1. خانه
 2. مقالات
 3. کارآفرینی
 4. جبران خدمت کارآفرینان سازمانی

جبران خدمت کارآفرینان سازمانی

جبران خدمت

جبران خدمت کارآفرینان سازمانی

5/5 - (3 امتیاز)

شیوه‌های انگیزشی در فرایند کارآفرینی سازمانی و نوآوری شرکتی با شیوه‌های معمولی بسیار متفاوت‌ست

جبران خدمت کارآفرین سازمانی و شیوه‌های انگیزشی تا حد زیادی متفاوت‌ست. در نوکیا، هیچ مشوق مالی وجود ندارد. در شرکت دی‌سی‌ای فود اینداستری ، ۲۰ درصد از سود به تیم مدیریت سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز بنگاه تعلق می‌گیرد. تکترونیکس پاداش‌های مرحله‌ای مربوط به حقوق و دستمزد را ارائه می‌دهد. در تری‌ام، همه کارکنانی که در سرمایه‌گذاری کارآفرینانه سازمانی جدید درگیر هستند تغییراتی در به‌کارگیری و جبران خدمتی آنها به عنوان یک تابع از رشد فروش محصول خواهند داشت. از آنجایی‌که حمایت از محصول جدید به عهده مدیریت‌ست، تری‌ام مشوق‌های جبران خدمت خاص برای این دسته از مدیران خواهد داشت.

برنامه جبران چیست

برنامه جبران خدمت کارآفرین سازمانی منجر به سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز می‌شود. این برنامه باید مشوقی برای ایجاد انگیزه در افراد برای دستیابی به عملکرد مطلوب و مرتبط با بازده برای سازمان داشته باشد. بسته‌های تشویقی مالی می‌تواند به جذب و حفظ این تیم مناسب کمک کند. جنبه‌هایی که باید در ایجاد برنامه‌ی جبران خدمتی مناسب در نظر گرفته شود عبارتند از:

 

 • تأکید بر عملکرد بلندمدت؛
 • سفارشی‌سازی به طور خاص برای سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز جدید؛
 • سازماندهی افراد برای موفقیت و تعالی در نتایج عملکرد؛
 • تأکید بر عملکرد فردی با مشوق‌هایی برای کار تیمی؛
 • براساس انگیزه و شایستگی؛
 • پاداش مالی قابل توجه در طی چارچوب زمانی خاص؛
 • بر اساس حقوق صاحبان سهام بیرونی.

 

برنامه جبران خدمت برای حفظ کارکنان نوآور و خلاق مهم‌ست. این مشوق‌ها باید انگیزه‌بخش باشند. مشوق‌های فردی باید با مشوق‌های گروه در تعادل باشند تا همانطور‌ی‌که افراد را برای کار بر روی ابتکار خودشان تشویق می‌کند برای بودن در بخشی از تیم نیز تشویق کند. در حالی‌که بسیار چالش‌برانگیزست اینکه جبران خدمت به عملکرد جمعی سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز کارآفرینی سازمانی متصل شود. این مورد بر اساس افزایش حقوق و دستمزد در دستیابی به نقاط عطف و یا دادن سهم در مالکیت به کارآفرینان سازمانی یا عملکرد سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز بنگاه امکان‌پذیر خواهد بود. این امر می‌تواند به شکل پاداش‌های بزرگ یا گزینه‌های سهام باشد که بیش از یک دوره از زمان اعطاء می‌شوند.

بسته جبران چیست

بسته جبران خدمت به ویژه در جذب افراد تحت شرایط زیر مهم‌ست:

 

 • اگر یک کارمند داخلی به ترک پروژه‌ی بزرگی برای پیوستن به تیم کارآفرینی سازمانی جدید تشویق شده‌ست؛
 • اگر یک کارمند بیرونی به ترک موقعیت با مشخصات بالای موجود برای پیوستن به تیم کارآفرینی سازمانی تشویق شده‌ست؛
 • اگر مشوق‌های مالی عامل انگیزاننده اصلی برای فرد داخلی و بیرونی برای کسب موقعیت در سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز کارآفرینی سازمانی‌ست؛
 • از لحاظ توازن بین ریسک و پاداش عوامل مرتبط هستند با ترک یک موقعیت امن‌تر برای اتخاذ موقعیتی در سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز کارآفرینی سازمانی؛
 • به عنوان نمایش تقدیر از سخت کاری و تعهد تیم کارآفرینی سازمانی.

 

اگر کارآفرین سازمان و تیم به اندازه کافی جبران خدمتی نداشته باشند. بنگاه مادر اساساً آنها را تشویق به ترک سازمان کرده‌ست. اگر شرکت طرح جبران خدمتی را ایجاد کند که به سمت اهداف غیر واقعی سنگینی می‌کند، این مورد کارکنان را ناامید خواهد کرد. در حالی‌که ساده‌ست تا به موفقیت پاداش داده شود، همانطورکه در شرکت زیراکس وجود دارد. مهم‌تر اینکه به شکست نیز پاداش داده شود. زیراکس کارکنان را با نتایج قضاوت نمی‌کند، بلکه با کیفیت تلاش‌های آنها ارزیابی می‌کند.

 

در حالی‌که هیولت-پاکارد و مایکروسافت برای مهندسین نرم‌افزار رقابت می‌کنند. هر یک از این شرکت‌ها فرهنگ سازمانی مختلفی را به نمایش می‌گذارند. که در سامانه جبران خدمتی آنها تقویت شده‌ست. این نیز در تویوتا و توشیبا هم برقرارست. شرکت‌هایی که دارای فرهنگ ملی مشترکی هستند. اما فرهنگ‌های سازمانی مختلف و جبران خدمت و سامانه‌‌های پاداشی مختلفی دارند. از دیدگاه راهبردی، سازمان‌ها نیاز به ساختاردهی جبران خدمت و سامانه‌های پاداشی دارند که فرهنگ کارآفرینی سازمانی را ایجاد کنند.

 

منبع: کتاب کارآفرینی سازمانی هیسریچ

 

دوره رهبری کارآفرینانه

امتیاز به این مطلب

5/5 - (3 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
جبران خدمت
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+