1. خانه
  2. مقالات
  3. کارآفرینی
  4. ده برابر آسان‌تر از ۲برابر

ده برابر آسان‌تر از ۲برابر

ده برابر آسانتر

ده برابر آسان‌تر از ۲برابر

5/5 - (2 امتیاز)

چگونه کارآفرینان در سطح جهانی با انجام کارهای کمتر به دستاوردهای بیشتری می‌رسند

ده برابر آسانتر از ۲برابر (۲۰۲۳) بخشی از دعوت به عمل است. بخشی از راهنمای گام به گام برای زندگی فراتر از وحشیانه‌ترین رویاهای شماست. ابتدا با این موضوع آشنا می‌شوید که چرا ۱۰برابر ساده‌تر، بهتر و سرگرم‌کننده‌تر از ۲برابرست. سپس یک نقشه راه واضح برای پیاده‌سازی فوری به شما داده می‌شود.

 

دن سالیوان بنیانگذار و رئیس شرکت استراتژیک کوچ است. در طول ۴۰ سال گذشته، او و تیمش با بیش از ۳۰,۰۰۰ کارآفرین کار کرده‌اند. و سالیوان را به یکی از پرکارترین مربیان در زمینه کارآفرینی تبدیل کرده‌ست. دکتر بنجامین هاردی یک روانشناس سازمانی متخصص در رشد تصاعدی و رهبری کارآفرینانه است. سالیوان و هاردی دو کتاب پرفروش وال استریت ژورنال، (۱) شکاف و سود و (۲) چه کسی چگونه نیست را نوشته‌اند.

این کتاب چه چیزی برای من دارد؟ ۱۰برابر بروید و ببینید که زندگی شما ساده‌تر، بهتر و سرگرم‌کننده‌تر می‌شود.

این را تصور کنید: شما رهبر یک نوکسب‌وکار [استارتاپ] موفق هستید که در ابتدا از یک دوره رشد سریع و چشمگیر لذت برد. اما اکنون، سرت را به دیوار می‌کوبی، در یک فلات به ظاهر بی‌پایان گیر کرده‌ای. شما سخت‌تر، طولانی‌تر و جدی‌تر از همیشه کار می‌کنید، با این حال، خوش‌شانس هستید که می‌بینید سوزن حتی یک اینچ هم حرکت نمی‌کند. ده برابر آسانتر

 

آشنا بنظر نمی‌رسد؟

 

ساختارهای آموزشی و کسب‌وکار فعلی ما به ما می‌گوید که موفقیت از یک مدل خطی، محدود و ۲برابری پیروی می‌کند. به ازای هر واحد تلاشی که انجام می‌شود، یک واحد پاداش در نظر گرفته می‌شود. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید سود خود را دو برابر کنید، باید انتظار داشته باشید که ساعات کاری خود را دو برابر کنید.

 

با این حال بسیاری از ما دریافته‌ایم که این در عمل صدق نمی‌کند. افرادی که ۸۰ ساعت در هفته کار می‌کنند می‌توانند برای به دست آوردن نتایج افزایشی تلاش کنند. در حالی‌که افرادی که نیمی از سال را مرخصی می‌گیرند، می‌توانند بازدهی تصاعدی به دست آورند.

 

اینجا جایی است که دن سالیوان می‌تواند روشن کند: افراد دسته دوم ۱۰برابر فکر و رفتار می‌کنند. یعنی غیرخطی، نامحدود، به معنای واقعی کلمه، ۱۰برابری.

 

اگر «۱۰ برابر رفتن» کمی دلهره‌آور به نظر می‌رسد، حق با شماست، درست است. ۱۰ برابر رفتن به این معنی است که دائماً ۸۰ درصد از بینش، هویت و شرایطی را که دیگر در خدمت شما نیستند کنار بگذارید. ۱۰ برابر رفتن به این معنی‌ست که بدانید آنچه شما را به اینجا رسانده‌ست شما را به «آنجا» بعدی نمی‌رساند.

 

اما روی دیگر سکه ۱۰برابر وجود دارد. اگر بخواهید از دردهای رشد اولیه عبور کنید، متوجه خواهید شد که زندگی ساده‌تر، بهتر و سرگرم‌کننده‌تر از آنچه قبلاً تصور می‌شد می‌شود. از آنجایی‌که ۱۰برابر به ظاهر بسیار ظالمانه است، افراد کمی آن را دنبال می‌کنند. در نتیجه رقابت به مراتب کمتر است. در واقع، سطح ۱۰برابر اغلب محل همکاری‌های بیهوده با ارزش است.

