1. خانه
  2. مقالات
  3. رهبری
  4. تأثیرگذاری در سازمان

تأثیرگذاری در سازمان

تأثیرگذاری در سازمان

تأثیرگذاری در سازمان

4.8/5 - (5 امتیاز)

۵ شیوه برای تأثیرگذاری بیشتر در سازمان

تأثیرگذاری در سازمان و قدرت اغلب دست‌نیافتنی به نظر می‌رسد. چگونه کسانی که بیرون از ساختارهای قدرت تثبیت‌شده‌ی یک سازمان هستند، می‌توانند در ساختار موجود سازمان نفوذ پیدا کنند و تغییر و تحول ایجاد کنند؟

 

شاید شما یک فرد حرفه‌ای در اوایل یا اواسط مسیر شغلی هستید که امیدوارید سازمان خود را به سمت رویه‌های پایدار سوق دهد یا فرهنگ خود را تغییر دهد تا قدرت فراگیرتر شود. شاید شما یک مدیر باتجربه باشید که سعی می‌کنید نفوذ خود را در شرکت جدید خود افزایش دهید تا به کسب بازده مثبت در کسب‌وکار کمک کنید.

 

مهم نیست چه نقش یا سمتی در سازمان یا شرکت‌تان دارید، کسب نفوذ به دانش شما در مورد نحوه عملکرد قدرت، نحوه پیشنهاد و اعمال تغییرات و نحوه استفاده از هوش هیجانی برای ایجاد و پرورش شبکه شما بستگی دارد. قبل از پرداختن به چگونگی به دست آوردن نفوذ، لازم است تا در اینجا مقدمه‌ای در مورد اینکه قدرت چیست گفته شود.

قدرت چیست؟

برای درک اینکه قدرت چیست، ابتدا باید بفهمید که چه چیزی نیست. به گفته جولی باتیلانا، پروفسور مدرسه بازرگانی هاروارد، سه تصور غلط رایج در مورد قدرت وجود دارد: تأثیرگذاری در سازمان

 

۱. قدرت کثیف است.

۲. قدرت چیزی است که شما در اختیار دارید.

۳. قدرت فقط برای کسانی است که در رده‌ی بالا هستند.

 

قدرت صرفاً توانایی تأثیرگذاری بر رفتارهای یک فرد یا گروه است. این یک ویژگی ذاتی نیست که برخی به طور خودکار دارند، و هم‌چنین  «کثیف» یا «بد» نیست – مگر اینکه برای آسیب رساندن به دیگران استفاده شود. به گفته باتیلانا، قدرت برای همه است. هر کسی می‌تواند قدرت و نفوذ را به دست آورد و از آن برای ایجاد تغییرات مثبت استفاده کند.

 

برای انجام این کار، باید در مورد چگونگی کارکرد قدرت، ترسیم جریان آن در سازمان خود و استفاده از هوش هیجانی برای ایجاد یک شبکه قوی بیاموزید.

مطالب مرتبط: ۵ مهارت مهم تأثیر اجتماعی که برای تأثیرگذاری بر تغییر نیاز دارید

چگونه می‌توانید بر سازمان‌تان تأثیر بگذارید

۱. ارتباطات را توسعه دهید

ایجاد شبکه شما مهم‌ترین بخش از توسعه نفوذ در سازمان شما است. انجام این کار نیازمند تلاش است. این بسیار سخت‌تر از تعویض کارت اعتباری یا اتصال در لینکدین است. قوی‌ترین شبکه‌ها آن‌هایی هستند که از افرادی تشکیل شده‌اند که با آن‌ها ارتباط معناداری دارید.

