول دیجیتال بیشتر پیش می‌روند، استراتژی دیجیتال و استراتژی کسب‌وکار بیشتر به هم نزدیک خواهند شد. در حال حاضر، استفاده از اصطلاح «استراتژی دیجیتال» برای تمرکز بر تلاش در پشت ابتکارات دیجیتال هنوز مفید است.

واحدهای مختلف دیدگاه‌های متفاوت دارند

به عنوان مثال، بخش بازاریابی آن را کانال‌های وب، مانند رسانه‌های اجتماعی و ایمیل مارکتینگ می‌بیند. از طرف دیگر، کسانی که در امور مالی هستند به ابزارهای درآمد آنلاین می‌اندیشند. فضای ابری برای متخصصان فناوری اطلاعات، تجزیه‌وتحلیل داده برای تیم عملیاتی، و غیره نگاه‌های دیگری هستند. همراستایی همه این بخش‌های مختلف با یک طرح تجاری دیجیتال و عمومی یک چالش پیچیده است. و اغلب دلیل شکست شرکت در عبور از یا حتی دستیابی به اهداف خود است.

 

مهم است که به یاد داشته باشید که استراتژی دیجیتال هم یک مفهوم و هم یک پدیده است. یعنی یک استراتژی دیجیتال در نهایت باید به ایجاد یک برنامه یا نقشه راه مشخص منجر شود. در حالی‌که می‌توانید شیوه‌های خاصی را که تصمیم گرفته‌اید دنبال کنید، تغییر دهید، باید تعهد واضحی به درک شما از معنای دیجیتال برای شرکت‌تان نیز وجود داشته باشد. استراتژی دیجیتال باید به جوهره استراتژی کسب‌وکارتان تبدیل شود.

مزایای استراتژی دیجیتال چیست؟

ایجاد یک برنامه به وضوح تعریف شده دارای مزایای آشکار برای هر سرمایه گذاری است. در حالی‌که ابزارهای دیجیتال می‌توانند یک کسب‌وکار را متحول کنند، مهم است که به خاطر داشته باشید که آنها باید به عنوان توانمندساز در نظر گرفته شوند. به سادگی ورود به تمام آخرین روندهای فناورانه راهکار واقعی نیست. و فقط ضرر بیشتری نسبت به فایده آن دارد.

 

توسعه یک طرح اولیه و چیدمان یک الگوی استراتژی دیجیتال می‌تواند به دیدن تصویر بزرگتر کمک کند. با این هدف که مشخص کند در کجا می‌توان گزینه‌های دیجیتالی را برای کارآیی و اثربخشی کسب‌وکار به کار گرفت. این طرح می‌تواند برای استفاده در کاهش ضایعات و اتلاف، حفظ بخش‌ها در مسیر بهتر، نظارت بر پیشرفت و انجام تنظیمات لازم قرار داد.

 

به عنوان مثال، فرض کنید استراتژی دیجیتال شما (هدف نهایی) کسب درآمد از نرم‌افزار بهره‌وری است. که کسب‌وکار شما قبلاً توسعه داده است. و به صورت داخلی از آن استفاده می‌کند. در ابتدا، یک استراتژی (طرح) برای تغییرات آن به عنوان یک برنامه تلفن همراه و فروش آن به کاربران جداگانه تنظیم می‌کنید. بعداً متوجه می‌شوید که اگر آن را به کسب‌وکارها بفروشید تا در برنامه‌های تلفن همراه خودشان بگنجانند ارزش بیشتری دارد. استراتژی شما (هدف نهایی) تغییر نکرد، اما برنامه شما تغییر کرد. تغییر ایده راهبردی استراتژی دیجیتال شما باید به منزله بهبود یا دگرگونی جهت‌گیری بزرگ برای شرکت شما باشد. اما در حالت ایده‌آل، گام‌های ملموس برنامه به اندازه کافی انعطاف‌پذیر خواهند بود. تا به شما اجازه دهند در صورت نیاز چرخش کنید.

استراتژی دیجیتال در بستر تحول دیجیتال

این تمایل وجود دارد که در مورد تحول دیجیتال به جای استراتژی دیجیتال صحبت شود. این دو اصطلاح ارتباط نزدیکی دارند. اما در دامنه متفاوتی از هم هستند. تحول دیجیتال باعث تغییر در سه حوزه می‌شود: تجربه مشتری، فرایندهای عملیاتی و مدل‌های کسب‌وکار. فرایند تحول دیجیتال نیازمند هماهنگی در کل سازمان و شامل تغییرات فرهنگ کسب‌وکار است.

