1. خانه
  2. مقالات
  3. رشد
  4. ذهنیت عظمت

ذهنیت عظمت

ذهنیت عظمت

ذهنیت عظمت

5/5 - (3 امتیاز)

قدرت ذهن را کشف کنید و بهترین زندگی را داشته باشید

ذهنیت عظمت (کتابی که در سال ۲۰۲۳ منتشر شده است) راهنمای قدرتمندی برای باز کردن پتانسیل کامل و داشتن بهترین زندگی است. با داستان‌های شخصی، استراتژی‌های دگرگونی و تحول‌آفرین و راهنمایی‌های گام به گام، یاد خواهید گرفت که چگونه هدفتان را تعریف کنید. بر شک و تردید خود غلبه نمایید و سفرتان را به سوی آینده‌ای پربار و فراوان آغاز کنید.

 

لوئیس هاوسیس نویسنده، سخنران و مجری یکی از برترین پادکست‌های جهان، مدرسه عظمت، پرفروش‌ترین نویسنده نیویورک تایمز است. هاوس همچنین یک ورزشکار آمریکایی دو رشته ورزشی و یک چهره پیشرو در صنعت در توسعه شخصی، سلامت و تندرستی و روابط است.

این کتاب چه چیزی برای من دارد؟ یک مسیر عملی برای شجاعت، اعتماد به نفس و طراحی زندگی رویایی شما.

آیا شما در همان روال قبلی گیر افتاده‌اید؟ آیا آرزوی رهایی و ایجاد یک زندگی الهام‌بخش دارید تا نیازها و خواسته‌های شما را برآورده کند؟ پس وقت آن است که تکرار داستان قدیمی را در ذهن‌تان متوقف کنید و داستان جدیدی بیافرینید. داستانی که در آن بر ترس‌ها و شک و تردیدهای‌تان غلبه کنید تا با وضوح و شفافیت به اهداف‌تان برسید.

 

در این خلاصه‌کتاب، یاد خواهید گرفت که چگونه از نقاط قوت، استعدادها و علایق خود بهره ببرید و بر دنیای اطراف خود تأثیر مثبتی بگذارید.

 

از طریق خودآزمایی و تمرین‌های عملی، متوجه خواهید شد که چگونه می‌توانید در بهبود آسیب‌های گذشته کار کنید. هویت، افکار، احساسات و رفتارهای خود را ارزیابی کنید. و یک مأموریت واضح و معنادار ایجاد کنید.

 

بنابراین اگر از حد متوسط بودن خسته شده‌اید و می‌خواهید زندگی رویایی‌تان را طراحی کنید، پس این خلاصه‌کتاب برای شما مناسب است. برای بزرگ شدن واقعی آماده شوید.

علایق، ارزش‌ها و اولویت‌های خودتان را مشخص کنید

آیا از زندگی عادی خسته شده‌اید؟ در سفری که انتخاب نکردید حس مسافر دارید؟ این یک احساس رایج است. گذر از ایستگاه‌ها و دنبال کردن مسیری که دیگران برای ما تعیین کرده‌اند. ممکن است احساس امنیت کنیم، اما اگر احساسات و واقعیت خود را نادیده بگیریم، زندگی را به خطر می‌اندازیم. مشکلات گذشته می‌تواند باعث شود ما در ترس و شک زندگی کنیم. پس برای رفع این مشکل چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟

 

یکی از کارهایی که می‌توانیم انجام دهیم این است که تاب‌آوری را یاد بگیریم. ما باید راه‌هایی برای رویارویی و مقابله با احساساتی پیدا کنیم که ما را از دستیابی به ظرفیت‌هایمان باز می‌دارند. ما این را در بخش بعدی بررسی خواهیم کرد. اما ابتدا باید بفهمیم که واقعاً از زندگی چه می‌خواهیم.

