1. خانه
  2. مقالات
  3. رشد
  4. قایق‌ها را بسوزانید

قایق‌ها را بسوزانید

قایق‌ها را بسوزانید

قایق‌ها را بسوزانید

5/5 - (4 امتیاز)

طرح ب را به آب بیندازید و ظرفیت کامل‌تان را آزاد کنید

قایق‌ها را بسوزانید (۲۰۲۳) داستان اینکه چگونه مت هیگینز با بهره‌گیری از یک رویکرد ساده از فقر شدید به ثروت و موفقیت رسید. طرح ب را به آب بینداز و به‌سوی همه‌چیز برو. هم از طریق راهنمایی و هم از طریق الهام، به شما کمک می‌کند تا این استراتژی را برای دستیابی به اهداف و رؤیاهای‌تان به کار ببرید.

 

مت هیگینز شرکت سرمایه‌گذاری چند میلیارد دلاری آراس‌ای ونچرز [RSE Ventures] را تأسیس کرد. او در برنامه تلویزیونی پرطرفدار شارک تانک [Shark Tank] به عنوان سرمایه‌گذار مهمان ظاهر شد. و در نیویورک جتس و دلفین میامی مدیر اجرایی بسیار خوبی بود.

این کتاب چه‌چیزی برای من دارد؟ در اینجا انگیزه‌ای برای همه‌چیز در رؤیاهای‌تان وجود دارد.

هنگامی‌که ژولیوس سزار با ارتش‌ش به ساحل انگلیس رسید و آماده فتح جزیره بود، به سرعت متوجه شد که تعداد او بیشترست. بنابراین کاری کرد که برای اکثر ناظران کاملاً اعجاب‌انگیز به نظر می‌رسید: او به افرادش دستور داد قایق‌های خودشان را بسوزانند.

 

سزار که نگران بود سربازانش وسوسه شوند که عقب‌نشینی کنند، نمی‌خواست به افرادش دلیلی برای عقب‌نشینی در جنگ بدهد. سوزاندن قایق‌ها به این معنی بود که راهی برای برگشت وجود نداشت. چاره‌ای نیست. بدون طرح ب.

 

مت هیگینز در ۱۴ سالگی از استراتژی سزار اطلاعی نداشت. با این حال، حتی در سن کم، او حکمت سوزاندن قایق‌ها را درک کرد. امروز، مت یک سرمایه‌گذار موفق‌ست. اما در آن زمان، او ناامیدانه به دنبال فرار از فقر شدیدی بود که او و مادرش در آن گرفتار شده بودند: یک آپارتمان کوچک اجاره‌ای در کوئینز، نیویورک، با یخچالی تقریباً خالی.

 

او می‌دانست که شغل مک‌دونالد کم‌دستمزدش آن را قطع نمی‌کند. و سال‌ها طول می‌کشد تا او دانشگاه را شروع کند و نرخ‌های دانشجویی را دریافت کند. اگر می‌خواست به سرعت از این وضعیت وخیم فرار کند، باید یک جهش می‌کرد.

انگیزه برای جهش

مت متوجه شد که می‌تواند در ۱۶سالگی دبیرستان را رها کند. در جی‌ای‌دی [GED: معادل دیپلم دبیرستان در ایالات متحده] شرکت، و سپس دو سال سریع‌تر برای دانشگاه اقدام کند. این یعنی دو سال به دریافت دستمزد دانشگاه و دو سال نزدیک‌تر به تهیه غذا برای یخچال مادرش نزدیک‌تر شود. قایق‌ها را بسوزانید

 

او به روحی درباره نقشه‌اش نگفت. او می‌دانست که معلمانش سعی می‌کنند او را در مسیر عقب بکشند، اگر او صرفاً در حال خراشیدن باشد. آنها باید باور می‌کردند که او ناامیدست. به عبارت دیگر مجبور شد قایق‌هایش را بسوزاند. بنابراین از رفتن به مدرسه منصرف شد. او در هر کلاس به طرز چشمگیری شکست خورد و روزی که ۱۶ساله شد، درس را رها کرد.

 

چرا سوزاندن قایق‌های شما اینقدر موثرست؟ و چگونه می‌توانید شجاعت انجام اقدامات جسورانه مشابه را در زندگی‌تان بیابید؟

 

این چیزی‌ست که در این خلاصه‌کتاب کشف خواهید کرد. با حکمت هیگینز که شما را راهنمایی می‌کند، همراه با داستان‌های الهام‌بخش از افرادی که موفقیت شگفت‌انگیزی ایجاد کرده‌اند و به رؤیاهای‌شان رسیده‌اند، خواهید آموخت که چگونه طرح ب واقعیت شما را خراب می‌کند. بنابراین کبریت‌های‌تان را شعله‌ور کنید و بیایید قایق‌های‌مان را بسوزانیم.

