1. خانه
  2. مقالات
  3. رشد
  4. بیدارسازی ایکیگای شما

بیدارسازی ایکیگای شما

ایکیگای

بیدارسازی ایکیگای شما

4.7/5 - (4 امتیاز)

چگونه ژاپنی‌ها هر روز با شادی و هدف‌مند بیدار می‌شوند

بیدارسازی ایکیگای شما (۲۰۱۸) مفهوم ژاپنی ایکیگای یا «هدف زندگی» را معرفی مي‌کند. و توضیح می‌دهد که چگونه کشف و پرورش ایکیگای می‌تواند زندگی پر از هدف و معنا را تسریع کند.

 

کن موگی یک دانشمند و محقق ارشد در آزمایشگاه علوم کامپیوتر سونی‌ست. و نویسنده بیش از ۵۰ کتاب در موضوعات مختلف از روانشناسی تا فلسفه، زبان‌شناسی تا هنر، از جمله راه ناگومی‌ست.

این کتاب چه‌چیزی برای من دارد؟ بهترین راز ژاپن را کشف کنید.

یک سرآشپز سوشی ۹۰ ساله ستاره‌دار میشلین، قهرمان تنیس با ۲۳ عنوان گرند اسلم و نویسنده رمان‌های ترسناک که کتاب‌هایش بیش از ۳۵۰ میلیون نسخه فروخته‌ست، چه وجه اشتراکی دارند؟ خُب، جیرو اونو، سرنا ویلیامز و استفن کینگ – در میان بسیاری از افراد موفق و برنده دیگر – ایکیگای خودشان را بیدار کرده‌اند. ایکیگای یک کلمه ژاپنی‌ست که در اصل به معنای «هدف زندگی»ست. به عقیده بسیاری از مردم ژاپن، ارتباط با هدف زندگی، راز داشتن یک زندگی موفق و عمیقاً رضایت‌بخش‌ست.

 

پرسش بعدی: چه وجه اشتراکی با جیرو اونو، سرنا ویلیامز و استفن کینگ دارید؟ خُب، درست مثل آنها، شما هم ایکیگای دارید. در واقع همه این کار را می‌کنند. ترفند اینکه جرقه منحصربه‌فرد ایکیگای شما را به شعله‌ای تبدیل کنید که می‌تواند معنا و هدف را در هر جنبه از زندگی شما روشن کند.

 

آیا آماده‌اید تا درباره ایکیگای بیشتر بدانید و چگونه می‌توانید آن را در زندگی‌تان پیاده‌سازی کنید؟ پس، بیایید شروع کنیم.

ایکیگای تمام جنبه‌های زندگی را روشن می‌کند

توکیو، ۲۰۱۴: باراک اوباما قرار یک شام صمیمی با نخست‌وزیر ژاپن گذاشت. نه در کاخ امپراتوری نه در یک رستوران بزرگ در یک سوشی بار کوچک ده نفره به نام سوکیاباشی جیرو. صاحب آن استاد سوشی جیرو اونوست. اونو ایکیگای دارد. به خاطر داشتن ایکیگای‌ست که از مهمانانی مانند اوباما استقبال کرده و سه ستاره میشلین را به دست آورده‌ست. اما اونو توسط تحسین‌ها هدایت نمی‌شود. حالا که به ۱۰۰ سالگی نزدیک شده‌ست، اونو هنوز پشت پیشخوان رستوران کار مي‌کند. چه برنده نقدهای تحسین‌برانگیز و جوایز آشپزی باشد یا نه. چرا؟ خُب، چون او ایکیگای دارد.

 

پس ایکیگای چیست؟ این یک مفهوم ژاپنی‌ست که از کلمه ایکی به معنای «زندگی کردن» و گای به معنای «عقل» گرفته شده‌ست. ایکیگای شما هدف زندگی شماست. دلیلی که صبح از خواب بیدار می‌شوید. و هم‌چنین لذت و معنایی‌ست که در زندگی‌تان پیدا می‌کنید. ایکیگای همه کاره‌ست و هم برای فعالیت‌های کوچک روزانه و هم برای اهداف مهم زندگی قابل استفاده‌ست. در واقع، ایکیگای در لحظات کوچک زندگی رشد می‌کند: هوای صبحگاهی، یک فنجان قهوه، یک پرتو آفتاب، یا عمل آماده‌سازی یک وعده غذایی. به رسمیت شناختن غنای این طیفی از یک درس مهم از ایکیگای است. به‌ویژه در دنیایی که ارزش شخصی اغلب با موفقیت متعارف گره خورده‌ست.

