1. خانه
 2. مقالات
 3. رهبری
 4. اخلاق کسب‌وکار چیست و چرا مهم است؟

اخلاق کسب‌وکار چیست و چرا مهم است؟

اخلاق کسب‌وکار

اخلاق کسب‌وکار چیست و چرا مهم است؟

5/5 - (2 امتیاز)

اخلاق کسب‌وکار به ما می‌گوید در عین حالی که ضرر خواهیم کرد، اما ارزش‌های انسانی خودمان را حفظ کنیم

از هوش مصنوعی گرفته تا فناوری تشخیص چهره، سازمان‌ها با تعداد فزاینده‌ای از معضلات اخلاق در کسب‌وکار روبرو هستند. در حالی که نوآوری می‌تواند به رشد کسب‌وکار کمک کند، می‌تواند فرصت‌هایی برای سوء استفاده بالقوه نیز ایجاد کند.

 

تأثیر بلندمدت یک فناوری جدید – چه مثبت و چه منفی – ممکن است تا سال‌ها پس از معرفی آن آشکار نشود. به عنوان مثال، تأثیر رسانه‌های اجتماعی بر کودکان و نوجوانان تا زمانی که به مرور زمان پخش آن را تماشا نکردیم، آشکار نشد.

 

اگر شما در حال حاضر یک رهبر هستید یا در آینده می‌خواهید باشید و نگران پیمایش در موقعیت‌های دشوار هستید، در این یادداشت مروری بر اخلاق کسب‌وکار، چرایی اهمیت آنها و چگونگی اطمینان از رفتار اخلاقی در سازمانتان آورده شده است.

اخلاق کسب‌وکار چیست؟

اخلاق کسب‌وکار اصولی هستند که تصمیم‌گیری را هدایت می‌کنند. به عنوان یک رهبر، به دلیل تفاسیر متفاوت از آنچه اخلاقی است، با چالش‌های زیادی در محل کار مواجه خواهید شد. موقعیت‌ها اغلب نیازمند پیمایش در «منطقه خاکستری» هستند، جایی که مشخص نیست چه چیزی درست است و چه چیزی نادرست.

 

هنگام تصمیم‌گیری، تجربیات، نظرات و دیدگاه‌های شما می‌تواند بر آنچه معتقدید اخلاقی است تأثیر بگذارد. و آن را برای موارد زیر ضروری خواهد ساخت:

 

 • شفاف باشید؛
 • به بازخورد دعوت کنید؛
 • اثر کارتان را بر کارکنان، ذینفعان و جامعه در نظر بگیرید؛
 • به تجربیات گذشته بیاندیشید تا یاد بگیرید چه کارهایی را بهتر می‌توانستید انجام دهید.

 

از دیدگاه من، روش تفکر درباره اخلاق این است: چه چیزهایی در بیرون از کسب‌وکارتان، چه مثبت و چه منفی، ایجاد می‌کند و اثر می‌گذارد. بنابراین، چگونه می‌توانید تأثیر مثبت عوامل بیرونی را افزایش دهید؟ و چگونه اثرات منفی آن را کاهش دهید؟

مسئولیت‌های اخلاقی در قبال جامعه

ترویج رفتار اخلاقی می‌تواند برای شرکت و جامعه شما در درازمدت مفید باشد.

 

من قویاً معتقدم که تمرکز بلندمدت چیزی است که ارزش بلندمدت ایجاد می‌کند. بنابراین شما باید سهامدارانی در شرکت داشته باشید که همین دیدگاه را داشته باشند.

 

اولویت‌بندی سه‌گانه در عملکرد راهی موثر برای کسب‌وکار شما برای انجام مسئولیت‌های زیست‌محیطی و خلق ارزش بلندمدت است. بر سه عامل تمرکز دارد:

 

 • سود: بازده مالی که شرکت شما برای سهامداران خلق می‌کند؛
 • افراد: شرکت شما چگونه بر مشتریان، کارمندان و سهامداران تأثیر می‌گذارد؛
 • سیاره: تأثیر شرکت شما بر سیاره و محیط زیست.