 

آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که چرا برخی افراد به نظر می‌رسد هدف‌مندی قوی دارند در حالی‌که برخی دیگر گمگشته به نظر می‌رسند؟ دلیل آن این است که افراد هدفمند وظیفه‌گرا هستند. این بدان معنی است که آنها مأموریت معنی‌دار خود را تعریف کرده‌اند و در حال کار برای تحقق آن هستند. هدف والایی که با اشتیاق و قدرت آنها همسو است. اما چگونه می‌توانید مأموریت معنی‌دارتان را کشف کنید؟

 

اول از همه، شما باید بفهمید که در حال حاضر در کجای زندگی قرار دارید. این به معنای ارزیابی نقاط قوت، محدودیت‌ها، علایق و ارزش‌های خودتان‌ست. یکی از ابزارهای قدرتمندی که می‌تواند به شما در انجام این کار کمک کند، برنامه سفر روزانه کامل [PDI] است. با ایجاد یک برنامه دقیق برای روز ایده‌آل‌تان – از جمله تعهدات و آرزوها – می‌توانید مشخص کنید که واقعاً چه چیزی برای شما مهم است. روی سه حوزه اصلی تمرکز کنید: تجارت، روابط و سلامت. از طریق این فرایند، می‌توانید نقطه شیرین خودتان را پیدا کنید. در آنجا انرژی، اشتیاق و انگیزه برای دنبال کردن هدفتان را کشف خواهید کرد و تأثیر مثبتی بر جهان خواهید داشت. و بهترین بخش؟ این سفری است که هر کسی که بخواهد تلاش کند می‌تواند طی کند.

 

بنابراین، اگر برای یافتن مأموریت معنادارتان آماده هستید و ظرفیت کامل‌تان را درک می‌کنید، با خودارزیابی شروع کنید. از تمرین پی‌دی‌آی [PDI] برای روشن کردن احساسات و ارزش‌های‌تان استفاده کنید. سپس، تا زمانی‌که چشم‌انداز رویایی خود را پیدا کنید، با خیال راحت آن را بارها مرور کنید. حتی قرار دادن یک یا دو کار ساده در تقویم می‌تواند به شما انگیزه دهد و به شما در تعیین اولویت‌هایتان کمک کند.

 

به یاد داشته باشید، مأموریت معنادار شما یک انتخاب یکباره نیست. با شما تکامل می‌یابد و همانطورکه در زندگی پیشرفت می‌کنید به مرور آن را ادامه دهید. طرز فکر فراوانی را اتخاذ کنید، نقطه شیرین خودتان را شناسایی و ماموریت‌تان را بی‌وقفه دنبال کنید. عظمت تصادفی اتفاق نمی‌افتد. می‌طلبد که مسیرتان را در نظر بگیرید و هر روز برای پیگیری آن حاضر باشید.

ذهنیت‌تان را بهبود بخشید، و بر ترس‌های‌تان غلبه کنید

وقتی به چالش کشیده می‌شویم، به طور طبیعی اغلب احساس ترس داریم و تسلیم می‌شویم. اما کناره‌گیری گزینه‌ای برای سارا بلیکلی، بنیانگذار برند بسیار موفق اسپانکس [Spanx] نبود. با وجود شکست‌های بی‌شمار، او حاضر نشد رویاهایش را کنار بگذارد. راز بلیکلی چه بود؟ بازتعریف شکست او به جای اینکه آن را دلیلی برای توقف بداند. معتقد بود شکست فقط تلاش نکردن است. او با تغییر طرز فکر و پشتکار، اسپانکس را به یک تجارت میلیارد دلاری تبدیل کرد.

 

آیا ترس از شکست شما را عقب نگه می‌دارد؟ اگر اینطور است، وقت آن است که رها شوید و خودتان را به سمت موفقیت هدایت کنید. اما از کجا شروع می‌کنید؟ می‌توانیم با ایجاد چیزی آغاز کنیم که نویسنده آن را «فهرست ترس» می‌نامد. این شامل یادداشت کردن نگرانی‌های‌تان و توضیح آنچه شما را می‌ترساند. اگر کمک کرد، از عبارات «اگر … آنگاه» استفاده کنید. به عنوان مثال، «من می‌ترسم که اگر کسب‌وکار خودم را شروع کنم، شکست بخورم و تمام پس‌اندازم را از دست بدهم.»

 

ترس مانع بزرگی برای رشد است. با تکمیل این مطالعه مختصر می‌توانید نگرانی‌های‌تان را بیان کنید و دلایل اصلی ترس‌های‌تان را نام ببرید. هنگامی‌که تأیید کردید که چه چیزی شما را عقب نگه می‌دارد، می‌توانید شروع به طراحی راه‌هایی برای غلبه بر باورهای محدودکننده‌تان کنید. به یاد داشته باشید، خودگویی منفی می‌تواند به طور جدی مانع پیشرفت شما شود. بنابراین باید آن شیطان را بکُشید تا ظرفیت کاملتان آزاد شود.

