1. خانه
  2. مقالات
  3. رهبری
  4. پنج راه برای نمایش ظرفیت رهبری در محل کار

پنج راه برای نمایش ظرفیت رهبری در محل کار

پنج راه برای نمایش ظرفیت رهبری در محل کار

5/5 - (7 امتیاز)

دگرگونی از یک کارمند به نقش رهبری که جمعی را هدایت کند ظرفیت رهبری را افزایش می‌دهد

ظرفیت رهبری در هر کسی متفاوت‌ست و می‌تواند توسعه پیدا کند. انتقال از یک مشارکت‌کننده‌ای که به صورت فردی کار می‌کند به نقش رهبری که جمع را هدایت کند می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. اگر نمی‌توانید مهارت‌های خودتان را در کار ایجاد کنید، چگونه می‌توانید به مدیرتان نشان دهید که برای رهبری یک تیم به چیزی نیاز دارید که می‌خواهید باشید؟

 

در حالی‌که می‌توانید ظرفیت رهبری خودتان را قبل از کسب تجربه نشان دهید، ابتدا باید بدانید که رهبران امروزی به چه مهارت‌هایی نیاز دارند. در این یادداشت جداگانه و به تفکیک به این مهارت‌ها و نحوه توسعه و نمایش آنها می‌پردازیم.

۷ مهارت رهبری مدرن

همانطورکه کسب‌و‌کار تغییر می‌کند، مهارت‌های مورد نیاز برای رهبری قوی نیز تغییر می‌کند. در تیم پویا توضیح دادیم که ما در «دنیای جدید ب‌ن‌پ‌م» زندگی می‌کنیم.

 

ب‌ن‌پ‌م مخفف:

 

  • بی‌ثبات: تغییرات سریع، فرازونشیب بسیار؛
  • نامشخص: ناتوانی در پیش‌بینی رویدادهای آینده یا ارزش‌های اجتماعی؛
  • پیچیده: پیوستگی فزاینده جهانی؛
  • مبهم: عدم اطمینان از معانی رویدادها و سیگنال‌ها.

 

عواملی که به دنیای ب‌ن‌پ‌م کمک می‌کنند، پیشرفت‌های فناوری در ارتباطات و تبادلات و هم‌چنین تغییرات ماهیت کسب‌وکارست. حرکت از مدیریت سنتی به مدیریت مدرن در دنیای ب‌ن‌پ‌م نیازمند اتخاذ یک طرز فکر جدیدست.

 

برای رهبری در دنیای جدید ب‌ن‌پ‌م به چندین مهارت نیاز دارید:

۱. خردمندی

جهان کسب‌وکار می‌تواند غیرقابل پیش‌بینی باشد، بنابراین خردمندی یک امر ضروری‌ست. قوی، انعطاف‌پذیر، قاطع و معتبر در مواجهه با سختی‌ها، رهبران خردمند را متمایز می‌کند.

۲. خلق ارزش

در قلب هر استراتژی کسب‌وکار، خلق ارزش نهفته‌ست. به عنوان یک رهبر، باید برای مشتریان، کارمندان، سهامداران و تامین‌کنندگان به‌گونه‌ای ارزش خلق کنید که لذت‌بخش باشد.

۳. اجرای استراتژی

یک رهبر موثر بودن نه تنها مستلزم تدوین و طراحی استراتژی‌ست. بلکه به ابزارهایی برای کمک به تیم‌ش برای رسیدن به اهداف و ارائه نتایج نیز مجهز می‌شود.

۴. مبانی مالی

حتی در نقش‌های غیر مالی، باید بدانید که چگونه صورت‌های مالی را بخوانید و تفسیر کنید. بودجه‌بندی کنید و به آن پای‌بند باشید و از اطلاعات مالی برای تصمیم‌گیری استفاده کنید.

۵. پیمایش تغییر دیجیتال

یکی از دلایلی که دنیای ب‌ن‌پ‌م وجود دارد، به دلیل پیشرفت سریع دیجیتالی‌ست. شما باید بتوانید تیم‌تان را از طریق تحول دیجیتال رهبری کنید و از فناوری برای نوآوری و ایجاد نتایج استفاده کنید.

۶. برندسازی شخصی

احساس قوی از خودتان و نحوه انتقال آن یک ویژگی رهبری‌ست که اغلب نادیده گرفته می‌شود اما بسیار مهم‌ست. با تأمل و درک نقاط قوت و ضعف خودتان، می‌توانید نحوه برقراری ارتباط معتبرترین نسخه از خویشتن خویش را انتخاب کنید. و به‌نوبه خویش تأثیر مثبتی بر تیم‌تان داشته باشید.

