1. خانه
  2. مقالات
  3. رهبری
  4. قیمت‌گذاری پویا چیست و چرا مهم است

قیمت‌گذاری پویا چیست و چرا مهم است

قیمتگذاری

قیمت‌گذاری پویا چیست و چرا مهم است

5/5 - (1 امتیاز)

قیمتگذاری پویا استراتژی که قیمت محصولات یا خدمات را بر اساس روندهای در حال تغییر بازار سازگار می‌کند

قیمتگذاری پویا یک موضوع تجاری داغ است. بر اساس بررسی مجله بازرگانی هاروارد، برخی از مشتریان خسته از تورم آن را به‌عنوان یک طرح افزایش سود شرکتی می‌دانند. با این حال، زمانی که به‌خوبی اجرا شود، می‌تواند وسیله‌ای کارآمد برای شرکت‌ها و مشتریان برای به‌اشتراک‌گذاری ارزش باشد.

 

اگر علاقه‌مند به استفاده از قیمتگذاری پویا به نفع شرکت سکوی دیجیتال خودتان و مشتریان آن هستید، در این یادداشت مروری بر آنچه که لازمه آن‌ست و چرا اهمیت دارد، آورده می‌شود.

قیمتگذاری پویا چیست؟

قیمتگذاری پویا یک استراتژی‌ست که قیمت محصولات یا خدمات را بر اساس روندهای در حال تحول بازار استوار می‌کند، مانند:

 

  • عرضه و تقاضا
  • قیمتگذاری رقیب
  • سطوح موجودی

 

سکوهای دیجیتال از تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای استقرار الگوریتم‌های پیچیده‌ای استفاده می‌کنند که شرایط بازار را تحلیل و قیمتگذاری بهینه را پیش‌بینی می‌کنند.

 

اگر می‌خواهید کسب‌وکار سکوی دیجیتال خودتان را فعال کنید تا رقابتی بماند، در اینجا نحوه قیمتگذاری پویا می‌تواند برای استراتژی شما مفید باشد.

چرا قیمتگذاری پویا مهم‌ست؟

افزایش سازگاری با بازار

قیمتگذاری پویا سکوهای دیجیتال را قادر می‌سازد تا به‌سرعت با شرایط متغیر بازار سازگار شوند.

 

به‌عنوان مثال، بازارگاه آمازون [Amazon Marketplace] از آن برای رقابت در صنعت تجارت الکترونیک استفاده می‌کند، جایی‌که انتظار می‌رود ۳۵ درصد از کل فروش خرده‌فروشی تا ۲۰۲۷ رخ دهد. با استفاده از داده‌های زمان واقعی، آمازون نه‌تنها خودش را با قیمت‌های رقبا سازگار می‌کند یا آنها را مغلوب می‌کند. بلکه قیمت‌های‌ش را نیز براساس ترجیحات مشتریان، تاریخچه مرور، و رفتارهای خرید تطبیق می‌دهد.

 

اگر می‌خواهید به مخاطبان هدف خودتان خدمت و به کسب‌وکارتان در بازارهای رقابتی و در حال تغییر کمک کنید، این نوع سازگاری بسیار مهم‌ست.

تعادل عرضه و تقاضا

از آنجایی‌که بیشتر سکوهای دیجیتال در صنایع دائماً در حال تغییر فعالیت می‌کنند. ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. قیمتگذاری پویا با تعدیل قیمت‌ها در پاسخ به نوسانات بازار این موضوع را برطرف می‌کند.

 

در دوره رهبری مدرن جعبه‌ابزار تغییر رهبران (سطح ۵)، یک مثال واقعی از این موضوع مطرح می‌شود که چرا قیمتگذاری پویا برای متعادل‌سازی عرضه و تقاضا عمل می‌کند.

 

اگر قیمتگذاری پویا نداشته باشید، اساساً نمی‌توانید تقاضا را برآورده کنید. کاری که قرارست قیمتگذاری پویا انجام دهد اینکه بگوییم، «خُب، اینها مناطق پرترافیک هستند. اینها مناطق پرتقاضا هستند.» و فناوری وجود دارد که واقعاً می‌تواند این را پیش‌بینی کند.

 

در این دوره توضیح داده می‌شود که قیمتگذاری پویا به شما کمک می‌کند تا تقاضای غیر ضروری را محدود کنید.

 

برخی از مردم می‌گویند، «خُب، قرارست ۵۰ هزار تومان بپردازم، پس قطعاً ۱۰۰، ۲۰۰، و ۳۰۰ هزار تومان نمی‌پردازم. من پیاده می‌روم و نیازی به گرفتن اسنپ برای خودرو ندارم.» در آن مرحله، فقط افرادی که واقعاً به خودرو نیاز دارند و تمایل به پرداخت هستند اساساً اسنپ خواهند گرفت.

 

با قیمتگذاری پویا، می‌توانید نیازهای مشتری را برآورده کنید، در عین حالی‌که منابع را به طور مؤثر مدیریت می‌کنید. و البته مطمئن می‌شوید که رضایت کسانی را به‌دست می‌آورید که برای خدمات‌تان ارزش بیشتری دارند.

