1. خانه
  2. مقالات
  3. رشد
  4. امید زندگی: فرمولی با ۴ عنصر حیاتی

امید زندگی: فرمولی با ۴ عنصر حیاتی

امید

امید زندگی: فرمولی با ۴ عنصر حیاتی

5/5 - (5 امتیاز)

در ناامیدی بسی امیدست پایان شب سیه سپیدست

فرمول امید زندگی مهم‌ترین فرمولی‌ست که در این روزها می‌تواند انرژی ما بازیابی کند. امید نیروی محرک تلاش و انگیزه‌ای برای پیشرفت و رشدست. در مقاله واقعیت پنج‌گانه برای تغییر زندگی گفتم که زندگی مجموعه‌ای از واقعیت‌ها و تصویری از این واقعیت‌هاست. و پنج واقعیت حیاتی برای رشد را بیان کردم. رشد نیز چرخه‌ای از این واقعیت‌ها و تصویر آنها در زندگی‌ست. تصویر واقعیت‌ها یعنی همان دستآوردهای ما که شامل خروجی‌ها، پیامدها و نتایج زندگی می‌شود.

 

در بیت «در ناامیدی بسی امیدست پایان شب سیه سپیدست» ۶۷٪ امید وجود دارد. ناامیدی برابرست با نون+الف+الف+میم+یا+دال که می‌شود به عبارتی چهارششم امید یعنی همان ۶۷ درصدی که گفتم. پس حتی اگر ناامید هم باشیم درون این ناامیدی دوسوم امید پیدا می‌شود.

امید چیست

امید در ویکی‌پدیا این گونه تعریف شده‌ست:

 

امید باور داشتن به نتیجهٔ مثبت اتفاق‌ها یا شرایط، در زندگی‌ست. امید احساسی‌ست درباره اینکه می‌توانیم آنچه را که می‌خواهیم، داشته باشیم یا یک اتفاق، بهترین نتیجه را برای ما خواهد داشت. امیدوار بودن با خوش‌بین بودن متفاوت‌ست. امید یک حالت احساسی‌ست یعنی یکی از احساسات انسان‌ست؛ اما خوش‌بین بودن نتیجه یک روش و الگوی تفکر طبیعی و اختیاری (بینش)ست که باعث حالت و رفتار مثبت در انسان می‌شود.

 

از طرف دیگر یک تعریف علمی از منظر ریاضی داریم که به آن فرمول امید ریاضی گفته می‌شود:

 

امید ریاضی (به انگلیسی: Expected Value) یا مقدار چشمداشتی یا مقدار انتظاری در نظریه احتمالات، مقدارِ قابل انتظاری‌ست از یک متغیر تصادفیِ گسسته که برابرست با مجموع حاصل‌ضرب احتمالِ وقوع هر یک از حالات ممکن در مقدار آن حالت. در نتیجه میانگین برابرست با مقداری که به‌طور متوسط از یک فرایند تصادفی با بی‌نهایت تکرار انتظار می‌رود.

 

به بیان ساده‌تر، امید ریاضی از یک متغیر تصادفی، مقدار میانگین تعداد دفعات مشاهده‌شده یک وضعیت‌ست. به عنوان مثال، در پرتاب یک سکه، برای بدست آوردن احتمال مشاهده هر سمت از یک سکه (شیر یا خط)، می‌توان این کار را به دفعات زیاد انجام داد. اکنون میانگین تعداد دفعات مشاهده هرکدام از حالت‌ها (شیر یا خط)، برابرست با امید ریاضی به‌طور مثال برای تاس داریم:

 

E[X] = 1/6 x 1 + 1/6 x 2 + 1/6 x 3 + 1/6 x 4 + 1/6 x 5 + 1/6 x 6 = 3.5

 

یعنی اگر بی‌نهایت بار تاس را پرت کنیم، مقدار میانگین بدست‌آمده به سمت عدد ۳٫۵ میل خواهد کرد.

 

اما سؤال اینجاست که

ارتباط بین فرمول امید زندگی با ریاضی چیست

رابطه این دو امید از یک طرف به کلیدواژه مشترک امید برمی‌گردد. و از طرف دیگر، به زندگی ما برمی‌گردد که اگر بی‌نهایت بار واقعیت‌هایی که قبلاً به آنها اشاره کردم (یعنی یادگیری، عملکرد، ارتباطات، خلاقیت و اجتماع) تکرار و اندازه‌گیری شود، مقدار میانگین امید به سمت بی‌نهایت میل خواهد کرد. بنابراین فارغ از اینکه امید زندگی با امید ریاضی ارتباط داشته یا نداشته باشد، امید یک پیامد (دستآورد میانی که به مخاطب برمی‌گردد) برای زندگی ماست. یعنی اگر بتوانیم از فعالیت‌های روزانه‌ای که در زندگی انجام می‌دهیم و واقعیت‌های ما را می‌سازد، خروجی‌های مطلوبی ایجاد شود، این خروجی‌ها برای مخاطبان (خانواده، تیم، گروه، سازمان، همکاران، همشهریان و …) خوشایند خواهد بود و امید ما افزایش خواهد یافت.

