1. خانه
 2. مقالات
 3. رهبری
 4. سکوهای دیجیتال: چیست و چگونه ارزش خلق می‌کنند

سکوهای دیجیتال: چیست و چگونه ارزش خلق می‌کنند

سکوهای دیجیتال

سکوهای دیجیتال: چیست و چگونه ارزش خلق می‌کنند

5/5 - (3 امتیاز)

سکوهای دیجیتال الگوهای تجاری هستند که از زیرساخت آنلاین برای تسهیل تعاملات بین گروه‌ها بهره می‌برند

تحول دیجیتال و ایجاد ارزش از طریق سکوهای فناوری از اولویت‌های سازمان‌ها در سراسر جهان‌ست. به گفته شرکت بین‌المللی داده، ارائه‌دهنده اطلاعات بازار، هزینه‌های تحول دیجیتال باید تا ۲۰۲۷ به ۳.۹ تریلیون دلار برسد.

 

شرکت‌های سکوهای دیحیتال برای اقتصاد جهانی اهمیت فزاینده‌ای پیدا کرده‌اند و امروزه یکی از بزرگترین و ارزشمندترین شرکت‌ها هستند.

 

اگر می‌خواهید به سازمان‌تان کمک کنید تا به فرصت‌ها پاسخ دهد و برنامه‌ریزی استراتژیک خودش را اطلاع‌رسانی کند، در این یادداشت مروری بر سکوهای دیجیتال و نحوه خلق ارزش وجود دارد.

سکوهای دیجیتال چیست؟

سکوهای دیجیتال الگوهای تجاری هستند که از زیرساخت آنلاین برای تسهیل تعاملات بین گروه‌ها بهره می‌برند. نمونه‌ها عبارتند از:

 

 • کانال‌های رسانه‌های اجتماعی؛
 • بازارهای آنلاین؛
 • وبگاه‌ها و برنامه‌های جمع‌سپاری؛

 

سکوهای دیجیتال دارای چندین ویژگی هستند که عملکرد و جذابیت‌شان را افزایش می‌دهد.

 

اول، آنها می‌توانند بدون افزایش هزینه قابل توجه، رشد کرده و تراکنش ها را انجام دهند. این مقیاس پذیری برای گسترش دسترسی به بازار با حداقل زیرساخت های تجاری ضروری‌ست.

 

قابلیت دسترسی یکی دیگر از ویژگی های مهم است. سکوهای دیجیتال به طور مداوم کار می کنند و بدون توجه به منطقه زمانی یا موقعیت جغرافیایی قابل دسترسی هستند. این کار با فعال کردن تعاملات و تراکنش‌های بی‌درنگ تعامل کاربر را افزایش می‌دهد.

 

سکوهای دیجیتال همچنین فرایندهای کسب‌وکار را ساده و وظایف پیچیده را خودکار می‌نمایند. نیاز به کار گسترده دستی را کاهش می‌دهند. هزینه‌های عملیاتی را به حداقل می‌رسانند و مدیریت منابع را بهبود می‌بخشند.

 

این ویژگی‌ها به سکوهای دیجیتال اجازه می‌دهند تا ارزش قابل توجهی تولید کنند. اگر می‌خواهید سازمان‌تان را به یک مدل کسب‌وکار سکوی دیجیتال تغییر دهید، در این یادداشت سه ​​راهکار وجود دارد که می‌تواند تجربه کاربر را افزایش دهد.

چگونه سکوهای دیجیتال ارزش خلق می‌کنند

پیوند خریداران و فروشندگان به هم

سکوهای دیجیتال نحوه اتصال خریداران و فروشندگان را دگرگون کرده‌ست. آنها تعاملات تجاری را از تنظیمات سنتی – مانند بازارهای فیزیکی و تبلیغات طبقه‌بندی‌شده – به محیط‌های آنلاین منتقل کرده‌اند. و به‌طور قابل توجهی دسترسی و فرصت‌های مشارکتی را افزایش داده‌اند.

 

برای کمک به کاربران برای اتصال آنلاین، سکوهای دیجیتال از طراحی منطبق بهره می‌گیرند. الگوریتم‌هایی که آنها را بر اساس معیارهایی مانند نیازها و ترجیحات‌شان به هم پیوند می‌دهند.

دو نوع طرح مطابقت

با توجه به سکوهای دیجیتال، دو نوع طرح مطابقت وجود دارد:

 

 • طراحی تطبیق متمرکز: مطابق الگوریتم سکو به طور خودکار کاربران را با فروشنده مطابقت می‌دهد؛
 • طراحی تطبیق نامتمرکز: گزینه‌های متعددی را به کاربرانی ارائه می‌دهد که همه گزینه‌ها را قبل از انتخاب بر اساس ترجیحات‌شان جست‌وجو می‌کنند؛

 

انتخاب طرح تطبیق مناسب برای بهینه‌سازی تجربه کاربر و کارایی عملیاتی بسیار مهم‌ست.

