1. خانه
 2. مقالات
 3. رهبری
 4. سازمان یادگیرنده

سازمان یادگیرنده

سازمان یادگیرنده

5/5 - (6 امتیاز)

سازمان‌های آینده سازمان‌هایی با یادگیری سریع هستند

سازمان یادگیرنده مفهومی‌ست که توجهات زیادی را هم در محافل دانشگاهی و هم در عرصه­ کاری به خودش جلب نموده‌ست. کار بنیادین پیتر سنگه، «پدرلر» و همکارانش، «گارات»، «واتکینز» و «مارسیک»، و «مارکورات»، از جمله مهم­‌ترین مطالعات هستند. همین پژوهش‌هاست که به شکل­‌گیری و تکامل سازمان یادگیرنده کمک­‌های شایانی نموده­‌اند.

 

«سنگه»، «پدلر» و همکارانش، سازمان یادگیرنده را از طریق تأمل در نحوه موفقیت مجریان یا درک واقعی ازعملکرد آنها در درون سازمان­‌ها، انعکاس داده­‌اند. در مقابل، مطالعات «مارکوارت»، «واتکینز» و «مارسیک» بیشتر کاربردی‌ست. به گونه­‌ای که بجای کمک جدید به بسط تئوری، به دنبال چگونگی اجرا و تبیین اقدامات و رفتارهای خاص هستند. مفهوم سازمان یادگیرنده بر یادگیری به عنوان یک ابزار، یک اهرم و یک فلسفه برای تغییر پایدار و نوسازی سازمان در جهان دائم­‌التغییر تمرکز دارد.

 

برای موفقیت در دنیای در حال تغییر، سازمان­‌ها باید به سازمان یادگیرنده مبدل شوند. ایجاد سازمان یادگیرنده مستلزم توافق بر روی این مفروضات اساسی‌ست که: یادگیری ارزشمندست، یادگیری از نظر کمی و کیفی در تمامی زمان­‌ها باید بصورت برنامه­‌ریزی‌شده و سنجیده و نه در قالب برنامه­‌های مقطعی دنبال شود. و یادگیری فرایندی مستمرست که آغاز و پایانی ندارد.

ویژگی‌های سازمان یادگیر

مؤلفه­‌های سازمان یادگیرنده را می‌توان در قالب موارد زیر بیان کرد:

 

 • فراهم نمودن فرصت­‌های یادگیری مستمر برای کارکنان سازمان؛
 • استفاده از یادگیری فردی و سازمانی برای دستیابی به اهداف سازمانی؛
 • ایجاد اتصال و ارتباط بین عملکرد فردی با عملکرد کلی سازمان؛
 • پرورش روحیه پرسش‌گری و گفتمان در سازمان؛
 • استقبال از ایجاد تنش­‌های خلاقانه به عنوان منبع انرژی و بازسازی؛
 • ترغیب افراد در بکارگیری ریسک­‌های معقول و پذیرش این نکته که برخی ریسک­‌ها ممکن‌ست به شکست بیانجامد؛
 • ترغیب و تسهیل تبادل باز به منظور سهیم شدن افراد در تجربیات یکدیگر؛
 • ایجاد آگاهی فعال از تعامل با محیط درونی و بیرونی سازمان

مدل پیتر سنگه

تعداد کثیری از محققان صاحب‌نام در عرصه­ سازمان یادگیرنده، مدل پیتر سنگه را به عنوان مناسب­‌ترین چارچوب بهبود سازمانی مورد توجه قرار داده­‌اند. و کار مطالعاتی خودش را با این مدل در هم آمیخته­‌اند.

 

در مدل سازمان یادگیرنده پیترسنگه پنج اصل وجود دارد که در ادامه می‌آید.

سرآمدی شخصی

سرآمدی یا مهارت فردی به تعهد مستمر شخص در شفاف‌­سازی و عمق‌بخشی بصیرت فردی، انرژی‌بخشی، شکیبایی ورزیدن و توانایی برای دیدن واقعیات همانگونه که هستند، اشاره دارد. این اصل چیزی فراتر از شایستگی و مهارت‌ست.

مدل ذهنی

مدل­‌های ذهنی تجلیل‌های شناختی از سیستم­‌های بیرونی هستند که روابط علّت و معلولی مسائل مربوط به اداره­ سیستم­‌ها را مشخص می­‌سازند. مدل­‌های ذهنی به ایده­‌ها و باورهایی اشاره دارد که افراد برای هدایت اقدامات­‌شان و معنابخشی به تجربیات­‌شان مورد استفاده قرار می­‌دهند.

یادگیری تیمی

یادگیری تیمی عبارت‌ست از فرایند هم‌راستایی و توسعه ظرفیت یک تیم برای خلق نتایجی که برای اعضایش کاملاً مطلوب و خوشایندست. سازمان یادگیرنده

بینش مشترک

بینش مشترک، بینشی‌ست که اعضاء در سراسر سازمان کاملاً نسبت به آن متعهد هستند.

تفکر سیستمی

تفکر سیستمی می­‌تواند به عنوان ظرفیت افراد برای بررسی یک مشکل در قالب مجموعه­‌ای کامل از عناصری که با یکدیگر ارتباط متقابل دارند، مورد فهم قرار گیرد.

مشق تغییر

سازمان خود را به سازمان یادگیرنده تبدیل کنید. ابتدا ارزیابی کنید که سازمان شما تا سازمان یادگیرنده به چه میزان فاصله دارد. و سپس نقشه راهی را برای پر کردن این شکاف ترسیم کنید. قدم به قدم آن را اجرا کنید. برای قدم اول شما می‌توانید از چک لیست یادگیری سازمانی برای یک ارزیابی اولیه استفاده کنید.

 

بنر دوره برنامه رشد فردی

امتیاز به این مطلب

5/5 - (6 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+