1. خانه
  2. مقالات
  3. رهبری
  4. چگونه به طور مؤثر بازخورد بدهیم

چگونه به طور مؤثر بازخورد بدهیم

بازخورد موثر

چگونه به طور مؤثر بازخورد بدهیم

5/5 - (4 امتیاز)

برای رشد و پیشرفت کارکنان و همکارانتان بازخورد مؤثری به آن‌ها بدهید

بازخورد مؤثر فرایندی است که می‌تواند به بهترین وجهی شما را به رهبری مؤثرتر دگرگون کند. اگر بازخورد دادن را ناراحت‌کننده می‌دانید، تنها نیستید: ۴۴ درصد از مدیران در یک نظرسنجی اخیر موافق بودند که ارائه بازخورد منفی استرس‌زا است، در حالی که ۲۱ درصد اعتراف کردند که به طور کلی از این عمل اجتناب می‌کنند.

 

با دوری جستن از به اشتراک گذاشتن بازخورد، فرصت‌های مهم یادگیری را هم برای شما و هم برای همکارانتان از دست می‌دهید. نشان داده شده است که کارمندان دریافت انتقاد را به عدم دریافت بازخورد ترجیح می‌دهند، زیرا حداقل در این صورت می‌دانند که چگونه بهبود یابند.

 

برای ارائه بازخورد مؤثر، باید تمرین کنید. اجتناب از یک موقعیت بالقوه ناخوشایند در حال حاضر تنها مکالمات آینده را دشوارتر می‌کند، به همین دلیل است که مربی‌گری همکاران در لحظه مهم است.

 

اگر عصبی هستید یا نمی‌دانید از کجا شروع کنید، در اینجا نحوه‌ی ارائه بازخورد مؤثرتر آمده است.

 

چگونه به طور مؤثر بازخورد بدهیم

۱. همدلی را تمرین کنید

دریافت بازخورد می‌تواند به همان اندازه ناخوشایند باشد. خودتان را به جای همکارانتان بگذارید و سعی کنید بفهمید که آن‌ها از کجا می‌آیند و ممکن است چه چیزی را تجربه کنند.

 

اگر همدلی کنید پیام شما بیشتر طنین‌انداز می‌شود، زیرا کارمندان شما می‌دانند که انتقادها از یک مکان خوب می‌آیند. اعلام کنید که بازخورد ارائه می‌دهید؛ زیرا می‌خواهید موفقیت آن‌ها را ببینید. این باعث می‌شود که آن‌ها راحت باشند و در موقعیت بهتری برای درونی کردن آنچه که می‌گویید و توصیه شما را به عمل تبدیل کنند.

مطالب مرتبط: چرا هوش هیجانی در رهبری مهم است؟

۲. برای آماده شدن وقت بگذارید

قبل از ارائه بازخورد، آنچه را که واقعاً می‌خواهید بگویید و چگونه می‌خواهید بگویید، به‌عنوان یک استراتژی بنویسید. اگر کارمند شما ضعیف عمل می‌کند، اما سخت کار می‌کند و نیت درستی دارد، ممکن است لحن گرم‌تری در جلسه داشته باشید. اگر قبلاً به همکار خود هشدار داده‌اید، اما آن‌ها پاسخگو نبوده‌اند، پس باید مستقیم‌تر رفتار کنید.

 

از آنجا، توصیه‌های خود را تکرار کنید و برای سناریوهای مختلف آماده شوید. نحوه واکنش گیرنده بازخورد را در نظر بگیرید و پاسخی را فرموله کنید. هرچه بیشتر آماده باشید، احتمال اینکه در بازخورد عجله کنید کمتر است.

۳. خاص صحبت کنید

مهم است که هنگام ارائه بازخورد خاص باشید. در دوره رهبری خردمند، فرایندی برای نحوه‌ی ارائه بازخورد ارائه می‌شود که به علت اصلی یک مشکل می‌رسد.

 

هنگام ارائه بازخورد به کارکنان، آن‌ها توصیه می‌کنند:

۱. شفاف باشید و در مورد موضوعی که می‌خواهید آن‌ها را راهنمایی کنید صحبت کنید؛

۲. یک رفتار خاص را شناسایی کنید، نه اینکه کلی صحبت کنید؛

۳. تأثیر آن رفتار مشکل‌ساز را بیان و آن را به پیامدهای آن مرتبط کنید؛

۴. به اشتراک گذاشتن جزئیات در مورد اینکه چه کسی تحت تأثیر قرار گرفته و تأثیر اقدامات گیرنده نه تنها بر سازمان بلکه بر روی حرفه شماست.

 

هرچه واضح‌تر و مشخص‌تر باشید، فضای ذهنی کمتری برای دریافت‌کننده بازخورد وجود دارد تا توصیه شما را اشتباه تفسیر کند.

۴. در زمان برای پرس‌وجو صرفه‌جویی کنید

چه در شروع یا پایان مکالمه، همیشه باید پرس‌وجو را در نظر بگیرید و از آن استفاده کنید. در ابتدای مکالمه، می‌تواند مفید باشد که از گیرندگان بازخورد بپرسید که اوضاع چگونه پیش می‌رود و دیدگاه آن‌ها در مورد موقعیت فعلی چیست. از طریق این فرایند، آن‌ها ممکن است رفتار خود را شناسایی کنند، که البته شروع گفت‌وگو را آسان‌تر می‌کند. اگر این کار را نکنند، ممکن است به این معنا باشد که نقطه کور خاصی دارند یا نسبت به جنبه‌های خاصی از عملکردشان حالت تدافعی دارند.

 

در پایان گفت‌وگو، به پرس‌وجو برگردید. از آن‌ها بپرسید که آیا بازخورد را درک کردند و چه احساسی در آن‌ها ایجاد شود. می‌خواهید مطمئن شوید که پیام شما را اشتباه تفسیر نکنند یا فقط بخش‌های خاصی از بازخورد را درونی کرده باشند. اگر واضح است که آن‌ها مشکل را تشخیص می‌دهند، می‌توانید راه‌حل‌های طوفان فکری را شروع کنید و جلسه را با حس بهتری برای حل کردن به پایان برسانید.

مطالب مرتبط: ۴ نکته برای رشد شبکه حرفه‌ای شما

۵. تمرکز بر آینده

پس از ارائه بازخورد، تمرکز مکالمه را از آنچه که اتفاق افتاده است به آنچه که در آینده است تغییر دهید. به جای بازگویی گذشته، توضیح دهید که چگونه مخاطب می‌تواند رفتار خود را در حرکت رو به جلو تغییر دهد و چگونه هر دوی شما با هم می‌توانید از این تجربه به عنوان راهی برای غلبه بر مشکلات آینده استفاده کنید.

ایجاد فرصت‌هایی برای رشد

اگرچه مکالمه ممکن است ناراحت‌کننده باشد، نباید سعی کنید از آن اجتناب کنید. فرایند بازخورد مؤثر نه تنها شما را به یک رهبر مؤثرتر تبدیل می‌کند، بلکه به کارمندان شما کمک می‌کند تا در حرفه خود رشد کنند. اگر واقعاً می‌خواهید موفقیت آن‌ها را ببینید، آن‌ها این را تشخیص می‌دهند و می‌دانند که بازخورد شما از محل درستی می‌آید.

امتیاز به این مطلب

5/5 - (4 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
بازخورد موثر
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+