دن بوتنر چه می‌گوید

نویسنده آمریکایی دن بوتنر در یک سخنرانی تِد [TED] درباره طول عمر و ایکیگای صحبت کرد. او «مناطق آبی» را در سراسر جهان برجسته کرد که مردم در آن بیشتر زندگی می‌کنند. اوکیناوا ژاپن در صدر فهرست قرار گرفت. اهالی اوکیناوا طول عمرشان را به کارهای ساده و همسو با ایکیگای خودشان نسبت می‌دهند. یک استاد کاراته ۱۰۲ساله ایکیگای را در تمرین هنرهای رزمی، یک ماهیگیر صدساله در صید ماهی برای خانواده‌اش و یک پیرزن ۱۰۲ساله آن را در نگهداری نبیره‌ش می‌یابد.

 

 

وقتی زندگی با ایکیگای روشن می‌شود، عادات سالم و آگاهانه به طور طبیعی به وجود می‌آیند. اهالی اوکیناوا در منطقه آبی به‌خوبی غذا می‌خوردند. از سلامت جسمی و روانی خودشان مراقبت و برای حفظ ارتباطات اجتماعی تلاش می‌کردند. در واقع، مطالعاتی مانند مطالعه اُساکی [Ōsaki] در دانشگاه توهوکو، ایکیگای را با فواید سلامتی مختلف مرتبط دانسته‌ست. این مطالعه در مقیاس بزرگ که شامل بیش از ۵۰,۰۰۰ نفر بود، نشان داد که افراد دارای حس ایکیگای بیشتر احتمال دارد از سلامت جسمی و روانی بهتری برخوردار باشند. که بر تأثیر عمیق این مفهوم تأکید دارد.

 

ایکیگای یک محرک ذاتی‌ست که فراتر از شناخت بیرونی‌ست. و ارتباط عمیق‌تری با غنای زندگی ارائه می‌دهد. در اصل، ایکیگای افراد را تشویق می‌کند تا تحقق و معنا را در لحظه حال بیابند. و اذعان می‌کنند که کمال ضروری نیست. و خودِ سفر جایی‌ست که جوهر واقعی زندگی در آن قرار دارد.

برای کشف ایکیگای خودتان، از کوچک شروع کنید

چگونه می‌توانید ایکیگای خودتان را بیدار کنید؟ به‌سادگی. هر روز صبح با چیزی که به شما لذت و رضایت می‌دهد از خواب برخیزید. همه‌چیز را پیچیده نکنید. چیزی کوچک پیدا کنید که صبح شما را روشن کند. ممکن‌ست برای چند لحظه پشت پنجره بایستید. و طلوع خورشید را تحسین کنید. ممکن‌ست کشش و لذت بردن از احساس بیدار شدن بدن شما پس از یک استراحت شبانه باشد. یا می‌تواند لذت بردن از فرایند تهیه و نوشیدن قهوه صبحگاهی شما باشد.

 

اینها نه‌تنها راهی مفید برای شروع روزست. بلکه وقت گذاشتن برای لذت در صبح باعث می‌شود مغزتان بیدار شود. و لذت بیشتری را با گذشت روز تجربه کند. پاداش‌دهی به خودتان با چیزهای مورد علاقه‌تان پس از بیدار شدن از خواب، دوپامین را در مغز آزاد می‌کند. روال صبحگاهی را لذت‌بخش‌تر و روحیه خوبی برای روز ایجاد می‌کند.

شروع روز

شروع روز آگاهانه فضا را برای کار هدفمند ایجاد می‌کند. زمان صبح برای بهره‌وری و خلاقیت بهینه در نظر گرفته می‌شود. زیرا مغز پس از یک خواب شبانه سرحال می‌شود و آماده جذب اطلاعات جدیدست. این امر بر اهمیت پذیرفتن صبحگاهی تأکید می‌کند. زیرا با وضعیت طبیعی مغز برای یادگیری و بهره‌وری هماهنگ‌ست.

 

حتی آن بخش‌هایی از روال‌های صبحگاهی‌مان که ممکن‌ست آنها را ناخوشایند و در عین حال اجتناب‌ناپذیر تلقی کنید. می‌توانند زمانی‌که برای یافتن – یا ایجاد – شادی‌های کوچک در آنها دست به کار شوید، دگرگون شوند. اگر زمانی خودتان را در ژاپن یافتید، صبح زود به ایستگاه قطار حومه شهر بروید تا یک نمونه عالی را ببینید. در آنجا، انبوهی از مردم را خواهید دید که در مسیر رفت‌وآمد طولانی و اجتناب‌ناپذیرتان به سمت محل کار، به مراکز شهر راه می‌یابند. اگر آنها را در واگن قطارشان دنبال کنید، ممکن‌ست چیز جالبی ببینید. برخی از مسافران برای یک بازی شوگی یا شطرنج ژاپنی به یکدیگر خواهند پیوست. آنها به‌جای اینکه صرفاً یک رفت‌وآمد طولانی را تحمل کنند، در روزتان فضایی برای برقراری ارتباط با دیگران در یک لذت مشترک ایجاد کرده‌اند.