به خودت اعتماد کن تا جهش کنی

او بلافاصله نبوغ را در جسی دریس ۲۶ ساله تشخیص داد. جسی که قبلاً در شرکت تبلیغاتی که در آن کار می‌کرد شریک شده بود، مشکلی نداشت که حقایق غیرقابل عذرخواهی را به مدیران اجرایی دو برابر سن خودش ارائه دهد. توانایی او در دیدن الگوها و پیش‌بینی روندها عملاً حس ششم بود. قایق‌ها را بسوزانید

 

اما هم‌چنین می‌توانست ببیند که استعدادهای جسی در حال هدر رفتن‌ست. بنابراین هر دو یک روز به پیاده‌روی رفتند و در حالی‌که در اطراف پارک میدان مدیسون منهتن چرخیدند، پیشنهاد داد که ۲ میلیون دلار در جسی سرمایه‌گذاری کند تا شرکت روابط عمومی‌ش را راه‌اندازی کند.

 

علی‌رغم اطمینان مت به او، جسی متحجر بود که خودش به او حمله کند. این زمان خوبی بود؟ آیا او توانایی داشت؟ با این حال، دلش به او می‌گفت که این حرکت درستی‌ست و پس از گفت‌وگوی دلگرم‌کننده با دوستش، پیشنهادش را پذیرفت.

 

داستان جسی اولین کلید برای سوزاندن قایق‌های شما را نشان می‌دهد: جهش مستلزم اعتماد به خودتان‌ست، حتی اگر خلاف طبیعت قراردادی باشد. قایق‌ها را بسوزانید

 

این بدان معنا نیست که آسان‌ست. هنگامی‌که می‌خواهید به سوی ناشناخته بپرید، ذهن شما تمام موانع را از بین می‌برد. علائم به طور ناگهانی سعی می‌کنند شما را به سمت زمین امن‌تر راهنمایی کنند. اگر ایده‌های مرسوم شما را از جهش باز می‌دارد، در اینجا فقط چند نکته وجود دارد که باید به خاطر بسپارید.

همیشه زمان مناسب وجود دارد

اولین مورد اینکه هرگز زمان مناسبی برای عمل وجود نخواهد داشت. و در واقع، احتمالاً بعداً سخت‌تر خواهد شد. اگر چیزی شما را فرا می‌خواند، همین الان آن را انجام دهید.

منتظر تأیید اعتبار نباشید

دوم، منتظر تأیید اعتبار یا ترغیب از سوی دیگران نباشید. ریسک‌های حساب‌شده به معنای دیدن فرصت‌ها در جایی است که دیگران نمی‌بینند.

فکر نکنید که باید در مسیرتان بمانید

سوم، فکر نکنید که باید در مسیرتان بمانید. جامعه به شما خواهد گفت که به آنچه می‌دانید پای‌بند باشید. اما سارا کوپر را در نظر بگیرید که ۱۵ سال سابقه کار در فناوری داشت. وقتی وبلاگ طنز او درباره سیلیکون ولی منفجر شد، او به سمت کمدی جهش کرد و شغل دلپذیرش در گوگل را پشت سر گذاشت. و در ۲۰۲۰، او برنامه نتفلیکس خودش را دریافت کرد. قایق‌ها را بسوزانید

به قرارداد افزایش‌گرایی توجه نکنید

آخر، به قرارداد افزایش‌گرایی توجه نکنید. مردم شما را متقاعد خواهند کرد که در هر پله از نردبان وقت بگذارید. اما برخی از اهداف نیاز به یک جهش دارند – یا یک نردبان کاملاً متفاوت. رشد فزاینده فقط یک طرح ب پنهان است، بنابراین اجازه ندهید شما را عقب نگه دارد.

 

به طور خلاصه، وقتی غرایز شما با آنچه دنیا به شما می‌گوید در تضادست، تردید نکنید و به خودش شک راه ندهید. چشم‌اندازتان برای زندگی شما چیست؟ آیا واقعاً می‌خواهید این شانس را از دست بدهید که خارق‌العاده‌ترین نسخه خودتان باشید؟

 

فقط از جسی دریس بپرسید. در ۲۰۲۲، چند سال پس از راه‌اندازی شرکت‌ش، او آن را به غول روابط عمومی برلین روزن فروخت و اکنون یک میلیونر خودساخته‌ست.

وقتی شرایط سخت شد، ترس را تعقیب کنید.

