1. خانه
 2. مقالات
 3. رهبری
 4. تیم پویا چیست و چرا مهم‌ست؟

تیم پویا چیست و چرا مهم‌ست؟

تیم پویا

تیم پویا چیست و چرا مهم‌ست؟

5/5 - (13 امتیاز)

توانایی ایجاد، مدیریت و رهبری تیم‌های پویا، یکی از شایستگی‌های دنیای مدرن و همیشه در حال تغییرست

در دنیایی که دائماً در حال تغییر و دگرگونی‌ست، رهبری یک تیم پویا می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. با این حال، در یک مطالعه پژوهشی، ۸۱ درصد از پاسخ‌دهندگان توانایی رهبری از طریق پیچیدگی و ابهام را به عنوان مهم‌ترین مهارت برای رهبران قرن بیست‌ویکم رتبه‌بندی کردند.

 

همین مطالعه نشان داد که فناوری‌های جدید، سرعت تغییرات، و جمعیت‌شناسی در حال تحول، انتظارات کارکنان و مشتریان از مهم‌ترین دلایلی هستند که امروزه رهبری نیاز به مجموعه‌ای از مهارت‌های منحصربه‌فرد دارد.

 

یکی از شایستگی‌هایی که می‌تواند به شما کمک کند در دنیای همیشه در حال تغییر برتر باشید، توانایی ایجاد، مدیریت و رهبری تیم‌های پویاست. در این یادداشت مقدمه‌ای درباره تیم‌سازی پویا، چرایی اهمیت آن برای همه رهبران و نحوه توسعه مهارت‌های آن آورده می‌شود.

تیم پویا چیست؟

تیم‌سازی پویا فرایند کار در گروه‌هایی‌ست که دارای عضویت در حال جریان هستند. به این معنی که ممکن‌ست نیاز داشته باشند در لحظه‌ای در صنایع، واحدها، مناطق و زبان‌های مختلف بدون آمادگی مناسب گرد هم می‌آیند تا شرایط و وظایف همیشه در حال تغییر را هدایت کنند.

 

وقتی یک تیم را در نظر می‌گیرید، ممکن‌ست به انواع سنتی‌تر بیاندیشید: یک گروه محدود با عضویت پایدار و یک هدف مشترک. همانطورکه دنیا پویاتر می‌شود، تیم‌ها باید برای رویارویی با این چالش‌های جدید آماده و سازگار شوند. و شما باید برای هدایت آنها به سمت موفقیت آمادگی داشته باشید.

 

تفاوت عمیقی بین تیم‌های سنتی و پویا وجود دارد. به عنوان مثال، به یک ویزیت معمولی دندانپزشکی بیاندیشید. همان دندانپزشکی و تیم بهداشتی که احتمالاً سال‌ها به آنجا رفته‌اید، آماده مراقبت از دندان‌های شماست. آنها با هم تمرین کرده‌اند و می‌توانند با مهارت و تخصص به طور مؤثر وظایف خودشان را انجام دهند.

 

حالا تصور کنید شما در اورژانس بیمارستانی برای دندانپزشکی منتقل می‌شوید. بیمارستانی از شما مراقبت می‌کند که ۲۴ ساعته بازست. و پزشکان، کارکنان و پرستاران در شیفت‌های کاری چرخش دارند. و در تیم‌های مختلف و بر روی بیماران مختلف کار می‌کنند. در این صورت، شما با مجموعه‌ای از چالش‌های منحصربه‌فرد و پیچیده به اورژانس می‌روید که با بیمار قبل از شما و بیمار بعد از شما تفاوت قابل‌توجهی دارد.

 

از آنجایی‌که امروزه تیم‌های تجاری کمتر شبیه «تیم دندانپزشکی» سنتی و بیشتر شبیه «تیم اتاق اورژانس» پویا شده‌اند، توانایی کارآمدی و انعطاف‌پذیری برای حل هر چالشی که پیش می‌آید اهمیت فزاینده‌ای دارد.

چرا تیم‌داری پویا مهم‌ست؟

نیاز به تیم‌های پویا نتیجه مستقیم فعالیت در چیزی‌ست که آن را «دنیای ب‌ن‌پ‌م» می‌نامیم. ب‌ن‌پ‌م مخفف:

 

 • بی‌ثبات: تغییرات سریع، و فرازونشیب بسیار؛
 • نامشخص: ناتوانی در پیش‌بینی رویدادهای آینده یا ارزش‌های اجتماعی؛
 • پیچیده: پیوستگی فزاینده جهانی؛
 • مبهم: عدم اطمینان از معانی رویدادها و سیگنال‌ها.

