1. خانه
 2. مقالات
 3. رهبری
 4. پنج مهارت تأثیر اجتماعی برای تغییر

پنج مهارت تأثیر اجتماعی برای تغییر

مهارت تأثیر اجتماعی

پنج مهارت تأثیر اجتماعی برای تغییر

5/5 - (1 امتیاز)

برای ایجاد تغییر، به پنج مهارت تأثیر اجتماعی نیازمندیم

مهارت تأثیر اجتماعی می‌تواند برای ایجاد تغییر حیاتی باشد. جهانی شدن یک نیروی محرکه در اقتصاد امروز است. این امر به رشد اقتصادی قابل توجه، افزایش همکاری جهانی و افزایش سرمایه‌گذاری‌های فراملی کمک می‌کند. با استقبال از جهانی‌سازی، شرکت‌ها توانسته‌اند از این مزایا بهره ببرند، اما در مقابل سقوط آن نیز حساس شده‌اند: افزایش رقابت، رشد نامتناسب، و نگرانی‌های زیست‌محیطی.

 

برای موفقیت در بازار امروز و غلبه بر چالش‌های جهانی، رهبران کسب‌وکار باید بدانند که چگونه هدف و سود را با عملکرد پایدار ترکیب کنند.

 

در اینجا مروری بر پایداری در کسب‌وکار و پنج مهارت تأثیر اجتماعی است که رهبران برای تأثیرگذاری بر تغییر نیاز دارند.

چرا برای پایداری تلاش می‌کنیم؟

کسب‌وکارهایی که برای پایداری ارزش قائل هستند، آن رابدون تأثیر منفی بر محیط‌زیست، جامعه یا اجتماعات انجام می‌دهند. در حالی‌که ممکن است مقرون به صرفه به نظر نرسد. فرصت ارزش مشترک – هم‌پوشانی بین پیشرفت اجتماعی و زیست‌محیطی و سود مالی – داستان متفاوتی را بیان می‌کند. این نشان می‌دهد که کسب‌وکارها می‌توانند از نظر مالی «به خوبی» کار کنند در حالی‌که «کار خوب» انجام می‌دهند.

پایداری برای موفقیت بلندمدت هر شرکتی بسیار مهم است. در اینجا چندین مزیت پایداری در تجارت را بیان می‌کنیم:

 

 • حفاظت از برند: ایجاد یک استراتژی پایدار می‌تواند از برندها در برابر حوادث مخرب روابط عمومی محافظت کند.
 • مزیت رقابتی: می‌تواند به جذب نیروی کار ماهر و جوان‌تر با انگیزه ابتکارات پایدار کمک کند.
 • مشارکت در یک بازار رو به رشد: کسب‌وکارهای متعهد به محصولات و شیوه‌های پایدار می‌توانند به سهم بازار رو به رشدی از مصرف‌کنندگان با تفکر پایدار دست یابند.
 • کمک به تغییر: در جایی که دولت‌ها در رسیدگی به مشکلات جهانی کوتاهی می‌کنند، شرکت‌های هدفمند می‌توانند با موفقیت بزرگی به آن‌ها رسیدگی کنند.

پنج مهارت تأثیر اجتماعی که برای ایجاد تغییر به آن‌ها نیاز دارید

۱. تمرین مسئولیت اجتماعی شرکت

اگر می‌خواهید تأثیر بگذارید، باید مسئولیت اجتماعی شرکتی [CSR] را تمرین کنید. سی‌اس‌آر یک مدل کسب‌وکار است که شرکت‌های انتفاعی از آن برای ایجاد برنامه‌هایی استفاده می‌کنند که به نفع جامعه – از نظر زیست‌محیطی، اخلاقی یا اجتماعی – در حالی که اهدافی مانند رشد درآمد و حفظ نیروی کار را دنبال می‌کنند.

 

رویدادهای جهانی، مانند جنگ یا بیماری همه‌گیر، نشان می‌دهد که چرا این ابتکارات برای موفقیت یک تجارت ضروری هستند. بر اساس داده‌های پورتر نوولی، ۵۴ درصد از مصرف‌کنندگان بر این باورند که شرکت‌های هدفمند در طول همه‌گیری ویروس کرونا بهتر عمل کرده‌اند.‌ علاوه بر این، ۶۳ درصد انتظار دارند که شرکت‌ها به تلاش‌ها در مورد مسائل اجتماعی و زیست‌محیطی آینده ادامه دهند.

