1. خانه
 2. مقالات
 3. رهبری
 4. نحوه تقویت مهارت تصمیم‌گیری به عنوان یک رهبر

نحوه تقویت مهارت تصمیم‌گیری به عنوان یک رهبر

تقویت مهارت تصمیم‌گیری

نحوه تقویت مهارت تصمیم‌گیری به عنوان یک رهبر

5/5 - (5 امتیاز)

تقویت مهارت تصمیم‌گیری از طریق آموزش، تمرین، مربیگری و پشتیبانی

تقویت مهارت تصمیم‌گیری ضروری خواهد بود، زیرا شما به عنوان یک رهبر، تصمیمات بی‌شماری می‌گیرید. از استخدام افراد، اولویت‌بندی پروژه‌ها تا آنجایی‌که چگونه بودجه را کاهش دهید.

 

اگر شما یک رهبر جدید هستید، عادت به تصمیم‌گیرنده بودن می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. خوشبختانه، مانند سایر مهارت‌های حیاتی کسب‌وکار، می‌توانید یاد بگیرید که چگونه از طریق آموزش و تمرین تصمیمات بهتری بگیرید.

 

در این یادداشت مقدمه‌ای درباره اینکه چرا تقویت مهارت تصمیم‌گیری برای رهبری بسیار مهم‌ست خواهیم گفت. و سپس شش راه برای تقویت مهارت‌های شما بیان می‌شود.

چرا تقویت مهارت تصمیم‌گیری مهم‌ست؟

در حالی‌که تصمیم‌گیری در شرح وظایف بیشتر رهبران گنجانده می‌شود، این نقطه درد مشترک همه آنهاست. بر اساس مطالعه اوراکل در ۲۰۲۳، ۸۵ درصد از رهبران کسب‌وکار گزارش می‌دهند که از «مشکلات تصمیم‌گیری» رنج می‌برند. پشیمانی، احساس گناه یا زیر سوال بردن تصمیمی که در گذشته گرفته‌اند.

 

هنگامی‌که به دلیل تصمیمات دشوار مضطرب می‌شوید، تسلیم شدن به دام‌های رایج ساده‌ست. مانند:

 

 • پیش‌فرض اجماع؛
 • عدم ارائه جایگزین برای راه‌حل پیشنهادی شما؛
 • اشتباه گرفتن ایده‌ها با واقعیت‌ها؛
 • از دست دادن بینش هدفمندی؛
 • بحث کوتاه‌؛

 

با پیش‌فرض «پاسخ آسان» یا اجتناب از تصمیم‌گیری، می‌توانید به نتایجی دست پیدا کنید که در بهترین حالت تصمیمی گرفته نمی‌شود و راکد می‌ماند. و در بدترین حالت تصمیمی فاجعه‌بار گرفته می‌شود.

 

با این حال، تصمیم‌گیری مهارتی‌ست که می‌توانید در جعبه‌ابزار رهبری خودتان آن را تقویت کنید. در این یادداشت شش راه برای انجام این کار وجود دارد.

۶ راه برای تقویت مهارت تصمیم‌گیری رهبری

۱. تیم‌تان را درگیر کنید

یکی از مشکلات رایج رهبری اینکه فکر می‌کنید باید هر تصمیمی را خودتان بگیرید. درحالی‌که ممکن‌ست قضاوت نهایی را داشته باشید، دعوت از دیگران برای انجام تصمیمات چالش‌برانگیز می‌تواند مفید باشد.

 

درخواست نظرات همتایان می‌تواند ذهن شما را به سمت دیدگاه‌های جدید باز کند. به عنوان مثال، اگر از گزارش‌های مستقیم‌تان بخواهید تا راه‌هایی برای بهبود کارایی فرایند تولید خودتان ایجاد کنند. به احتمال زیاد آنها ایده‌هایی خواهند داشت که شما فکرش را هم نمی‌کردید.