 

به هر کجا که نگاه کنید، می‌توانید فرصت‌هایی برای دسترسی به شادی‌های کوچک بیابید. و حس ایکیگای را در شما بیدار کند.

به خاطر جریان کار کنید

مفهوم ژاپنی کوداواری ارتباط نزدیکی با ایکیگای دارد که ترجمه دقیق آن به انگلیسی چالش‌برانگیزست. اما اغلب به عنوان «تعهد» یا «اصرار» تفسیر می‌شود. با این حال، این ترجمه‌ها نمی‌توانند عمق این واژه را به تصویر بکشند. کوداواری نشان‌دهنده یک استاندارد شخصی‌ست که افراد با تمام وجود به دنبال کیفیت استثنایی یا حرفه‌ای بودن آن هستند. این نگرشی‌ست که عمیقاً در زندگی فرد ریشه دوانده و عنصر اساسی ایکیگای خواهد بود.

 

کوداواری حول یک تعهد تزلزل‌ناپذیر به توجه دقیق حتی به جزییات می‌چرخد که نشان‌دهنده غرور یک فرد در کارش‌ست. بر شروع کوچک، بدون نیاز به توجیه تلاش برای طرح‌های بزرگ تأکید می‌کند.

کوداواری

برای اینکه ببینید کوداواری چگونه فرهنگ ژاپنی را در بر می‌گیرد، فقط باید از سیمبیکیا [Sembikiya]، یک فروشگاه معروف در توکیو دیدن کنید که به فروش اجناس تولیدکنندگان میوه ژاپنی اختصاص دارد. که زندگی خودش را وقف تولید میوه‌های «عالی» کرده‌اند. در آنجا، در میان سایر میوه‌های خاص، یک خوراکی لذیذ به نام خربزه را خواهید یافت. خربزه به گونه‌ای پرورش می‌یابد که دارای شیب ظریفی از طعم ترش و شیرین باشد. خربزه‌های گرانقیمت سیمبیکیا هنگامی‌که به عنوان هدیه داده می‌شوند، نهایت احترام در نظر گرفته می‌شوند.

 

فروشگاهی برای ایکیگای شما

 

نمونه قابل توجه دیگری از کوداواری در قلمرو نودل‌های رامن ژاپنی یافت می‌شود. ژاپن این واردات از چین را با تغییرات بی‌شماری بر اساس طعم سوپ، تهیه نودل و انتخاب مواد به یک هنر آشپزی تقریباً عالی تبدیل کرده‌ست. بحث در مورد ترجیحات رامن می‌تواند در میان علاقه‌مندان ژاپنی داغ و بی‌پایان شود. در فیلم کمدی تامپوپو، کارگردان جوزو ایتامی با طنز به فداکاری شدید برای تکمیل رامن ادای احترام می‌کند. و عمق کوداواری را به تصویر می‌کشد.

 

کوداواری یک تعالی بی‌وقفه‌ست که مفهوم «به اندازه کافی خوب» را به چالش می‌کشد. از طرف دیگر: وقتی به وظایف‌تان با نگرش کوداواری برخورد می‌کنید، نه تحسین و نه انتقاد بر درک شما از آن تأثیر نمی‌گذارد. کوداواری از تأثیرات خارجی مصون‌ست – یک حالت کاملاً داخلی ایجاد می‌کند. روانشناس میهالی سیکزنتپیهالی [Mihaly Csikszentmihalyi] این را به عنوان جریان توصیف کرده‌ست: حالتی از درگیری کامل در یک فعالیت که در آن پاداش‌های بیرونی یا شناخت ثانویه می‌شود. هنگامی‌که به حالت جریان می‌رسید، اغلب به اوج خلاقیت، نوآوری و عملکردتان می‌رسید. در جریان، به شادی ذاتی در کارتان دست پیدا می‌کنید. کارتان به پاداش تبدیل می‌شود.