 

انواع مختلفی از مسئولیت‌های شرکتی وجود دارد که شرکت‌ها بسته به اهداف اجتماعی و مالی خود می‌توانند آن‌ها را اجرا کنند، از جمله:

 

 • محیط زیست: این باور که یک سازمان باید تا حد امکان دوستدار محیط‌زیست باشد. به دلیل تغییرات آب و هوایی، این رایج‌ترین شکل سی‌اس‌آر است.
 • اخلاقی: این اهداف تضمین می‌کند که یک سازمان منصفانه و اخلاقی عمل می‌کند. آن‌ها برای همه طرف‌های درگیر در یک تجارت اعمال می‌شوند: رهبران، کارکنان، سهامداران، مصرف‌کنندگان، سرمایه‌گذاران و تامین‌کنندگان.
 • بشردوستانه: این ابتکارات بر تبدیل جهان به مکانی بهتر متمرکز است. آن‌ها معمولاً شامل کمک‌های مالی و امور خیریه هستند.
 • اقتصادی: بسیاری از شرکت‌ها تصمیمات مالی را همراه با تعهد به انجام کارهای خوب می‌گیرند. این وعده‌ای است برای قرار دادن مسائل مهم اجتماعی بالاتر از حاشیه سود.
۲. سرمایه‌گذاری اجتماعی مسئولیت‌پذیر

پول می‌تواند باعث تغییر شود، با این حال مهم است که به درستی از آن در هنگام مسئولیت اجتماعی استفاده کنید. برای مثال، سرمایه‌گذاری پایدار زمینه‌ای است که به سرعت در حال رشد است که شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا تغییرات اجتماعی را هدایت کنند.\

 

سرمایه‌گذاری اجتماعی مسئولیت‌پذیر مستلزم در نظر گرفتن شدید عوامل محیطی، اجتماعی و حاکمیتی [ESG] قبل از کمک مالی و منابع به یک شرکت است.

 

یک سرمایه‌گذار می‌تواند پایداری سرمایه‌گذاری را با استفاده از عوامل ای‌سی‌جی ارزیابی کند. نمره ای‌سی‌جی معمولاً از سه جزء تشکیل شده است:

 

 • محیط‌زیست: چگونه یک شرکت از طریق ردپای کربن، زباله‌ها و فناوری‌های جایگزین پاک بر محیط‌زیست تأثیر می‌گذارد.
 • اجتماعی: چگونه یک شرکت از تغییرات اجتماعی جهانی حمایت می‌کند.
 • حاکمیت: چگونه ساختار مدیریتی و ابتکارات یک شرکت باعث ایجاد تغییرات مثبت از طریق تنوع اجرایی، شفافیت و افشای سازمانی، و مشارکت‌های سیاسی شرکت می‌شود.

 

همانطور که سرمایه‌گذاران بیشتری این روش را برای انتخاب سرمایه‌گذاری برای حمایت اتخاذ می‌کنند. سازمان‌ها به طور فزاینده‌ای تحت فشار قرار می‌گیرند تا تغییراتی ایجاد کنند که نمرات ای‌سی‌جی آن‌ها را بهبود بخشد. به این ترتیب، سرمایه‌گذاری پایدار یک انگیزه مؤثر برای تغییر شرکت است.

۳. مدیریت کسب‌وکار در مقیاس جهانی

در حالی که عوامل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی باعث تغییر در مقیاس جهانی می‌شوند، مهم است که بدانیم چگونه بر پویایی محیط کار نیز تأثیر می‌گذارند. ابتکارات تنوع و شمول ثابت کرده است که جهانی شدن به رقابت یک شرکت محدود نمی‌شود.

 

یک مطالعه اخیر در مورد روند تنوع در محل کار نشان می‌دهد که شرکت‌هایی که از تنوع استقبال می‌کنند عملکرد مالی را با داشتن فرهنگ کاری مثبت که کارکنان را به کار سخت ترغیب می‌کند، بهبود می‌بخشند. با در نظر گرفتن این موضوع، مدیران اجرایی باید نحوه‌ی رهبری کارکنان را در یک چشم‌انداز چند ملیتی دوباره ارزیابی کنند.