 

اگر تصمیمی خصوصی‌ترست – مانند اینکه آیا یک کارمند را نسبت به دیگری ارتقاء دهید یا خیر – مشورت با مدیران سازمانی را در نظر بگیرید تا از زوایای مختلف با آن برخورد کنید.

 

دلیل دیگر برای مشارکت تیم‌تان در فرایند تصمیم‌گیری، دستیابی به خریدست. تصمیم شما احتمالاً بر هر عضو تأثیر می‌گذارد، خواه درباره یک ابتکار استراتژیک جدید یا اولویت‌بندی‌شده باشد. با کمک به تصمیم‌گیری درباره چگونگی حل چالش، احتمال بیشتری وجود دارد که کارکنان شما در مرحله اجرا احساس مالکیت و توانمندی کنند.

۲. مسئولیت‌های خودتان را در قبال ذینفعان درک کنید

هنگام مواجهه با یک تصمیم، مسئولیت‌های خودتان را در قبال ذینفعان به خاطر بسپارید. در دوره مجازی و آنلاین جعبه‌ابزار تغییر سطح رهبران – که به‌عنوان گواهینامه سطح ۵ رهبری تغییر هارمونی ارائه می‌شود – سه نوع مسئولیت شما را به عنوان یک رهبر تشریح می‌کند: حقوقی، اقتصادی و اخلاقی. تقویت مهارت تصمیم‌گیری

 

هم‌چنین چهار گروه ذینفع را شناسایی می‌کند – مشتریان، کارکنان، سرمایه‌گذاران و جامعه – که هنگام تصمیم‌گیری باید تعهدات‌تان را نسبت به آنها متعادل کنید.

 

به عنوان مثال، شما وظایف زیر را در قبال مشتریان و کارکنان دارید:

 

 • رفاه: آنچه در نهایت برای فرد خوب‌ست؛
 • حقوق: حق دریافت درمان معین؛
 • وظایف: یک تعهد اخلاقی برای رفتار به شیوه‌ای خاص؛
 • بهترین شیوه‌ها: استانداردهای آرمانی که توسط قانون یا هنجارهای فرهنگی الزام‌آور نیست؛

 

در این دوره گفته می‌شود که بسیاری از تصمیم‌هایی که با آنها روبرو می‌شوید، یک پاسخ درست ندارند. گاهی اوقات، قابل قبول‌ترین پاسخ ممکن‌ست با اثرات منفی همراه باشد. در چنین مواردی تصمیم سیاه‌وسفید نیست. در نتیجه، بسیاری آنها را «تصمیمات منطقه خاکستری» می‌نامند. تقویت مهارت تصمیم‌گیری

 

به‌عنوان نقطه شروع برای مقابله با تصمیمات منطقه خاکستری، ذینفعان و مسئولیت‌های‌تان را در قبال هر کدام شناسایی کنید.

۳. استراتژی مبتنی بر ارزش را در نظر بگیرید

اگر تصمیماتی می‌گیرید که بر استراتژی سازمان‌تان تأثیر می‌گذارد، نحوه ایجاد ارزش را در نظر بگیرید. اغلب، بهترین تصمیم بیشترین ارزش را برای بیشترین ذینفعان فراهم می‌کند.

 

دوره مجازی و آنلاین جعبه‌ابزار استراتژی کسب‌وکار – یکی از دوره‌های آموزشی در مسیر یادگیری رهبران جدید جعبه‌ابزار تغییر سطح رهبران را در بر می‌گیرد – الگوی برچسب ارزش را به عنوان نمایشی بصری از اجزای یک استراتژی مبتنی بر ارزش ارائه می‌دهد.

