1. خانه
  2. مقالات
  3. رشد
  4. مسیرهایی به‌سوی آرامش ذهن

مسیرهایی به‌سوی آرامش ذهن

آرامش ذهن

مسیرهایی به‌سوی آرامش ذهن

5/5 - (3 امتیاز)

نوشته‌هایی درباره کسب بزرگترین ثروت که هرگز منتشر نشد

حفظ مثبت‌اندیشی، فراوانی مشترک، عادات خوب و روابط را با مثال‌های نشاط‌بخش و استراتژی‌های عملی از کتاب تازه منتشرشده مسیرهایی به‌سوی آرامش ذهنی (۲۰۲۳) بیاموزید.

 

ناپلئون هیل یک نویسنده مشهور خودیاری بود که زندگی‌ش را وقف مطالعه موفقیت و پیشرفت شخصی کرد. او که در اواخر قرن نوزدهم متولد شد، با کتاب پرفروش بیندیشید و ثروتمند شوید (۱۹۳۷) به شهرت رسید. میلیون‌ها نسخه از این کتاب در سراسر جهان فروخته شد. آثار او امروزه الهام‌بخش خوانندگان‌ست. و بینش‌های او درباره قدرت تفکر مثبت و تجسم ابزارهای شناخته‌شده‌ای برای رشد فردی هستند.

این کتاب چه‌چیزی برای من دارد؟ آرامش، نه فشار، کلید موفقیت‌ست.

این را تصور کنید: با صدای پرندگان، نور خورشیدی که از پنجره‌تان می‌گذرد و حس آرامشی که شما را فرا می‌گیرد، از خواب بیدار می‌شوید. با جدیت می‌گویید: «فشار؟ هرگز درباره‌ش نشنیده‌ام.» این سناریو مانند یک فانتزی دست‌نیافتنی به نظر می‌رسد، اینطور نیست؟ اما اگر به شما بگوییم که این رؤیا می‌تواند به واقعیت تبدیل شود و باعث فراوانی و موفقیت مادام‌العمر شود، چه؟ آرامش ذهنی

 

وارد دنیای یک ذهن آرام شوید، جایی‌که آرامش دیگر یک رؤیا نیست. بلکه یک نیاز روزمره و همراه خواهد بود. برای رسیدن به آنجا نیازی به چوب جادو یا جن در چراغ ندارید. تنها چیزی که نیاز دارید یک نقشه راه و تمایل به تغییر زندگی‌تان‌ست.

 

بنابراین، خودتان را تجهیز کنید و برای یک سفر فراموش‌نشدنی آماده شوید. در این خلاصه‌کتاب، چهار راه برای مهار آرامش ذهنی را کشف خواهید کرد: نگرش ذهنی مثبت، تقسیم ثروت‌تان با جهان، حفظ عادات خوب، و دگرگونی افراد به سمت شمال واقعی‌شان.

 

همانطورکه نویسنده تأیید می‌کند، این مرواریدهای خرد ابزارهای عملی هستند که به افراد بی‌شماری کمک کرده‌اند تا به آرامش درونی دست یابند. و اکنون نوبت شماست که به صفوف آنها بپیوندید.

 

اما قبل از شروع، به یاد داشته باشید: این سفر به شجاعت، عزم و اراده دیوانه‌وار نیاز دارد. راه رسیدن به آرامش ذهنی با پیچ‌وخم‌ها همراه خواهد بود. اما شما با هر قدم قوی‌تر و انعطاف‌پذیرتر خواهید شد. بنابراین، آیا آماده هستید؟ آرامش ذهنی

 

پس بزن بریم…

بزرگترین ابرقدرت شما: نگرش ذهنی مثبت

آیا تا به حال توجه کرده‌اید که چگونه برخی از مردم با لبخندی دائمی زندگی می‌کنند، گویی راز خوشبختی را کشف کرده‌اند؟ اسپویلر هشدار می‌دهد: آنها چیزی دارند که به آن نگرش ذهنی مثبت یا PMA می‌گویند. این ابرقدرتی‌ست که به شما کمک می‌کند هر مانعی را به زیبایی از میان بردارید.

 

اما چگونه؟ خُب، دستورالعمل‌ش ساده‌تر از چیزی‌ست که فکر می‌کنید. اولین قدم اینکه از افکارتان آگاه شوید. شما چه چیزی را می‌بینید: «نیمه خالی لیوان» یا «نیمه پر لیوان»؟ اگر افکارتان به سمت منفی گرایش دارند، وقت آن‌ست که فیلمنامه را ورق بزنید و شروع به تمرکز بر روی نکات مثبت کنید.