 

به طور مشابه، از آنجایی که ۱۰برابر بسیار سخت است، زندگی به طور طبیعی تا ضروری‌ترین‌ها ساده می‌شود. تنها تعداد انگشت‌شماری از افکار و رفتارهای فعلی شما به این واقعیت ۱۰برابری منتهی می‌شود، بنابراین آنها را دو چندان کرده و بقیه را کنار بگذارید. در نتیجه، کار کمتری انجام می‌دهید در حالی‌که به میزان قابل توجهی بیشتر انجام می‌دهید. ده برابر آسانتر

 

صدای فریبنده‌ای است؟!

 

در این خلاصه‌کتاب، شما با راه ۱۰برابر آشنا و یک نقشه راه برای استفاده فوری به شما داده می‌شود. اگر متعهد شدن را انتخاب کردید، آماده شوید تا دست و پنجه نرم کنید. شما برای همیشه با آن فلات‌ها خداحافظی خواهید کرد.

۱۰برابر آسانتر است

برای لحظه‌ای تصور کنید که از شما خواسته شده است فهرستی از راه‌هایی تهیه کنید که می‌توانید سودتان را تا ۱۰ درصد افزایش دهید. اگر پنج دقیقه به شما داده شود، احتمالاً می‌توانید به چند دقیقه فکر کنید.

 

حال تصور کنید از شما خواسته شده است که راه‌های افزایش ده برابری سودتان را فهرست کنید. این یک فهرست بسیار کوتاه‌ترست، اینطور نیست؟ ده برابر آسانتر

 

اگر تا به حال یک هدف ۲ برابری مانند هدف قبلی تعیین کرده باشید، خواهید فهمید که خیره شدن به تعداد زیادی از مسیرهای معتبر چقدر سخت است. کدام یک را باید انتخاب کنید؟ آیا باید سعی کنید با همه آنها به طور همزمان مقابله کنید؟ در هر صورت، در کجای دنیا وقت و انرژی اضافی دریافت می‌کنید؟

 

هنگامی‌که یک هدف ۱۰برابری تعیین می‌کنید، مانند آزمایش فکری اخیر، گزینه‌های شما به دو یا سه کاهش می‌یابد. فلج تجزیه و تحلیل و خستگی تصمیم شما نیز به طور متناسب کاهش می‌یابد. به طرز متناقضی، ۱۰ برابر فکر کردن به طور مکرر یک آرامش بزرگ است!

 

اکنون، می‌توانید بیاندیشید، اما اگر من نخواهم ۱۰ برابر بروم چه؟ اگر ۲برابر را ترجیح بدهم چه؟

 

به هر حال ۱۰برابر را هدف‌گذاری کنید. اگر هیچ چیز دیگری نباشد، انجام این کار مسیر احتمالی بالاترین را به ۲ برابر مورد نظر شما روشن می‌کند و شما را از دوره مشورت دردناک باز می‌دارد. همچنین به خودتان حاشیه خطای بیشتری می‌دهید. همانطورکه ضرب‌المثل معمولی نورمن وینسنت پیل می‌گوید: «برای ماه شلیک کنید. حتی اگر از دست بدهید، در میان ستارگان فرود خواهید آمد.» پایین آمدن حتی اندکی از ۲ برابر بسیار ناامیدکننده‌تر از فرود آمدن در فاصله ۱۰ برابری است. ده برابر آسانتر

 

برای کسانی که می‌خواهند همه چیز را در بازی انجام دهند، به‌زودی راه دومی را پیدا خواهید کرد که در آن گل‌های ۱۰ برابر ساده‌تر به نظر می‌رسند.

 

۱۰ برابر فکر کردن نه تنها تعداد مسیرهای بالقوه برای رسیدن به هدف شما را کاهش می‌دهد، بلکه تعداد کارها و اقدامات لازم برای موفقیت را نیز کاهش می‌دهد. اگر با قانون ۸۰/۲۰ یا اصل پارتو آشنایی دارید، از قبل متوجه خواهید شد که چرا: در هر زمینه‌ای، ۸۰ درصد خروجی‌ها تنها به دلیل ۲۰ درصد ورودی‌ها خواهد بود.