برچسب ارزش در مهارت استراتژی کسب‌وکار با تغییر هر کدام از این مؤلفه‌ها، می‌توانید تصور کنید که چگونه تصمیمات استراتژیک بر ارزشی تأثیر می‌گذارد که برای ذینفعان مختلف ارائه می‌کنید. تقویت مهارت تصمیم‌گیری

 

به عنوان مثال، اگر تصمیم به کاهش قیمت بگیرید، رضایت مشتری افزایش می‌یابد. اگر قیمت تمام‌شده کالا را کاهش دهید، ارزش شرکت‌تان را افزایش می‌دهید اما برای تأمین‌کنندگان آن را کاهش می‌دهید.

 

این نوع چارچوب شما را قادر می‌سازد تا تأثیر تصمیمات استراتژیک را در نظر بگیرید و مطلوب‌ترین نتیجه را دنبال کنید.

۴. با صورت‌های مالی آشنا شوید

هر تصمیم رهبری سازمانی که می‌گیرید حتماً پیامدهای مالی خواهد داشت. ایجاد و تقویت مهارت تصمیم‌گیری برای آشنایی و راحتی با امور مالی شرکت بسیار مهم‌ست. تقویت مهارت تصمیم‌گیری

 

سه صورت مالی که باید از آنها آگاهی داشته باشید عبارتند از:

 

 • ترازنامه، که تصویری فوری از سلامت مالی شرکت شما  برای یک دوره معین ارائه می‌دهد؛
 • صورت سودوزیان، که نمای کلی درآمدوهزینه را در طول یک دوره معین ارائه می‌دهد و برای مقایسه معیارها در طول زمان مفیدست؛
 • صورت جریان نقدی، که جزئیات جریان‌های نقدی ورودی و خروجی را برای یک دوره خاص ارائه و توانایی کسب‌وکارتان را برای فعالیت در کوتاه، میان و بلندمدت نشان می‌دهد.

 

علاوه بر سنجش سلامت مالی شرکت‌تان، یاد بگیرید که چگونه بودجه تیم یا بخش خودتان را ایجاد کرده، به آن پای‌بند باشید. زیرا بایستی اطمینان حاصل کنید که تصمیمات با در دسترس بودن منابع مطابقت دارند. و به تیم‌تان کمک می‌کنند در مسیر رسیدن به اهداف قرار بگیرند.

 

با تقویت مهارت‌های مالی خودتان، می‌توانید اعتمادبه‌نفس به دست آورید و پشتیبانی تصمیمات‌تان را با اطلاعات مالی داشته باشید.

۵. داده‌های اهرمی

فراتر از اطلاعات مالی، انواع دیگر داده‌ها را هنگام تصمیم‌گیری در نظر بگیرید. این داده‌ها می‌توانند به شکل پیشرفت به سمت اهداف یا شاخص‌های کلیدی عملکرد [KPI] بازاریابی مانند زمان صرف‌شده در وبگاه شما یا تعداد خریدهای مکرر باشند. هر تصمیمی که باشد، سنجه‌هایی را بیابید که بینشی را درباره آن فراهم می‌کند. تقویت مهارت تصمیم‌گیری

 

به عنوان مثال، اگر نیاز به اولویت‌بندی ابتکارات تیم‌تان دارید، می‌توانید از داده‌های موجود درباره نتایج پروژه‌ها و جدول زمانی برای تخمین بازگشت سرمایه استفاده کنيد.

 

با استفاده از داده‌های موجود، می‌توانید از تصمیمات‌تان با واقعیت‌ها پشتیبانی و تأثیر آنها را پیش‌بینی کنيد.

