1. خانه
 2. مقالات
 3. کارآفرینی
 4. نحوه رقابت موثر با برندهای نوظهور

نحوه رقابت موثر با برندهای نوظهور

نحوه رقابت موثر

نحوه رقابت موثر با برندهای نوظهور

5/5 - (2 امتیاز)

ایجاد وفاداری مشتری با یادگیری نحوه رقابت موثر برای بقای بلندمدت شرکت‌تان

نحوه رقابت موثر برند در بین صنایع افزایش یافته‌ست. بر اساس مطالعه‌ای که توسط هوش بازار کرایون انجام شد، ۹۰ درصد از شرکت‌ها گزارش دادند که صنایع آنها در سه سال گذشته رقابتی‌تر شده‌اند و ۴۸ درصد گفته‌اند که بسیار رقابتی‌تر شده‌اند.

 

اگر در صنعتی با رقابت برند روبرو هستید، ایجاد وفاداری مشتری برای بقای بلندمدت شرکت‌تان ضروری‌ست. به‌خصوص به این دلیل که داده‌ها نشان می‌دهد که ۴۰ درصد از مصرف‌کنندگان قبل از اینکه خودشان را وفادار بدانند، پنج بار یا بیشتر از یک برند خرید می‌کنند.

 

اما چگونه می‌توانید مشتریان را به خرید محصولات ترغیب کنید تا بتوانید به طور موثر با برندهای نوظهور رقابت کنید؟

برندهای نوظهور چیست؟

برندهای نوظهور شرکت‌ها یا محصولات جدید هستند که سعی در ورود به بازارهای تثبیت‌شده دارند. آنها خودشان را به این ترتیب متمایز می‌کنند: نحوه رقابت موثر

 

 • پاسخگویی منحصربه‌فرد به نیازهای مشتری؛
 • ارائه محصولات یا خدمات نوآورانه؛
 • استفاده از شیوه‌های نوین بازاریابی؛

 

خارج از برندهای معتبری که امتحان‌شان را پس داده‌اند – مانند نایک، والمارت و مک‌دونالد – اکثر شرکت‌ها هجوم قابل‌توجهی از رقابت صنعتی را تجربه می‌کنند. و به طور متوسط سالانه ۳۰,۰۰۰ محصول جدید عرضه می‌شود.

 

بسیاری از برندها از رویکرد مستقیم به مصرف‌کننده (DTC) برای ایجاد تغییرات سریع قیمت‌گذاری، موقعیت‌یابی و ارتباطات برند استفاده می‌کنند. نحوه رقابت موثر

 

مارک‌های موفق مستقیم به مصرف‌کننده [DTC] با بهره‌برداری از تغییرات در نحوه تعامل مصرف‌کنندگان با برندها از طریق کانال‌های دیجیتال و اجتماعات آنلاین و نحوه خرید آنها از طریق تجارت الکترونیک پدید آمده‌اند. در حالی‌که بسیاری از آنها در درازمدت موفق نمی‌شوند، بازار را تحت فشار قرار می‌دهند.

 

از آنجایی‌که شرکت‌های مستقیم به مصرف‌کننده [DTC] از طریق ابزارهای دیجیتال درگیر می‌شوند، شرکت‌های مستقر نیز در حال بررسی نحوه بازاریابی در این کانال‌های دیجیتال برای رقابت هستند. نحوه رقابت موثر

 

اگر می‌خواهید رقابت برند صنعت خودتان را مؤثرتر مدیریت کنید، در این یادداشت چهار راه برای متمایزسازی شرکت‌تان وجود دارد.

۴ راه برای متمایزسازی برندتان در صنعتی که فعال هستید

۱. ارزش پیشنهادی خودتان را بازارزیابی کنید

ارزش برای جذابیت برندتان حیاتی‌ست. اگر می‌خواهید مشتریان را متقاعد کنید که محصول شما را بخرند، باید به آنها دلیل قانع‌کننده‌ای برای خرید برندتان به جای یک برند رقیب ارائه دهید.

 

شما می‌توانید این دلیل را در ارزش پیشنهادی خودتان بیان کنید. ارزش یا مزایای منحصربه‌فرد محصول یا خدمات شما. برای رقابت با برندهای نوظهور، ارزش پیشنهادی خودتان را با استفاده از این سه مورد موقعیت‌یابی برند ارزیابی کنید:

 

 • تجزیه‌وتحلیل مصرف‌کننده: رفتارها، نیازها، ترجیحات و انگیزه‌های مصرف‌کننده؛
 • تجزیه‌وتحلیل رقبا: نقاط قوت، ضعف و موقعیت رقبا در بازار؛
 • تجزیه‌وتحلیل شرکت: ارزش پیشنهادی، قابلیت‌ها، منابع و عملکرد؛

 

با در نظر گرفتن هر کدام، می‌توانید درک کنید که چگونه عواملی مانند رفتارها و ترجیحات مصرف‌کننده بر برنامه بازاریابی دیجیتال شما تأثیر می‌گذارد. یک برند موقعیت خودش را با مصرف‌کنندگان‌ش در تعامل با یکدیگر و واکنش به روندهای فرهنگی نوظهور ایجاد می‌کند.