۷. تیم‌سازی پویا

برخلاف تیم‌های سنتی – که در آن گروهی از افراد مجموعه‌ای از وظایف را انجام می‌دهند – تیم‌سازی پویا فرایند کار در گروه‌هایی‌ست که باید در آن لحظه در صنایع، عملکردها، مناطق زمانی و زبان‌ها جمع شوند. بدون آمادگی مناسب برای هدایت شرایط و وظایف در حال تغییر. یک دنیای همیشه در حال تغییر مستلزم احساس راحتی در رهبری یک تیم متنوع و روان و ایجاد یک محیط امن از نظر روانی برای پیشرفت آن خواهد بود.

 

اکنون که فهمیدید کدام مهارت‌ها به موفقیت شما کمک می‌کنند، چگونه می‌توانید ظرفیت‌تان را به افراد سازمان‌تان ثابت کنید؟ در این یادداشت پنج روش وجود دارد که در ادامه بیان می‌کنیم.

۵ راه برای نشان دادن ظرفیت رهبری خودتان

۱. در دوره یا برنامه رهبری شرکت کنید

یکی از راه‌های مرتبط با ظرفیت رهبری، ثبت‌نام در دوره یا برنامه رهبری خواهد بود. انجام این کار نشان می‌دهد که شما بر روی هدف‌تان سرمایه‌گذاری کرده‌اید و مهارت‌ها و دانش رسیدن به آن را ایجاد می‌کنید.

 

اگر تحصیلات‌تان را در حین کار تمام وقت دنبال می‌کنید، یک برنامه آنلاین برای انعطاف‌پذیری بیشتر، مقرون‌به‌صرفه و ارتباط با شبکه همتایان تغییردهنده در نظر بگیرید.

 

دوره جعبه‌ابزار تغییر سطح رهبران یکی از چندین برنامه رهبری آنلاین هارمونی‌ست. و شامل دوره‌های آموزشی رشد فردی، رهبری کسب‌وکار و کارآفرینی سازمانی در طول یک سال‌ست. بسته به تجربه شما دو مسیر یادگیری را ارائه می‌دهد. اگر یک رهبر مشتاق با صفر تا سه سال تجربه مدیریتی هستید، می‌توانید مسیر «رهبران جدید» را دنبال کنید. یا اگر چهار سال یا بیشتر در مدیریت بوده‌اید، مسیر «رهبران باتجربه» را دنبال کنید.

 

با ادامه تحصیلات‌تان، نه تنها می‌توانید مهارت‌های رهبری و مدیریتی پیشرفته‌ای ایجاد کنید. بلکه می‌توانید با متخصصان دیگر در سراسر کشور و جهان ارتباط برقرار کنید، یاد بگیرید چگونه با تیم‌های مختلف کار کنید و اعتماد به نفس‌تان را افزایش دهید.

۲. همکاران‌تان را مربیگری کنید

رهبری یعنی توانمندسازی دیگران برای انجام بهترین کارشان. اگر در حال حاضر کسی را مدیریت نمی‌کنید، راه‌هایی را برای ایجاد مهارت‌های‌تان جست‌وجو کنید.

 

به عنوان مثال، می‌توانید با بخش منابع انسانی شرکت‌تان تماس بگیرید تا دریابید که آیا برنامه‌ای برای مربیگری کارکنان دارد که می‌توانید برای مربیگری همکاران جدید یا کم‌تجربه آن داوطلب شوید.

 

شما هم‌چنین می‌توانید از مربا بودن بهره‌مند شوید. اگر شرکت‌تان فرصتی برای ارتباط با رهبران ارشد ارائه می‌دهد، از آن بهره ببرید. بپرسید که چگونه در طول حرفه خودشان پیشرفت کردند. مهارت‌های خودشان را ایجاد کردند، و آنچه برای یک رهبر بزرگ لازم‌ست. با انجام این کار، می‌توانید نشان دهید که از اینکه روزی رهبری کنید و توصیه‌های آنها را در سفر شغلی خودتان به کار ببرید، هیجان‌زده هستید.

۳.‌ اهداف‌تان را با مدیرتان در میان بگذارید

اگر آرزوی رهبری یک تیم را دارید، آن را مخفی نکنید. به مدیرتان درباره مسیر شغلی مورد نظرتان بگویید تا در ادامه آن به شما کمک کنند.

