1. خانه
  2. مقالات
  3. رهبری
  4. شش نابغه کاری

شش نابغه کاری

شش نابغه کاری

شش نابغه کاری

5/5 - (1 امتیاز)

راهی بهتر برای درک امیدها، ناامیدی‌ها و تیم‌ها

شش نابغه کاری (کتابی که در سال ۲۰۲۲ منتشر شده است) یک راهنمای روشنگر برای تطبیق استعداد مناسب با کار مناسب در محل کار است. هم‌چنین نشان می‌دهد که چگونه روابط خود را با همکاران خود ارتقاء دهید. و راه‌های مشخصی برای تبدیل سازمان شما به مکانی بهتر ارائه می‌دهد که افراد می‌خواهند در آن کار کنند.

 

پاتریک ام. لنسیونی یک مرجع در ایجاد تیم‌های سالم است که روش کار سازمان‌ها را تغییر می‌دهد. او بنیانگذار شرکت مشاوره مدیریت تیبل گروپ [The Table Group] است. و به مشتریان مختلفی مانند شرکت‌های فورچون ۵۰۰، دانشگاه‌ها، تیم‌های ورزشی، ارتش و مؤسسات مذهبی مشاوره می‌دهد. لنسیونی هم‌چنین یک سخنران برجسته و نویسنده پرفروش نیویورک تایمز در کتاب‌های با عنوان پنج اختلال یک تیم، چهار وسواس یک مدیر اجرایی فوق العاده و مرگ در جلسه است.

این کتاب چه چیزی برای من دارد؟ نبوغ فردی خود را به گونه‌ای ارائه کنید که نبوغ جمعی تیم شما را تکمیل کند.

کار کردن. اکثر مردم می‌خواهند از آن فرار کنند. اما اگر شغل شما مناسب با همان موقعیت شغلی باشد که هر روز مشتقاقانه به سر کار می‌رفتید چه؟ فوق‌العاده به نظر می‌رسید، درسته؟

 

خُب. معلوم است که یک راه آزمایش‌شده و واقعی برای کسب بهترین نتیجه نه تنها در محل کار، بلکه در هر زمینه‌ای از زندگی وجود دارد. این رویکرد به شما کمک می‌کند تا پیشرفت کنید. چه در خانه، به عنوان بخشی از زندگی جمعی یا در میان دوستان‌تان.

 

کلید در این خلاصه‌کتاب به شش نابغه کاری پاتریک ام. لنسیونی نهفته است. شما خواهید آموخت که چگونه شخصیت شما با کار مرتبط است، چرا شرکت شما استعدادهای برتر را در گذشته از دست داده است. و راه‌هایی برای تبدیل سازمان‌تان به یک محل کار مطلوب ندارد. همچنین مراحلی را برای درک بهتر خود و دیگران ترسیم می‌کند تا بتوانید به‌عنوان یک واحد منسجم به جلو حرکت کنید. و در این فرایند، بهترین کار خود را تاکنون تولید کنید.

 

بیایید شروع کنیم!

کار برای اکثر مردم چیزی طاقت‌فرسا است.

چرا بیشتر مردم از چیزی می‌ترسند که یک سوم زندگی بزرگسالی‌شان را صرف انجام آن کنند؟ ممکن است این احساس را بدانید: یکشنبه تعطیلات شروع می‌شود، و شما نگران تکالیف هفته آینده می‌کنید. علاوه بر خستگی کارهای تکراری، شما هم‌چنین باید همکارانی را هدایت کنید که با مسائل خودشان سروکار دارند.

 

رها کردن و دور شدن از آن سخت است، مزاحمت شما به خانه، روابط، خانواده و اجتماعات پیرامونی شما راه پیدا می‌کند.

 

در مورد افرادی که به تازگی ارتقاء پیدا کرده‌اند یا افزایش حقوق دریافت کرده‌اند چطور؟ آیا آن‌ها از شغل خود راضی‌ترند؟ جواب کوتاه، خیر است. معمولاً وقتی فردی ترفیع می‌گیرد سروصدا به پا می‌شود. اما به‌زودی، یکنواختی و ملالت نام خود را روی هر چک حقوقی می‌بیند.

 

افزایش حقوق معمولاً در درازمدت باعث افزایش روحیه نمی‌شود. و وقتی روحیه پایین است، شرکت دچار رکود می‌شود. ممکن است فکر کنید که راه‌اندازی کسب و کار خود و داشتن تمام این کنترل‌ها از بدبختی شما جلوگیری می‌کند. اما بسیاری از کارآفرینان نیز با این مسائل دست و پنجه نرم می‌کنند. به خصوص زمانی که آن‌ها هنوز در تلاش برای کشف مسائل هستند و دست ثابت کافی برای تکیه کردن ندارند.