 

به عنوان مثال، علی‌رغم تسلط استارباکس در صنعت قهوه، برندهای نوظهوری مانند فلش کافی [Flash Coffee] – زنجیره‌ای مستقر در سنگاپور و فناوری که در سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد – با ارائه یک برنامه نوآورانه و ساختار توزیع مطابق با اولویت‌های فناوری مصرف‌کنندگان، با آن رقابت کردند.

 

علی‌رغم بسته شدن در سال ۲۰۲۳، فلش‌کافی استارباکس را تحت تأثیر قرار داد تا از طریق ابتکاراتی مانند برنامه وفاداری اودیسی [Odyssey]، که شامل بلاک‌چین، ان‌اف‌تی‌ها [NFTs] و متاورس‌ست، از فناوری استفاده کند.

۲. مخاطب هدف خودتان را درک کنید

استراتژی بازاریابی دیجیتال شما تنها زمانی موثرست که بدانید با چه کسی می‌خواهید ارتباط برقرار کنید. در حالی‌که می‌توانید سعی کنید محصولی را برای همه به بازار عرضه کنید، مصرف‌کنندگان نیازها و ترجیحات متفاوتی دارند. آنچه برای یک گروه از مصرف‌کنندگان جذاب‌ست ممکن‌ست برای گروهی دیگر جذاب نباشد.

 

در نتیجه، درک مخاطبان هدف شما – گروهی از مصرف‌کنندگان که به احتمال زیاد به محصولات یا خدمات شما علاقه‌مند هستند – راه دیگری برای رقابت با برندهای نوظهورست.

 

برای تعیین مخاطب هدف خودتان، داده‌های مربوط به مشتریان را جمع‌آوری کنید:

 

 • جمعیت‌شناسی: اطلاعات عمومی مانند سن، جنسیت و شغل که به شما کمک می‌کند تا فرضیات ضمنی داشته باشید؛
 • رفتار: الگوهای رفتاری مرتبط با محصولات یا خدمات شما، مانند تاریخچه خرید و تعاملات وبگاه؛
 • انگیزه‌ها: انگیزه‌های اولیه هنگام خرید، مانند راحتی، ارزش یا وضعیت؛

 

به عنوان مثال، سرویس پخش موسیقی اسپاتیفای به طور مداوم داده‌ها را برای درک ترجیحات و رفتارهای کاربران تجزیه‌وتحلیل می‌کند. این کار به آن امکان می‌دهد ویژگی‌های شخصی‌سازی‌شده، مانند اسپاتیفای رپد را برای تقویت ارتباط مصرف‌کنندگان با برند ارائه دهد. هم‌چنین به تقسیم‌بندی مخاطب یا گروه‌بندی کاربران با سلیقه‌های مشابه برای ارائه توصیه‌های موسیقی متناسب کمک می‌کند.

 

یک رویکرد هدفمند برای حفظ مزیت رقابتی در صنعت شما و درگیر نگه داشتن مصرف‌کنندگان ضروری‌ست.

۳. یک حضور قوی در رسانه‌های اجتماعی ایجاد کنید

برند شما نیاز به حضور قوی در رسانه‌های اجتماعی دارد تا در دنیای دیجیتال مرتبط بماند. بر اساس نظرسنجی اسپروت سویال، ۸۹ درصد از مصرف‌کنندگان از برندی خرید می‌کنند که در رسانه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند. و ۸۴ درصد آن برند را به جای رقیب انتخاب می‌کنند.

 

رسانه‌های اجتماعی تعامل مستقیم بین برند شما و مخاطبان هدف را امکان‌پذیر می‌کنند. این ارتباط دو طرفه یک ارتباط عمیق را تقویت می‌کند و از طریق:

 

 • مسابقات و هدایا؛
 • محتوای ایجادشده توسط کاربر؛
 • جلسات پرسش و پاسخ زنده؛

 

در استراتژی بازاریابی دیجیتال، باید به این موضوع بپردازید که چگونه برندها باید درباره رسانه‌های اجتماعی و تعامل با مشتری بیاندیشند.

 

اگر به مکان‌هایی می‌اندیشید که مصرف‌کنندگان بیشترین زمان‌شان را تعامل می‌کنند، آنجاست که می‌توانند پاسخ دهند. آنها می‌توانند چیزهایی را پیدا کنند که به آنها مربوط‌ست. و هرچه بیشتر انجام دهند، نتایج بهتری به دست می‌آورند. و سپس می‌خواهند آن را بیشتر ببینند.