ایکیگای فراتر از بردوباخت‌ست

هایائو میازاکی نامی‌ست که برای طرفداران انیمیشن سینمایی در سراسر جهان شناخته شده‌ست. میازاکی بنیانگذار استودیوی انیمیشن افسانه‌ای، استودیو گیبلی، و نابغه خلاق پشت فیلم‌هایی مانند من همسایه توتورو و اسپریتد اوی [Spirited Away]ست. میازاکی مطمئناً ایکیگای دارد: او در هر یک از فیلم‌هایش به شدت روی کوچک‌ترین جزئیات کار می‌کند. و علی‌رغم اینکه اکنون چندین بار اعلام بازنشستگی کرده‌ست، به ساخت فیلم‌های بلند ادامه می‌دهد.

 

اما این فقط میازاکی نیست که ایکیگای دارد. به جرات می‌توان گفت که هر انیماتوری که در گیبلی کار می‌کند، آن را نیز دارد. انیمیشن ژاپنی در سراسر جهان معروف و محبوب‌ست. با این حال، در ژاپن رایج‌ست که کار در یک استودیوی انیمیشن سخت، گاهی اوقات تکراری و در مقایسه با مشاغل دیگر، با دستمزد ضعیف‌ست. با این وجود، انیماتورهای مشتاق برای استخدام توسط استودیوهایی مانند گیبلی جذب می‌شوند. آنها توسط پول هدایت نمی‌شوند. بلکه با فداکاری به حرفه خودشان هدایت می‌شوند.

در مسیر معنا

می‌بینید، وقتی بیدار می‌شوید و ایکیگای خودتان را دنبال می‌کنید، زندگی‌تان را در مسیری به سوی معنا و تحقق قرار می‌دهید. در نتیجه ممکن‌ست موفقیت حاصل شود. سپس دوباره، ممکن‌ست نباشد. ایکیگای شما برای پیشرفت نیازی به شناسایی ندارد.

 

در اینجا یک مثال دیگر می‌زنیم. در هر شرکت موسیقی، بازیگران اصلی وجود دارند – ستاره‌ها. آنها بهترین تشخیص نام را دارند و بهترین نقش‌ها را دریافت می‌کنند. سپس گروه موسیقی، نوازندگانی که با هم در تولید آهنگ اجرا می‌کنند، وجود دارد. اجرای این نوازندگان جزء حیاتی اجرای روی صحنه‌ست که اهمیت آنها را در اجراهای موسقی نشان می‌دهد.

 

این نوازندگان به همان سختی مدیران کار می‌کنند. اجرای آنها به همان اندازه برای موفقیت یک کنسرت بسیار مهم‌ست. چه چیزی آنها را هدایت می‌کند؟ مانوئل لگریس، مدیر هنری موسیقی دولتی وین از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، معتقدست که این ایکیگای بوده‌ست. آنها بدون توجه به عوامل محیطی مانند نقش یا سطح عملکرد، هدف و اجرا را در کارشان می‌یابند. و در حالی‌که آنها نام آشنا نیستند، به دلیل داشتن ایکیگای، آنها از کارشان راضی و انرژی می‌گیرند. با ایکیگای، افراد می‌توانند دلیل زندگی‌شان را کشف کنند و از فعالیت‌های‌شان لذت ببرند، حتی اگر در صدر رشته خودشان نباشند.

 

ایکیگای منحصر به برندگان یا مجریان برتر نیست. برای هر کسی، صرف نظر از موقعیت یا موقعیتش، قابل دستیابی‌ست. بر یافتن رضایت در جنبه‌های کوچک‌تر و روزمره زندگی و حضور در لحظه تاکید دارد.

 

با محیط‌های مختلف سازگارست. و افراد را قادر می‌سازد تا فراتر از مفاهیم دوتایی بردوباخت، شادی و رضایت را تجربه کنند.

برای پیدا کردن ایکیگای، شادی‌تان را دنبال کنید

شاید نام هاروکی موراکامی، رمان‌نویس، یکی از موفق‌ترین آثار ادبی ژاپن را شنیده باشید. رمان‌های او میلیون‌ها نسخه فروخته و به بیش از ۵۰ زبان ترجمه شده‌ست. به عنوان یک نویسنده، او نظم و انضباط معروفی دارد. و ساعت ۴ صبح از خواب بیدار می‌شود تا کارش را شروع کند. او هم‌چنین از علاقه‌مندان به جازست. او حتی برای مدتی یک گروه معروف جاز را اداره کرد.

 

ایکیگای شما ممکن‌ست به چیزی که در آن بیشترین موفقیت را دارید و حرفه‌ای انجام می‌دهید متصل شود. ممکن‌ست به کاری که خارج از محیط کار انجام می‌دهید مرتبط باشد که برای شما شادی زیادی به ارمغان می‌آورد. شما ممکن‌ست ایکیگای را از ترکیبی از فعالیت‌های حرفه‌ای و شخصی، مانند موراکامی، رمان نویس شیفته جاز، استخراج کنید.