 

چرا جهان بی‌ثبات‌تر، نامطمئن‌تر، پیچیده‌تر و مبهم‌تر شده‌ست؟ عوامل عبارتند از:

 

 • پیشرفت‌های فناورانه در ارتباطات که به اطلاعات اجازه می‌دهد به سرعت در مقیاس گسترده پخش شوند؛
 • پیشرفت‌های حمل‌ونقل که مردم و کالاها را قادر می‌سازد سریع‌تر و دورتر از همیشه سفر کنند؛
 • ماهیت کسب‌وکار و اینکه چگونه زنجیره‌های تامین و بازارهای سرمایه به هم پیوسته شده‌اند.

 

زمانی‌که تغییر قابل پیش‌بینی‌تر بود، یک سبک مدیریت و رهبری نظارتی کارایی را تضمین می‌کرد. در دنیای ف‌ن‌پ‌م، سبک‌های مدیریت و رهبری باید تغییر کند تا نوآوری، انعطاف‌پذیری و همکاری مورد نیاز برای رسیدن به اهداف تقویت شود.

 

کار در بیش از ۱۰۰ سال گذشته تغییر کرده‌ست، اما آن طرز فکر دوران صنعتی دوام آورده‌ست. به جاهایی سرازیر می‌شود که به آن تعلق ندارد، و کارمندان خط مقدم عملیات را تشویق می‌کند که سرشان را پایین نگه دارند، سوالی مطرح نکنند و از دستورات پیروی کنند.

 

در حالی که مدیریت سنتی نیازمند نظارت و فرمول‌های تکرارپذیر برای رسیدن به اهداف‌ست، مدیریت مدرن نیازمند آزمون، تنوع و خلاقیت‌ست.

 

حرکت از مدیریت سنتی به مدیریت در دنیای ب‌ن‌پ‌م نیازمند اتخاذ یک طرز فکر جدیدست. دنیای امروز به تیمی متقابل و پویا نیاز دارد. این وظیفه شما به عنوان رهبرست؛ اینکه تیم و سازمان خودتان را به سمت این طرز فکر سمت‌وسو دهید.

 

برای اینکه به شما کمک کند تیم و سازمان‌تان را برای موفقیت آماده کنید، در اینجا چهار عامل کلیدی تیم پویا و چگونگی تقویت مهارت‌های‌شان آورده می‌شود.

عوامل کلیدی تیم پویا

۱. تنوع

هنگام ساختن تیمی برای مقابله با چالش‌های جدید و غیرمنتظره، اولین فکرتان ممکن‌ست جمع‌آوری متخصصان برتر در زمینه کاری‌تان باشد. با این حال، ایجاد یک تیم با سطوح بالایی از تنوع، پایه و اساس یک تیم قوی و پویاست.

 

عواملی که در ساخت یک تیم متنوع باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

 

 • پیشینه و تربیت؛
 • تخصص و مهارت؛
 • هویت، از جمله نژاد، جنسیت و گرایش جنسی؛
 • فرهنگ و ملیت.

 

یکی از نمونه‌های اعمال نفوذ تنوع برای تشکیل تیم‌های پویا، شبکه فریدام تیم در ماساچوست‌ست. هر تیم برای مقابله با تهدیدات، آزار و اذیت یا خشونت با انگیزه سوگیری ایجاد شده‌ست:

 

 • افسر پلیس محلی؛
 • مدیر یا معلم مدرسه دولتی؛
 • متخصص حقوقی؛
 • متخصص روابط عمومی یا رسانه‌های اجتماعی؛
 • متخصص کسب‌وکار؛
 • متخصص پزشکی؛
 • متخصص امور مالی؛
 • نمایندگانی از سازمان‌های مذهبی محلی.

 

طیف متنوعی از مهارت‌ها و دیدگاه‌های هر تیم به آنها این امکان را می‌دهد که در صورت بروز سناریوهای غیرمنتظره در جوامع‌شان با هم کار کنند.

۲. امنیت روانی

امنیت روانی یک پدیده گروهی‌ست که امکان ریسک‌پذیری بین فردی را در یک تیم فراهم می‌کند. اعضای گروه را تشویق می‌کند تا بدون ترس از عواقب منفی، نظرات‌شان را ارائه دهند. ایده‌ها را پیشنهاد کنند. سؤال بپرسند. نگرانی‌های خودشان را مطرح کنند. صحبت کنند و اشتباهات‌شان را بپذیرند.

 

در حالی‌که تنوع اولین گام در ایجاد تیم پویا است، اما به‌تنهایی موفقیت را تضمین نمی‌کند. باید برای تیم خودتان یک محیط امن از نظر روانی فراهم کنید تا بهترین آنها را به نمایش بگذارند.

 

در واقع، بدون امنیت روانی، تیم‌های مختلف در مقایسه با همتایان همگن عملکرد ضعیفی دارند.

 

غلبه بر چالش‌ها نیاز به یک احساس قوی از امنیت روانی و شیوه‌های یادگیری منظم دارد. جایی‌که شما وارد می‌شوید. به عنوان یک رهبر، وظیفه شماست که ظرفیت تیم‌تان را بالا ببرید. و بهترین شانس ممکن را برای عملکرد موفقیت‌آمیز ایجاد کنید.