 

برخی از مشکلات پیرامون کار نتیجه انتخاب‌های بد، مشاوره ناکافی، مدیریت ضعیف و عدم تناسب افراد با فرهنگ سازمان‌شان است.

 

اما پس از آن افرادی هستند که در شغل‌تان خوب هستند، روابط عالی با همکاران خود دارند. و هنوز هم احساس نارضایتی آزاردهنده‌ای دارند. شش نابغه کاری

 

بنابراین اگر یک شغل، افزایش حقوق، ترفیع و همکاران عالی نمی‌توانند زندگی کاری هیجان‌انگیز و رضایت‌بخشی را برای افراد فراهم کنند، پس مشکل کجاست؟

ماهیت کار شامل سه مرحله است

با آقای بول بروکس، یک شخصیت خیالی با مشکلات کاری واقعی آشنا شوید.

 

او پس از فارغ‌التحصیلی در رشته اقتصاد، پیش از آن که از تبلیغات لذت ببرد، به شغل بانکداری می‌پردازد. بول بروکس برتری می‌یابد و در شرکت خود به سمت معاون رئیس جمهور ارتقاء می‌یابد.

 

پس از مدتی، او اشتیاق خود را از دست می‌دهد و به همراه تعدادی از بهترین همکاران و دوستانش شرکت تبلیغاتی خود را راه‌اندازی می‌کند. باز هم برای مدتی از آن لذت می‌برد. و سپس برمی‌گردد و تهدید می‌کند که خانه و زندگی کاری او را خراب می‌کند.

 

بول بروکس و تیمش که نمی‌خواهند از شرکتش فرار کنند، تصمیم می‌گیرند مشکل را بررسی کنند.

 

اول، آن‌ها تصمیم می‌گیرند که کار فقط یک سری وظایف است که به یک فرد محول می‌شود. در کنار هم، این وظایف به یک هدف بزرگ‌تر کمک می‌کنند – مانند ساخت یک محصول یا ارائه خدمات. بروکس و دوستانش اکنون فهرستی از تمام وظایفی تهیه می‌کنند که در شغل هر کارمندی انجام می‌شود. شش نابغه کاری

 

برای هر کارمند، وظایف به فعالیت‌هایی که دوست دارند. کارهایی که از انجام آن‌ها بدشان نمی‌آید و کارهایی که از آن‌ها می‌ترسند گروه‌بندی می‌شوند.

 

سپس، آن‌ها در مورد ماهیت کار – فرایند انجام وظایف – بحث می‌کنند. آن‌ها تعیین می‌کنند که اگر یک تیم در یک اداره، خانه یا مؤسسه خیریه در هر نقطه از جهان تلاش می‌کند تا هر کاری را انجام دهد. در سه مرحله اتفاق می‌افتد: ایده‌پردازی، فعال‌سازی و پیاده‌سازی.

 

ایده‌پردازی شامل پرسیدن سؤال، طوفان فکری و ارائه راه‌حل‌های ممکن است. فعال‌سازی زمانی اتفاق می‌افتد که راه‌حل‌های پیشنهادی مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند. و سپس توسط تیم اتخاذ می‌شوند. پیاده‌سازی همه چیز در مورد تحقق ایده‌های اتخاذشده است.

 

این فرایند کوتاه به ما در درک چه چیزی کمک کرد؟ نظریه جهانی انجام کارها.

درک ماهیت استعداد

قهوه خود را کجا نگه می‌دارید؟

 

اگر قهوه خود را در یک قمقمه محکم بسته نگه دارید، برای مدت طولانی داغ می‌ماند. به همین ترتیب، وقتی کاری را انجام می‌دهید که حول استعداد طبیعی شما می‌چرخد، عالی هستید، زیرا به شما انرژی می‌دهد. شما از آن الهام می‌گیرید و شما را برآورده می‌کند. ما آن را نابغه کاری شما می‌نامیم.

 

حال، آن قهوه را در یک فنجان پلاستیکی با درپوشی روی آن تصور کنید. گرما را برای مدت طولانی حفظ نمی‌کند. ما آن را شایستگی کاری شما می‌نامیم. اینها چیزهایی هستند که شما واقعاً در آن‌ها مهارت دارید، اما بدتان نمی‌آید که به شخص دیگری منتقل کنید. وقتی آن‌ها را برای مدت طولانی انجام می‌دهید، تبدیل به یک امر طاقت‌فرسا می‌شوند و شروع به آزار شما می‌کنند. به عنوان مثال، برخی از افراد در سازماندهی افراد عالی هستند. اما ترجیح می‌دهند در خانه بمانند و نمونه‌های اولیه محصول بسازند.