 

در بخش پیشروی در دنیای دیجیتال دوره رهبری مدرن از جعبه‌ابزار تغییر رهبران (سطح ۵)، گفته می‌شود که وقتی ترجیحات کاربران به راحتی قابل شناسایی‌ست و خریداران و فروشندگان یکدیگر را تا حد زیادی قابل جایگزین می‌پندارند. منطقی‌ست که سکو به‌گونه‌ای طراحی شود که جست‌وجو و تطبیق خودکار باشد. این کارآمدست زیرا تطبیق متمرکز هزینه‌های جست‌وجو را بدون به خطر انداختن کیفیت رقابت به حداقل می‌رساند.

 

در این بخش از دوره رهبری مدرن، توضیح داده می‌شود که چگونه شرکت‌های اشتراک‌گذاری سفر از تطابق متمرکز استفاده می‌کنند.

 

در بخش اشتراک سفر، ترجیحات رانندگان و مسافران به‌راحتی قابل شناسایی‌ست. مسافران می‌خواهند از نقطه الف به نقطه ب سفر کنند که تا حد امکان امن، سریع و ارزان باشد. تا زمانی‌که این سه معیار رعایت شود، مسافران اهمیت زیادی نمی‌دهند که با کدام راننده خاصی مطابقت دارند. رانندگان می‌خواهند در اسرع وقت و نزدیک‌ترین زمان ممکن با مسافران هماهنگ شوند تا زمان بیکاری به حداقل برسد. آنها هم‌چنین می‌خواهند یک مسافر محترم باشد. این شفافیت اولویت‌ها شفاف می‌کند که چرا اکثر سکوهای اشتراک‌گذاری سفر از طراحی تطبیق متمرکز بهره می‌گیرند. با گزینه‌ای اضافی برای رد کردن در صورت لزوم.

 

از طرف دیگر، تطبیق نامتمرکز زمانی که پیش‌بینی اولویت‌های کاربران چالش‌برانگیزست، بهترین کار را انجام می‌دهد. به‌عنوان مثال، ای‌بی [eBay] به فروشندگان و خریداران اجازه می‌دهد تا مستقیماً روی سکوی آن با تداخل اندک ارتباط برقرار کنند. استقلال کاربر را افزایش داده و تجربه خرید را شخصی‌سازی می‌کند.

قیمت‌گذاری

سکوهای دیجیتال نیز از طریق قیمت‌گذاری راهبردی به ارزش افزوده می‌شوند. برخلاف خرده‌فروشان سنتی، سکوهای دیجیتال مقادیر زیادی داده را جمع‌آوری و تفسیر می‌کنند تا قیمت‌ها را در زمان واقعی تنظیم کنند.

 

عوامل متداول موثر بر قیمت‌گذاری عبارتند از:

 

 • تقاضاهای بازار؛
 • شرایط زنجیره تامین؛
 • رفتارهای مصرف‌کننده؛

 

برای برآورده‌سازی نیازهای کاربران، طرح و الگوی قیمتی‌تان را مطابقت دهید.

 

الگوهای قیمت‌گذاری عبارتند از:

 

 • الگوی قیمت‌گذاری متمرکز: زمانی که سکوی شما اطلاعات کافی برای اطمینان از این موضوع دارد که قیمت‌ها خریداران یا فروشندگان را از استفاده از آن منع نمی‌کند؛
 • الگوی قیمت‌گذاری نامتمرکز: قیمت‌هایی که توسط فروشندگان فردی یا از طریق چانه‌زنی بر اساس اطلاعات مهمی تعیین می‌شود که سکوی شما ندارد.

 

تصمیمات قیمت‌گذاری تقریباً همیشه همراه با جست‌وجو و تطبیق‌ست. اگر یک سکو یک الگوی تطبیق متمرکز داشته باشد، یک الگوی قیمت‌گذاری متمرکز خواهد داشت. و اگر آنها یک الگوی تطبیق نامتمرکز داشته باشند، اغلب از یک الگوی قیمت‌گذاری نامتمرکز استفاده می‌کنند.