 

اما ابتدا خودتان را بررسی کنید: چند وقت یکبار اجازه می‌دهید ناخوشایندی گذشته شما را از بهترین نقاط زندگی‌تان باز دارد؟ ببینید، مسئله اینکه گیر افتادن در الگوهای افکار منفی آسان‌ست. اما اگر می‌خواهیم به آرامش‌خاطر دست یابیم، باید یاد بگیریم که در را به روی آسیب‌های گذشته ببندیم و نگرش ذهنی‌مان را در اختیار بگیریم. آرامش ذهنی

قدرت مثبت‌اندیشی

این اصل را از مخترع و دانشمند آمریکایی المر آر. گیتس بیاموزید، که به قدرت مثبت‌اندیشی برای کمک به او در حل مسائل پیچیده تکیه کرد. او یک اتاق مراقبه عایق صدا در خانه‌اش ساخت که مجهز به میز، صندلی، کاغذ و مداد بود. و در آنجا روی مسئله خاصی تمرکز کرد که می‌خواست حل کند. با خاموش کردن تمامی افکار دیگر از ذهن خودآگاه‌اش، به ویژه افکار منفی، او می‌تواند منتظر باشد تا ایده‌هاش را نشان دهند. و اغلب، راه‌حل‌هایی که او به دنبال آن بود، در عرض چند دقیقه را نشان می‌داد.

 

اکتشافات علمی گیتس پیشرو همه روش‌هایی بود که اکنون برای هدایت رُبات و رادار استفاده می‌شود. این مثال ثابت می‌کند که وقتی افکارمان را روی نتایج مثبت متمرکز کنیم، می‌توانیم نگرش‌های ذهنی‌مان را کنترل کنیم. و به دستاوردهای بزرگ برسیم. هیچ اتاق عایق صدا لازم نیست. اگرچه مطمئناً می‌توانید راه گیتس را دنبال کنید و یکی بسازید.

 

آیا آماده هستید که پی‌ام‌ای [PMA] را آزمایش کنید؟ شروع به تمرین جملات تأکیدی مثبت، تمرکز بر نقاط قوت و احاطه کردن خودتان با تاثیرات نشاط‌بخش کنید. شما در کمترین زمان یک ابرقهرمان پی‌ام‌ای [PMA] خواهید بود. و آماده تسخیر جهان با آرامش درونی جدیدتان هستید. چه کسی می‌دانست که کلید خوشبختی در جلوی چشم پنهان‌ست؟ آرامش ذهنی

 

با یک طرز فکر مثبت، اشتراک‌گذاری ثروت‌تان با جهان آسان‌تر می‌شود. در بخش بعدی بیاموزید که چگونه این مهارت زندگی آرامش ذهنی را تقویت می‌کند.

بیشتر بدهید تا بیشتر به دست آورید

وقتی به کلمه «ثروت» فکر می‌کنیم، ذهن ما اغلب مستقیماً به سمت پول و دارایی‌های مادی می‌رود. با این حال، هنر اشتراک‌گذاری ثروت شما بسیار بیشتر از صرفاً یک استناد مالی‌ست. ثروت در اینجا می‌تواند به معنای زمان، دانش یا منابع شما نیز باشد.

 

این هنر شریف می‌تواند نحوه نگرش ما به روابط‌تان با دیگران را دگرگون کند. گرفتار شدن در شلوغی و درهم‌ریختگی زندگی روزمره و فراموش کردن اهمیت بازپرداخت به جوامعمان آسان‌ست. اما همانطورکه ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید: «هر چه می‌گذرد، به اطراف می‌رسد» و با تقسیم ثروت‌تان با دیگران، بر دنیای اطراف‌تان تأثیر مثبت می‌گذاریم. نویسنده حتی این مفهوم را با نام قانون جبران به یادگار گذاشته‌ست. آرامش ذهنی

 

پس چطور خوب جبران می‌کنید؟ از اندرو کارنگی، یک صنعتگر موفق بیاموزید که این فلسفه را در عمل زندگی می‌کرد. شناخته شده‌ست که او بیش از هر صنعتگر آمریکایی دیگری در تاریخ میلیونر خلق کرده‌ست. او یک بار کسی را مأمور کرد تا دانش گسترده‌اش را با جهان به اشتراک بگذارد، بدون هیچ انگیزه‌ای برای انتظار – و او معتقد بود که این تعهد دلیلی‌ست که او می‌تواند ثروتش را جمع کند. او در طول زندگی‌ش هرگز در اشتراک‌گذاری دانش‌ش با کارمندان و همکاران تجاری‌ش تردید نکرد.