اکنون چگونه می‌توانیم این امید را افزایش دهیم؟

ما فرمولی را با ۴ عنصر کشف کرده‌ایم که حاصل تجربه ما در طول سالیان زندگی‌ست. و شما هم می‌توانید از این فرمول برای افزایش امیدواری خود استفاده کنید. امید یعنی الف+میم+یا+دال. حال براساس این ۴ حرف امید که ۴ عنصر حیاتی آن را تشکیل می‌دهد فرمول امید را رمزگشایی می‌کنیم:

الف: ارزش‌آفرینی

ارزش‌آفرینی یعنی اینکه من بتوانم پدیده جدیدی را به این دنیا اضافه کنم یا پدیده قبلی که کسی اضافه کرده‌ست را بهبود دهم. تمامی اختراعات و ابداعات و اکتشافاتی که بشر تاکنون به این دنیا اضافه کرده‌ست حاصل ذهن ارزش‌آفرین افرادی بوده‌ست که به زندگی امیدوار بوده‌اند. و می‌خواستند تا زندگی خودشان و دیگران را متحول و دگرگون کنند.

میم: مسئولیت‌پذیری

مسئولیت‌پذیری یعنی اینکه من در قبال خودم و افراد پیرامون خودم مسئولیت دارم تا بتوانم کمک کنم تا مسائل و موضوعات آنها حل‌وفصل شود. این مسئولیت‌پذیری بر پایه مهربانی و بخشندگی من خواهد بود. و بدون هیچ چشم‌داشت و منتی باید باشد. افراد پیرامونی من همان کسانی هستند که جامعه بزرگ جهانی را تشکیل داده‌اند. و به میزان تأثیرگذاری من بر آنها باید به این مسئولیت جامه عمل بپوشانم تا امیدواری در زندگی خودم و دیگران افزایش پیدا کند.

یا: یادگیری

یادگیری یعنی اینکه من به چه میزان توانسته‌ام آگاهی‌ها، آموخته‌ها و خوانده‌های خودم را در زندگی اجرا کنم. و به مرحله عمل برسانم تا بتواند تغییر و تحولی در زندگی من و دیگران ایجاد کند. یادگیری آموزش نیست، فقط آگاهی نیست، بلکه چرخه اندیشه‌ورزی و خردمندی‌ست که براساس تحلیل من از شرایط می‌تواند تصمیم‌گیری‌های منطقی و راهبردی من را برای بهبود رفتارها، گفتارها و کردارهای من اجرایی کند تا امیدواری به نقطه سقف نزدیک شود.

دال: درآمدزایی

درآمدزایی یعنی اینکه من به چه میزان توانسته‌ام ثروتی به این جهان اضافه کنم. باز این هم برمی‌گردد به اینکه میزان ظرفیت وجودی من چقدرست. هر چه ظرفیت وجودی من بیشتر باشد، ثروت‌آفرینی من بیشتر و بعد درآمدزایی من بیشتر خواهد بود. یکی می‌تواند کارخانه‌ای احداث کند، نفر بعدی مدرسه‌ای، فرد دیگر بیمارستانی، یا کس دیگر حتی یک بقالی! درآمدزایی تک تک ما باعث افزایش ثروت ملی خواهد شد. و امیدواری به زندگی افزایش خواهد یافت. ثروت را هم صرفاً مادی و مالی نبینید.

مشق تغییر

اکنون برای اندازه‌گیری میزان افزایش امید خودتان نسبت به روز قبل هر شب فعالیت‌ها و واقعیت‌های روزانه‌تان را با این چهار پرسش مرور کنید. برای هر کدام نمره‌ای بین ۱ تا ۱۰ بدهید و میانگین جمع نمرات را با روز قبل مقایسه کنید.

 

  • آیا امروز ارزش‌آفرینی کردم؟
  • آیا امروز مسئولیت‌پذیری خودم را در قبال دیگران و جامعه انجام دادم؟
  • آیا امروز یادگیری داشتم؟
  • آیا امروز درآمدزایی داشتم و ثروتی را به جهان اضافه کردم؟

 

بنر دوره برنامه رشد فردی

امتیاز به این مطلب

5/5 - (5 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
امید
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+