 

برای ایجاد این ارتباطات، با شناسایی افرادی که قبلاً با آن‌ها صمیمی هستید شروع کنید. چه کسی می‌تواند شما را به آن‌ها معرفی کند؟

 

در مرحله بعد، در نظر بگیرید که چه کسی از نظر علاقه‌مندی‌ها، چه در زمینه کاری و چه شخصی، با شما مشترک است. پیوند بر سر علایق مشترک می‌تواند مسیر طولانی برای یک رابطه جدید داشته باشد. تأثیرگذاری در سازمان

 

در نهایت، زمانی که احساس کردید زمان مناسب است، با افشای رازی شخصی، ارتباط خود را تقویت کنید. به عنوان مثال، اگر شما و یکی از همکاران‌تان به خاطر داشتن یک غذای مشترک با هم پیوند خورده‌اید، ممکن است به آن‌ها بگویید که آیا نگران سلامتی خود هستید. با تجارب خود در برابر آن‌ها، پایه و اساس اعتماد را ایجاد می‌کنید.

 

ارتباطات واقعی به مرور زمان نیاز به توجه دارند. اطمینان حاصل کنید که با کسانی که در شبکه خود هستند همگام هستید و زمانی‌که چیزی از آن‌ها نمی‌خواهید با آن‌ها تماس بگیرید.

 

قدرت و تأثیرگذاری برای تأثیر مثبت سه ویژگی شبکه را که باید در نظر داشته باشید بیان می‌کند:

 

  • گستردگی: شبکه من از نظر سابقه، دیدگاه و تجربه چقدر متنوع است؟
  • عمق: چقدر به هر یک از افراد در شبکه خود نزدیک هستم؟
  • تراکم: افراد در شبکه من چقدر یکدیگر را می‌شناسند؟

 

هنگام ساخت شبکه خود، تنوع کلیدی است. از نظر عمق، داشتن پیوندهای قوی‌تر و ضعیف‌تر مزایایی دارد. هم‌چنین عاقلانه است که خوشه‌های شبکه با چگالی بالا که همه در آن به هم متصل هستند و خوشه‌های با چگالی پایین که شما عامل مشترکی هستید که همه طرف‌ها را به هم پیوند می‌دهد، عاقلانه است. تنوع به احتمال زیاد به طور طبیعی رخ می‌دهد. به خاطر داشته باشید که هر نوع اتصال مزایایی دارد.

۲. یک نقشه قدرت ایجاد کنید

باتیلانا در کتاب قدرت و تأثیر برای تأثیر مثبت تأکید می‌کند که برای به دست آوردن قدرت، باید ساختار آن را درک کنید. یک راه برای یادگیری نحوه‌ی توزیع قدرت در سازمان، ایجاد نقشه قدرت است. تأثیرگذاری در سازمان

 

نقشه‌برداری قدرت فرایند تجسم افرادی است که قدرت کم و بیش در یک محیط خاص دارند. هنگامی که در یک محیط سازمانی اعمال می‌شود، به تعیین چگونگی هدایت سیاست‌های محل کار و به دست آوردن نفوذ کمک می‌کند.

 

کسانی که بیشترین قدرت را دارند، افراد مرکزی و اغلب منابع اولیه اطلاعات، منابع و مشاوره در مورد موضوعات خاص نامیده می‌شوند. به عنوان بخشی از تمرین نقشه‌برداری قدرت، افراد مرکزی سازمان و منابعی که آن‌ها کنترل می‌کنند را شناسایی کنید.

۳. یک مهارت تخصصی ایجاد کنید

راه دیگر برای کسب قدرت، داشتن دانش، اطلاعات یا منابعی است که دسترسی به آن‌ها دشوار است.

 

اگر به موضوع خاصی علاقه‌مند هستید که در نقش یا صنعت شما کاربرد دارد، در نظر بگیرید که دوره‌ای را در این زمینه بگذرانید که شما را با مهارت‌ها، دانش و ابزارهای عملی که می‌توانید در کار روزانه خود به کار ببرید، مجهز می‌کند.

 

این می‌تواند به شما در ارتباطاتی که دانش جدید شما ارزشمند است تأثیر بگذارد. همکاران ممکن است برای کمک یا یادگیری در مورد موضوع به شما مراجعه کنند. اگر اینطور است، می‌توانید با کمک به آن‌ها در ایجاد مهارت‌های خود، ارتباط برقرار کنید.

