1. خانه
  2. مقالات
  3. کارآفرینی
  4. نوآوری فوق بشری

نوآوری فوق بشری

نوآوری فوق بشری

نوآوری فوق بشری

5/5 - (7 امتیاز)

 دگرگونی کسب‌وکار با بهره‌گیری از هوش مصنوعی

نوآوری فوق بشری (۲۰۱۹) گستره چشمگیر امکاناتی را بررسی می‌کند که هوش مصنوعی (AI) به همه زمینه‌های کسب‌وکار، از مراقبت‌های بهداشتی گرفته تا مُد، ارائه می‌دهد. این کتاب استدلال می‌کند که به جای ایجاد تسلط رُباتیک، همکاری انسان و ماشین به کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان به طور یکسان برای تعیین و دستیابی به اهداف بزرگ‌تر از همیشه توانمند می‌شود.

 

کریس دافی مدیر توسعه استراتژیک شرکت ادوب کریتیو کلود (Adobe Creative Cloud)ست. او یک تکنسین هوش مصنوعی، موبایل و پوشیدنی‌ست که کارش را در بیش از ۱۰۰ رسانه در سراسر جهان به نمایش گذاشته‌ست. نوآوری فوق بشری، اولین کتاب او، با کمک هوش مصنوعی ساخته شد.

این کتاب چه‌چیزی برای من دارد؟ چگونه هوش مصنوعی در حال تغییر افق‌های کسب‌وکارست و چگونه می‌توانید از آن استفاده کنید.

در طول تاریخ، چندین اختراع مهم انسانی جهان را تغییر داده‌اند و آن را می‌شناسیم. در اواخر قرن هجدهم، اولین انقلاب صنعتی رویکرد ما را به نساجی تغییر داد. و با ایجاد زغال سنگ و ماشین بخار بازسازی کرد. سپس انقلاب دوم صنعتی با خطوط مونتاژ، تولید انبوه، تلویزیون و رادیو به وجود آمد. در سال‌های اخیر، ما با ظهور اینترنت شاهد سومین انقلاب صنعتی بودیم.

 

اکنون، ما در آستانه آنچه که بعضی‌ها انقلاب چهارم صنعتی می‌نامند، مواجه هستیم: ظهور هوش مصنوعی. با این حال، این اصطلاح ممکن‌ست کاملاً منطبق با تأثیر هوش مصنوعی بر بشریت نباشد. در سال ۲۰۱۵، مطالعه‌ای که توسط شرکت مشاوره‌ای مک‌کینزی منتشر شد، مشخص کرد که پیشرفت‌های جدید در هوش مصنوعی ده برابر سریع‌تر از فناوری در انقلاب صنعتی قرن نوزدهم‌ست. از این گذشته، این ابزارها به سرعت در تمامی گوشه و کنار جهان اجرا می‌شوند.

 

در این خلاصه‌کتاب، برخی از راه‌های چشمگیر هوش مصنوعی را بیان می‌کند که کسب‌وکارها را در سرتاسر جهان تحت تأثیر خودش قرار داده‌ست. و اینکه چگونه شرکت شما می‌تواند از هوش مصنوعی در جهت مزیت رقابتی استفاده کند. شما هم‌چنین با مدل سوپر (SUPER) نویسنده آشنا می‌شوید. راهنمایی برای راه‌هایی که هوش مصنوعی می‌تواند نوآوری را از طریق سرعت، درک، عملکرد، آزمایش و نتایج به دست آورد. نوآوری فوق بشری

جایگاه هوش مصنوعی در جهان رو به رشد و ظرفیت آن بسیار زیادست.

یک ثانیه درباره نقشی بیاندیشید که هوش مصنوعی در زندگی روزانه شما دارد. هربار که از سیری (برنامه سیستم عامل اپل) بپرسید هوا چطورست. یا وقتی یک فیلم یوتیوب را با زیرنویس‌های خودکار تماشا می‌کنید. یا یک پاسخ مفید ایمیل را که جی‌میل ارائه داده‌ست، ارسال می‌کنید. با هوش مصنوعی ارتباط برقرار کرده‌اید.