 

مفهوم داتسوسارا در ژاپن پدیده‌ای را توصیف می‌کند که در آن کارگران مزدبگیر، که معمولاً در مشاغل اداری مشغول به کار هستند، تصمیم می‌گیرند تا از زندگی امن و در عین حال ناکامل‌شان به عنوان کارمندان شرکت خارج شوند تا علایق‌شان را دنبال کنند. واژه داتسو به معنای «خروج»‌ست و سارا مخفف «مزدبگیر»‌ست که بر تمایل به رهایی از زندگی سنتی محدود به دفتر تأکید می‌کند.

 

آنچه قابل توجه‌ست طنین بین داتسوسارا و ایده ایکیگای است که تاکید می‌کند شما می‌توانید دلیل زندگی و رضایت‌تان را بیرون از محدوده شغلی خودتان پیدا کنید. حتی در رشته‌هایی مانند کشتی سومو، ورزشکاران به سرگرمی‌هایی مانند کارائوکه یا ماهیگیری می‌پردازند. تعادل ایجاد می‌کنند و آنها را برای زندگی فراتر از حرفه‌شان آماده می‌کنند.

یافتن رضایت در چیزهای کوچک‌

جامعه ژاپن، علی‌رغم اخلاق کاری قوی خودشان، اهمیت سرگرمی‌ها و علایق نامرتبط با حرفه فردی را می‌شناسد. دنبال کردن سرگرمی‌ها نشان‌دهنده لذت یافتن رضایت در چیزهای کوچک‌ست. عمل خلق چیزی از ابتدا تا انتها، کسب لذت هم از فرایند و هم از نتیجه، مظهر احساس عمیقی از موفقیت‌ست.

 

جالب اینجاست که تحقیقات علمی باورهای رایج درباره آنچه واقعاً منجر به شادی می‌شود را به چالش می‌کشد. انباشت ثروت یا دستیابی به نقاط عطف اجتماعی مانند ازدواج، موقعیت اجتماعی یا موفقیت تحصیلی تضمین‌کننده خوشبختی و شادی نیست. این تا حدی به دلیل «توهم تمرکز»ست، که در آن افراد به اشتباه معتقدند برخی عوامل برای شادی ضروری هستند.

 

این پژوهش نشان می‌دهد که کلید شادی در پذیرش خودتان نهفته‌ست. با کنار گذاشتن این تصور که شرایط بیرونی خاص پیش‌نیازهای خوشبختی و پذیرش فردی‌ست، افراد می‌توانند رضایت پیدا کنند. همانطورکه هیچ دو گلی در طبیعت کاملاً شبیه هم نیستند، ضرب‌المثل ژاپنی جونین تویرو [junin toiro] – به معنی «ده نفر، ده رنگ» – تفاوت‌های گسترده در شخصیت، حساسیت و ارزش‌ها را در بین مردم برجسته می‌کند. دنبال کردن ایکیگای به شما این امکان را می‌دهد که با خودتان واقعی و صادق باشید و منحصربه‌فرد بودن خودتان را بپذیرید.

 

برای یافتن هدف و خوشبختی، باید چیزی را دنبال کنید که شما را شاد می‌کند. این موضوع ممکن‌ست به این معنی باشد که هر شب بعد از کار، سوزن را روی یک موسیقی جاز بیندازید. چشمان‌تان را ببندید و از موسیقی لذت ببرید. ممکن‌ست به این معنی باشد که شغل‌تان را رها کنید تا نوار جاز خودتان را پخش کنید. هر طورکه این کار را انجام دهید، ایجاد فضایی در زندگی‌تان برای چیزهایی که واقعاً به آنها علاقه دارید به شما کمک می‌کند ایکیگای خودتان را پیدا کنید.

نمودار ایکیگای شما

خلاصه نهایی

هر کسی ایکیگای دارد. چیزهایی که به زندگی آنها معنا و لذت می‌بخشد. یاد بگیرید که جنبه‌هایی از زندگی‌تان را که جرقه‌ای برای ایکیگای ایجاد می‌کند، با در آغوش گرفتن لذت‌های کوچک، تمرین توجه به جزئیات، یافتن انگیزه درونی در کارتان و پیگیری چیزهایی که شما را شاد می‌کند، بشناسید و پرورش دهید.

 

شما می‌توانید این کتاب را از انتشارات چیتگرها تهیه کنید.

 

بنر دوره برنامه رشد فردی

امتیاز به این مطلب

4.7/5 - (4 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
ایکیگای
شما هم می‌توانید تغییر را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+