سفر به یک زندگی پربار همیشه هموار نیست. پس از جهش و سوزاندن قایق‌های‌ش، ترس و اضطراب ایجاد می‌شود. بحران‌ها زمانی اجتناب‌ناپذیر هستند که ریسک‌های بزرگ را انجام دهید و همه کاره شوید. پس بهترست خودتان را به بند کشیده و برای ضربه‌های پیش‌رو آماده باشید. قایق‌ها را بسوزانید

 

وقتی شرایط سخت می‌شود، وسوسه اینکه ترمزها را فشار دهید و دور بزنید. اما کاری که باید انجام دهید اینکه به سمت ناراحتی بروید.

 

شب قبل از اینکه او به عنوان سرمایه‌گذار مهمان به برنامه تلویزیونی محبوب شارک تانک بپیوندد، در اتاق هتل خودش بیدار دراز کشید. و مملو از اضطراب و شک و تردید بود. ساعت ۸ صبح، او وارد مجموعه شد. و به محض اینکه دوربین‌ها شروع به چرخش کردند، کاملاً یخ کرد. قایق‌ها را بسوزانید

 

اولین چیزی که باید درک شود اینکه دوز سالم ترس در واقع می‌تواند چیز خوبی باشد. با طرز فکر صحیح، می‌تواند به افزایش عملکرد کمک کند. بدان معنا که هدف از بین بردن استرس از زندگی شما نیست، بلکه مدیریت آن و استفاده از آن به نفع خودتان‌ست.

 

به عنوان مثال، تحقیقات باربارا فردریکسون در دانشگاه میشیگان به واکنش دانشجویان به حملات ۱۱ سپتامبر پرداخت. او دریافت که داشتن احساسات مثبت در طول بحران، انعطاف‌پذیری طولانی‌مدت ایجاد و از افسردگی محافظت می‌کند. به عبارت دیگر، دیدن یک بحران به عنوان یک فرصت به شما کمک می‌کند تا پیشرفت کنيد.

 

او می‌دانست که رفتن به شارک تانک یک فرصت حرفه‌ای باورنکردنی‌ست. بنابراین او با وجود ترس ثبت‌نام کرد. او سپس سال بعد را با تماشای تمام ۲۰۰ قسمت با پسرش و یادداشت‌برداری دقیق، آماده کرد. قایق‌ها را بسوزانید

استرس مثبت

البته چیزی به نام اضطراب بیش از حد وجود دارد. وقتی ترس تهدید می‌کند که شما را تحت فشار بگذارد، وقتی از استرس مثبت به استرس منفی منحرف می‌شود، چه می‌کنید؟ برای او، همه‌چیز به این بستگی دارد که شما چه کسی هستید. نقاط قوت‌تان را به خاطر بسپارید، و اینکه چگونه از شرایط چالش‌برانگیز در گذشته برای تعیین توانایی‌تان استفاده کرده‌اید.

 

در همان روز اول تیراندازی به شارک تانک، او توانست از طریق آنچه که خودگفتاری می‌نامد، از حالت منجمد اضطرابش خارج شود. او به خودش گفت که کاملاً توانایی انجام این کار را دارد و اینجاست چون به اینجا تعلق دارد. قایق‌ها را بسوزانید

 

در لحظات بعدی، او شارک تانک کهنه‌کار کوین اولری را در اولین معامله‌تان با نشان‌دادن دقیق او که به کارآفرین میدان داد، شکست داد. او در طول مبارزات در کنار کارآفرین خواهد بود و در هر مرحله از او حمایت می‌کند – زیرا مت از آن نوع سرمایه‌گذاری‌ست.

 

درس اینکه یک بحران شما را مجبور به عمل می‌کند. وقتی با احتمال از دست‌دادن همه چیزهایی که برای آن تلاش کرده‌اید مواجه می‌شوید، باید تمام توان‌تان را جمع کنید و بجنگید. این همان معنای پذیرش بحران و فرار به سمت ترس‌ست.

دستاوردهای‌تان را تثبیت کنيد و دوباره قایق‌ها را بسوزانید.

سوزاندن قایق‌ها مربوط به مالکیت سفر شماست، هر چه که باشد. شما مجبور نیستید به دنبال ایده‌های موفقیت دیگران باشید. همه چیز با چشم‌اندازی از زندگی شما شروع می‌شود. شاید بخواهید با شرایط خودتان عمل نمایید. شاید بخواهید امنیت مالی بیشتری داشته باشید یا به یک هدف مهم خدمت کنيد.