 

از سوی دیگر، استراتژی دیجیتال بر فناوری تمرکز دارد نه فرهنگ. استراتژی دیجیتال بیشترین ارتباط را با تغییرات در مدل‌های کسب‌وکار دارد. و از فناوری برای ایجاد قابلیت‌هایی استفاده می‌کند که یک شرکت برای تبدیل شدن به یک کسب‌وکار دیجیتال نیاز دارد. تعیین استراتژی جزء کلیدی از فرایند تحول دیجیتالی است. و تضمین می‌کند که فناوری به گونه‌ای اجرا می‌شود که پشتیبان اهداف تجاری خواهد بود.

استراتژی دیجیتال در مقابل استراتژی فناوری اطلاعات

طبق گفته شرکت مشاوره مدیریت اکسنچر، استراتژي دیجیتال به دنبال راه‌هایی برای استفاده از فناوری برای تغییر فعالیت‌ها و در نتیجه دگرگونی و تحول کسب‌وکار است، در حالی‌که هدف استراتژی فناوری اطلاعات تغییر فناوری جدا از تغییر کسب‌وکار است. به طور سنتی، فرایند استراتژی فناوری اطلاعات این بوده است که بر اساس جهت‌گیری فعلی کسب‌وکار، روی چه فناوری‌هایی سرمایه‌گذاری شود. در حالی‌که استراتژی دیجیتال به فعالیت‌ها و فرایندهایی می‌پردازد که باید برای ارائه خدمات بهتر به مشتریان تغییر کنند. سپس، به دنبال ترکیب مناسبی از فناوری‌ها و استراتژی‌هایی است که می‌توانند برای ایجاد این تجربیات کمک کند. رهبران دیجیتال با ایجاد این تغییر در استراتژی، مزیت‌های رقابتی و فرصت‌های جدیدی برای رشد پیدا کرده‌اند.

عناصر مشترک استراتژی دیجیتال

برای اینکه بتوانید استراتژي دیجیتال مناسبی را تدوین کنید باید عناصر مشترک آن را بشناسید. این عناصر باعث می‌شوند تا شما چارچوبی را داشته باشید تا بتواند سند استراتژی دیجیتال شرکت‌تان را بنویسید. در ادامه، به این عناصر اشاره می‌کنم.

انتخاب یک رهبر مؤثر

این مسلماً مهمترین بخش خلق یک استراتژی دیجیتالی است. اما انتخاب فرد مناسب به فرهنگ، ساختار و اولویت‌های شرکت بستگی به عوامل مختلفی دارد. بعضی از  شرکت‌ها رهبری تدوین استراتژی دیجیتال را همان مدیرعامل یا مدیر ارشد دیجیتال منصوب می‌کنند. در حالی‌که نفوذ رهبر باید با دامنه استراتژی دیجیتال مطابقت داشته باشد. در غیر این صورت، پذیرش کامل از تمامی بخش‌های لازم برای ایجاد تغییرات موثر دشوار خواهد بود.

حمله در مقابل دفاع

تأکید می‌کنم که شرکت‌ها به خوبی کار خواهند کرد اگر تهدیدها و فرصت‌های بالقوه خود را در کسب‌وکار دیجیتال دسته‌بندی کنند. سپس آنها را با چشم‌انداز و اهداف خود مقایسه کنند و تطبیق دهند. این روشن می‌کند که آیا ما یک موضع تهاجمی در مقابل هدایت ابتکارات دیجیتالی داریم یا موضعی دفاعی را پیش گرفته‌ایم.

اتخاذ یک رویکرد سنجیده

استراتژي دیجیتال اغلب شامل فرایندی برای ارزیابی این موضوع می‌شود که آیا فناوری جدید واقعاً کسب‌وکار فعلی را تکمیل می‌کند یا رشد می‌دهد. اگر می‌ترسید که شرکت‌تان در زمینه دیجیتال عقب مانده باشد، می‌تواند وسوسه شوید تا در اجرای پروژه‌ای عجله کنید بدون توجه به اینکه چگونه با استراتژی فعلی شما مطابقت دارد. با اتخاذ یک رویکرد سنجیده، می‌توانید از هدر دادن منابع برای پروژه‌هایی جلوگیری کنید که با نیازها و اولویت‌های کسب‌وکارتان همخوانی ندارند.

