1. خانه
 2. مقالات
 3. رهبری
 4. پیش‌روی در دنیای دیجیتال

پیش‌روی در دنیای دیجیتال

دنیای دیجیتال

پیش‌روی در دنیای دیجیتال

5/5 - (7 امتیاز)

سه توصیه کلیدی به رهبران برای پیشرو بودن در دنیای دیجیتال امروز

همانطورکه رهبری دیجیتال از نظر فناوری پیشرفته‌تر می‌شود، نقش‌های تجاری نیز تکامل می‌یابند. وظیفه شما به‌عنوان یک رهبر اینکه تیم‌تان را از طریق تحول دیجیتال و عدم اطمینان هدایت و آنها را برای نوآوری ترغیب کنید.

 

در حالی‌که هوش دیجیتالی و فناورانه در دنیای دیجیتال مفیدند، در دوره جامع جعبه ابزار تغییر رهبران (سطح ۵) می‌گوییم که رهبری دیجیتال درباره توانمندسازی شما و تیم شماست.

 

وقتی ابزارها و داده‌های دیجیتالی را در اختیار دارید تا بتوانید نوآوری و نیازهای مشتری‌تان را برآورده سازید، رهبر موثر به چه معناست؟ صرف نظر از دارا بودن شما اقتدار رسمی رهبری، می‌توانید الهام‌بخش نوآوری نیز باشید.

 

این موضوع خیلی به‌دنبال یک چشم‌انداز و پیروی از رهبری آینده نیست. بلکه درباره نحوه ایجاد فرهنگ‌سازی و قابلیت‌های لازم برای تیمی‌ست که مایل و قادر به خلق مشترک آینده با هم هستند.

 

برای کمک به استفاده از مهارت‌های رهبری خودتان در دنیای دیجیتال، در این یادداشت درباره چالش‌های رهبری دیجیتال، نقش‌هایی که باید ایفا نمایید، و توصیه‌هایی برای موفقیت آورده می‌شود.

رهبری دیجیتال چیست؟

رهبری دیجیتال نوعی از رهبری‌ست که با تعامل، استفاده از اهرم‌ها و هدایت عدم قطعیت فناوری‌های نوظهور، ابزارهای دیجیتال و داده‌ها متمایز می‌شود.

 

در دنیای دیجیتال کسب‌وکار امروز، در نظر گرفتن پیامدها و فرصت‌ها بسیار مهم هستند که با فناوری جدید و مخرب به وجود می‌آیند. با این حال، بسیاری آن را دلهره‌آور می‌دانند و دلایل خاصی هم دارد. رهبری دیجیتال

 

چالش‌های رایج رهبری دیجیتال عبارتند از:

 

 • سازگاری با تیم‌های مجازی یا ترکیبی پیشرو؛
 • بررسی، انتخاب و پیاده‌سازی ابزارها و فرایندهای جدید و ترغیب کارکنان؛
 • دسترسی به مقادیر زیادی از داده‌ها و اطلاعات؛
 • ناوبری و رهبری دیگران از طریق تغییر مداوم؛

 

یکی از راه‌های مفهوم‌سازی نقش‌تان به‌عنوان یک رهبر، استفاده از چارچوبی به نام «الفبای رهبری»ست. بر اساس پژوهش‌های هیل، تداردس، ویلد، و وبر در مجله بازرگانی هاروارد، در اینجا به تفکیک هر یک از سه نقش رهبری می‌آید که باید در دنیای دیجیتال ایفا نمایید.

سه نقش یک رهبر در دنیای دیجیتال

۱. معمار [Architect]

مسئولیت‌های رهبری معماری شما شامل شکل‌دهی به فرهنگ و قابلیت‌های تیم یا سازمان شماست. هدف‌تان ایجاد محیطی‌ست که در آن کارکنان بتوانند آزمایش کنند، همکاری داشته باشند و یاد بگیرند. رهبری دیجیتال

 

ایده در اینجا اینکه همه در سازمان‌تان ظرفیتی از نبوغ را دارند. همه استعدادهایی دارند، هرکسی اشتیاق دارد. نقش شما به‌عنوان یک رهبر اینکه بخش‌های متنوعی از نبوغ را در سازمان‌تان آزاد سازید. و سپس از آنها برای منافع جمعی بهره ببرید.