 

۱۰ برابر شدن به این معنی‌ست که فقط بر روی ورودی‌های ۲۰ درصدی بازگشت سرمایه [ROI] بالا تمرکز کنید. وظایف و اقدامات تقریباً فوراً زندگی شما را شلوغ و ساده می‌کند. شما خود را از چیزهای اضافی خلاص می‌کنید – و واقعاً احساس آزادی می‌کنید – و در عوض به موارد ضروری توجه می‌کنید. ده برابر آسانتر

 

بله، ۸۰ درصد منطقه راحتی زیادی است که باید در هر جهش ۱۰ برابری از دست داد. اما فقط در صورتی که آن را به عنوان ضرر تلقی کنید. به هر حال، آیا واقعاً دلتان برای این باورهای محدودکننده، روابط کم انرژی و کارهایی که باید انجام دهید، از دست خواهید داد؟ یا احتمال بیشتری وجود دارد که برای از بین بردن آن بارها، نفس راحتی بکشید؟

۱۰برابر بهتر است

اگر انتخابی به شما داده می‌شد، آیا روزهای خودتان را در منطقه روزمرگی می‌گذرانید یا رشد؟

 

زندگی ۱۰برابری می‌تواند برای همه نباشد، اما آنچه برای همه است وجود این انتخاب است.

 

همانطورکه در بخش قبل ذکر شد، وقتی هدفی ۱۰ برابری تعیین می‌کنید، طبیعتاً تمرکزتان از کمیت به کیفیت تغییر می‌کند. یعنی به بازگشت سرمایه بالای ۲۰ درصد. ده برابر آسانتر

 

با رهایی از ۸۰ درصد اضافی، آزاد خواهید شد تا کیفیت خود ۲۰ درصد را دو برابر کنید. و اگر بخواهید این توجه به کیفیت است که باعث می‌شود هدف ۱۰ برابری شما به واقعیت تبدیل شود.

 

در عمل، این به معنای تغییر اساسی در هویت و استانداردهای شما خواهد بود.

 

هویت شما داستان شما درباره خودتان است که آگاهانه یا ناآگاهانه از طریق افکار و اعمال خود آن را تقویت می‌کنید. به عنوان مثال، ممکن است یک اسکریپت داخلی اجرا کنید که می‌گوید شما «آن نوع آدمی نیستید» که می‌تواند ۱۰ برابر عمر داشته باشد. آگاهانه یا ناآگاهانه، در این مورد، با محدود کردن آنچه که ممکن است برای زندگی‌تان تصور کنید، بر اساس آن فکر و عمل خواهید کرد.

 

به طور مشابه، استانداردهای شما تا زمانی که آنها را آگاه نکنید، به صورت ناخودآگاه در تعهدات باقی خواهند ماند. استانداردهای شما حداقل نواری هستند که افکار و اعمال شما باید از آن عبور کنند، که مستقیماً از مفهوم شما از خود ناشی می‌شود. به عنوان مثال، استانداردهای کسی که معتقد است نمی‌تواند به ۱۰ برابر برسد، به شدت با استانداردهای کسی که معتقد است می‌تواند متفاوت است.

 

هویت و استانداردهای فعلی خود را در نظر بگیرید. آیا داستان شخصی شما به دقت ساخته شده است یا روایت‌های آرشیوی انباشته است؟ آیا حداقل نوار شما اجازه رکود را می‌دهد یا دگرگونی الهام‌بخش؟ ده برابر آسانتر

 

اگر امروز در اردوگاه دوم نشسته‌اید، هیچ قضاوتی وجود ندارد – همه ما از جایی شروع می‌کنیم. و خوشبختانه برای ما، سالیوان یک فرایند چهار مرحله‌ای را ترسیم کرده است که می‌توانیم برای ۱۰ برابر هویت و استانداردهای خود برای رسیدن به هدف ۱۰ برابری خود دنبال کنیم.

 

قدم اول تعهد به تحول و دگرگونی است. شما باید بخواهید رشد کنید تا رشد اتفاق بیفتد.

