1. خانه
  2. مقالات
  3. رشد
  4. روش مراقبه ۶ مرحله‌ای

روش مراقبه ۶ مرحله‌ای

روش مراقبه

روش مراقبه ۶ مرحله‌ای

5/5 - (3 امتیاز)

شیوه تقویت ذهن، شفافیت اهداف و معجزه روزانه

روش مراقبه ۶ مرحله‌ای (کتابی که در سال ۲۰۲۲ منتشر شده است) یک راهنمای تحول‌آفرین است. این روش به شش مرحله مجزا تقسیم شده است. در کمتر از ۲۰ دقیقه، می‌توانید زندگی خود را بازیابی کنید و از مزایای عملی بسیار مراقبه [meditation] بهره‌مند شوید.

 

ویشن لاخیانی بنیانگذار و مدیرعامل مایندولی [Mindvalley]، یک شرکت آموزشی تحول‌آفرین با بیش از ده میلیون دانش‌پژوه است. او هم‌چنین نویسنده پرفروش نیویورک تایمز دو کتاب دیگر به نام‌های رمز ذهن خارق‌العاده و بودا و بدس است.

این کتاب چه چیزی برای من دارد؟ ارزش واقعی روش مراقبه را درک کنید.

خُب، یک موقعیت راحت پیدا کنید. از بدن خود آگاه باشید و نفس خود را هنگام دم عمیق، و سپس به آرامی بیرون احساس کنید. اگر احساس می‌کنید ذهن شما شروع به سرگردانی می‌کند، پس…

 

متوقف کنید!

 

آنچه را که فکر می‌کنید در مورد مراقبه می‌دانید فراموش کنید. این مراقبه است، اما نه آنطور که شما می‌دانید. پس بخور، کوسن‌های بزرگ و شمع‌ها را فراموش کنید. این روش این گونه کار نمی‌کند. روش مراقبه

 

بیشتر روش‌های مراقبه فقط به شما یاد می‌دهند که چگونه آرام شوید. اگرچه مفید است، ام تنها یک بخش از پازل است. اگر واقعاً می‌خواهید زندگی خود را بهبود ببخشید، باید متعهد شوید که به بهترین خود تبدیل شوید. این به معنای پرورش ویژگی‌های عملی مانند بخشش، سپاسگزاری و شفقت است. در این خلاصه‌کتاب به روش مراقبه ۶ مرحله‌ای ویشن لاخیانی، نحوه پرورش این ویژگی‌ها و موارد دیگر را خواهید آموخت.

 

بهترین بخش این است که هر کسی بدون در نظر گرفتن ایمان و اعتقاد می‌تواند این روش را تمرین کند. بنابراین، چه باپتیست آمریکایی باشید، چه آگنوستیک یا بی‌خدا، این شش درس می‌تواند به شما کمک کند مغز خود را برای داشتن صلح و سازندگی آموزش دهید.

 

میلیون‌ها نفر قبلاً از این روش بهره‌مند شده‌اند. و در ۱۵ دقیقه آینده، شما نیز می‌توانید. روش مراقبه

شفقت – عمیق‌تر به هم متصل باشید و فردی مهربان‌تر شوید.

در بوکس، دو حریف در یک رینگ با هم مبارزه می‌کنند تا اینکه یکی برنده می‌شود. پس از آن، برای همیشه مبارزه تمام می‌شود. اما با وجود این، در پایان هر مبارزه، این دو مبارز بسیار معمولی است تا همدیگر را در آغوش بگیرند. چرا؟ زیرا بالاخره نبرد تمام شد. از میان یک فرایند مبارزه طولانی، وحشیانه، و گاهی اوقات تهدیدکننده برای زندگی، بیشتر بوکسورها با حریف خود پیوند برقرار می‌کنند. در نتیجه احساس همدلی زیادی با یکدیگر دارند. در آغوش گرفتن در پایان دعوا فرصتی برای برقراری ارتباط مجدد است. برای نشان دادن شفقت به یکدیگر.