۲. ارتباط‌دهنده [Bridger]

در مرحله بعد، باید به‌عنوان پلی بین تیم‌تان و منابع بیرونی عمل کنيد. این موضوع می‌تواند به معنای رابطه با تیم‌های داخلی یا سایر سازمان‌ها برای رسیدن به اهداف متقابل باشد.

 

از آنجایی‌که هر فرد، تیم و شرکت دارای مجموعه خاصی از استعدادها، تخصص و منابع‌ست، کارمندان‌تان احتمالاً برای نوآوری مؤثر به همکاری بیرونی نیاز دارند. وظیفه شما اینکه این شکاف‌ها را برای توانمندسازی آنها پر کنيد. رهبری دیجیتال

 

برقراری ارتباط همچنین مستلزم ایجاد اعتماد و دیدگاه مشترک با «بیگانگان» و تأثیرگذاری بر کسانی‌ست که بر آنها اقتدار رسمی ندارید.

۳. سرعت‌دهنده [Catalyst]

نقش سومی که باید ایفا نمایید، سرعت‌دهنده‌ست. و از این واقعیت ناشی می‌شود که تیم و سازمان شما بخشی از یک اکوسیستم بسیار بزرگ‌ترند که بر روی استفاده از فناوری برای هدایت نوآوری متمرکزست.

 

نه‌تنها باید شرایط موفقیت را در تیم‌تان (معمار) ایجاد کنيد و با گروه‌های داخلی (ارتباط‌دهنده) رابطه برقرار سازید. بلکه باید همین کار را با گروه‌های بیرونی نیز انجام دهید. سرعت‌دهنده‌ها وابستگی‌های متقابل پیچیده بین شرکت‌ها، دولت‌ها و افراد را درک می‌کنند. و از اشخاص سومی حمایت می‌کنند که به موفقیت دیگران کمک می‌کند.

 

به‌عنوان مثال، اگر با شرکتی یا سیستم مدیریتی منسوخ و ناکارآمد شراکت کنید، ممکن‌ست به‌عنوان یک سرعت‌دهنده عمل نمایید. و به اصلاح آن کمک کنید. این کار به‌نوبه خودش، می‌تواند بهره‌وری شرکت یا سیستم را افزایش دهد و به نفع سازمان‌تان تمام شود. رهبری دیجیتال

سه توصیه برای پیشرو بودن در دنیای دیجیتال

۱. حفظ تمرکز انسان‌محور

در حالی‌که تحول دیجیتال اغلب بر فناوری‌های نوظهور تمرکز می‌کند، رهبری دیجیتالی‌تان را بر انسان متمرکز کنید.

 

از خودتان بپرسید:

 

 • چگونه می‌توانم محیطی را برای موفقیت کارمندانم ایجاد کنم؟
 • چگونه می‌توانم از نقاط قوت فردی تیم‌م استفاده کنم؟
 • آنها به چه منابعی نیاز دارند که بتوانم آنها را به یکدیگر پیوند دهم؟
 • چه فرصت‌هایی برای همکاری وجود دارد که از آنها بهره‌برداری نمی‌کنیم؟

 

به یاد داشته باشید: شما فناوری را مدیریت نمی‌کنید. شما نحوه تعامل کارکنان‌تان با آن را رهبری می‌کنید. رهبری دیجیتال

۲. هدایت نوآوری از طریق روان‌شناختی

هنگام ایفای نقش «معمار»، باید محیطی را ایجاد کنید که در آن کارمندان احساس راحتی کنند. و نظرات، پیشنهادها، طرح سؤال، طرح نگرانی‌ها، صحبت‌کردن و اعتراف به اشتباهات را بدون ترس از پیامدهای منفی داشته باشند.