اشتراک‌گذاری

اشتراک‌گذاری موهبت‌هایمان فقط به دیگران کمک نمی‌کند. بلکه می‌تواند ما را برای دستیابی به موفقیت‌های بیشتر آغاز کند. فقط به ادوارد چوات، یک فروشنده موفق بیمه عمر نگاه کنید. در طول جنگ جهانی دوم، او ۸۰ درصد از وقتش را صرف کمک به دولت در فروش اوراق قرضه جنگی و آموزش رقبایش برای فروش بیمه عمر بدون پرداخت غرامت کرد. با وجود صرف بیشتر وقتش برای کمک به دیگران، آمار فروش چوات به طور چشمگیری افزایش یافت. او بیش از ۳ میلیون دلار بیمه عمر در سه ماه نوشت که بیشتر از میانگین فروش نماینده در ده سال کار سخت بود. چوات با اشتراک‌گذاری نعمت‌هایش با دیگران، به جای بدهکار، طلبکار شد. و شبکه‌ای از دوستان و مخاطبین را ایجاد کرد که به او در ایجاد کسب‌وکار کمک کرد. آرامش ذهنی

 

هنر تقسیم ثروت ما می‌تواند در همه زمینه‌های زندگی اعمال شود. چه داوطلب شدن در یک موسسه خیریه محلی، چه راهنمایی به کسی در زمینه کاری، یا صرفاً مهربانی و سخاوتمندی با اطرافیان، اشتراک‌گذاری ثروت می‌تواند تأثیری بر جهان داشته باشد.

 

با سخاوتمندی در استخوان‌های شما، این فقط یک مسئله زمان‌ست که عادت‌های خوب به دی‌ان‌ای [DNA] شما تبدیل شوند.

باغ عادات خوب را پرورش دهید

برای حفظ آرامش ذهنی، باید چهار عادت خوب را رشد و پرورش دهید: دیدگاه گسترده، تمایل ذهنی مثبت، تجسم فعال نتایج مطلوب، و شناخت خواسته‌ها از درون.

 

بنابراین، چگونه این عادات را ایجاد می‌کنید؟

 

اولاً، داشتن یک دیدگاه گسترده نیاز به اجتناب فعال از شایعات و تهمت‌ها دارد. بدان معنی که راه‌های زیادی برای نزدیک شدن به یک موقعیت یا حل یک مشکل وجود دارد و مایل به در نظر گرفتن دیدگاه‌های مختلف بدون توسل به صحبت‌های منفی درباره دیگران باشید. با صحبت نکردن درباره مردم، نسبت به دیگران همدل‌تر و دلسوزتر می‌شوید. و یاد می‌گیرید که تفاوت‌ها را درک کنید. هر کس منحصربه‌فردست! در نهایت، این رویکرد به شما کمک می‌کند تا تعصبات ضمنی خودتان را به چالش بکشید، کنجکاوی‌تان را درباره جهان افزایش دهید، و از هر گونه رفتارهای خودویرانگر دور شوید که هیچ سودی برای شما به همراه ندارد. آرامش ذهنی

 

با اجتناب فعالانه از شایعات و تهمت زدن، به احتمال زیاد تمایل ذهنی مثبتی را حفظ خواهید کرد که عادت خوب بعدی برای آرامش ذهنی است. به این ترتیب، اجتناب از تمرکز بر روی افکار و باورهای منفی آسان‌ترست که می‌دانیم آرامش روانی را مختل می‌کند. پی‌ام‌ای [PMA]، ابرقدرت شما را به خاطر دارید؟ این می‌تواند شما را از سقوط‌های ناگهانی محافظت کند. و به شما کمک کند تا نتایج مثبتی در زندگی داشته باشید. پس از آن به نفع‌تان استفاده کنید. پس، فراموش نکنید که با عمل به وعده‌های‌تان مبنی بر حمایت از دیگران، مثبت‌اندیشی‌تان را با صداقت تکمیل کنید. این مرحله می‌تواند شبیه به هر چیزی باشد، از اشتراک‌گذاری منابع کسب‌وکارتان تا تشویق یک نفر از یک روز بد.