 

و چرا دلسوز نباشیم؟ تفکر ما در مقابل آن‌ها یکی از مضرترین جنبه‌های جامعه است. به خشم، و خشونت دامن می‌زند. با پرورش شفقت، برابری را ترویج می‌کنیم. وقتی این کار را انجام می‌دهیم، متوجه می‌شویم که همه چیزهای مشابهی می‌خواهیم. شاد باشیم و عاری از رنج. وقتی بپذیریم که همه در کنار هم هستیم، دنیا کمتر ترسناک می‌شود.

 

بنابراین، آیا خود را فردی دلسوز می‌دانید؟ خبر خوب این است که حتی اگر این کار را نکنید، می‌توانید یاد بگیرید که دلسوز باشید و انجام این کار مزایای قدرتمندی دارد. به عنوان مثال، مطالعات نشان داده‌اند که شفقت باعث افزایش شادی و کاهش اضطراب و افسردگی می‌شود.

 

پس چگونه می‌توانید یاد بگیرید؟ خُب، شما می‌توانید با استفاده از مرحله اول این روش مراقبه، شفقت را توسعه دهید. تمرین تجسم را امتحان کنید. نفس عمیق بکشید و سپس به آرامی بازدم کنید. حالا یک عزیز را در مقابل خود تصور کنید. اجازه دهید احساس عشق در سراسر بدن شما پخش شود، از قلب شما تا هر سلول. احساس کنید که یک حباب آرامش‌بخش در اطراف شما شکل می‌گیرد. یک نفس عمیق دیگر بکشید. نفس خود را بیرون دهید و شفقت خود را تجسم کنید که در خانه شما پخش می‌شود. اکنون این مهربانی را در سراسر کشور خود پخش کنید. یک قدم جلوتر بروید و شاهد انتشار شفقت خود در سراسر جهان باشید.

 

البته درخواست بزرگی است. اما همه چیز به تمرین برمی‌گردد. اگر خسته شدید به مرحله اول برگردید و تکرار کنید. فرد مورد علاقه خود را تصور کنید و اکسی توسینی را که تخلیه کرده‌اید دوباره پر کنید. هرچه بیشتر تمرین کنید، دسترسی به شفقت در زمانی که بیشتر به آن نیاز دارید آسان‌تر خواهد بود.

 

همانطورکه همدل می‌شوید، ارتباطات شما عمیق‌تر، امن‌تر و هماهنگ‌تر می‌شود. همچنین با دلسوزی راحت‌تر خواهید بود و در زندگی روزمره با مهربانی رفتار می‌کنید. حال، بیایید به بحث در مورد چگونگی ترکیب شفقت و قدردانی بپردازیم. روش مراقبه

قدردانی – درمان نهایی ذهنیت کمبود.

شادی می‌تواند به نوعی دست‌نیافتنی باشد. اما، می‌دانید که وقتی شغل عالی پیدا کنید یا آن چند پوند آخر را کم کنید خوشحال خواهید شد، درست است؟ خُب، ممکن است حداقل برای مدتی اینطور باشد، اما متأسفانه، تازگی تجربیات جدید یا اهداف تازه به دست آمده به زودی از بین می‌رود. و شما متوجه می‌شوید که دقیقاً به همان احساس قبلی باز می‌گردید. خُب، مشکل چیست؟ به همین سادگی ما انسان‌ها به ندرت راضی هستیم. ما همیشه بر روی «شکاف رو به جلو» تمرکز می‌کنیم. این شکاف جایی است که ما هستیم و جایی که می‌خواهیم باشیم. ما همیشه به دنبال رفع این شکاف هستیم. اما – و اصل موضوع اینجاست – ما هرگز این شکاف را از بین نخواهیم برد. در عوض، وقتی به چیزی نزدیک می‌شویم، به سرعت به سراغ چیز دیگری می‌رویم و شادی را بیشتر به تأخیر می‌اندازیم. خوشبختانه، نویسنده دن سالیوان راه‌حلی دارد: قدردانی.

 

سالیوان «الگوی شکاف رو به جلو» را در صدها کارآفرین مشاهده کرد. آن‌ها افراد باهوشی با سبک زندگی افسانه‌ای بودند، اما ناراضی بودند. آن‌ها قربانی سندرم «وقتی خوشحال می‌شوم که …» بودند، مطمئن بودند که سعادت در گوشه و کنار بود. بنابراین دن یک تلنگر ذهنی را پیشنهاد کرد. آن‌ها باید به جای آنچه که نداشتند، روی داشته‌هایشان تمرکز کنند. او آن‌ها را تشویق کرد تا بدانند که به عنوان مردم تا چه حد پیشرفت کرده‌اند. در نتیجه، آن‌ها دیدگاه خود را تغییر دادند و زندگی مسالمت‌آمیزی را آغاز کردند.