 

چشم‌انداز هرچه که باشد، مهم نیست که چقدر خارق‌العاده به نظر می‌رسد، به آن گوش دهید. وقتی روان شما می‌خواهد چیزی را به شما بگوید، آن را جدی بگیرید. قایق‌ها را بسوزانید

 

داستان او به عنوان یک الهام‌بخش عالی عمل می‌کند. او در سن ۱۶سالگی متوجه شد که باید در مسیر دیگری قرار گیرد. چشم‌اندازی که او برای زندگی‌ش داشت از یک نیاز عمیق درونی سرچشمه می‌گرفت. او می‌خواست هم برای خودش و هم برای مادرش از فقر و محدودیت‌هایی رهایی یابد که برایشان ایجاد می‌کرد.

 

او پس از اینکه قایق‌هایش را دو سال زودتر با ترک دبیرستان برای شروع دانشگاه سوزاند، می‌دانست که باید هویت‌ش را به عنوان یک ترک تحصیل کنار بگذارد. او سرانجام در دفتر مطبوعاتی شهردار نیویورک، رودی جولیانی، شغلی بیابید، در حالی‌که شبانه وقت‌ش را در دانشکده حقوق گذراند. قایق‌ها را بسوزانید

 

وقتی دفتر جولیانی برای ترفیع از او گذشت، او دوباره قایق‌هایش را سوزاند و کارش را ترک کرد. در عرض چند ماه، آنها بازگشتند و او را در سن ۲۶ سالگی دبیر مطبوعاتی کردند. او اکنون داستان جدیدی داشت؛ نه «ترک دبیرستان»، بلکه «جوان‌ترین دبیر مطبوعاتی».

راز زندگی روئایی

زندگی مت نمونه‌ای از یک راز برای زندگی کردن رؤیاهای شماست: وقتی به پایان یک سفر می‌رسید، قایق‌ها را می‌سوزانید و همه‌چیز را دوباره انجام می‌دهید. این به شجاعت و همچنین تمرین نیاز دارد. این مانند دوچرخه‌سواری نیست – یک بار آن را یاد بگیرید و بارها انجام می‌دهید. در عوض، مانند ماهیچه‌ای است که با استفاده و تمرین تقویت می‌شود. هر بار که قایق‌های‌تان را می‌سوزانید، در آن بهتر می‌شوید. و چیزی که متوجه خواهید شد این است که هر بار آسان‌تر می‌شود.

 

او از مدیریت مطبوعات شهردار پس از حملات ۱۱ سپتامبر، مدیر عامل تلاش برای بازسازی گروندزیرو [Ground Zero] شد. سپس نیویورک جتس او را استخدام نمود تا یک استادیوم جدید برای آنها در یک قطعه کم استفاده از املاک منهتن به نام هادسون یاردز بسازد.

 

در حالی‌که این پیشرفت هرگز به مرحله اجرا نرسید، مت از این فرصت برای تبدیل شدن به یک مدیر ارشد با جت بهره برد. هنگامی‌که او دیگر قادر به رشد در آن نقش نبود، بدون طرح ب آن را ترک نمود. این مالک دلفین‌های میامی، استیون راس، بود که با مشاهده ابتکار مت با جت، کار بعدی خودش را به او پیشنهاد نمود. قایق‌ها را بسوزانید

 

توجه کنید که چگونه مت هرگز اجازه‌ی رکود را به خودش نداد. او دستاوردهای‌ش را از هر مرحله تثبیت و از آنها برای استفاده از فرصت بعدی بهره برد. منتظر نمانید تا چیزی تمام شود. برنامه‌ریزی فرصت بعدی را از هم اکنون شروع کنید. از هر مزیتی که در حال حاضر دارید برای جهش بعدی استفاده کنید.

خلاصه نهایی

نگه‌داشتن طرح ب در جیب پشتی شما را از تحقق رؤیاهایتان بازمی‌دارد. درعوض، باید به خودتان اعتماد کنید و جهش را انجام دهید، حتی زمانی که روحیه شما بر خلاف عقل مرسوم‌ست. یا زمانی که چالش‌ها خیلی تند و خشن به نظر می‌رسند. امروز، مت هیگینز از نوجوان فقیری که در آپارتمان کوچکی زندگی و از مادرش مراقبت می‌کرد، فاصله زیادی گرفته‌ست. اکنون او شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیرش را به نام آراس‌ای ونچرز [RSE Ventures] اداره می‌کند. جایی‌که او می‌تواند به کارآفرینان در سراسر جهان کمک کند تا رؤیاهای تجاری‌شان را تحقق بخشند. و همه اینها به لطف توانایی او بود که بارها و بارها با سوزاندن قایق‌هایش و رها کردن طرح ب، همه‌چیز را وارد میدان نمود.

 

شما می‌توانید این کتاب را از انتشارات چیتگرها تهیه کنید.

 

بنر دوره برنامه رشد فردی

امتیاز به این مطلب

5/5 - (4 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
قایق‌ها را بسوزانید
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+