1. خانه
  2. مقالات
  3. رهبری
  4. ۳ گام تا شبکه سازی مؤثر

۳ گام تا شبکه سازی مؤثر

شبکه سازی مؤثر

۳ گام تا شبکه سازی مؤثر

5/5 - (3 امتیاز)

گام‌هایی که باید طی کنیم تا شبکه‌ای مؤثر از افراد برای رهبری مؤثر بسازیم

شبکه سازی مؤثر به گونه‌ای ساخته می‌شود که شما باید ۳ گام را طی کنید. جای تعجب نیست که مردم دوست دارند با کسانی که می‌شناسند و دوست دارند تجارت کنند. همانطورکه مشهور است، شما کسی نیستید که معرفی می‌کنید؛ شما کسی هستید که می‌شناسند.

 

نکته بالا درباره شبکه‌سازی که غالباً از دست می‌رود، درست است که شبکه درباره شما نیست؛ بلکه در مورد کاری است که می‌توانید برای دیگران انجام دهید. همانطورکه آدام گرانت درباره بده و بستان استدلال می‌کند،

 

اگر ما فقط با هدف بدست آوردن چیزی شبکه ایجاد کنیم، موفق نخواهیم شد. ما نمی‌توانیم مزایای شبکه‌ها را دنبال کنیم. این مزایا ناشی از سرمایه‌گذاری در فعالیت‌ها و روابط معنی‌دار است.

 

شبکه سازی مؤثر هم به همین روش کار می‌کند. با تبدیل شدن به یک اهداکننده، شما به طور طبیعی شبکه خود را می‌سازید – و امیدوارم در این مسیر تأثیر مثبتی بر اطرافیان خود بگذارد. در اینجا سه ​​مرحله برای ساختن شبکه شما با داشتن اندیشه اهداکننده، و نه صرفاً یک دریافت‌کننده وجود دارد.

مرحله اول: غریبه‌ها را به آشنایان تبدیل کنید

برای اینکه بتوانیم به کسی کمک کنیم، اولین قدم در واقع ارتباط با آن‌ها است. هرکسی که ملاقات می‌کنید به دنبال چیزی برای کمک به رسیدن به اهداف خود است، بنابراین کسی باشید که می‌تواند به دستیابی به آن‌ها کمک کند. انجام این کار فرصت‌های جدیدی را باز می‌کند که قبلاً هرگز به آن فکر نمی‌کردید.

 

چه شما یک درون‌گرا باشید و چه برون‌گرا باشید، همه عصب شبکه را احساس می‌کنند. با توجه به این نکته، نترسید که از منطقه امن و راحتی خود خارج شوید و به کسی در یک کنفرانس، رویداد، یا همایش نزدیک شوید که به تنهایی ایستاده است؛ زیرا متقابلاً آن‌ها هم به دنبال کسی هستند که با شما گپ بزنند.

 

شبکه سازی مؤثر نیز منحصر به تعامل حضوری نیست. اگر یکی از دوستان یک دوست مطب قانع‌کننده‌ای ارسال می‌کند، از آن‌ها دعوت کنید تا با شما ارتباط برقرار کنند و از آن‌ها بخاطر ایده‌هایشان سپاسگزار باشید. (فراموش نکنید که با به اشتراک گذاشتن آن در کانال انتخابی اجتماعی خود نیز از این موضوع حمایت کنید). یا اگر کلاس آنلاین را می‌گذرانید، مانند من در دوره‌های آنلاین هارمونی تغییر، درست مانند یک رویداد حضوری با آن رفتار کنید. من از سراسر دنیا با مردم ملاقات کردم و با فناوری این بستر آنلاین، توانستم از طریق افراد مختلف و غریبه همقطاران خود کاملاً از راه دور کار کنم.

مرحله دوم: آشنایان را به دوستان تبدیل کنید

پس از برقراری ارتباط، اتصال ضعیف را به چیزی قوی‌تر تبدیل کنید. با رسانه‌های اجتماعی و تعامل آنلاین، این ساده‌تر از همیشه شده است. اگر به تازگی در یک کنفرانس با کسی ملاقات کرده‌اید، آن‌ها را در لینکدین پیدا، و یک یادداشت تشکر سریع ارسال کنید و به هم وصل شوید.

 

در اینجا الگویی برای کمک به شما در شروع کار پیشنهاد می‌دهم:

 

سلام سرکارخانم/جناب آقای [نام]، دیدار با شما در [رویداد] عالی بود. با تشکر از مشاوره با شما در مورد [موضوع]. امیدوارم به زودی فرصتی پیدا کنم تا دوباره شما را در رویدادی دیگر ببینم. اگر فرصتی در [مکان خود] دارید، اجازه دهید تا با هم قهوه‌ یا چایی بنوشیم! -[اسم شما]

 

سپس، به طور منظم پیگیری کنید. این به آسانی دوست داشتن یا بازگرداندن یک پست یا ارسال سریع پیام برای تبریک تولد یا ارتقاء به آن‌ها در موقعیت جدید است. برای کسانی که ملاقات می‌کنید وقت بگذارید. تعجب خواهید کرد که چقدر همدلی و علاقه رابطه شما را به خود جلب می‌کند، و مطمئناً تبدیل کسی از یک آشنا به یک دوست کمک می‌کند.

مرحله سوم: آشنایان را به دارایی‌های خود تبدیل کنید

با خود به عنوان یک دارایی رفتار کنید؛ نمی‌دانم این موضوع را می‌دانید یا نه، چیزهای زیادی برای ارائه به شخص دیگری دارید. حتی اگر شما یک حرفه‌ای هم نیستید، احتمالاً شخصی وجود دارد که می‌دانید می‌تواند یک درب را باز کند یا توصیه‌هایی را ارائه دهد. آنچه ممکن است مهارت یا توانایی در نظر نگیرید، دقیقاً همان چیزی است که دیگران به دنبال آن هستند. با آنچه دیگران می‌گویند به آنها نیاز دارند و اگر ساختار ارائه را متناسب می‌کنید، هماهنگ باشید. اگر این کار را نکنید، دریغ نکنید که خود را به عنوان دارایی برای تلاش‌های آینده ارائه دهید.

 

در نهایت، تجارت تعامل با افراد است. شما باید خود را در مرکز قرار دهید و مایل به برقراری ارتباط باشید و درک کنید که چگونه نقش خود را در یک تصویر بزرگ قرار می‌دهید. بیرون از منطقه راحتی و امن خود قدم بگذارید و به خودتان اجازه دهید با افراد جدیدی وارد مراوده شوید. شما هرگز نمی‌دانید با چه کسی ملاقات خواهید کرد و چه ماجراجویی خواهید داشت.

امتیاز به این مطلب

5/5 - (3 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
شبکه سازی مؤثر
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+