 

می‌بینید، وقتی شکرگزار هستید، مغز شما دوپامین و سروتونین تولید می‌کند. این دو ماده شیمیایی هستند که شادی و آرامش را ایجاد می‌کنند. و به همین دلیل است که شکرگزاری و کریسمس [و البته نوروز برای ایرانیان] شادترین زمان‌های سال هستند.

 

برای تمرین قدردانی، از روش قدردانی ۳×۳ استفاده می‌کنیم. در طول این مرحله دوم، هر روز چند دقیقه را به سه بخش مهم زندگی خود اختصاص دهید: شخصی، شغلی و فردی. با فهرست کردن سه موردی که در هر زمینه بابت آن‌ها سپاسگزار هستید، شروع کنید. به عنوان مثال، در زندگی شخصی خود می‌توانید بگویید: «خوشحالم که در کنار شریک دوست داشتنی‌ام از خواب بیدار شدم.» یا، «من از مهمانی شام دیشب با دوستانم قدردانی می‌کنم.»

 

در مرحله بعد، سه بخش از زندگی کاری خود را انتخاب کنید که به یک اندازه برای آن‌ها ارزش قائل هستید. قبل از اینکه متوجه شوید، حتی ممکن است نظر خود را در مورد شغل خود تغییر دهید. در نهایت، به سه نکته دیگر در مورد خودتان توجه کنید. قدردانی از خود را منعکس و مجسم کنید. به زودی، با دانستن اینکه نقطه نظر شما تنها چیزی است که اهمیت دارد، احساس قوی‌تر و امنیت بیشتری خواهید کرد.

 

یک ذهن سپاسگزار همیشه به دنبال بهترین‌ها است. بنابراین، برای آنچه دارید سپاسگزار باشید و شکاف رو به جلو را معکوس کنید. قدردانی یکی از ارزشمندترین و قدرتمندترین احساساتی است که می توانید تجربه کنید. از همه بهتر اینکه مجانیه! بنابراین، بدون توجه به شرایط، می‌توانید تمرین را شروع کنید. فقط کمی زمان و تلاش می‌خواهد. روش مراقبه

بخشش – ابرقدرتی که شما را آزاد می‌کند.

اگر می‌توانستید یک ابرقدرت داشته باشید چه چیزی را انتخاب می‌کردید؟ شاید نامرئی یا پرواز. خُب، در مورد چیز مفیدتر – تمایل به بخشش چطور؟ بخشش اغلب به عنوان نشانه‌ای از ضعف تلقی می‌شود، اما در واقع، قدرت فوق‌العاده‌ای می‌طلبد. وقتی به شما ظلم شده است، طبیعی است که احساس خشم یا حتی نفرت کنید. به سختی می‌توان این احساسات را کنار گذاشت. اما کشیدن این احساسات منفی به هیچ کس کمکی نمی‌کند. تو لیاقت شاد بودن را داری. بخشش می‌تواند به شما کمک کند تا به آنجا برسید.

 

بخشیدن کسی به این معنی نیست که رفتار او را تأیید می‌کنید. این به سادگی به این معنی است که شما تصمیم گرفته‌اید تلخی خود را رها کنید. شما نمی‌توانید آنچه را که اتفاق افتاده تغییر دهید. اما می‌توانید نگرش خود را تغییر دهید. اکثر مردم تصور می‌کنند اعمال فیزیکی آن‌ها بیشترین تأثیر را بر زندگی آن‌ها دارد. اما در واقع، این افکار و احساسات شما هستند که واقعیت را شکل می‌دهند. بنابراین برای بهبود زندگی خود ابتدا باید نیت خود را تغییر دهید.