تجسم نتایج مثبت

اکنون، برای نشان دادن آن نتایج مثبت، ابتدا باید آنها را تجسم کنید. تجسم بستر موفقیت‌ست. هر هدف قابل دستیابی با تصویری از آن شروع می‌شود که قبلاً در ذهن شما اتفاق افتاده‌ست. با چشم‌انداز ذهنی عاری از آفت افکار بد و آماده برای افکار مثبت، دستیابی به هیچ هدف بزرگی ناممکن‌ست.

 

در نهایت، همیشه خواسته‌های‌تان را در نظر بگیرید. شما احتمالاً نمی‌توانید نتایج مثبتی را بدون اینکه بدانید می‌خواهید چه کسی باشید یا چه کاری انجام دهید، نشان دهید. شما نمی‌توانید فقط آرزو کنید که آرزوهای شما به واقعیت تبدیل شوند، زیرا بین آرزوها و خواسته‌ها تفاوت وجود دارد. در حالی‌که آرزو بذر یک هدف‌ست، میل به یکباره بذری‌ست که رشد آن را فعال می‌کند، خاک حاصلخیزی‌ست که باید در آن رشد کند، و هم نور خورشید و هم باران که به مرور زمان نیاز دارد. آرامش ذهنی

 

مردی که زمانی در دپارتمان ریخته‌گری شرکت آرجی لِ‌تورنیو [RG LeTourneau] در جورجیا کار می‌کرد، تنها با تغییر فضای بخش توانست خودش را از شغل نامطلوبش خارج کند. او همکارانش را تشویق کرد که به دنبال چیزهای مثبت در شغل‌شان باشند. و به صورت کتبی از مدیریت تشکر کنند. این تغییر جو به سرعت ایجاد شد و کارگران شروع به تجربه یک حس مثبت کلی کردند. در نتیجه، این بخش به یکی از سودآورترین بخش‌ها در کل کارخانه تبدیل شد. این مرد به بالاترین سطح شرکت ارتقاء یافت و شهرتش را در سراسر جامعه گسترش داد. او پیشنهادهایی از شرکت‌های معروف دریافت کرد، با دستمزدی که هرگز فکرش را نمی‌کرد.

چهار عادت خوب

توجه کنید که این مرد چگونه از چهار عادت خوب مورد نیاز برای آرامش خاطر، بدون ترتیب خاصی، برای بهبود زندگی‌ش استفاده کرد. او دیگران را تشویق کرد که چیزهایی را برای قدردانی از شغل‌شان بیابند: بدون غیبت! این تغییر نگرش جو مثبتی در کار ایجاد کرد که منجر به افزایش بهره‌وری و سودآوری شد. با روحیه ذهنی مثبت‌تر، مرد به روی فرصت‌های جدید باز شد و پیشنهادهای شرکت‌های معروف را به خودش جلب کرد که منجر به موفقیت مالی بیشتر شد. او با تجسم اهداف و توجه به خواسته‌هایش، جاه‌طلبی‌ش را به واقعیت نشان داد. و در نهایت سرمایه‌ای برای راه‌اندازی کسب‌وکار موفق به او پیشنهاد شد. موفقیت او ثابت می‌کند که همه با این عادات خوب ظرفیت رسیدن به رؤیاهای‌شان را دارند. آرامش ذهنی

 

اکنون که استراتژی چهار قسمتی برای آرامش خاطر را می‌دانید، زمان آن فرا رسیده‌ست که قدرت اولویت دادن به مردم را بیاموزید. زیرا مردم قلب یک زندگی رضایت‌بخش هستند.

مردم را با علاقه در اولویت قرار دهید

آرامش بدون عشق به دیگران چیست؟

 

ایجاد روابط مثبت با دیگران کلید دستیابی به موفقیت‌ست که ریشه در آرامش دارد. به یاد داشته باشید که همه ما در یک جامعه زندگی می‌کنیم و هیچ کس نمی‌تواند به تنهایی موفق شود ضروری‌ست. ما باید در هر تعاملی، حتی در شرایط چالش‌برانگیز، با دیگران محترمانه رفتار کنیم. هرچه ارتباطات مثبت بیشتری برقرار کنیم، حمایت بیشتری می‌توانیم داشته باشیم و فرصت‌های بیشتری ایجاد کنیم.