 

برنامه‌های مختلف زیادی برای هوش مصنوعی وجود دارد. اما ما هنوز فقط سطح اولیه ظرفیت‌های بالقوه آن را لمس کرده‌ایم. هوش مصنوعی می‌رود تا با اینترنت اشیاء (IoT) به بخشی بیشتر از زندگی روزمره ما تبدیل شود. این فناوری امکان جابجایی اشیاء روزمره با رایانه‌هایی را فراهم می‌کند که می‌توانند داده‌ها را به شرکت‌هایی برگرداند که آنها را ایجاد کرده‌اند. یخچال و فریزر هوشمندی را تصویر کنید که بتواند تاریخ انقضا مواد غذایی را ردیابی کند. و پس از اتمام کار، مواد غذایی جدیدی را برای شما سفارش دهد.

 

در حالی‌که ابزاری مانند سیری یا یخچال‌های هوشمند ابزارهای مفیدی برای ما هستند، هوش مصنوعی سرانجام می‌تواند به ما کمک کند تا کارهای بسیار بیشتری انجام دهیم. به خودروهای خودران بیاندیشید که حوادث جاده‌ای را از بین می‌برد. یا معادن هوشمند، که باعث افزایش ایمنی در یکی از خطرناک‌ترین مشاغل جهان می‌شود. هوش مصنوعی حتی می‌تواند ویروس‌های بسیار مسری مانند تب‌دنگی را از بین ببرد. در حقیقت، مایکروسافت در حال حاضر روی تله‌ای با هوش مصنوعی کار می‌کند که می‌تواند پشه‌های حامل این ویروس خاص را هدف قرار داده و از بین ببرد.

اثر هوش مصنوعی بر زندگی

در تمام نمونه‌هایی که تاکنون درباره آنها بحث کردیم، ممکن‌ست متوجه شده باشید که هوش مصنوعی بر زندگی ما تأثیر نمی‌گذارد به گونه‌ای که فیلم‌های علمی-تخیلی گذشته آن را پیش‌بینی کرده‌ست. به عبارت دیگر، هوش مصنوعی مقصر نیست که منجر به قیام روبات شود. دلیل این امر آن‌ست که هوش مصنوعی ابزاری‌ست که انسان‌ها آن را ایجاد کرده‌اند و به انسان نیاز دارد تا آن را پیاده‌سازی کند. البته این به معنای این نیست که بگوییم هوش مصنوعی نمی‌تواند کارهای عجیب‌وغریبی را خیلی سریع‌تر و مؤثرتر از انسان انجام دهد. هوش مصنوعی و هوش انسانی هم نقاط قوت و ضعف خاص خودشان را دارند. این را بخاطر داشته باشید دفعه دیگر که شخصی را هشدار داد که قابلیت‌های هوش مصنوعی به زودی از دست ما خارج خواهد شد. نوآوری فوق بشری

 

بنابراین‌، اکنون ما تصویری از هوش مصنوعی داریم که قادرست جهان را به طور کلی تغییر دهد. در ادامه، ما به چالش‌های بی‌نظیر هوش مصنوعی و سایر فناوری‌های دیجیتالی خواهیم پرداخت که به طور خاص در دنیای تجارت ارائه می‌شود. پس از آن، ما چارچوب سوپر (SUPER) را بررسی خواهیم کرد. الگوی نویسنده برای کشف روش‌هایی که هوش مصنوعی می‌تواند به کسب‌وکارها کمک کند.

فناوری دیجیتال انتظارات و رفتار مشتری را به طرز چشم‌گیری تغییر داده‌ست.

اغلب مردم هنوز هم می‌توانند روزهایی را به خاطر بیاورند که تلفن‌های همراه با یک صفحه کلید ساده بود که فقط می‌توانست تماس برقرار یا پیام کوتاه ارسال کند. اما امروزه، ۸۲ درصد از آمریکایی‌ها در طول زمان زندگی خودشان با رایانه‌های قدرتمند و جیبی قدم می‌زنند.

 

قابلیت‌های ارائه‌شده توسط تلفن‌های هوشمند باعث تغییر چشمگیر انتظارات مشتری شده‌ست. هر چیزی را به آسانی سفارش می‌دهید. این روزها، ما انتظار داریم که از لحظه سفارش چیزی تا تحویل جلوی درب خانه ما از طریق این تلفن همراه پرداخت و پیگیری شود. مدت‌هاست که دردسرهای تکرار دستورات پیچیده و کلامی نیست، چه رسد به اینکه خودتان همه چیز را از رستوران انتخاب کنید و سفارش دهید.