 

البته همه اینها زمان می‌برد. بخشش عضله‌ای است که باید تمرین دهید. تمرین بخشش را با تجسم مکانی امن آغاز کنید. سپس، شخص یا نماینده عمل مضر را به منطقه ذهن خود بیاورید. اتهام آن‌ها را بخوانید. متخلف را از اشتباهی که انجام داده است آگاه کنید. ایده این است که آخرین احساسات را بیرون بکشیم. سپس، هنگامی که تمام احساسات شما از بین رفت، دروس را شناسایی خواهید کرد. به عنوان مثال، ممکن است متوجه شوید که در نتیجه رویداد دردناکی که تجربه کرده‌اید، یاد گرفته‌اید که محدودیت‌های سالمی تعیین کنید و بهتر ارتباط برقرار کنید.

 

سعی کنید تصور کنید که مجرم چه احساسی دارد. در بدن فیزیکی آن‌ها ادغام شوند. چه رویدادهای گذشته ممکن است باعث شود که آن‌ها اینگونه عمل کنند؟ درد خود را با اجازه دادن به خود برای بهبودی از طریق درک و بخشش پایان دهید. برای افزایش عزت نفس، باید خود را نیز ببخشید. باز هم، آسان نخواهد بود، اما مرحله سوم را دنبال کنید و بپذیرید که بخشش در دسترس شماست.

 

در نهایت، فقط شما می‌توانید انتخاب کنید که چه کسی را ببخشید. با این حال، این تصمیمی است که می‌تواند به آینده‌ای روشن‌تر منجر شود. آینده‌ای که می‌توانید طراحی کنید. در بخش بعدی، نحوه انجام این کار را بررسی خواهیم کرد. روش مراقبه

چشم‌انداز آینده – برای پیش‌برد زندگی خود اهداف بلندمدت تعیین کنید.

آیا تا به حال به ذهن خود اجازه داده‌اید سرگردان باشد؟ شاید در تعطیلات عالی خود در مورد خانه ایده‌آل خود یا قدم زدن در کنار ساحل خیال‌پردازی کنید. ممکن است احساس کنید که این یک رؤیاپردازی بیهوده است. اما وقتی این کار را انجام می‌دهید، درگیر تجسم خلاقانه می‌شوید. ابزاری قدرتمند برای دستیابی به اهداف و پیش بردن زندگی‌تان به جلو.

 

وقتی رؤیاهای خود را تجسم می‌کنید، ناخودآگاه خلاقیت شما برنامه‌ها و ایده‌هایی را تولید می‌کند. مانند این است که برای ایجاد یک برنامه جدید، داده‌ها را به مغز خود وارد کنید. این اطلاعات ذهن شما را تیزتر می‌کند و شما را نسبت به هر نشانه یا منبعی حساس می‌کند که ممکن است به موفقیت شما کمک کند.

 

بدیهی است که هیچ چیز یک شبه تغییر نمی‌کند. اما با گذشت زمان همه چیز می‌تواند برای بهتر شدن تغییر کند. قانون سه ساله نقطه شروع محکمی برای شکل دادن به سرنوشت شماست. یک جدول زمانی سه ساله شما را از دست بالا گرفتن توانایی‌های خود باز می‌دارد. بنابراین آیا شما آماده هستید که به آن ضربه بزنید؟ با تصور یک صفحه تلویزیون بزرگ شروع کنید. در آینده خود چه می‌بینید؟ آن را در حال باز شدن مانند یک فیلم تصور کنید. آیا هوس یک رابطه پرشور دارید؟ آیا می‌خواهید سالم و قوی باشید؟ این کمک می‌کند که شما خاص باشید. آنچه را که می‌خواهید در زندگی خود ببینید بنویسید تا تأیید کنید که برای شما مناسب است.

 

بهتر است با نوشتن مانیفست زندگی آینده خود را مجسم کنید. این سند به عنوان یک راهنما عمل می‌کند و به شما کمک می‌کند تا تمرکز داشته باشید. همچنین یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش شانس تحقق رؤیاهایتان است. مانیفست زندگی اهداف شما و اینکه چه کسی می‌خواهید شوید را اعلام می‌کند. از این سند برای ثبت و یادآوری مهم‌ترین اهداف خود استفاده کنید. روش مراقبه

 

نوشتن مانیفست زندگی لازم نیست پیچیده یا وقت‌گیر باشد. ابتدا فهرستی از چیزهایی را تهیه کنید که دوست دارید در سه سال آینده به دست آورید یا تجربه کنید. سپس، سلامت و تناسب اندام، دیدگاه عاطفی، رضایت معنوی، رضایت شغلی، روابط و موارد دیگر را بررسی کنید. توصیفی باشد. هرچه هنگام نوشتن مانیفست از حواس بیشتری استفاده کنید، بهتر است. یک چشم‌انداز عاطفی دقیق ایجاد کنید و از رؤیاهای بزرگ نترسید. پس برای چی منتظری؟ از همین امروز شروع به تنظیم دقیق اهداف بلندمدت خود کنید.