 

نویسنده، معتقد بود که موفقیت مالی، اگرچه مهم‌ست، بالاترین معیار موفقیت کلی نیست. در واقع، اگر موفقیت مالی توسط چیزی فراتر از ثروت لنگر نداشته باشد، نویسنده بالقوه خطرناک می‌دانست: عشق و فداکاری برای اطرافیانمان. به گفته او، تمام پول در جهان نمی‌تواند موفقیت را اندازه‌گیری کند. فقط کیفیت و کمیت خدمات می‌تواند اندازه‌گیری شود. بنابراین اگر تمام موفقیت مالی شما اینکه ظرفیت خدمت به دیگران را از شما می‌گیرد، آیا این یک پیروزی در زندگی خواهد بود؟ آرامش ذهنی

 

مردم قلب تپنده یک زندگی آرام و رضایت‌بخش هستند. گفته می‌شود، ما می‌دانیم که روابط انسانی چقدر می‌تواند پیچیده شود. بنابراین با اولویت دادن به مردم، چگونه می‌توانید اطمینان حاصل کنید که کارها تا آنجا که ممکن‌ست با آنها همراه شود؟

قلب تپنده زندگی

یکی از جنبه‌های ایجاد روابط مثبت، تمرین بخشش‌ست. نگه داشتن کینه‌ها فقط انرژی منفی ایجاد و ما را از اهدافمان دور می‌کند. با رها کردن اشتباهات گذشته و تمرکز بر لحظه حال، می‌توانیم با ذهنی روشن و نگرش مثبت به جلو برویم. از اینجا، ما به راحتی می‌توانیم روابط قوی‌تری با دیگران ایجاد کنیم. که پس از آن احتمال بیشتری وجود دارد که در مواقعی که ما به آن نیاز داریم، حمایت‌شان را ارائه دهند.

 

راه دیگر برای ایجاد روابط مثبت، تمرکز بر علایق و اهداف مشترک‌ست. با کار کردن با هم برای رسیدن به یک هدف مشترک، رفاقت و کار تیمی بهتری ایجاد می‌کنیم که می‌تواند به ما در موفقیت کمک کند. اما ابتدا باید ذهنی باز داشته باشیم و به عقاید و دیدگاه‌های دیگران احترام بگذاریم، حتی اگر آنها با دیدگاه ما متفاوت باشند. چه رهبری یک شرکت یا یک بازی بیسبال آخر هفته را داشته باشید، همیشه باید از کمک‌های دیگران قدردانی کنید.

 

در ایجاد روابط مثبت، ضروری‌ست که واقعی و معتبر باشید. مردم می‌توانند احساس کنند که ما صادق نیستیم. و این اعتماد را از بین می‌برد و تنش‌های غیرضروری ایجاد می‌کند. با صادق بودن به خودتان، صحبت کردن صادقانه و رفتار با مهربانی و احترام با دیگران، می‌توانیم محیطی مثبت برای موفقیت واقعی ایجاد کنیم.

 

به طور خلاصه، اگر ما به آنها اجازه دهیم، می‌توانند مباشر آرامش روانی ما شوند. بنابراین همیشه آنها را مقدم بر هر چیز دیگری قرار دهید. و خواهید دید که جادوی هر روز برای شما اتفاق می‌افتد. انجام این کار سخت نیست، زیرا شما نیز بخشی از «مردم» هستید. شما می‌دانید که وقتی شنیده می‌شوید، دیده می‌شوید و حمایت می‌شوید. چقدر چیزهای عالی پیش می‌روند. پس با مردم آن‌گونه رفتار کنید که می‌خواهید با شما رفتار شود. آرامش ذهنی

 

سپس ببینید که چگونه موفقیت از همانجا شکوفا می‌شود.

خلاصه نهایی

ما می‌توانیم با حفظ آرامش و نگرش ذهنی مثبت، اشتراک‌گذاری منابع‌مان با دیگران، تمایل به عادت‌های خوب و خدمت به مردم، آرامش ذهنی را حفظ کنیم و دنیای بهتری بسازیم. بنابراین هر زمان که نیاز به یادآوری در این مورد داشتید، به ابزارها و استراتژی‌های ذکر شده در این خلاصه‌کتاب بازگردید.

 

این کتاب را می‌توانید از انتشارات چیتگرها تهیه کنید.

 

بنر دوره برنامه رشد فردی

امتیاز به این مطلب

5/5 - (3 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
آرامش ذهن
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+