 

سپس، برای انجام اقدام، باید جسارت را برای کنار گذاشتن اهداف، هویت و استانداردهای دو برابری خود جلب کنید. این ۸۰ درصد از منطقه راحتی خود را پشت سر بگذارید. ده برابر آسانتر

 

همانطورکه اقدام می‌کنید، قابلیت‌های جدیدی را توسعه می‌دهید که هدف، هویت و استانداردهای ۱۰ برابری شما نیاز دارد. و با دو برابر کردن این قابلیت‌ها، حس اعتماد به نفس عمیقی به دست خواهید آورد که به نوبه خود به شما قدرت می‌دهد تا بارها و بارها ۱۰ برابر پیش بروید.

 

همانطورکه برخی از افراد ورزش‌های شدید را دوست دارند، می‌توانید عاشق جهش‌های ۱۰ برابری باشید. اجازه ندهید ترس اولیه شما را از غنای تجربه‌ای باز دارد که در طرف مقابل منتظر شماست.

۱۰برابر سرگرم‌کننده‌تر است

شاید پریدن از هواپیما در انتهای فهرست «سرگرم‌کننده» شما باشد. اما همانطور که در بخش آخر اشاره شد، نوع دیگری از پرش وجود دارد – پرش ۱۰ برابری – که می‌تواند منبع رضایت و لذت فوق‌العاده باشد.

 

جنبه نهایی ۱۰برابر که قبل از پرداختن به دو تمرین عملی بررسی خواهیم کرد در تفاوت بین خواستن و نیاز نهفته است.

 

زندگی در تعقیب «نیاز» در ذهنیت کمبود نقش دارد. متأسفانه، این حالت پیش‌فرض جامعه است. همه چیز باید توجیه شود. همه باید مراقب خود در برابر دیگران باشند. ده برابر آسانتر

 

از سوی دیگر، زندگی با پیروی از «خواستن» ذهنیت فراوانی را پرورش می‌دهد. به طور پیش‌فرض، تجلی یک عمر ۱۰ برابری به معنای آشکار کردن فرصت‌ها و منابعی است که قبلاً وجود نداشتند. در واقع، این امکان وجود دارد که این فرصت‌ها و منابع هرگز وجود نداشته باشند، اگر شما فعالانه آنها را ایجاد نمی‌کردید.

 

به این ترتیب مفهوم خواستن در واقع نقطه مقابل خودخواهی است. فراوانی تنها با این دیدگاه برای شما و اطرافیانتان به واقعیت تبدیل می‌شود.

 

آنچه که این به آن خلاصه می‌شود دو جنبه است. اول، ذهنیت خواستن و هویت ۱۰ برابری دست به دست هم می‌دهند. هیچ کس به رشد غیرخطی و تصاعدی «نیاز» ندارد، اما شما از هر دو این محدودیت‌ها فراتر می‌روید و به کسی تبدیل می‌شوید که نیاز دارد.

 

ثانیاً، اهداف ۱۰ برابری صرفاً به یک ذهنیت خواستنی نیاز دارد. ۱۰ برابر هدف فقط از فراوانی زاده می‌شود و فراوانی فقط از خواستن می‌تواند زاده شود.

 

وقتی از خواستن چیزی که می‌خواهید به دلیل اینکه آن را می‌خواهید بی‌تفاوت می‌شوید، آنچه را که سالیوان توانایی منحصربه‌فرد شما می‌نامد را شناسایی کرده و یاد می‌گیرید که آن را توسعه دهید.

 

اهداف ۱۰ برابری عمیقاً شخصی هستند. هیچ کس دقیقاً همان کاری را بخواهد که شما انجام می‌دهید. در نتیجه، هویت ۱۰ برابری که با دو برابر کردن ۲۰ درصد خود وارد آن می‌شوید، کاملاً منحصربه‌فرد و تخصصی خواهد بود و شما را بی‌نهایت ارزشمندتر می‌کند. شما از رقابت با دیگران گذشته و وارد جریان شده‌اید. پس از آن زندگی ذاتاً انرژی‌زا و با ارزش می‌شود، و ارائه چنین تسلط ظریف به دیگران به یکی از بزرگترین شادی‌های شما تبدیل می‌شود.

 

این برخلاف هر چیزی است که تا به حال به شما گفته شده است، اما به‌زودی متوجه خواهید شد که درست است: ۱۰برابر واقعاً ساده‌تر، بهتر و سرگرم‌کننده‌تر است. ده برابر آسانتر

شما قبلاً ۱۰برابر رفته‌اید

سالیوان یکی از آن آدم‌هایی است که «دو نوع آدم در این دنیا وجود دارد». برای او، برخی در «شکاف» زندگی می‌کنند. در حالی که برخی دیگر در «منفعت» زندگی می‌کنند.