 

به‌عنوان مثال، سکوی تحویل آنلاین خواربارفروشی اینستاکارت به کاربران اجازه نمی‌دهد «خریداران» را انتخاب کنند. و الگوهای طراحی و قیمت‌گذاری‌ش را بر اساس عواملی مانند موجودی و ویژگی «خریدار مورد علاقه» آن استوار می‌کند. برعکس، سکوهایی مانند برنامه اجاره‌خانه ایربی‌ان‌بی به مالکان خانه اجازه می‌دهد تا قیمت‌های فهرست را تعیین کنند و به آنها نظارت بیشتری می‌دهد.

 

در این قواعد استثنائاتی وجود دارد. برای مثال، شرکت‌های اشتراک‌گذاری سفر از طرح‌های تطبیق متمرکز استفاده می‌کنند. اما رانندگان دانش سطح بالایی برای تعیین قیمت‌ها ندارند. در نتیجه، شرکت‌هایی مانند اوبر و اسنپ از قیمت‌گذاری پویا استفاده می‌کنند. قیمت‌های منعطف را بر اساس تقاضاهای فعلی بازار تعیین می‌کنند. با تنظیم نرخ‌ها بر اساس زمان و مسافت مسیرها، ترافیک و نسبت مسافر به راننده.

 

بدون توجه به الگویی که انتخاب می‌کنید، درباره نحوه تعیین قیمت‌ها شفاف باشید.

اعتمادسازی

از آنجایی‌که افزایش تجارت الکترونیک منجر به تراکنش‌های فیزیکی کمتری شده‌ست، سکوهای دیجیتال اکنون به‌عنوان یک واسطه معتبر برای ایجاد اعتماد کاربران عمل می‌کنند.

 

در دوره رهبری مدرن جعبه‌ابزار تغییر رهبران (سطح ۵) درباره نحوه ایجاد اعتماد به نگرانی‌های بین خریداران و فروشندگان در شرکت علی‌بابا صحبت می‌شود که از نظر جغرافیایی پراکنده هستند.

 

مشکل اعتماد به دو شکل ظاهر می‌شود. یک: مشتریانی که محصول را می‌خرند نمی‌دانند که آیا کیفیت محصول مطابق با چیزی‌ست که در وبگاه تبلیغ می‌شود. و هم‌چنین به‌موقع تحویل داده خواهد شد یا خیر. و در واقع، آیا اصلاً تحویل داده می‌شود. از سوی دیگر، فروشندگان نگران این هستند که آیا پس از ارسال کالا و تحویل آن به مشتری، مبلغی را دریافت خواهند کرد یا خیر. ریسک اعتباری درگیر در جمع‌آوری پرداخت‌ها هر دوی این مسائل باعث بی‌اعتمادی زیادی شده‌ست. و این فقط یک بی‌اعتمادی رایج‌ست که در هر بازاری خواهید داشت.

 

برای غلبه بر این مشکل، علی‌بابا سکوی پرداخت آنلاین و موبایلی علی‌پی را معرفی کرد که از یک حساب سپرده برای محافظت از تراکنش‌ها و محافظت از خریداران در برابر کالاهای تحویل‌نشده و فروشندگان در برابر تحویل بدون پرداخت استفاده می‌کند. این سامانه با اجبار حساب‌های علی‌پی برای همه کاربران، تراکنش‌های قانونی را تضمین و به شناسایی شرکای معتبر کمک می‌کند.

 

ایجاد اعتماد فقط درباره امنیت معاملات نیست. هم‌چنین به کاهش ریسک درک‌شده در تعاملات آنلاین کمک می‌کند. با ایجاد اعتبار – همانطورکه علی‌بابا با علی‌پی انجام داد – می‌توانید رضایت کاربر، احتمال تکرار تراکنش‌ها و قابلیت اطمینان سکو را افزایش دهید.

با سکوهای دیجیتال ارزش خلق کنید

انتقال به الگوی کسب‌وکار سکوهای دیجیتال آسان نیست. و مستلزم ترغیب و یادگیری کارکنان و رهبران سازمانی شماست. برای اطمینان از موفقیت تلاش‌های تحول دیجیتالی، بر ایجاد یک استراتژی سکوی دیجیتال موثر تمرکز کنید.

 

یکی از بهترین راه‌ها برای یادگیری نحوه انجام این کار، ثبت‌نام در یک دوره آنلاین مانند جعبه‌ابزار تغییر رهبران (سطح ۵)ست. از طریق موردکاوی‌های واقعی که شامل رهبران صنعت و تمرین‌های تعاملی، نه‌تنها می‌توانید دانش خودتان را به کار بگیرید. بلکه مهارت‌ها و بینش‌هایی را به‌دست آورید که امکان می‌دهد کسب‌وکار و شغل‌تان را پیش ببرید.

 

دوره رهبری کسب‌وکار

امتیاز به این مطلب

5/5 - (3 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
سکوهای دیجیتال
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+