 

به مدیرتان بگویید که چرا به رهبری علاقه‌مند هستید و اقداماتی که برای رسیدن به هدف‌تان انجام می‌دهید. به عنوان مثال، به آنها بگویید که در حال بررسی یک برنامه رهبری آنلاین هستید یا داوطلب شده‌اید تا یک کارمند جدید را راهنمایی و مربیگری کنید.

 

سپس، بازخورد بخواهید و آماده دریافت آن باشید. آنها قبلاً چه ویژگی‌های رهبری را در شما می‌بینند؟ قبل از اینکه بتوانید در نقش رهبری پیشرفت کنید به چه مهارت‌هایی نیاز دارید؟ از پاسخ‌های آنها برای ایجاد طرحی برای ایجاد مهارت‌های خودتان استفاده کنید.

 

فراتر از نمایش اینکه درباره پیشرفت شغلی خودتان جدی هستید، نشان می‌دهد که می‌توانید برای دستیابی به اهداف برنامه‌ریزی و اجرا کنید؛ که به عنوان یک رهبر حیاتی‌ست.

۴. درخواست کنید تا پروژه‌ها را رهبری کنید

حتی اگر در نقش رهبری رسمی نیستید، می‌توانید مهارت‌های‌تان را توسعه دهید و با رهبری پروژه‌ها تجربه کسب کنید. در حالی‌که آنهایی که در تیم پروژه شما هستند ممکن‌ست به شما گزارش ندهند، این فرصت خوبی‌ست تا توانایی‌های رهبری خودتان را در مقیاس کوچک‌تر ایجاد کنید.

 

اگر جذاب به نظر می‌رسد، اقدام کنید: از مدیرتان بپرسید که آیا می‌توانید پروژه بعدی آینده را رهبری کنید. شاید یکی از مواردی باشد که شما به عنوان یک مشارکت‌کننده فردی در آن حضور داشته‌اید. یا شاید این یک ابتکار جدید باشد و هنوز یک رهبر تیم انتخاب نکرده‌اید.

 

هنگام تدوین طرح خودتان، مهارت‌ها، علایق و نقاط قوت‌تان را در نظر بگیرید. نحوه استفاده مناسب از این فرصت را در میان بگذارید و در عین حال به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای کسب کنید که از هدف بلندمدت شما پشتیبانی می‌کند.

۵. یادگیرنده مادام‌العمر باشید

از آنجایی‌که دنیا در نوسان دائمی‌ست، شما باید تمایل داشته باشید که مهارت‌های جدید را بیاموزید و با تغییرات سازگار شوید. یکی از راه‌های نمایش توانایی‌های خودتان، جست‌وجوی مداوم فرصت‌های یادگیری‌ست.

 

اینها می توانند مختص رهبری یا مدیریت باشند، اما لازم نیست. برای مثال، گذراندن دوره‌ای در زمینه هوش مصنوعی یا پلتفرم‌های دیجیتال می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که شما برای به‌روز ماندن در مورد نوآوری‌های رو به رشد و استفاده از آنها برای رهبری در دنیای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اید.

خودتان را برای اهداف رهبری آماده کنید

تبدیل شدن به یک رهبر کسب‌وکار یک شبه اتفاق نخواهد افتاد. به اندیشه‌ورزی، خردمندی، آموزش و تمرین نیاز دارد. با تقویت مهارت‌های‌تان از طریق دوره‌ها، پروژه‌های پیشرو، خدمت‌دهی به عنوان یک مربی تغییر و آمادگی برای تحقق اهداف‌تان، می‌توانید ظرفیت رهبری کسب‌وکارتان را نهادینه‌سازی کنیذ و قدم به مرحله بعدی حرفه و شغل خودتان بگذارید.

 

آیا می‌خواهید مهارت‌های رهبری کسب‌وکارتان را بسازید؟ برنامه دوره جعبه‌ابزار تغییر رهبران (سطح ۵) ما را انتخاب کنید، که شامل دوره‌های  جعبه‌ابزار فردی، جعبه‌ابزار رهبران، جعبه‌ابزار نوآوری، رهبری خردمند، مربیگری فردی و کسب‌وکار و پشتیبانی یک‌ساله برای رهبری در دنیای کسب‌وکار مدرن‌ست.

 

دوره رهبری کسب‌وکار

امتیاز به این مطلب

5/5 - (7 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+