 

ملاحظات اخلاقی و مسئولیت اجتماعی شرکتی [CSR] می‌تواند راه درازی را به سمت خلق ارزش پیش ببرد. به ویژه اینکه تعداد فزاینده‌ای از مشتریان، کارمندان و سرمایه‌گذاران از سازمان‌ها انتظار دارند مسئولیت اجتماعی شرکتی را در اولویت قرار دهند. بر اساس گزارش شاخص هزینه مصرف‌کننده، ۶۷ درصد از مشتریان خرید از شرکت‌های مسئولیت‌پذیر اجتماعی را ترجیح می‌دهند.

 

برای جلوگیری از جابجایی پرهزینه کارکنان و جلب رضایت مشتریان، برای انجام مسئولیت‌های اخلاقی در قبال جامعه تلاش کنید.

مسئولیت‌های اخلاقی در قبال مشتریان

به عنوان یک رهبر، باید اطمینان حاصل کنید که مشتریان خود را گمراه نمی‌کنید. انجام این کار می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد و بر اعتبار و سود سازمان شما تأثیر منفی بگذارد.

 

اقداماتی که باید اجتناب شود عبارتند از:

 

 • محیط سبز: بهره‌گیری از ترجیحات مسئولیت اجتماعی شرکتی مشتریان با ادعای اینکه شیوه‌های تجاری شما پایدار هستند در حالی که نیستند؛
 • تبلیغات نادرست: طرح ادعاهای تأییدنشده یا نادرست در تبلیغات یا مطالب تبلیغاتی؛
 • وعده دروغ گفتن: دروغ گفتن برای معامله.

 

این اقدامات غیراخلاقی می‌تواند منجر به شکایت‌های چند میلیون دلاری و همچنین مشتریان بسیار ناراضی شود.

مسئولیت‌های اخلاقی در قبال کارکنان

شما همچنین مسئولیت‌های اخلاقی در قبال کارمندان خود دارید – از بدو استخدام تا بازنشستگی و پایان کار آنها.

 

یکی از حوزه‌های اخلاق کسب‌وکار که توجه زیادی به آن می‌شود، خاتمه کار کارمندان است. با توجه به رهبری، اخلاقیات و مسئولیت‌پذیری شرکتی، رها کردن کارمند مستلزم یک رویکرد فردی است که انصاف را تضمین می‌کند.

 

خاتمه نادرست نه تنها می‌تواند هزینه‌های قانونی سنگین برای شرکت شما به همراه داشته باشد. بلکه می‌تواند بر روحیه سایر کارکنان و نحوه درک آنها از رهبری شما تأثیر منفی بگذارد.

 

شیوه‌های اخلاق کسب‌وکار دارای مزایای بیشتری هستند، مانند جذب و حفظ کارکنان با استعدادی که مایل به کاهش دستمزد برای کار در یک شرکت مسئولیت اجتماعی هستند. تقریباً ۴۰ درصد از نسل هزاره می‌گویند که شغل خودشان را به کار در شرکتی تغییر می‌دهند که بر پایداری تأکید دارد.

 

در نهایت، بسیار مهم است که تمام تلاش خود را برای رفتار منصفانه با کارکنان انجام دهید. انصاف تنها یک پاسخ اخلاقی به عدم تقارن قدرت در محیط کار نیست. انصاف – و داشتن یک فرهنگ سازمانی موفق – می‌تواند از نظر اقتصادی و قانونی برای سازمان سودمند باشد.

چرا اخلاق کسب‌وکار مهم است؟

ناکامی در درک و به کار بردن اخلاق کسب‌‌وکار می‌تواند منجر به عدم مشارکت اخلاقی شود.

 

عدم مشارکت اخلاقی به روش‌هایی اشاره دارد که از طریق آنها خودمان را متقاعد می‌کنیم که کاری که انجام می‌دهیم اشتباه نیست. می‌تواند تعادل قضاوت را بر هم بزند. و باعث شود که تعهدات شخصی خود را بر باورها، قوانین و اصول مشترک ترجیح دهیم – یا می‌تواند منطق ما را منحرف کند تا رفتارهای غیراخلاقی کمتر مضر یا اشتباه به نظر برسد.