۶. از دیگر رهبران بیاموزید

در نهایت، قدرت یادگیری از رهبران دیگر را دست کم نگیرید. شما می‌توانید این کار را با ایجاد شبکه‌ای در حوزه یا صنعت خودتان و ایجاد گروهی از همتایان برای ردیابی ایده‌ها انجام دهید. تقویت مهارت تصمیم‌گیری

 

یکی از راه‌های ایجاد آن گروه، گذراندن یک دوره مجازی و آنلاین در هارمونی‌ست. برخی از برنامه‌ها، از جمله دوره جعبه‌ابزار تغییر سطح رهبران، دارای تیم‌های یادگیری همتایان هستند. در هر دوره، بر اساس منطقه زمانی، دسترسی و جنسیت در یک تیم جدید دسته‌بندی می‌شوید. در طول تجربه آموزشی خودتان، شما با همتایان‌تان برای ترکیب آموخته‌ها و کار به سمت یک پروژه اصلی همکاری می‌کنید. این شیوه به شما کمک می‌کند دیدگاه‌های جدیدی درباره نحوه رویکرد به حل مسئله و تصمیم‌گیری به دست آورید.

 

علاوه بر یادگیری از همتایان در طول برنامه، می‌توانید قبل و بعد از آن شبکه‌سازی کنید. شبکه هم‌آفرینی دگرگونی (شهد) برای همه متخصصان کسب‌وکار بازست. و منبعی‌ست که در آن می‌توانید حمایت ارائه و دریافت کنيد. درباره موضوعاتی که به آنها اهمیت می‌دهید ارتباط برقرار و در جهت هدفی بزرگ‌تر همکاری کنيد.

 

هنگام جست‌وجوی دوره‌هایی که دارای نمونه‌های واقعی هستند، اولویت‌بندی کنيد. به عنوان مثال، دوره‌های مجازی و آنلاین هارمونی موردکاوی‌هایی شامل رهبران کسب‌وکار می‌شود تا موقعیت‌هایی را توضیح دهند که در حرفه خودشان با آن مواجه شده‌اند. پس از یادگیری جزئیات معضلات آنها، از شما خواسته می‌شود تا نحوه برخورد با آنها را در نظر بگیرید. پس از آن، رهبران درس‌آموخته‌ها و بینش‌هایی را توضیح می‌دهند که انجام دادند و به دست آوردند. تقویت مهارت تصمیم‌گیری

 

با گوش دادن، ارتباط با سایر رهبران و یادگیری از آنها، می‌توانید راه‌های جدیدی برای نزدیک شدن به تصمیمات‌تان بیابید.

کسب اعتمادبه‌نفس به عنوان یک رهبر

گذراندن دوره‌های مجازی و آنلاین رهبری هارمونی می‌تواند به شما کمک کند تا به تقویت مهارت تصمیم‌گیری خودتان اعتماد کنيد. در یک نظرسنجی در سال گذشته، ۸۴ درصد از فراگیران هارمونی گفتند که در تصمیم‌گیری‌های تجاری اعتمادبه‌نفس بیشتری دارند. و ۹۰ درصد گزارش کردند که در محل کار احساس اطمینان بیشتری می‌کنند. تقویت مهارت تصمیم‌گیری

 

اگر می‌خواهید تقویت مهارت تصمیم‌گیری خودتان را داشته باشید، یک برنامه تجاری جامع مانند دوره جعبه‌ابزار تغییر سطح رهبران (جاتسر) را در نظر بگیرید. تقویت مهارت تصمیم‌گیری

 

این دوره شامل چهار بخش در موضوعات اساسی‌ست:

 

 • رهبری شخصی و مربیگری فردی؛
 • استراتژی کلان و کسب‌وکار؛
 • کارآفرینی و نوآوری سازمانی؛
 • رهبری خردمند؛

 

و دوره جدید «رهبری مدرن» در زمینه مهارت‌های پیشرو رهبری:

 

 

از طریق آموزش، تمرین، مربیگری و پشتیبانی می‌توانید مهارت‌های خودتان را تقویت کنید. و اعتمادبه‌نفس‌تان را در تصمیم‌گیری‌های برنده برای شرکت‌تان افزایش دهید. تقویت مهارت تصمیم‌گیری

 

دوره رهبری کسب‌وکار

امتیاز به این مطلب

5/5 - (5 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
تقویت مهارت تصمیم‌گیری
شما هم می‌توانید تغییر را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+