 

در نهایت، ناامیدی‌های کاری شما وجود دارد. چیزهایی که انرژی شما را از بین می‌برد. اگر قهوه شما در فنجانی باشد که ته آن سوراخ داشت، گرما را همراه با قهوه از دست می‌دادید. اینها کارهایی هستند که از انجام دادن آن‌ها متنفر هستید.

 

از اینجا به بعد، انتخاب چیزهایی که به شما الهام و انرژی می‌دهند، چیزهایی که همه می‌گویند در آن‌ها خوب هستید. اما به مرور زمان شما را فرسوده می‌کنند، و کارهایی که شما را کاملاً بداخلاق می‌کنند، آسان است. شش نابغه کاری

 

بی‌اراده می‌شوید؟

 

ممکن است شنیده باشید که انجام کاری که دوست دارید شما را بالاتر می‌برد. اما در مورد تیم‌های کاری این یک ساده‌سازی بیش از حد است. این نابغه‌ها باید با هم کار کنند. و بسیاری از اوقات، یک تیم ممکن است به اندازه کافی نابغه‌ای برای عملکرد صحیح نداشته باشد.

 

حتی زمانی که یک تیم به خوبی جمع شده باشد، باز هم باید با ماهیت کاری که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم، مطابقت داشته باشد: ایده‌پردازی، فعال‌سازی و ترتیب پیاده‌سازی انجام کارها.

 

مرحله بعدی شامل شناسایی استعداد واقعی شما – نبوغ شما – و تعیین محل مناسب آن در تیم است.

شش نابغه کاری

تلاش برای فهرست کردن تمام کارهای شگفت‌انگیزی که مردم می‌توانند انجام دهند مانند تلاش برای شمارش ستاره‌ها در یک شب بدون ابر است. با این حال، می‌توانیم مهارت‌هایی را که افراد در انجام کارها دارند به شش دسته طبقه‌بندی کنیم: نبوغ شگفت‌انگیز، اختراع، تشخیص، گالوانیزه، توانمندی و سرسختی.

 

بله، به همین سادگی است.

 

افرادی که دارای نبوغ شگفت‌انگیز هستند به دنیا نگاه می‌کنند و به این می‌اندیشند که چگونه می‌توانند آن را بهتر کنند.

 

مخترعان راه‌حل‌هایی پیدا می‌کنند. در حالی که آن‌هایی که استعداد تشخیص دارند، شهود و قضاوت را دارند تا ببینند آیا این راه‌حل‌ها کار می‌کنند یا خیر. گاهی اوقات بدون نیاز به نگاه کردن به داده‌های پیچیده.

 

افرادی که روحیه گالوانیزه دارند در گردآوری نیروها برتری می‌یابند که توسط توانمندسازهایی حمایت می‌شوند. و از اینکه چسبی هستند که همه چیز را به هم نزدیک می‌کند، خوشحال می‌شوند.

 

وقتی همه آن‌ها به مرحله نهایی می‌رسند، کسانی که موهبت سرسختی دارند منتظر هستند. و مشتاق هستند تا آن‌ها را از خط پایان عبور دهند. شش نابغه کاری

 

بسیاری از مواقع، زمانی که تیم در حال اتمام مسابقه است، آن‌هایی که دارای نبوغ شگفت‌انگیز و اختراع هستند. از قبل مشغول بررسی ایده‌هایی برای پروژه بعدی هستند و نمی‌توانند به هیاهو اهمیتی دهند. پس شناسایی استعداد هر فرد اولین قدم است. وقتی افراد کاری را انجام می‌دهند که ممکن است خود را در آن گم کنند، انرژی را جذب و حفظ می‌کنند.

 

دانستن اینکه چگونه این نابغه‌ها یکدیگر را تکمیل می‌کنند. گام بعدی حیاتی برای ترکیب استعدادها و ایجاد تیم‌هایی است که پروژه‌ها را انجام می‌دهند.

نوابغ خود را ترکیب کنید و آن‌ها را در سه مرحله کاری قرار دهید.

هنگامی که یک سازمان پروژه‌ای را آغاز می‌کند، گردش کار باید به تدریج از نبوغ شگفت‌انگیز و اختراع به سمت نبوغ سرسختی حرکت کند.

 

نابغه‌ها به صورت ترکیبی بهترین کار را دارند. یک مخترع با نبوغ شگفت‌انگیز که مشکلی را شناسایی می‌کند یا فرصتی را می‌بیند خوشحال می‌شود. در طول فرایند پذیرش، تشخیص‌دهندگان راه‌حل‌ها را با استفاده از قضاوت صحیح خود آزمایش می‌کنند. و ایده‌های تأییدشده را به گالوانیزرها منتقل می‌کنند، که آن‌ها را به توانمندسازها و مجریان می‌فروشند.