 

عدم مشارکت اخلاقی همچنین می‌تواند منجر به تصمیمات مشکوک شود، مانند تجارت داخلی. در ایالات متحده، تجارت داخلی در قوانین مشترک، فدرال و ایالتی تعریف می‌شود که فرصت بهره‌مندی افراد بومی از اطلاعات مالی، و غیر عمومی را تنظیم می‌کند.

 

این نوع رفتار غیراخلاقی می‌تواند عواقب حقوقی شدیدی را به همراه داشته باشد و بر سود شرکت شما تأثیر منفی بگذارد.

 

اگر میزان معینی آسیب به جامعه، مشتریان یا کارمندان خود در یک دوره زمانی معین وارد کنید، تأثیر منفی بر ارزش اقتصادی شما خواهد داشت.

 

این در گزارشی منعکس شده است که بیش از نیمی از ۱۰ ورشکستگی بزرگ بین سال‌های ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۳ ناشی از رفتار غیراخلاقی است. به عنوان یک رهبر کسب‌وکار، سعی کنید تصمیمات اخلاقی بگیرید و مسئولیت‌های خودتان را در قبال ذینفعان انجام دهید.

چگونه می‌توان اخلاق کسب و کار را پیاده‌سازی کرد

برای تبدیل شدن به یک رهبر اخلاقی، داشتن تمرکزی متعادل و بلندمدت بسیار مهم است.

 

بسیار مهم است که بین این دو واقعیت تعادل برقرار کنید. اگر روی بلندمدت تمرکز کرده‌اید، باید در کوتاه‌مدت نیز عملکرد داشته باشید. و یک استراتژی بسیار روشن و جامع برای آن داشته باشید.

 

اتخاذ تصمیمات اخلاقی نیازمند رهبری واکنشی است.

 

تأمل در تصمیمات پیچیده و خاکستری بخش مهمی از معنای انسان بودن و همچنین یک رهبر مؤثر است. شما شرکت دارید. شما باید انتخاب کنید که چگونه عمل کنید. و شرکت‌داری مسئولیت نیز به همراه دارد.

 

توصیه می‌شود سؤالات زیر را بپرسید:

 

 • آیا از «خیر بزرگ‌تر» برای توجیه رفتار غیراخلاقی استفاده می‌کنید؟
 • آیا کارهای‌تان را کم‌اهمیت جلوه می‌دهید تا احساس بهتری داشته باشید؟

 

پرسیدن این سؤالات و سؤالات مشابه در فواصل زمانی منظم می‌تواند به شما کمک کند متوجه شوید که چه زمانی شما یا دیگران ممکن است به مرز بین برقراری ارتباط سخت اما اخلاقی و توجیه اقدامات مشکل‌ساز نزدیک شوید.

یک رهبر اخلاقی شوید

یادگیری از کامیابی‌ها و ناکامی‌های گذشته می‌تواند شما را قادر سازد تا تصمیم‌گیری اخلاقی خودتان را بهبود بخشید.

 

به‌عنوان یک رهبر، هنگام تلاش برای تعیین اینکه چه کاری باید انجام شود، می‌تواند مفید باشد که در هر موقعیتی به سادگی از خودمان بپرسیم: «چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟» و «چه اشتباهی انجام دهیم؟»

 

بسیاری از اوقات، پاسخ‌ها از تجربه می‌آیند.

 

از تصمیمات اخلاقی دیگران نیز بینش به دست آورید. یکی از راه‌های انجام این کار، گذراندن دوره آنلاین جعبه‌ابزار تغییر سطح رهبران است. این دوره شامل تجربه آموخته و موردکاوی‌هایی است که شما را در موقعیت‌های تجاری دنیای واقعی قرار می‌دهد، و همچنین یک مدل رهبری اخلاقی برای اطلاع از تصمیم‌گیری به شما ارائه می‌دهد.

امتیاز به این مطلب

5/5 - (2 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
اخلاق کسب‌وکار
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+