 

نشستن با ترس نیروی دیگری است که نویسنده برای درک و کنترل احساسات شما توصیه می‌کند. برای این روش، سه تا پنج دقیقه با بدترین ترس‌های‌تان بنشینید. این کار می‌تواند در ابتدا ناراحت‌کننده باشد. اما به شما کمک می‌کند تا واکنش‌های فیزیکی و احساسی ایجادشده را یادداشت کنید. تجسم نگرانی‌تان به عنوان یک موج به شما کمک می‌کند تا ببینید که چگونه در طول زمان محو می‌شود. پس از تکمیل فهرست نشستن با ترس، با یک فعالیت ۳۰ دقیقه‌ای که از آن لذت می‌برید به خودتان پاداش دهید. غلبه بر ترس‌ها نیاز به اندیشه و عمل دارد. فعالیت‌هایی مانند این می‌تواند به شما کمک کند تا در مأموریت معنی‌دارتان پیش بروید.

 

آیا می‌خواهید راهی ساده و در عین حال موثر برای مقابله با اضطراب‌تان داشته باشید؟ این را امتحان کنید: یک قلم و کاغذ بردارید و سه تا پنج عاملی را یادداشت کنید که شما را تحت فشار قرار می‌دهد. سپس، پنج خاطره شاد از گذشته‌تان را به یاد بیاورید و روی هر بو یا حس خاصی تمرکز کنید که به ذهنتان می‌آید. با دسترسی به لنگرهای دلپذیر خاطرات شاد، می‌توانید توجه خود را از افکار منفی به افکار مثبت معطوف کنید. این همان چیزی است که نویسنده آن را «تهویه‌کننده شادی» می‌نامد.

 

این به طور کامل اضطراب‌تان را از بین نمی‌برد، اما می‌تواند به شما کنترل و اعتماد به نفس بیشتری برای مدیریت استرس آینده بدهد. اتخاذ یک طرز فکر بزرگ به معنای پذیرش رشد و اولویت دادن به سفر شخصی شماست. به خود و توانایی‌های‌تان برای غلبه بر موانع ایمان داشته باشید. همه افراد موفق با یک قدم شروع می‌کنند و شما هم می‌توانید.

خودتان را اصلاح کنید

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چه چیزی بزرگان را از بقیه جدا می‌کند؟ تنها استعداد، سخت‌کوشی و فرصت‌طلبی نیست. عظمت با چیزی عمیق‌تر آغاز می‌شود: غلبه بر درد.

 

آیا می‌بینید که الگوهای خودویرانگر را تکرار می‌کنید؟ اگر پاسخ مثبت است، زمان آن رسیده است که ترومای دوران کودکی را درمان کنید. اما چه چیزی شما را تا به حال عقب نگه داشته است؟ یکی از بزرگترین موانع رشد فردی، آگاهی قربانی است. چنین تفکری می‌تواند ما را در چرخه‌ای از سرزنش به دام بیندازد و ما را از کنترل زندگی خود باز دارد. البته، ممکن است دلایل موجهی برای گفتن اینکه قربانی هستید داشته باشید. اما برای رسیدن به آرامش، باید گذشته را رها کنید.

 

کلید درمان دردهای گذشته با کودک درونی شروع می‌شود. درست است. همه ما یک کودک درونی داریم. – پیش‌نویس قبلی از خودمان که امروز در درون ما زندگی می‌کند. متأسفانه، اغلب این کودک درونی است که راه شما را مسدود می‌کند. شفا برای بهبود زندگی و پذیرش نسخه آینده‌تان ضروری است. با این حال، ابتدا باید درک کنیم که تروما چگونه بر ما تأثیر می‌گذارد. چه چیزی شما را تحریک می‌کند؟ برای پردازش دردتان باید چه داستان‌های منشأ را درک کنید؟

 

پاسخ‌ها باید به علت اصلی ناراحتی شما بپردازند. مواجهه با درد گذشته می‌تواند سخت باشد. اگر فکر می‌کنید به آن نیاز دارید، باید از یک درمانگر، پزشک یا مربی کمک بگیرید. بالاخره باید یاد بگیریم با خود مهربان باشیم. ما اغلب فراموش می‌کنیم که آنچه نویسنده آن را گفت‌وگوی درونی می‌نامد تأثیر عمده‌ای بر سلامت روان و رفاه ما دارد. با پرورش شفقت به خود می‌توانید یاد بگیرید که به خودتان احترام بگذارید و کاملاً بپذیرید.