 

کسانی که در شکاف زندگی می‌کنند، خود را با جایی که معتقدند می‌توانند – یا باید – باشند، می‌سنجند. در حالی که هیچ مشکلی با ایده‌آل‌ها وجود ندارد. اما زمانی که به عنوان تنها فشارسنج برای خود ارزش‌گذاری استفاده شوند، می‌توانند مشکل‌ساز شوند. ایده‌آل‌ها مانند افق هستند: آنها می‌توانند جهت را ارائه دهند، اما نمی‌توان به آنها رسید.

 

کسانی که در منفعت زندگی می‌کنند خود را از جایی که شروع کرده‌اند اندازه می‌گیرند. به جای اینکه دائماً نسبت به خود آینده‌شان احساس کمتری داشته باشند، همیشه بیشتر از خود گذشته‌شان احساس می‌کنند.

 

این طرز فکر قدردانی به جای کاهش ارزش به این معنی است که کسانی که در این فکر هستند زندگی را برای آنها اتفاق می‌افتد، نه علیه آنها. حتی چالش‌برانگیزترین و سخت‌ترین لحظات به عنوان فرصت‌هایی برای یادگیری، رشد و یافتن معنای بزرگ‌تر در نظر گرفته می‌شوند.

 

اغلب خود را در کدام منطقه می‌بینید؟

 

تمرین زیر یکی از پیامدهای اصلی این دو طرز فکر را بر زندگی ۱۰ برابری شما نشان می‌دهد.

 

با تأمل در سفر تاکنون، آیا می‌توانید یک پرش ۱۰ برابری گذشته را که انجام داده‌اید مشخص کنید؟ تقریباً همه می‌توانند حداقل یکی را پیدا کنند. با بررسی جدی، اکثر مردم می‌توانند پنج یا بیشتر را کشف کنند. ده برابر آسانتر

 

این تمرین ذهنیت به دست آوردن در عمل است. این یک یادآوری قوی است که یک آینده ۱۰ برابری برای شما به همان اندازه ممکن است که برای هر کسی ممکن است. شما قبلاً ۱۰ برابر رفته‌اید. می‌توانید دوباره ۱۰ برابر بروید.

 

کسانی که عمدتاً در شکاف زندگی می‌کنند ممکن است این تمرین را بد و ناراحت‌کننده بدانند. اما این تمرین شاد و کف‌زدنی نیست. سالیوان تا آنجا پیش می‌رود که می‌گوید تا زمانی که به داستان خودتان احترام نگذاشته باشید، حرکت به جلو ناممکن است.

 

بنابراین، اگر در حال حاضر در چرخیدن چرخ‌های خود گیر کرده‌اید و به جایی نمی‌رسید، به این بیاندیشید که آیا تشخیص، به جای سرزنش خودتان می‌تواند کلید شل کردن لاستیک‌ها و برگرداندن شما به عقب و پرواز باشد یا خیر.

دوباره ۱۰برابر خواهید رفت

امیدواریم که در این مرحله احساسی از این موضوع داشته باشید که به شدت احساس می‌کنید. شما آموخته‌اید که چگونه ۱۰ برابر کردن می‌تواند ساده‌تر، بهتر و سرگرم‌کننده‌تر از آنچه قبلاً تصور می‌کردید باشد. و تشخیص داده‌اید که قبلاً توانایی خود را ثابت کرده‌اید. در این بخش آخر، ما به دو روش می‌پردازیم که می‌توانید عملاً زندگی خود را طوری ساختار دهید که ۱۰ برابر پیش‌فرضتان باشد.

 

اولین مورد این است که مدل صنعتی زمان خطی و کمی را کنار بگذاریم. ده برابر آسانتر

 

اگرچه تعداد کمی از ما دیگر برای تولید ویجت‌ها در خط کارخانه استخدام می‌شویم، اکثر ما این پارادایم زمان را حفظ کرده‌ایم – و به ضرر خودمان. زمان خط کارخانه برای خلاقیت و جریان طراحی نشده بود، چه رسد به نتایج ۱۰ برابری!

 

از سوی دیگر، مجریان – ورزشکاران و طنازان – به صورت غیرخطی و کیفی به زمان نزدیک می‌شوند. آنها در سه حالت متمایز کار می‌کنند که روزها، هفته‌ها یا حتی ماه‌ها به آن اختصاص داده شده‌ست. این حالت‌ها آماده‌سازی، عملکرد و بازیابی هستند.