 

برخلاف مشتریان سال‌های گذشته، امروزه مصرف‌کنندگان از هر زمان دیگری خواستار ارائه خدمات با سرعت بالا و با کیفیت هستند. فقط کافی‌ست به اوبر (Uber) و ایربی‌ان‌بی (Airbnb) نگاهی بیندازید که به سرعت در حال پیشی گرفتن از کسب‌وکارهای سنتی تاکسی و هتل‌داری هستند. چرا؟ از آنجایی‌که این شرکت‌های جدیدتر بر ایجاد تجربیات و نه صرفاً محصولات متمرکز هستند.

تجربه مشتری

بنابراین تجربه مشتری دقیقاً چیست؟ در اصل، این احساسی‌ست که افراد هنگام تعامل با سرویس شما، از ابتدا تا انتها دریافت می‌کنند.

 

اغلب، تجربه مشتری با بازاریابی آغاز می‌شود. و در دنیای بسیار دیجیتالی و متصل ما، بازاریابی آنلاین از تک‌صدایی به گفت‌وگو و چندصدایی تغییر کرده‌ست. به جای آگهی تبلیغاتی که به منظور جلب مشتری برای خرید یک محصول طراحی شده‌ست. تبلیغات باید متناسب با خواسته‌ها و نیازهای خاص مشتریان طراحی شوند. به عنوان مثال، ممکن‌ست شخصی در حین مرور فیس‌بوک، تبلیغی را مشاهده کند که به علایق او اختصاص داده شده و گره خورده‌ست.

 

یکی از جنبه‌های تجربه مشتری که هوش مصنوعی قبلاً بهبود داده‌ست اصلاح نقاط پیچیده و اصطکاکی‌ست. مراحل انجام فرایند خرید که جریان آن برای مشتری دشوارست. بعضی اوقات، آنها می‌تواند آنقدر ناامیدکننده باشند که باعث شوند افراد از خریدهای‌شان کاملاً پشیمان شوند و صفخه خرید را ترک کنند.

 

برنامه‌های جدید پزشکی از راه دور که تازه وارد شده‌اند، کار بسیار خوبی در مقابله با نقطه پیچیده و اصطکاکی بیماران نیاز به سفر و انتظار در مطب پزشک انجام داده‌اند. درعوض، این برنامه‌ها به بیماران اجازه می‌دهند تا با پزشکان ملاقات کرده و از طریق متن، صدا یا فیلم از خدمات درمانی با کیفیت برخوردار شوند.

 

خدمات شخصی همیشه در مراقبت‌های بهداشتی مورد نیاز بوده‌ست، اما این روند به سرعت در صنایع دیگر گسترش می‌یابد. الگوریتم‌های پیچیده‌ای را که درباره سلیقه‌های شما یاد می‌گیرند و سفارشی کردن صفحه اصلی نت‌فلکس (Netflix) یا اسپوتی‌فای (Spotify)را فقط برای شما در نظر می‌گیرند. به زودی، کل جهان ما «باهوش» خواهد شد، مملو از شگفتی‌های مجهز به هوش مصنوعی مانند خیابان‌های مجهز به چراغ راهنمایی هوشمند که می‌تواند مسیرها را بر اساس الگوهای ترافیکی تنظیم و بهینه کند. نوآوری فوق بشری

هوش مصنوعی به زبان داده صحبت می‌کند، که نیاز به زیرساخت‌های مفید دارد.

آخرین باری را به یاد بیاورید که محصولی از سایتی مانند آمازون سفارش داده‌اید. این فرایند باورنکردنی ساده به نظر می‌رسد. فقط چند کلیک و خرید شما روز بعد یا حتی در همان عصر در آستانه درب شما ظاهر شده و تحویل می‌شود.