 

البته، عالی شدن به چیزی بیش از خودگویی شاد نیاز دارد. این به معنای تهیه فهرستی از سازوکارهای مقابله و شناسایی چیزهایی است که به شما کمک می‌کند دردتان را بی‌حس کنید. بنابراین، از خود بپرسید، دستگاه‌های بی‌حس‌کننده من چیست؟ من از این اعتیادها چه می‌گیرم؟ آیا آنها به بالاترین خود من خدمت می‌کنند؟ با تأمل در این پرسش‌ها می‌توانید از عادت‌های قدیمی رها شوید.

 

به یاد داشته باشید که بهبودی یک فرایند مداوم است. ممکن است با یادداشت روزانه یا مراقبه تعهدتان را به این فرایند نشان دهید. بنابراین، آیا آماده‌اید که خودتان را اصلاح کنید؟ اولین قدم را با پذیرش گذشته خود بردارید و متوجه شوید که دیگر شما را تعریف نمی‌کند. سپس با اقدام مثبت می‌توانید از دردتان گذر کنید و آینده ایده‌آل‌تان را بسازید.

یک هویت سالم بسازید

با شنیدن عبارت «هویت سالم» چه چیزی به ذهنتان خطور می‌کند؟ ممکن است چیزی شبیه به درمانگران و شارلاتان‌های خودیاری به نظر برسد. اما حقیقت این است که ایجاد یک تصویر سالم برای هر کسی که آرزوی برتری دارد بسیار مهم است.

 

در مورد آن بیاندیشید: چه مقدار از هویت شما توسط دیگران شکل گرفته است؟ شاید بیشتر از آن چیزی که تصور می‌کنید. وقتی تسلیم سلب هویت می‌شویم، به نیروهای خارجی اجازه می‌دهیم ما را تعریف کنند. اما زمانی‌که شما آگاهانه جوهره را بسازید و کنترل خودتان را بر تغییرات حفظ کنید، خودتان را برای موفقیت آماده می‌کنید؛ مانند نویسنده. کارآفرین، نویسنده و مجری پادکست برای تعریف مأموریتش، اغلب با مسائل خودش دست و پنجه نرم می‌کرد و مانیفست شخصی خودش را چندین بار اصلاح کرد.

 

بنابراین از خودتان بپرسید «می‌خواهید چه کسی باشید؟» بهتر از آن، شخصیت جدیدتان را با بررسی وضعیت فعلی خود ایجاد کنید. با رتبه‌بندی خودتان در رابطه با شادی فعلی، تمایل به جذب فرصت‌ها و روابط معنادار و آگاهی از مأموریت معنی‌دارتان شروع کنید. به هر پاسخ ۱-۱۰ امتیاز دهید و پیشرفت خود را پیگیری کنید. با رتبه‌های پایین‌تر دلسرد نشوید. در زمینه‌هایی که می‌خواهید بیشتر کاوش کنید بیاندیشید. واقعیت این است که افراد موفق هویت‌ها و نقش‌های زیادی را آزمایش می‌کنند تا ترکیبی را پیدا کنند که برایشان مناسب است.

 

با این حال، ایجاد هویت مثبت فراتر از کشف خودتان است. این شامل تعیین اهداف و ایجاد مهارت‌ها و عادات جدید است که با هدف شما مطابقت دارد. اینجاست که یک مانیفست مأموریت معنی‌دار وارد می‌شود. با ایجاد آن، می‌توانید به اقدامات خاصی متعهد شوید که منجر به تغییرات مثبت و ارتقاء رشدتان می‌شود. ما تغییرات خاصی را که در بخش بعدی ایجاد خواهید کرد، بررسی خواهیم کرد. اما ابتدا پاسخ‌های تمرین قبلی خود را مرور و رفتارهایی را در نظر بگیرید که می‌خواهید تنظیم کنید. به عنوان مثال، آیا می‌توانید با خودگویی ملایم‌تر رفتار کنید یا زمان غیرمولد بودن آنلاین را کاهش دهید؟ حتی تغییرات کوچک نیز می‌تواند نتایج چشمگیری را به همراه داشته باشد، به غیر از افزایش عزت نفس. پس ادامه دهید، حتی زمانی‌که شرایط سخت می‌شود. فردی را که می‌خواهید باشید تصور کنید. و متعهد بمانید تا به خود واقعی خودتان تبدیل شوید.

