1. خانه
 2. مقالات
 3. رهبری
 4. پنج فرصت توسعه حرفه‌ای در هنگام پیشرفت شغلی

پنج فرصت توسعه حرفه‌ای در هنگام پیشرفت شغلی

توسعه حرفه‌ای

پنج فرصت توسعه حرفه‌ای در هنگام پیشرفت شغلی

5/5 - (5 امتیاز)

۵ فرصت توسعه حرفه‌ای که باید در هنگام پیشرفت شغلی خودتان در نظر بگیرید

توسعه حرفه‌ای در این عصر ضرورت انکارناپذیر برای پیشرفت شغلی خواهد بود. در بازار کار امروزی که به سرعت در حال تحول است، ارتقاء مداوم مهارت و یادگیری فناوری‌های جدید برای رقابتی ماندن بسیار مهم است. طبق یک مطالعه گارتنر، ۵۸ درصد از کارمندان برای انجام کارها به مهارت‌های جدید نیاز دارند. به همین دلیل آنها به توسعه حرفه‌ای احتیاج خواهند داشت.

 

اگر می‌خواهید شغل‌تان را ارتقاء دهید، در این یادداشت مروری بر فرصت‌های توسعه حرفه‌ای و نحوه پیگیری آنها آورده ‌می‌شود.

توسعه حرفه‌ای چیست؟

توسعه حرفه‌ای فرایند مستمر افزایش مهارت‌ها، دانش و شایستگی‌های شما در حرفه شماست. و می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد، مانند:

 

 • تکمیل برنامه‌های آموزشی؛
 • حضور در رویدادها (به عنوان مثال، کارگاه‌ها، کنفرانس‌ها و سمینارها)؛
 • پیگیری تحصیلات تکمیلی؛

 

اگر می‌خواهید پیشرفت شغلی خود را به سرعت آغاز کنید، در اینجا پنج فرصت توسعه حرفه‌ای قابل دسترس وجود دارد.

۱. دوره‌های آنلاین و گواهینامه‌ها

یادگیری آنلاین که به‌عنوان آموزش الکترونیکی یا آموزش از راه دور نیز شناخته می‌شود، نوعی آموزش است که به شما امکان می‌دهد به مواد درسی دسترسی داشته باشید، از مربیان یاد بگیرید و با سایر فراگیران در یک محیط مجازی بدون توجه به موقعیت مکانی خود تعامل داشته باشید.

 

بر اساس گزارش لینکدین در سال ۲۰۲۱، ۵۷ درصد از متخصصان یادگیری و توسعه بودجه شرکت‌شان را برای یادگیری آنلاین افزایش دادند که در مقایسه با ۳۸ درصد سال ۲۰۲۰ چشمگیر به نظر می‌رسد.

 

دوره‌های رهبری کسب‌وکار آنلاین به یک مسیر رایج برای حرفه‌ای‌ها تبدیل شده است. به عنوان مثال، دوره‌های گواهینامه‌دار رهبری کسب‌وکار آنلاین هارمونی مهارت‌های شما را در حوزه رهبری و مدیریت پوشش می‌دهد.

 

با تبدیل شدن به یک یادگیرنده آنلاین، می‌توانید مهارت‌هایی را برای کسب ترفیع یا افزایش حقوق یاد بگیرید.

۲. آموزش رسمی و برنامه‌های اخذ مدرک

پیشرفت تحصیلی راهی موثر برای رقابت بهتر در بازار، افزایش ظرفیت‌های درآمدی و بهبود چشم‌انداز شغلی شماست.

مدرک کارشناسی ارشد مدیریت کسب‌وکار (MBA) به دلیل بازگشت سرمایه بالقوه آن یکی از مدارکی است که باید در نظر گرفته شود. گزارش استیستا [Statista] نشان می‌دهد که ۹۲ درصد از شرکت‌های مورد بررسی در سال ۲۰۲۲ دانش‌آموختگان ام‌بی‌ای [MBA] را استخدام کرده‌اند که این رقم در سال ۲۰۲۰، ۸۰ درصد و در سال ۲۰۰۹، ۵۰ درصد بود.

 

مزایای کسب مدرک ام‌بی‌ای عبارتند از:

 

 • کسب مهارت‌های مورد تقاضا در صنعت؛
 • گسترش چشم‌انداز شغلی؛
 • ایجاد ارتباطات مادام‌العمر.

 

بسیار مهم است که مطمئن شوید زمان و پول کافی برای دریافت این نوع مدرک دارید. با مدیر یا بخش منابع انسانی خودتان تماس بگیرید تا در مورد پشتیبانی آنها بپرسید.