 

حال، فکر کنید که چه مقدار داده باید در سایت آمازون جابه‌جا شود تا به موقع آن بسته را دریافت کنید. خودِ این محصول به یک بارکد وصل شده‌ست و کلیه جزئیات درباره آن – مانند ابعاد و مکان آن در انبار – در یک بانک اطلاعاتی آمازون ذخیره می‌شود. هنگام سفارش، محصول نیاز به بازیابی از انبار، جعبه بسته‌بندی و اختصاص به یک سرویس تحویل دارد. جعبه بارکد مخصوص به خودش را پیدا می‌کند، سوابق حمل‌ونقل ایجاد می‌شود، بسته تحویل می‌شود و یک تأیید متنی یا ایمیلی دریافت می‌کنید.

 

نه تنها تعداد زیادی از داده فقط برای یک خرید ثبت و ضبط می‌شود، بلکه خدمات مختلفی از جمله بانک اطلاعاتی آمازون، انبار، شرکت حمل‌ونقل و بازرگانی – نیاز به برقراری ارتباط بین یکدیگر هستند. بنابراین این همه داده در کجا ذخیره می‌شوند؟

 

برای شرکتی به بزرگی آمازون، این حس وجود دارد که آنها شبکه پیچیده برنامه‌های مدیریت داده خودشان را تحت نظارت سرویس‌های وب آمازون توسعه داده‌اند. اما تنها آمازون نیست که از این مجموعه قدرتمند مدیریت داده استفاده می‌کند. شرکت‌های دیگر نیز می‌توانند خدمات‌ش را از این شرکت خریداری کنند. این بدان معنی‌ست که شرکت‌ها می‌توانند داده خودشان را در سرور ابری ذخیره کنند، که از طریق اینترنت میزبانی می‌شود و از هر نقطه‌ای در جهان قابل دسترس‌ست.

سرویس‌های ابری

در حقیقت، بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک و مبتدی از سرویس‌های ابری استفاده می‌کنند که توسط آمازون، مایکروسافت و گوگل ارائه می‌شود. این می‌تواند متناسب با نیازهای داده شرکت شما باشند. اما اگر ترجیح می‌دهید تمام اطلاعات خودتان را توسط شخص سومی مدیریت نکنید، می‌توانید آن را در یک اتاق رایانه شخصی‌تان – یا در یک بستر ذخیره‌سازی ابری خصوصی از شرکت خودتان ذخیره کنید.

 

وقتی تصمیم گرفتید که چگونه داده خود را ذخیره کنید، زمان آن‌ست که هوش مصنوعی را درگیر کنید. از این گذشته، هوش مصنوعی از تمام این داده برای کمک به اجرای بخش‌های مختلف کسب‌وکارتان استفاده خواهد کرد. امکاناتی که درباره هوش مصنوعی وجود دارد بی‌پایان‌ست، همانطورکه در ادامه مشاهده خواهید کرد. ما در چگونگی چارچوب سوپر (SUPER) نویسنده می‌توانیم به شما در پیاده‌سازی هوش مصنوعی در شرکت شما کمک کنیم، با این کار نحوه تسریع و تسهیل فرایندهای کاری شما با استفاده از هوش مصنوعی بیان می‌شود. نوآوری فوق بشری

هوش مصنوعی به سرعت و بهینه‌سازی فرایندهای کاری کمک می‌کند.

در اوایل قرن بیستم، هنری فورد در تلاش برای ساخت خودرو برای تمامی آحاد جامعه بود. با این حال، در آن زمان ۱۲ ساعت طول می‌کشید تا گروهی از کارگران خودروی جدیدی را جمع کنند. که بسیار کند بود. یک تغییر چشمگیر در سال ۱۹۱۳ اتفاق افتاد که فورد خط مونتاژ را ابداع کرد. اکنون، هر کارگر فقط باید قبل از انتقال به قسمت دیگر، یک قسمت از خودرو را نصب کند. این باعث شد تا زمان مونتاژ به ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه کاهش یابد.

 

چرا این پیشرفت بسیار چشمگیر بود؟ زیرا یک کسب‌وکار می‌تواند تعداد زیادی واحد را بفروشد که بدون ایجاد هزینه‌های اضافی کار تولید کرده‌ست. اگر فقط بتوانید ۱۰،۰۰۰ واحد محصول تهیه کنید، پس از آن شما می‌توانید بفروشید.