۴. گفت‌وگو کنید و از این طریق نفوذ را افزایش دهید

اگر می‌خواهید روی یک فرایند رسمی تأثیر بگذارید یا ایده‌ای را مطرح کنید، بدانید که تغییر و تحول اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه گفت‌وگو کنید و آن را پیشنهاد کنید. قبل از ارائه آن به رهبر، مدیر یا تیم گسترده‌تر، با صحبت با ارتباطات نزدیک در مورد آن شروع کنید تا علاقه‌مندی را بسنجید، پیشنهاد خود را اصلاح کنید و حمایت را به دست آورید. تأثیرگذاری در سازمان

 

اگر می‌خواهید روی چیزی ناملموس تأثیر بگذارید، مانند فرهنگ شرکت‌تان، اغلب فراتر از کلمات و با کردارتان گفت‌وگو کنید. در حالی‌که بحث در مورد نیات خود با همکاران و پیشنهاد رسمی تغییر فرهنگ می‌تواند کمک‌کننده باشد، اقدامات شما تأثیرگذارترین ابزار شما برای تغییر ناملموس است.

 

به عنوان مثال، تصور کنید فرهنگ شرکت شما ریشه در بی‌اعتمادی و رقابت دارد و می‌خواهید آن را به سمت حمایت بیشتر و تمرکز بر کار تیمی تغییر دهید. با تبریک به همکاران به خاطر بردهای اخیر و شناسایی کسانی که از موفقیت‌های شما حمایت کردند، شروع کنید. اطرافیان شما متوجه این موضوع خواهند شد و کسانی که در شبکه شما هستند ممکن است به دلیل روابطی که با شما دارند به آن بپیوندند. کردار و اعمال شما مهم است و می‌تواند اطرافیان شما را نیز تحت تأثیر قرار دهد تا رفتارشان را تغییر دهند.

۵. با ذهنیت تیمی رهبری کنید

هنگام پیشنهاد ایده‌ها یا تغییرات جدید، دیدگاه همه ذینفعان را در نظر بگیرید. انگیزه‌های اصلی آن‌ها چیست؟ تغییر چگونه بر جریان کاری، اعضای تیم و اهداف آن‌ها تأثیر مثبت یا منفی خواهد گذاشت؟ همیشه نمی‌توانید همه را راضی کنید، اما عاقلانه است که برای تقویت اعتماد متقابل، سهامداران کلیدی و کسانی که با آن‌ها نزدیک هستید اولویت‌بندی کنید.

 

اگر سهامداران افرادی هستند که با آن‌ها ارتباط برقرار کرده‌اید، احتمالاً ایده خوبی از اهداف و انگیزه‌های آن‌ها دارید. آن‌ها هم‌چنین به احتمال زیاد به شما اعتماد دارند تا بهترین علایق خود را در ذهن داشته باشید. هنگام ارائه، در مورد هدف تغییر، تأثیرات پیش‌بینی‌شده و آنچه برای آن‌ها به همراه دارد، قاطعانه و مستقیم باشید.

به دست آوردن نفوذ برای تغییر سازمانی

مهم نیست نقشی که در سازمان دارید، می‌توانید نفوذ داشته باشید و تأثیر مثبتی به جای بگذارید. با درک قدرت، می‌توانید شبکه خود را بسازید، مهارت‌های خود را توسعه دهید و تغییرات سازمانی را پیشنهاد و رهبری کنید.

 

اگر می‌خواهید درباره پیچیدگی‌های ساختارهای قدرت، نحوه تغییر پویای قدرت و اعمال قدرت اخلاقی و مسئولانه بیشتر بدانید، دوره‌ی جعبه ابزار تغییر سطح رهبران را در جهت قدرت و تأثیرگذاری برای تأثیر مثبت بگذرانید.

امتیاز به این مطلب

4.8/5 - (5 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
تأثیرگذاری در سازمان
مدیریت استرس با بازتنظیم ذهن و بدناطلاعات بیشتر
+