با سیستم عملکرد عظمت [GPS] آشنا شوید

آیا تا به حال احساس کرده‌اید که در دریایی از وظایف غرق شده‌اید؟ رایج است که فکر کنیم هر چه بیشتر در دفتر کار خود را ببندیم، کارهای بیشتری می‌توانیم انجام دهیم. با این حال، مانند یک کشتی مملو از محموله، واژگون شدن زیر وزن جاه‌طلبی ما بسیار آسان است. در واقع، تمرکز بر اهداف کمتر و دقیق‌تر اغلب می‌تواند بهره‌وری را بهبود بخشد. نویسنده، بازیکن سابق هندبال حرفه‌ای، این را از نزدیک کشف کرد. او پس از پایان دوران ورزشی خود سرگردان بود. و مطمئن نبود که در آینده چه کاری انجام دهد. او تنها پس از پذیرش سادگی توانست یک برنامه اقدام روشن ایجاد کند.

 

برای شکست دادن اهداف خود آماده‌اید؟ بیایید با استفاده از سیستم عملکرد عظمت [GPS] همه چیز را به مراحل ساده تقسیم کنیم. روش کار به این صورت است: ابتدا، سه بخش مهم زندگی خود را شناسایی کنید. به عنوان مثال، تجارت، روابط، و تندرستی. در مرحله بعد، برای هر منطقه سه هدف مشخص تعیین کنید. و از هر کدام مهم‌ترین هدف را انتخاب کنید. اکنون به سه پرسش ساده برای هر هدف پاسخ دهید: چه می‌خواهید؟ چرا این را می‌خواهید؟ و مرحله بعدی چیست؟ برای کارآمد ماندن، باید کارهای روزانه خود را اولویت‌بندی کنید. بنابراین دفعه بعد که احساس کردید در حال حرکت هستید، از این پرسش‌های جی‌پی‌اس [GPS] برای اصلاح مسیرتان استفاده کنید.

 

عظمت مستلزم حفظ انرژی و تمرکز در طول روز است. برای تیزبینی، مطمئن شوید که به اندازه کافی بخوابید، به طور منظم ورزش کنید. و اگر شجاع هستید دوش آب سرد بگیرید. زندگی شما ممکن است سه سال بعد چگونه باشد؟ به چه چیزی می‌خواهید شناخته شوید؟ جی‌پی‌اس [GPS] می‌تواند به شما کمک کند کشف کنید چه چیزی شما را هدایت می‌کند. و چه اهدافی شما را به دستیابی به ظرفیت‌های‌تان نزدیک می‌کند. به عنوان مثال، گاهی اوقات متوجه می‌شویم که آن چیزی را که فکر می‌کردیم می‌خواهیم نمی‌خواهیم. در حالی‌که گاهی اوقات ممکن است انگیزه‌های عمیق‌تری را برای پیش بردن خودمان به کار بگیریم.

 

در نهایت، مسئولیت‌پذیری یک امر ضروری است. سه نوع مسئولیت‌پذیری وجود دارد: به خودتان، شخص دیگری یا یک تیم. شریک مسئولیت‌پذیری شما می‌تواند تا حد زیادی بر موفقیت شما تأثیر بگذارد؛ بنابراین عاقلانه انتخاب کنید. بنابراین اکنون باید آماده تعریف مأموریت خود باشید. برای مقابله با اولویت‌های رقیب، گام‌های روشن و قابل اجرا بسازید. و در مسیرتان به‌سوی عظمت قرار خواهید گرفت.

خلاصه نهایی

همانطورکه ذهنیت عظمت خود را پرورش می‌دهید، متوجه شوید که زمان با ارزش‌ترین دارایی شماست. به شدت از آن محافظت و از لحظات اوج بهره‌وری استفاده کنید. به یاد داشته باشید که موفقیت‌های‌تان را هر چقدر هم که کوچک باشد به رسمیت بشناسید و جشن بگیرید. زیرا خوشبختی فراتر از رسیدن به رویاهای شماست. لذت بردن از سفر است.

 

بدانید که تلاش شما، به جای موفقیت‌های شما، ارزش‌تان را تعیین می‌کند. پس خودتان را دوست داشته باشید و بپذیرید که کافی هستید. در نهایت، رشد فردی یک فرایند مادام العمر است که همه ما باید با آن درگیر باشیم. به خلق مأموریت معنادارتان متعهد شوید. و از همین امروز شروع به نوشتن داستان آینده خودتان کنید!

 

این کتاب را می‌توانید از سایت آمازون تهیه کنید.

 

امتیاز به این مطلب

5/5 - (3 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
ذهنیت عظمت
اولین قدم رو بردار: دگرگونی خودتو تقویم کن!اطلاعات بیشتر
+