سرعت

بنابراین چگونه می‌توان تولید را افزایش داد و واحدهای بیشتری ایجاد کرد؟ خُب، می‌توانید فرایندهای سازمانی خودتان را سرعت بخشید. اما بدون ابزاری برای تسهیل این امر، خطر می‌کنید هم کارمندان و هم مصرف‌کنندگان را تحت‌الشعاع خودتان قرار دهید. در نهایت همه چیز را کم می‌کنید. اینجاست که هوش مصنوعی وارد می‌شود. و اولین کلمه را در چارچوب سوپر (SUPER) به ما می‌دهد: سرعت (Speed). با خودکارسازی فرایندهای خسته‌کننده و تکراری، زمان کارکنان انسانی برای تمرکز روی موضوعات مهم‌تر آزاد می‌شود.

 

چیزی مانند چت‌بوت‌های هوش مصنوعی را در نظر بگیرید. که می‌تواند مکرر و ساده‌ترین مشکلات مربوط به خدمات مشتری را برطرف کند. آنها می‌توانند در تمام ساعات روز پشتیبانی، پاسخ‌های سریع ارائه و جذب مشتری را افزایش دهند. این باعث می‌شود تا کارمندان انسانی به پرس‌وجوهای پیچیده‌تر و ظریف‌تر رسیدگی کنند.

افزایش عمر

حتی بیشتر از حمایت مشتری، سرعت در پزشکی بسیار مهم‌ست. در اکثر اوقات، بیماران فقط بعد از مراجعه به بیمارستان، مشکل پزشکی‌شان را کشف می‌کنند. متأسفانه، خسارت در این مرحله غالباً غیر قابل برگشت‌ست. اما اگر شرایطی مانند نارسایی قلبی پیش از موعد پیش‌بینی شود، چه می‌شود؟ آی‌بی‌ام به دنبال انجام همین کارست. این شرکت در حال حاضر بودجه یک برنامه تحقیقاتی چند میلیون دلاری را تأمین می‌کند که اطلاعات عظیم داده سوابق سلامت بیماران را استخراج می‌کند. هدف پروژه چیست؟ تغذیه داده استخراج‌شده در یک ابررایانه هوش مصنوعی که می‌تواند تشخیص بیماران را تسریع کند. و به طور بالقوه جان بی‌شماری را نجات می‌دهد.

 

و هم‌چنین با افزایش سرعت و صرفه‌جویی در عمر، از قابلیت‌های تحلیلی و داده‌محور هوش مصنوعی می‌توان برای بهبود فرایندها و افزایش تولید استفاده کرد. شرکت زیمنس، فنآوری را بهره‌برداری کرده‌ست که از شبکه‌های عصبی برای بهینه‌سازی توربین‌های بادی استفاده می‌کند. توربین‌ها از الگوهای باد یاد می‌گیرند و روتورهای خودشان را بر این اساس تنظیم می‌کنند. با کارآمدتر کار کردن، این توربین‌ها درنهایت برق بیشتری را برای یک مزرعه بادی تولید می‌کنند. نوآوری فوق بشری

 

بنابراین می‌بینیم که چگونه هوش مصنوعی می‌تواند با افزایش سرعت و بهینه‌سازی تولید به مشاغل سود برساند. حال بیایید ببینیم چگونه می‌تواند درک ما را از مصرف‌کنندگان بهتر کند.

هوش مصنوعی فهم و درک را افزایش و بینش‌هایی را نشان می‌دهد تا به کسب‌وکارها خدمات بهتری را ارائه دهد.

در زمان‌های باستان از یک بازارچه استفاده می‌شد که پر از فروشندگان بود. و توجه همه افراد را جلب می‌کرد. چگونه این فروشندگان اطمینان حاصل می‌کردند که کسی نان تازه می‌خواهد؟ با درک خواسته‌های مشتریان و تغییر وضعیت آنها مطابق با محیطی که در آن قرار دارند.

 

برای فروش به خریداران آینده‌نگر، کسب‌وکارها همیشه به دومین حرف چارچوب الگوی سوپر (SUPER) نیاز دارند: درک (Understanding). آنچه تغییر کرده روش‌های آشنایی با مشتری شماست. با استفاده از هوش مصنوعی، می‌توانید خواسته‌ها و نیازهای مشتریان را یاد بگیرید. و استراتژی‌تان را بر اساس بازخورد دریافتی تطبیق دهید.