۳. سبک رهبری فراگیر

اگر یک تیم متنوع و محیطی از امنیت روانی ایجاد کرده‌اید، قدم بعدی اینکه اطمینان حاصل کنید به طور فراگیر رهبری می‌کنید.

 

رهبری فراگیر توانایی رهبری یک تیم متنوع و پویا به روشی که آنها را در ایجاد راه‌حل توانمند، تشویق و مشارکت دهد. تیم شما نه تنها برای به اشتراک‌گذاری ایده‌های‌ش احساس امنیت می‌کند (امنیت روانی). بلکه باید برای موفقیت پروژه‌ها ارزش قائل شود و سرمایه‌گذاری کند.

 

برای نشان دادن این مفهوم، ورنا مایرز، معاون راهبردی راهبردی در نتفلیکس و یکی از رهبران دنیای واقعی کسب‌وکار، این جمله را ابداع کرد: «تنوع به مهمانی دعوت می‌شود. از فراگیر خواسته می‌شود تا برقصد.»

 

به سبک رهبری خودتان و اینکه چگونه می‌توانید از فرایندها و شیوه‌ها برای رهبری فراگیر استفاده کنید بیاندیشید.

۴. فرایندها و اقدامات حساب‌شده

در نهایت، زمانی که تیم‌های پویا را رهبری می‌کنید، باید حساب‌شده فرایندهایی ایجاد کنید که به شما امکان می‌دهد چالش‌های غیرمنتظره را درک کنید. و تیم‌تان را برای موفقیت سازماندهی کنید.

 

فرایندها مراحل تکرارشونده‌ای هستند که به ساده‌سازی و نظم بخشیدن به موقعیت‌های آشفته کمک می‌کنند. و تمرین‌ها اقدامات و طرز فکری هستند که شما برای کار به سمت یک هدف به کار می‌گیرید.

 

فرایندها و شیوه‌های پیشرو تیم پویا عبارتند از:

 

 • ارزیابی ریسک: چه چیزی در خطرست؟
 • ارزیابی زمینه‌کاری: موفقیت یا شکست را چگونه تعریف می‌کنید و پیامدهای هر کدام چیست؟
 • زمان‌بندی جلسات: چگونه می‌توانید بین زمان کار فردی تعادل ایجاد کنید؟
 • شناسایی نقاط عطف: چه اهداف کلیدی را باید در طول مسیر دنبال کنید؟
 • چارچوب‌بندی و ارتباطات: چگونه این چالش را به تیم خودتان ارائه می‌دهید. و به طور منظم به گونه‌ای ارتباط برقرار می‌کنید که امنیت روانی و شمول را حفظ کند؟

 

برای تیم‌سازی پویا، شما باید مهارت‌ها، ابزارها، چارچوب‌ها و نمونه‌های فرایندی یاد بگیرید تا به شما کمک کند به‌عنوان رهبر تیم‌های پویا انتخاب‌های حساب‌شده داشته باشید.

 

هنگامی‌که رهبری مؤثر را تمرین می‌کنید، به یاد داشته باشید که هدف رهبران تیم دستیابی به اهدافی‌ست که از مأموریت سازمان حمایت می‌کند. یکی از ابزارهای اساسی که یک رهبر تیم می‌تواند برای تأثیرگذاری بر اقدامات استفاده کند، طراحی حساب‌شده فرایندهاست.

یادگیری برای رهبری تیم پویا

همانطورکه رهبری را در دنیای ف‌ن‌پ‌م هدایت می‌کنید، به یاد داشته باشید که ظرفیت رشد مهارت‌های خودتان را دارید. مانند تیم‌های پویا که برای حل چالش‌های جدید کار می‌کنند، باید نحوه رهبری خودشان را آزمایش و نوآوری کنید.

 

شکست را به عنوان فرصتی برای یادگیری دوباره در نظر بگیرید. بنابراین هر اشتباه به فرصتی برای تکرار و تقویت مهارت‌های رهبری شما تبدیل می‌شود.

 

یکی از راه‌های یادگیری، ثبت‌نام در دوره حرفه‌ای و جامع جعبه ابزار تغییر رهبران‌ست که در آن چنین مهارت‌ها و ابزارهایی را برای تیم‌سازی پویا ارائه می‌کند. این جعبه ابزار که برای رهبر مدرن طراحی شده‌ست به شما می‌آموزد که چگونه تیم پویا را رهبری کنید. رهبری در دنیای دیجیتال را یاد بگیرید، برند شخصی‌تان را خلق و از آن استفاده کنید. و پایه‌ای در استراتژی، رهبری، مدیریت و مهارت‌های مختلف بسازید.

 

با اتخاذ یک طرز فکر رشد و پیشرفت، می‌توانید یاد بگیرید که تیم‌تان را از مسیر عدم اطمینان به موفقیت هدایت کنید.

 

دوازده گام رهبری تغییر

امتیاز به این مطلب

5/5 - (13 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
تیم پویا
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+