بیشینه‌سازی سودآوری

قیمتگذاری پویا هم‌چنین می‌تواند سودآوری سکوی دیجیتال شما را افزایش دهد. با تنظیم قیمت‌ها در زمان واقعی بر اساس تقاضای بازار، کسب‌وکارتان می‌تواند ظرفیت درآمدزایی را به حداکثر برساند. با این حال، شرکت‌هایی که فاقد الگوهای قیمتگذاری شفاف هستند، با واکنش شدید قیمت‌های افزایشی «پنهان» مواجه شده‌اند.

 

اساساً نسخه‌ای از قیمتگذاری پویا در افزایش قیمت اسنپ و تپسی وجود دارد. در ابتدا، شما درخواستی را با نرخ‌های رسمی ارائه می‌دهید. و اگر هیچ راننده‌ای حاضر به گرفتن آن نبود، شما آن را افزایش می‌دهید. شما می‌گویی، «باشه، من ۱.۵ برابر خواهم پرداخت، اما ۲ برابر پرداخت خواهید کرد.» و راننده یک سفر دیگر را دریافت می‌کند. اساساً، این درخواست به همان گروهی از رانندگان ارسال می‌شود و می‌گوید: «باشه! شاید همان مسافر باشد، یا مسافر دیگری باشد. اما اکنون این ۵۰٪ بیشتر، ۱۰۰٪ بیشتر پرداخت می‌کند. حالا، آیا حاضری این درخواست را قبول کنی؟»

 

برای شفافیت، بسیاری از شرکت‌ها به قیمتگذاری پویا روی آورده‌اند.

 

به‌عنوان مثال، هتل‌ها از قیمتگذاری پویا برای افزایش اعتماد مصرف‌کننده در رزرو آنلاین استفاده می‌کنند. با نشان‌دادن اینکه چگونه تقاضا، زمان‌بندی و رویدادها بر نرخ اتاق‌ها تأثیر می‌گذارند. مشتریان تمایل بیشتری به پیگیری رزرو اتاق‌ها خواهند داشت. و به کاهش لغو ناشی از هزینه‌های غیرمنتظره کمک خواهد کرد.

 

با استفاده از قیمتگذاری پویا اولیه، شما نیز می‌توانید احتمال بازدارندگی مشتریان را کاهش دهید. از این رو، قیمت‌هایی را خواهید داشت که سود را به حداکثر می‌رسانند.

افزایش فروش

قیمتگذاری پویا برای افزایش فروش با تقاضای نوسان نیز موثرست.

 

به‌عنوان مثال، سفر با خطوط هوایی یک بازار پویاست. به دلیل الگوهای سفرهای فصلی، شرایط اقتصادی و تغییر ترجیحات مصرف‌کنندگان، خطوط هوایی می‌توانند پروازهای‌شان را بیش از حد یا کمتر رزرو کنند.

 

برای مقابله با نوسانات، سکوهای دیجیتالی مانند ایکسپدیا [Expedia] از قیمتگذاری پویا برای پر کردن صندلی‌ها با جمع‌آوری داده‌های خطوط هوایی بلادرنگ استفاده می‌کنند. ایکسپدیا با استفاده از الگوریتم‌ها، قیمت‌هایی را محاسبه می‌کند که بر تقاضای بازار، قیمتگذاری رقبا و زمان باقی‌مانده قبل از پرواز تأثیر می‌گذارد.

 

به این ترتیب، قیمتگذاری پویا با بیشینه‌سازی اشغال صندلی‌های خطوط هوایی و ارائه کرایه‌های رقابتی متناسب با بودجه و برنامه‌های مسافران، یک موقعیت برد-برد ایجاد می‌کند.

چگونه یک استراتژی قیمتگذاری پویا ایجاد کنیم

طراحی استراتژی قیمتگذاری پویا در سکوی دیجیتال شما می‌تواند پیچیده باشد، اما ارزش تلاش را دارد. رویکردتان هر چه باشد، انعطاف‌پذیر باقی بمانید.

 

در دوره رهبری مدرن جعبه‌ابزار تغییر رهبران (سطح ۵) با بهره‌گیری از سکوهای دیجیتال گفته می‌شود که یک شرکت سکوی دیجیتال مجبور نیست یک روش را برگزیند. و برای همیشه از آن استفاده کند. در واقع، با توجه به اینکه خودِ بازارها موجودیت‌های ثابتی نیستند. می‌تواند عاقلانه باشد که سکوها به طور دوره‌ای انتخاب‌های‌شان را بررسی کنند.

 

اگر در حال بررسی نحوه ایجاد و دستیابی به ارزش با الگوی قیمتگذاری شرکتی خودتان هستید، ثبت‌نام در یک دوره آنلاین مانند دوره رهبری مدرن با سکوهای دیجیتال را در نظر بگیرید. از طریق تعامل با موردکاوی‌های دنیای واقعی و بینش رهبران کسب‌وکار، می‌توانید تفاوت‌های ظریف قیمتگذاری پویا و نحوه پاسخگویی به فرصت‌ها را در صنعت‌تان درک کنید.

 

دوره رهبری کسب‌وکار

امتیاز به این مطلب

5/5 - (1 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
قیمتگذاری
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+