 

تبلیغات کنید. هوش مصنوعی را می‌توان برای پروفایل مشتریان و هدف قرار دادن آنها با تبلیغات مربوطه استفاده کرد. فراتر از نمایش تبلیغات برای محصولاتی که مشتری قبلاً خریداری کرده‌ست، هوش مصنوعی محصولات جدید را به آنها توصیه می‌کند. و سپس با دقت بارها این عمل را انجام و آنها را در معرض دید مشتریان قرار می‌دهد تا بالاترین شانس پاسخ را بدست آورند.

 

چگونه شروع به درک مشتری می‌کنید؟ با داده گسترده‌. متأسفانه، این داده اغلب در مکان‌های مختلف ذخیره می‌شوند. یا ثبت و ضبط می‌شوند. اگر آمازون می‌خواهد نتایج جستجوی سفارشی را به شما بدهد. به عنوان مثال، ممکن‌ست اطلاعات را از جستجوهای گوگل شما یا از خریدهایی انجام دهد که در فروشگاه‌های آنلاین دیگر بازدید کرده‌اید. تمام این اطلاعات توسط کسب‌وکارها و بانک‌های اطلاعاتی مختلف ذخیره می‌شود. و همین امر دسترسی به آن را دشوار می‌کند.

حریم خصوصی

ممکن‌ست مشکل دیگر این مجموعه داده را از قبل حدس زده باشید. نگرانی درباره حریم خصوصی. کسب‌و‌کارها باید از همان ابتدا به این موارد توجه کنند. و این امر را در نظر داشته باشند که می‌توانند مقررات مربوط به تغییر داده و نگرانی‌های مشتری را تغییر دهند. یک روند محبوب در حال حاضر ناشناس ماندن‌ست. شیوه‌ای که اطلاعات شناسایی شخصی را حذف می‌کند. در حالی‌که هنوز هم به شرکت‌ها امکان می‌دهد از داده برای بهبود محصولات و نمایش آنها به مشتریان مربوطه استفاده کند.

 

البته، هوش مصنوعی برای ایجاد تبلیغات، تبلیغاتی هدفمند نیست. همچنین می‌تواند زمینه‌های دیگر مانند ارتباطات را بهبود بخشد. تیک کویل (Take Quill)، محصولی که توسط کریستیان هامون، استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه شمال غربی تولید شده‌ست. این نرم‌افزار از پردازش زبان طبیعی – روشی برای آموختن زبان صوتی انسان – برای تبدیل اطلاعات عددی پایگاه داده به متن‌های روشن و نوشتاری استفاده می‌کند. شرکت‌ها می‌توانند از Quill برای تهیه گزارش استفاده کنند. که به کارکنان امکان می‌دهد گزارش‌ها را بررسی و بحث و گفت‌وگو کنند نه اینکه آنها را به صورت شخصی تلفیق کنند. نوآوری فوق بشری

 

برای بهره‌گیری کامل از ظرفیت بالقوه هوش مصنوعی، مهم‌ست که ذهنیت بازخورد داده را در ذهن داشته باشید. با آموختن درباره مشتریان و درک نیازهای آنها، می‌توانید تجربیات مثبت هوش مصنوعی را ایجاد کنید. این به شما در بهینه‌سازی و تبدیل محصولات‌تان کمک می‌کند. و در نهایت باعث افزایش جذب مشتری می‌شود. و داده بیشتری را برای بهینه‌سازی آنها تولید می‌کند.

هوش مصنوعی می‌تواند عملکرد را اندازه‌گیری و بهینه کند.

اگر در یک شرکت به اندازه کافی بزرگ کار کرده باشید، احتمالاً از شاخص کلیدی عملکرد (KPI) چیزی شنیده‌اید. به عنوان مثال، شاید شرکت شما بخواهد رشد سالانه را به میزان ۱۰۰ درصد افزایش دهد. این هدف و سایر اهداف توسط شاخص‌های کلیدی عملکرد برای سنجش میزان موفقیت سازمان در دستیابی به آنها در سطح کلان و هم در سطح بخش‌های مختلف اندازه‌گیری می‌شود. از طرف دیگر، این شاخص‌ها هم‌چنین می‌توانند یک منبع اصلی استرس مثبت باشند. و باعث می‌شود که کارکنان ترس از عدم موفقیت را کاملاً درک کنند.