 

این مدل فوق‌العاده متمرکز و فوق‌العاده، عمری ۱۰ برابری دارد. به هر حال، عملکرد ۱۰ برابری پایدار به ۱۰ برابر آماده‌سازی و ۱۰ برابر بازیابی نیاز دارد.

 

بسیاری از ما از عنصر آماده‌سازی قدردانی می‌کنیم. شاید بتوانیم از این لحظات به طور موثرتری استفاده کنیم، اما به طور کلی موافقیم که آمادگی جای خود را دارد. چیزی که کمتر پذیرفته شده است، ضرورت بهبودی است.

 

سالیوان روزهای اختصاص داده شده به بازیابی را «روزهای رایگان» می‌نامد و قاطعانه معتقد است که با کمتر کار کردن و بهبودی بیشتر فقط ۱۰ برابر نتیجه خواهید دید. دیوانه به نظر می‌رسد، اینطور نیست؟ خُب، در اینجا یک چالش وجود دارد: چندین روز رایگان را برای ماه، فصل یا سال آینده خودتان در نظر بگیرید، که کمی ترسناک است. سپس، نتایج خود را برای آن دوره نظارت کنید. اگر واقعاً متعهد شوید که در آن روزها از کار کناره‌گیری کنید، ممکن است از آنچه می‌یابید شگفت‌زده شوید.

 

استراتژی دوم سالیوان موضوعی مشابه دارد: توانمندسازی تیم‌تان برای مدیریت خودش. یعنی بدون تو. افراد موفق این عادت ناگوار را دارند که به گلوگاه رشد فردی یا شرکت خود تبدیل شوند. تمایل آنها برای درگیر شدن در کارهای روزمره، در عین حال که قابل ستایش است، در نهایت آنها یا تیمشان را دو برابر نگه می‌دارد. آنها اغلب فراموش می‌کنند که وظیفه آنها تمرکز روی بالاترین بازگشت سرمایه ۲۰ درصدی است. وظیفه تیم آنها مدیریت ۸۰ درصد باقی مانده است.

 

اکنون، ممکن‌ست فکر کنید، «من تیمی ندارم، پس این در مورد من صدق نمی‌کند»، که در آن سالیوان استدلال می‌کند که شما به تازگی ثابت کرده‌اید که دارید. اگر شما یک فرد انفرادی هستید که واقعاً متعهد به ۱۰ برابر رفتن هستید، او از شما انتظار دارد که حداقل یک دستیار شخصی پاره وقت داشته باشید. برای کسانی که ۱۰ برابر «کار» آنها به معنای سنتی «کار» نیست – برای مثال اگر شما خانه و خانواده را اداره می‌کنید – سالیوان انتظار دارد از آنها کمک بگیرید. ده برابر آسانتر

 

توانایی منحصر به فرد شما دقیقاً به این دلیل است که فقط شما می‌توانید آن را انجام دهید. با تغییر ساختار هوشمندانه و جسورانه زندگی‌تان، می‌توانید مقدار بیشتری از آن را به دنیا بیاورید. و ارزش زیادی برای خود و اطرافیانتان به ارمغان بیاورید.

خلاصه نهایی

۱۰برابر رفتن مسیری است به زندگی فراتر از وحشیانه‌ترین رویاهای شما.

 

چه به دنبال ارتقای سطح زندگی شخصی، حرفه‌ای یا هر دو باشید، باید طرز فکر و رفتارهای ۲ برابری خود را پشت سر بگذارید. در حالی که از دست دادن این ۸۰ درصد احساس دلهره‌آوری می‌کند، به سرعت متوجه خواهید شد که ۱۰ برابر کردن در نهایت ساده‌تر، بهتر و سرگرم‌کننده‌تر از آن چیزی است که عموماً تصور می‌شود.

 

زندگی ۱۰برابری برای همه افراد نیست، اما تغییر و پاداش بی‌حدوحصری برای کسانی که آن را دنبال می‌کنند وجود دارد.

 

شما می‌توانید این کتاب را از سایت آمازون تهیه کنید.

امتیاز به این مطلب

5/5 - (2 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
ده برابر آسانتر
مدیریت استرس با بازتنظیم ذهن و بدناطلاعات بیشتر
+