 

این امر به ویژه در صنایعی مانند مُد صادق‌ست، جایی‌که رسانه‌های اجتماعی و تاییدیه‌های شخصی می‌توانند به طور قابل توجهی بر تصمیمات خرید مصرف‌کنندگان تأثیر بگذارند. تحقیقات نیلسن نشان می‌دهد که ۷۷ درصد از مصرف‌کنندگان احتمالاً محصولاتی را خریداری می‌کنند که توسط یک دوست توصیه می‌شود. علاوه بر این، ۴۹ درصد از کاربران تیک‌تاک می‌گویند که محصول یا خدماتی را پس از مشاهده تبلیغ، بررسی یا براساس تبلیغ آن در رسانه‌های اجتماعی خریداری کرده‌اند.

 

ایجاد یک حضور قوی در رسانه‌های اجتماعی برای ارتقای موقعیت شما در بازار و دفاع در برابر برندهای نوظهور که می‌توانند به سرعت اعتماد و اعتبار ایجاد کنند، بسیار مهم‌ست.

۴. درگیر داستان‌سازی باشید

داستان برند شما با ماموریت آن ارتباط برقرار، با مصرف‌کنندگان اعتماد ایجاد و آنها را برای خرید ترغیب می‌کند. طبق تحقیقات آژانس بازاریابی محتوا هد استریم، ۵۵ درصد از مصرف‌کنندگان اگر عاشق داستان برند شما باشند، احتمالاً محصول شما را می‌خرند.

 

موفقیت برند شما بستگی به این دارد که چقدر در بین مصرف‌کنندگان طنین‌انداز شود، اما درگیر نگه‌داشتن آنها می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

 

به عنوان مثال، استراتژی بازاریابی دیجیتال نشان می‌دهد که چگونه شرکت جهانی فناوری پرداخت مسترکارت با دور شدن از تبلیغات داستان‌سرایی سنتی خودش را متمایز کرده‌ست.

 

تبلیغات روش اصلی برقراری ارتباط با مصرف‌کنندگان و برای مصرف‌کنندگان بوده‌ست. متأسفانه، وقتی هر برندی روش یکسانی را برای دستیابی به مشتریان در نظر می‌گیرد، اطلاعات بیش از حد به وجود می‌آید.

 

مسترکارت برای ارتباط بهتر با مخاطبان و انتقال پیام خودش، داستان‌سازی را با کارزار شگفتی‌های بی‌ارزش خودش اجرا کرد. و از مشتریان دعوت کرد تا با به اشتراک گذاشتن تجربیات‌شان در رسانه‌های اجتماعی در ازای دریافت جوایز، بخشی از داستان شوند.

 

مردم چیزهایی را که تجربه می‌کنند به خاطر می‌آورند، برخلاف چیزهایی که به آن گوش می‌دهند یا تماشا می‌کنند. اگر چیزی را تجربه کنید، برای مدت طولانی، طولانی و طولانی با شما باقی می‌ماند. و این خیلی بدیهی‌ست. بنابراین از قصه‌گویی، آیا می‌توانیم سراغ داستان‌سازی برویم؟ به این معنی که صرفاً جشن گرفتن از مردم، مشاهده و جشن گرفتن لحظات ارزشمند در زندگی مردم‌ست. آیا می‌توانیم لحظات ارزشمندی را برای مردم بسازیم؟

 

مسترکارت جرقه‌ای احساسی از طریق این کارزار ایجاد کرد که باعث جذب مشتری و بهبود عملکرد تجاری شد.

 

با اتخاذ رویکردی مشابه و تغییر از داستان‌گویی به داستان‌سازی، می‌توانید مخاطبان منفعل را به شرکت‌کنندگان فعال برند تبدیل کنید، با روندهای بازاریابی دیجیتال سازگار شوید و موقعیت خودتان را در یک بازار شلوغ مستحکم کنید.

چگونه یک استراتژی بازاریابی دیجیتال می‌تواند به شما کمک کند تا در صنعت‌تان رقابت کنید

یک استراتژی خوب می‌تواند به شما کمک کند با به کارگیری مهارت‌های بازاریابی دیجیتال مانند بهینه‌سازی موتورهای جستجو، رسانه‌های اجتماعی و بازاریابی محتوا، از برندهای نوظهور پیشی بگیرید و با آنها رقابت کنید.

 

یکی از مؤثرترین راه‌ها برای یادگیری نحوه هدایت رقابت برند، درخواست جلسات آنلاین مشاوره مدیریت بازاریابی، مانند استراتژی بازاریابی دیجیتال‌ست. از طریق موردکاوی در دنیای واقعی و تمرین‌های تعاملی، می‌توانید بهتر درک کنید که چگونه می‌توانید در صنعت خودتان برتر باشید.

 

آیا برای رقابت در صنعت‌تان تلاش می کنید؟ استراتژی بازاریابی دیجیتال می‌تواند نحوه استفاده از جدیدترین شیوه‌ها و ابزارها را برای موقعیت‌یابی برندتان برای موفقیت کشف کند.

 

دوره رهبری کسب‌وکار

امتیاز به این مطلب

5/5 - (2 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
نحوه رقابت موثر
رهبری نااستفاده: استفاده از قدرت رهبران کم‌نمایندگیاطلاعات بیشتر
+