اثبات آینده

هدف از تحول دیجیتال ایجاد یک پایه مناسب برای تجارت دیجیتال است. این به معنای ایجاد سازمانی است که می‌تواند در صورت لزوم به بازآفرینی خود ادامه دهد تا با تغییرات فناورانه و انتظارات مشتری همگام شود. استراتژی دیجیتال باید به اندازه کافی رؤیایی باشد. تا شرکت را از طریق تغییرات اقتصاد دیجیتال، همچنان مزیت دیجیتال را برای کسب‌وکارش به ارمغان بیاورد.

از کجا شروع کنیم

چگونه یک استراتژی دیجیتال بسازید؟ مقاله‌ای از مجله کسب‌وکار هاروارد به جای پرسیدن «استراتژی دیجیتال ما چیست؟»، استفاده از پنج پرسش زیر را برای ایجاد درک خود از فناوری دیجیتال پیشنهاد می‌کند:

 

 • آیا فناوری دیجیتال کسب‌وکارهایی را تغییر می‌دهد که باید در آن حضور داشته باشید؟
 • چگونه فناوری دیجیتال می‌تواند روشی را بهبود بخشد تا شما ارزش مضاعفی را برای کسب‌وکارهایی خلق کند که الان در آن هستید؟
 • آیا فناوری دیجیتال می‌تواند مشتری هدف شما را تغییر دهد؟
 • آیا فناوری دیجیتال بر ارزش پیشنهادی مشتری هدف شما تأثیر می‌گذارد؟
 • چگونه فناوری دیجیتال می‌تواند قابلیت‌های سازمانی را افزایش دهد که شما را از رقبایتان متمایز می‌کند؟

 

برای برخی از شرکت‌ها، این سؤالات پاسخ‌های واضحی خواهند داشت. به‌ویژه آنهایی که قبلاً رقابت از سوی بازیگران جدید دیجیتال را تجربه کرده‌اند. هدف شناسایی نحوه تغییر دیجیتالی کاری است که انجام می‌دهید. سپس درکتان را از روندهای صنعتی گسترده به ارزش‌های خاصی اصلاح کنید که پایه و اساس استراتژی شما را تشکیل می‌دهند. با درک روشن از هدف شرکت خود، می‌توانید از هدر دادن زمان و منابع برای اجرای فناوری جلوگیری کنید که مزیت‌های رقابتی جدیدی را ایجاد نمی‌کند.

نقطه شروع …

ما به مشتریان کمک می‌کنیم تا فرصت‌های نوظهور را مشخص کنند. ارزش‌های غیرقابل‌انتظار را پیدا کنند. و با استفاده از قدرت کامل دیجیتال، کسب‌وکارهای جدیدی بیافرینند. در طول مسیر، ما با مشتریان کار می‌کنیم تا با کمک به آنها به پرسش‌های کلیدی زیر پاسخ دهیم.

 

 • روی چه حوزه‌های دیجیتال باید تمرکز کنیم (به عنوان مثال، استراتژی ورود به بازار در مقابل نوآوری محصول/خدمات)؟ کدام یک بیشترین سود یا ریسک را برای کسب و کار ما خواهد داشت؟
 • آیا باید بیشتر روی دیجیتالی کردن مدل کسب‌وکار فعلی تمرکز کنیم؟ یا باید روی کسب‌وکارهای دیجیتال جدید سرمایه‌گذاری کنیم؟
 • کدام اقدامات استراتژیک به اندازه کافی مزیت رقابتی را دارند که ارزش ریسک بیشتر را دارد؟
 • خطر تأخیر در این جابجایی چیست و آیا بر اساس نوع دگرگونی/بهبود دیجیتالی متفاوت است؟
 • آیا ریسک‌های کوچک ولی زیاد بهتر است یا چند ریسک بزرگ؟
 • آیا واقعاً می‌توانیم با برترین‌های دیجیتال رقابت کنیم؟

 

ما تحقیقات و بینش‌های اختصاصی را به مشتریان ارائه می‌کنیم که چه چیزی باعث ارزش‌آفرینی در اقتصاد دیجیتال می‌شود. رویکرد ما فراگیر و تجربی است. و با محوریت جعبه‌ابزار تغییر رهبران با رویکر دیجیتالی کردن کسب‌وکار ارائه می‌شود. این رویکرد به شناسایی سبد بهینه ابتکارات دیجیتالی شما کمک می‌کند. انتخابی که سرمایه‌گذاری در دیجیتالی کردن مدل کسب‌وکار فعلی یک شرکت را در مقابل نوآوری مدل‌های تجاری جدید و ایجاد همسویی بین تیم اجرایی متعادل خواهد کرد.

 

[newsletter_signup_form id=1]

امتیاز به این مطلب

5/5 - (3 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
استراتژی دیجیتال
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+