۳. کنفرانس‌ها، کارگاه‌ها و سمینارها

شرکت در کنفرانس‌ها، کارگاه‌ها و سمینارها شکلی از پیشرفت حرفه‌ای است که اغلب نادیده گرفته می‌شود. چنین فرصت‌هایی به شما این امکان را می‌دهد که از کارهای روزمره‌تان خارج شوید. با دیگران در زمینه کاری خود درگیر شوید و ایده‌ها و دیدگاه‌های جدیدی را بررسی کنید. مزایای دیگر عبارتند از:

 

 • یادگیری: بررسی آخرین روندها، تحقیقات و بهترین شیوه‌ها در زمینه کاری خودتان برای بهبود عملکرد شغلی‌تان؛
 • شبکه‌سازی: ارتباط با سایر متخصصان برای تبادل ایده، به اشتراک‌گذاری تجربیات و ایجاد روابط مشترک؛
 • مهارت‌سازی: شرکت در آموزش‌های عملی و کارگاه‌های آموزشی برای ایجاد و توسعه مهارت‌ها؛
 • گسترش جهان‌بینی: قرار گرفتن در معرض دیدگاه‌ها و ایده‌های مختلف برای به دست آوردن بینشی در مورد چالش‌ها و فرصت‌های صنعتی که در آن کار می‌کنید

 

برای ابراز علاقه به شرکت در رویدادهای صنعت، با مدیر یا رهبران سازمانی خود تماس بگیرید. آنها می‌توانند به شما در دسترسی به این قبیل رویدادها به شما کمک کنند.

۴. آموزش حرفه‌ای و راهنمایی

مرشدی [Mentorship] رابطه‌ای است که شما با یک متخصص صنعت آگاه ایجاد می‌کنید که می‌تواند ابزارهایی را برای کمک به شما در دستیابی به اهدافتان فراهم کند. مرشدان شما می‌توانند از اهداف شغلی شما حمایت کنند و راهنمایی و بازخورد ارائه دهند تا اطمینان حاصل شود که در مسیر درست قرار دارید.

 

مرشدی می‌تواند چندین شکل داشته باشد، از جمله:

 

 • مربیگری تک به تک؛
 • گفت‌وگوهای غیررسمی؛
 • برنامه‌های آموزشی ساخت‌یافته.

 

اگر مدیر تازه‌کار هستید، اشتباهات گذشته مرشدان و درس‌هایی که آنها آموخته‌اند می‌تواند به شما کمک کند تا در چالش‌های مشابه توسعه پیدا کنید.

 

آموزش حرفه‌ای که به عنوان آموزش فنی یا حرفه‌ای نیز شناخته می‌شود، می‌تواند شما را به مهارت‌های عملی، تجربی و دانش صنعت برای انجام وظایف شغلی خاص مجهز کند. شامل:

 

 • آموزش کلاس درس؛
 • آموزش حین کار؛
 • دوره‌های کارآموزی و بازآموزی.

 

هدف مربیگری و آموزش حرفه‌ای توسعه مهارت‌ها، دانش و اعتماد به نفس برای دستیابی به اهداف شغلی شماست.

۵. رویدادها و گروه‌های شبکه

شبکه برای توسعه حرفه‌ای حیاتی است. این کار شما را قادر می‌سازد تا روابطی را ایجاد و حفظ کنید که می‌تواند به فرصت‌های پیشرفت شغلی، سرمایه‌گذاری‌های تجاری جدید و بینش‌های ارزشمند صنعت منجر شود.

 

طبق گزارش مجله بازرگانی هاروارد، شبکه‌های حرفه‌ای و شخصی در طول همه‌گیری کرونا تقریباً ۱۶ درصد کوچک شدند. اجازه دادن به شبکه شما برای خراب شدن می‌تواند عواقب حرفه‌ای بزرگی مانند کاهش احساس تعلق در سازمانتان داشته باشد.

 

هنگامی‌که شبکه حرفه‌ای‌تان را رشد می‌دهید، به دنبال فرصت‌هایی با اجزای شبکه باشید تا با افراد داخل و خارج از حوزه خودتان ملاقات کنید. به عنوان مثال، شبکه هم‌آفرینی دگرگونی (شهد) شما را قادر می‌سازد با متخصصان همفکر از سراسر ایران و جهان در ارتباط باشید.

ظرفیت بالقوه‌تان را با توسعه حرفه‌ای افزایش دهید

توسعه حرفه‌ای برای پیشرفت شغلی و رقابتی ماندن در رشته کاری خودتان بسیار مهم است. با افزایش در دسترس بودن و دسترسی به دوره‌های آنلاین، هرگز زمان بهتری برای سرمایه‌گذاری در آموزش شما وجود نداشت. با گذراندن دوره‌های آنلاین – مانند پیشنهادهای هارمونی تغییر – می‌توانید با سرعت از هر کجای ایران و جهان یاد بگیرید و به طور حرفه‌ای رشد کنید.

 

[newsletter_signup_form id=1]

امتیاز به این مطلب

5/5 - (5 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
توسعه حرفه‌ای
مدیریت استرس با بازتنظیم ذهن و بدناطلاعات بیشتر
+