 

افرادی که استعداد سرسختی دارند، با توانمندسازهایی که هر آنچه را که برای عبور از خط پایان نیاز دارند به آن‌ها می‌دهند. کاملاً با هم همکاری می‌کنند. توانمندسازها، آن روح‌های سخاوتمندی که همیشه برای کمک در آنجا هستند. چسبی هستند که هر سازمان موفقی را در کنار هم نگه می‌دارد.

 

این ترکیب‌ها هنگام تصمیم‌گیری برای شرکت در جلسات نیز مهم هستند.

 

حضور متخصص سرسختی در اتاق در مراحل اولیه فرایند ممکن است بر مخترع فشار وارد کند. اگرچه تیم‌ها روی یک پروژه کار می‌کنند و به یکدیگر کمک می‌کنند. اما فهمیدن اینکه کجا – و چه زمانی – با آن‌ها سازگار و ترکیب شوند، باعث می‌شود آن‌ها بهتر کار کنند.

 

پس وقتی یکی از این نابغه‌ها غایب باشد چه اتفاقی می‌افتد؟ در آن صورت، سازمان می‌تواند حلقه گمشده را پیدا و استخدام کند. آن‌ها همچنین می‌توانند یک نابغه را از بخش دیگری قرض بگیرند تا شکاف را پر کنند. یا می‌توانند راه‌حل موقت دیگری پیدا کنند. فردی که در آن زمینه شایستگی داشته باشد.

 

شش نابغه را نیز می‌توان به دو دسته کلی طبقه‌بندی کرد. نابغه‌های پاسخگو شامل شگفت‌سازها، تشخیص‌دهندگان و توانمندسازها هستند. آن‌ها به دنیای اطراف خود پاسخ می‌دهند. همتایان مخرب آن‌ها، مخترعان، گالوانیزه‌ها و تکمیل‌کننده‌ها فعال‌تر هستند و اقدام را آغاز خواهند کرد. شش نابغه کاری

 

بیشتر مردم تمایل دارند دو نوع از نبوغ داشته باشند، پس سعی کنید جایگاه خود را شناسایی کنید!

ایجاد یک تیم شاد و سازنده

اکنون که درک بهتری از نبوغ، شایستگی و ناامیدی دارید، چگونه می‌توانید تیمی عالی را تشکیل دهید؟

 

چهار ترانه‌سرا که همگی تلاش می‌کنند ایده‌های خود را تحمیل کنند، نمی‌توانند به وضوح با هم کار کنند. در عوض، یک ترانه‌سرا، یک گیتاریست، یک نوازنده باس و یک درامر استخدام کنید که همگی در ساز خود حرفه‌ای هستند. اینها بذرهای یک عمل امیدوارکننده هستند. آن‌ها مکمل یکدیگر خواهند بود و مسئولیت مشارکت‌های فردی خود را بر عهده خواهند گرفت.

 

کار باید نوعی بیان باشد که مهارت‌های طبیعی شما را نشان دهد. وقتی این اتفاق بیفتد، احساس رضایت خواهید کرد. و از کار کردن با افرادی که به شما کمک می‌کنند تا به بهترین شکل ممکن کار کنید، خوشحال خواهید شد. اما این فقط در مورد رضایت شخصی نیست. سازمان‌هایی که در اجرای ایده‌ها برتری دارند و به‌طور کامل آن‌ها را بررسی کرده‌اند، احتمال رشد بیشتری نیز دارند.

 

همانطورکه آن‌ها رشد و پیشرفت می‌کنند، هر فردی می‌تواند خود را در موفقیت جمعی تیم ببیند.

خلاصه نهایی

می‌توان سازمان‌هایی ساخت که در آن افراد برای کار لبخند بزنند. این کار با شناسایی استعدادهای منحصر به فرد هر کارمند شروع می‌شود. و سپس کارمندان خود را در جایی قرار می‌دهید که بیشترین لذت را از به کارگیری استعداد خود کسب کنند. هم‌چنین شامل دادن فرصتی به کارمندان برای همکاری نزدیک با افرادی است که مهارت‌های آن‌ها را در طول فرایند ایده‌پردازی، فعال‌سازی و پیاده‌سازی تکمیل می‌کنند. وقتی نوابغ مکمل برای رسیدن به یک هدف مشترک با هم کار می‌کنند، نتایج بهتری به دست می‌آورند و شغل خود را رضایت‌بخش‌تر می‌یابند. شش نابغه کاری

 

شما می‌توانید این کتاب را از سایت آمازون تهیه کنید.

 

امتیاز به این مطلب

5/5 - (1 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
شش نابغه کاری
برخیز و عزم جزم «رشد» کناطلاعات بیشتر
+