 

مهارت‌های مورد نیاز برای هدایت تجارت بین‌المللی عبارتند از:

 

 • ارتباطات قوی: رهبران تجارت بین‌المللی باید اصطلاحات را به زبان‌های دیگر بیاموزند تا به طور واضح ارتباط برقرار کنند.
 • هوش عاطفی: این توانایی درک احساسات دیگران و در عین حال تنظیم احساسات خود است. احساسات می‌توانند در هنگام هدایت تغییر بالا بروند. مهم است که خونسرد بمانید و از آن‌ها به نفع خود استفاده کنید، نه به ضرر.
 • آگاهی فرهنگی: بسیاری از سازمان‌های چند ملیتی کارکنان را ملزم به شرکت در کارگاه‌ها یا برنامه‌های تنوع و فراگیری می‌کنند. این راهی است که رهبران می‌توانند فرهنگ‌های دیگر را در حین آموزش خود ترویج کنند.
 • تخصص مالی و اقتصادی: اتخاذ تصمیماتی که بر آینده شرکت شما تأثیر می‌گذارد، نیازمند تخصص مالی و اقتصادی در بازار جهانی است.
۴. ایجاد یک استراتژی پایداری کسب‌وکار

پایداری کسب‌وکار چیزی بیش از یک ابتکار عمل است که نیازمند یک استراتژی تعریف‌شده است. شیوه‌هایی را که شرکت شما در هنگام حل فوری‌ترین چالش‌های جهان اتخاذ می‌کند، مشخص می‌کند.

 

همه استراتژی‌های تجاری موفق یک ویژگی مشترک دارند: درک یک مسئله. این باید اولین قدم شما در هنگام ایجاد یک نقشه راه برای اهداف پایداری باشد.

 

موضوعاتی که می‌توانید بررسی کنید عبارتند از:

 

 • تولید سالانه زباله
 • سطح انتشار کربن
 • مشارکت مدنی سازمانی

 

اینها بلوک‌های سازنده داستانی هستند که ایجاد می‌کنید تا دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید و نظر سهامداران را جلب کنید.

۵. ایجاد شبکه‌ها به عنوان منابع قدرت و نفوذ

قدرت برای ایجاد تغییر ضروری است. اما می‌تواند برای کسانی که در موقعیت‌های شغلی سطح بالا نیستند، ترسناک باشد. به یاد داشته باشید هر کسی می‌تواند از قدرت برای به چالش کشیدن وضعیت موجود، ایجاد تغییرات و تأثیر مثبت استفاده کند. صرف‌نظر از وضعیت فعلی خود.

 

چگونه فرد قدرت و نفوذ به دست می‌آورد؟ برخی می‌گویند پول و برخی دیگر خوش‌نامی. در واقع، اغلب از طریق ایجاد شبکه‌های قوی و گسترده به دست می‌آید.

 

شبکه‌های استراتژیک بسیار سودمند هستند؛ زیرا شما را قادر می‌سازند تا از طریق موانع تغییر کار کنید. به عبارت دیگر، رهبران با درک کامل از مهارت‌های اعضای تیم خود می‌توانند از آن‌ها برای مقابله با چالش‌ها با موفقیت استفاده کنند.

 

ایجاد ارزیابی برای تجزیه و تحلیل الگوها یا شکاف‌ها در شبکه خود را در نظر بگیرید. این می‌تواند به شما کمک کند تا درک کنید که چگونه بر استراتژی تجاری پایدار شما تأثیر می‌گذارد. از آنجا، شما می‌توانید به جای تلاش و شکست در ایجاد تغییر به تنهایی، تغییر را به طور مؤثر رهبری کنید.

چگونه می‌توان با موفقیت با چالش‌های امروز روبرو شد

رهبران کسب‌وکار نباید صرفاً بر روی سود تمرکز کنند – شرکت‌های آن‌ها می‌توانند در عین رسیدگی به برخی از بزرگترین چالش‌های جهان، شکوفا و رشد کنند. شرکت‌ها و افراد باید همکاری و همدلی را در مقیاس بزرگ‌تر تشویق کنند و در عین حال در هنگام تصمیم‌گیری، ذهن خود را حفظ کنند.

 

آیا می خواهید تأثیر اجتماعی واقعی داشته باشید؟ دوره جعبه‌ابزار رهبران ما را دنبال کنید تا کشف کنید چگونه می‌توانید رهبر مؤثرتری در چشم‌انداز پایداری در حال تحول شوید. همچنین می‌توانید درباره استراتژی کسب‌وکار پایدار، سرمایه‌گذاری پایدار، قدرت و تأثیرگذاری برای تأثیر مثبت، و کسب‌وکار بیشتر بدانید.

امتیاز به این مطلب

5/5 - (1 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
مهارت تأثیر اجتماعی
مدیریت استرس با بازتنظیم ذهن و بدناطلاعات بیشتر
+