 

شما می‌توانید از طریق پدیده‌ای به نام امنیت روانی به آن دست یابید که ریسک‌پذیری بین‌فردی را در تیم‌ها آغاز و تقویت می‌کند.

 

در یادداشت تیم‌سازی پویا – یکی دیگر از بخش‌های دوره رهبری مدرن جعبه‌ابزار تغییر رهبران توضیح داده می‌شود که اگرچه تنوع و سبک رهبری فراگیر برای موفقیت تیم‌ها حیاتی‌ست، اما امنیت روانی نیز عامل اساسی خواهد بود. بدون آن، تیم‌های مختلف می‌توانند در مقایسه با همتایان همگن‌شان عملکرد ضعیفی داشته باشند.

 

بدون امنیت روانی، «ظرفیت‌های نبوغ» تیم‌تان که نوآوری را هدایت می‌کنند، ممکن‌ست هرگز بارور نشوند. بنابراین آن را به فرایندی تبدیل نمایید تا آن را تقویت کند. رهبری دیجیتال

۳. تعهد به دگرگونی، نه سازگاری

در حالی‌که سبک‌های رهبری منسوخ بر سازگاری تأکید دارند، رهبری مدرن به تعهد ارزش می‌دهد. به‌جای اینکه صرفاً به تیم‌تان بگویید که ایده‌های نوآورانه ارائه دهد و آنها را اجرا کند. آنها را تشویق کنید تا به نتیجه اهمیت دهند تا احساس کنند متعهد به تولید ایده‌هایی هستند که به آن افتخار می‌کنند.

 

شما می‌توانید این کار را با همسویی همه طرف‌های درگیر به طور هدف‌مند انجام دهید. چرا همه روی این کار می‌کنید؟ قصد دارید چه تأثیری داشته باشید؟ چرا این تیم خاص انتخاب شد؟ رهبری دیجیتال

 

تکیه بر اقتدار رسمی مربوط به گذشته‌ست. و راه‌حل‌های نوآورانه‌ای برای شما به ارمغان نمی‌آورد مگر اینکه خارج از چارچوب بیاندیشید.

 

در پیش‌روی نوآوری، اقتدار رسمی منبع قدرت بسیار محدودی‌ست. زیرا نوآوری یک عمل داوطلبانه‌ست. دستور و نظارت – حتی به عنوان رئیس بزرگ – کار نخواهد کرد. رهبران باید پیروان را به نوآوری دعوت کنند و به آنها فضای لازم برای انجام این کار را بدهند.

یادگیری مادام‌العمر برای سازگاری

بخشی از سازگاری باقی‌ماندن به معنای یادگیری مداوم‌ست. از آنجاکه چشم‌انداز دیجیتال برای همیشه در جریان‌ست، شما باید به ساختن توانایی‌های خودتان ادامه دهید.

 

یکی از راه‌های انجام این کار، استفاده از یک برنامه آنلاین با محوریت مهارت‌های رهبری پیشرفته‌ست. دوره جعبه‌ابزار تغییر رهبران برای پیشرو بودن در دنیای دیجیتال، یکی از این دوره‌هاست که در طول برنامه یک‌ساله می‌گذرانید. رهبری دیجیتال

 

با متعهد شدن به یادگیری مادام العمر، می‌توانید رهبر مورد نیاز شرکت یا کسب‌وکارتان در دنیای دیجیتال باشید.

 

آیا می‌خواهید مهارت‌های رهبری دیجیتال را توسعه دهید؟ برنامه سالانه جعبه ابزار تغییر رهبران (سطح ۵) هارمونی را دنبال کنید. این برنامه شامل سه جعبه‌ابزار فردی، رهبران و نوآوری به‌علاوه دوره‌های رهبری خردمند و رهبری مدرن در دنیای دیجیتال و مدرن امروزست.

 

دوره رهبری کسب‌وکار

امتیاز به این مطلب

5/5 - (7 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
دنیای دیجیتال
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+