نیت روزانه – رؤیاهای خود را به گام‌های عملی تبدیل کنید.

فرض کنید صبح چهارشنبه از خواب بیدار می‌شوید. شما قرار است سر کار باشید، اما پس از آن، برای دو هفته آینده در تعطیلات خواهید بود. روز امیدوارکننده به نظر می‌رسد. و به دلیل نگرش مثبت شما، همه چیز درست می‌شود. بنابراین، چرا هر روز نمی‌تواند یک چهارشنبه خوب باشد؟

 

به نظر می‌رسد امید به آن زیاد باشد. اما اینطور نیست!

 

برنامه‌ریزی برای زمان حال به اندازه برنامه‌ریزی برای آینده بسیار مهم است. برای مرحله پنجم مراقبه، باید اهداف خود را اعلام کنید تا بر آینده شما تأثیر بگذارند. چشمان خود را ببندید و دوباره صفحه تلویزیون بزرگ خود را بالا بکشید. تصور کنید کل روز شما چگونه ممکن است به نظر برسد. آن را با جزئیات ۳۶۰ درجه ببینید و احساس کنید. با «آیا خوب نیست اگر . . . » قبل از اینکه قصد خود را اعلام کنید. اگر قبلاً به قدرت ذهن خود اعتقاد قوی دارید، به دنبال یک فرمان بروید. به عنوان مثال، «امروز، آهنگ مورد علاقه من در رادیو پخش می‌شود.» ببینید، بشنوید، بچشید، بو کنید، و احساس کنید که روز آینده شما به کمال می‌رسد. درست مانند مرحله قبل، اما این بار به ترتیب زمانی.

 

با فرض اینکه یک روز کامل دارید، تجسم آن در قسمت‌های نیم ساعته می‌تواند مفید باشد. برنامه‌ریزی کنید که در هر نیم ساعت چه کاری انجام خواهید داد و چه احساسی خواهید داشت. برای مثال، ممکن است پیش‌بینی کنید که در نیم ساعت اول در حالی که برای روز آینده آماده می‌شوید، پرانرژی و شادی کنید. در مرحله بعد، هنگام شروع کار، خود را متمرکز و سازنده تصور کنید. سپس، یک ناهار خوشمزه با پخش موسیقی در پس‌زمینه در طول استراحت خود می‌خورید. و غیره.

 

وقتی روی یک روز دلپذیر تمرکز می‌کنید، سیستم فعال‌کننده شبکه [RAS] – شبکه‌ای از اعصاب در ساقه مغز شما که اطلاعات غیر ضروری را فیلتر می‌کند، شروع به کار می‌کند. و به شما اجازه می‌دهد ببینید و احساس کنید که روزتان به خوبی پیش می‌رود. بنابراین وقتی تصمیم می‌گیرید یک روز عالی داشته باشید، یک اثر موج‌دار می‌شود.

 

اینکه با هر روز به گونه‌ای رفتار کنید که انگار آخرین روز شماست، کار سختی است. اما اگر این کار را بکنید، زودتر به رؤیاهای خود خواهید رسید. نه تنها این، بلکه با نگرش بهتر، فرد شادتری خواهید بود. روش مراقبه

برکت – با یک نیروی بالاتر ارتباط برقرار کنید تا احساس انرژی و حمایت کنید.

به راحتی می‌توان فراموش کرد که در زندگی چیزهایی بیشتر از ابزارها و روش‌ها وجود دارد. رسانه‌ها به طور مداوم ما را با روش‌ها و ابزارهایی برای افزایش بهره‌وری بمباران می‌کنند. اما در مورد افزایش آگاهی کم است. برای ارج نهادن به تمرین شما، مرحله ششم شامل دریافت برکت از یک قدرت برتر است. در حالی که برنامه‌ریزی ذهن خود برای موفقیت بسیار مهم است‌. باید برای دریافت کمک و حمایت نیز آماده باشید.

 

انسان بودن به معنای مبارزه مداوم با «ذهن بدوی» و «ذهن برتر» است. ذهن بدوی شما از بقیه جهان جدا شده است. این یک سیستم بقا است که همیشه به دنبال راه‌هایی برای ایجاد احساس امنیت در شما است. در همین حال، ذهن بالاتر شما به چیزی بزرگتر از شما متصل می‌شود. این هارمونی عمیقی را تشخیص می‌دهد که تمام زندگی روی زمین مشترک است. مرحله شش طراحی شده است تا به شما کمک کند به ذهن بالاتر خود دسترسی پیدا کنید. وقتی این کار را انجام می‌دهید، سطح هوشیاری خود را بالا می‌برید. و به مخزن عظیمی از شجاعت و قدرت چنگ می‌زنید.

 

در این تمرین، دریافت برکت از یک مقام بالاتر را مجسم کنید. این می‌تواند هر نیرویی باشد که به آن ایمان دارید، مانند جهان، خدا یا «خود برتر» شما. تصور کنید نور درخشانی از آسمان می‌افتد و بدن شما را در بر می‌گیرد. در حین انجام این کار احساس کنید که عشق و حمایت نیروی برترتان در شما جریان دارد. به یاد داشته باشید، شما می‌توانید جهان را با هر کلمه‌ای که دوست دارید جایگزین کنید. اگر به قدرت برتر اعتقاد نداشته باشید اشکالی ندارد. در عوض نور را نماد مثبت‌اندیشی و حسن نیت در نظر بگیرید. هدف شما این است که خودتان را برای دریافت کمک از منابع دیگر آماده کنید. شما به خودتان اطمینان می‌دهید که تنها نیستید. اگر باور دارید که کائنات واقعاً شما را دوست دارد، احتمالاً زندگی شگفت‌انگیزی را تجربه خواهید کرد. روش مراقبه

خلاصه نهایی

این روش مراقبه شش مرحله‌ای نقطه عالی برای شروع سفر هیجان‌انگیز خودسازی است. چه معنوی باشید و چه نباشید، به مراقبه ادامه دهید، حتی اگر فکر می‌کنید قحطی زده‌اید. اگر به آن پای‌بند باشید، از مزایای آن بهره‌مند خواهید شد. به علاوه، مهارت‌هایی که یاد می‌گیرید به شما کمک می‌کند در مواجهه با هر چالشی پیشرفت کنید.

 

صرف تنها ۲۰ دقیقه در روز برای این تمرینات، ذخایر شفقت، قدردانی، بخشش، تجسم خلاق و ارتباط معنوی شما را شارژ می‌کند. زمان خوبی برای شروع تمرینات صبح زود است تا تمام روز را برای بهره‌مندی و آماده شدن برای هر چالشی که ممکن است پیش بیاید داشته باشید. و از آنجایی که روز خود را با گشاده‌رویی و خوش‌بینی آغاز می‌کنید، شانس بیشتری برای به اشتراک گذاشتن مثبت‌اندیشی با دیگران خواهید داشت.

 

این سیاره پر از امکانات بی‌نهایت است، اما همه چیز از ما شروع می‌شود. وقتی با نیروی درونی خود ارتباط برقرار می‌کنیم، با چیزی بزرگتر از خودمان ارتباط برقرار می‌کنیم. ما آرامش، و نظم ذهنی را کشف می‌کنیم. و از همین نقطه است که می‌توانیم تغییراتی ایجاد کنیم. در نظر بگیرید که اگر همه برای مراقبه وقت بگذارند، زندگی چقدر متفاوت خواهد بود. زمین جادویی خواهد شد. پر از عشق، نور و شادی. پس چرا فوراً شروع نکنید؟ روش مراقبه

 

این کتاب را می‌توانید از سایت آمازون تهیه کنید.

 

[newsletter_signup_form id=1]

امتیاز به این مطلب

5/5 - (3 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
روش مراقبه
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+