 

به عنوان یک شرکت، مهم‌ست که به جای سخت‌گیری درباره کسی که شاخص‌ها را برآورده نکرده‌ست. با این شکاف‌ها به عنوان حوزه‌هایی برای بهبود و بهینه‌سازی رفتار کنید. و آن شخص را قضاوت نکنید. برای به دست آوردن یک تصویر کامل‌تر از چرایی یک محصول به روشی خاص، ممکن‌ست شما اهداف نادرست را انتخاب کرده باشید. و یا نیاز به اندازه‌گیری‌های دیگری دارید. یا ممکن‌ست منبع داده شما از کیفیت سؤال‌برانگیز برخوردار باشد. همه این عوامل می‌تواند شما را به سمت بهینه‌سازی کار اشتباهی سوق دهد.

بهبود عملکرد

خوشبختانه، هوش مصنوعی توانایی اندازه‌گیری داده و استفاده از آن برای بهبود عملکرد (Performance) – حرف سوم در چارچوب الگوی سوپر (SUPER) را دارد. بیایید به عنوان مثال به کشاورزی نگاه کنیم. امروزه بسیاری از کشاورزان هنوز هم از رویکرد یک اندازه مناسب برای استفاده از سموم دفع آفات و کودهای زراعی خودشان استفاده می‌کنند. هوش مصنوعی رویکردی ظریف‌تر ارائه می‌دهد. با قرار دادن حس‌گرها در خاک برای نظارت بر سطح آب و مواد مغذی، کشاورزان می‌توانند داده‌هایی را جمع‌آوری کنند. که سپس به دستگاه‌هایی با قابلیت هوش مصنوعی ارسال می‌شود که آب، کود یا سموم دفع آفات را فقط در مناطقی هدایت می‌کنند که به آنها نیاز دارند.

 

حوزه دیگری که در آن دستیابی به عملکرد مطلوب دشوارست، تدارکات‌ست. یک شبکه عرضه جهانی بسیار پیچیده‌ست. شرکت‌های چند ملیتی، ارائه‌دهندگان خدمات و تأمین‌کنندگان همگی برای تولید، ارسال و توزیع محصولات و قطعات در سراسر جهان نیاز به برقراری ارتباط و همکاری دارند. از همه بدتر، پرونده‌هایی که آنها نگهداری می‌کنند، حتی رایانه‌ای هم نیستند.

 

هوش مصنوعی نیز می‌تواند در اینجا کمک کند. دیپ توندر (Deep Thunder)، پروژه‌ای که توسط آی‌بی‌ام (IBM) و وذر چنل (The Weather Channel) تهیه شده‌ست، از دستگاه یادگیری برای بررسی بیش از ۱۰۰ ترابایت داده در هر روز استفاده، و پیش‌بینی‌های بسیار دقیق و خاص از مکان را تولید می‌کند. این نوع اطلاعات به صنایع حساس به آب‌و‌هوا مانند زنجیره‌های تأمین اجازه می‌دهد تا تأثیر حوادث مخرب مانند طوفان‌ها و حصبه‌ها را پیش‌بینی کنند. نوآوری فوق بشری

 

اکنون که ما نحوه دستیابی به کسب‌وکار به اهداف استراتژیک خودمان را پیدا کرده‌ایم. بیابید ببینیم چگونه می‌توانیم آزمایش را فعال کرده و به نتیجه رسید.

هوش مصنوعی کسب‌وکارها را قادر می‌سازد تا آزمایش کنند، مسائل‌شان را حل کنند و نتیجه بگیرند.

از نظر تاریخی، انسان‌ها در استفاده از آزمایش و تخیل برای حل مشکلات دنیای واقعی بهره برده‌اند. قنات‌های رومی را در نظر بگیرید. این ساختارهای چشمگیر مدت‌ها قبل از اختراع پیام‌های متنی، کامیون‌ها یا حتی مواد منفجره ساخته شدند. اما جمعیت رو به رشد روم باستان به شدت نیاز به تأمین آب ثابت داشتند. بنابراین آنها از نوآوری برای دستیابی به ساختار لازم برای بهره‌مندی آب شرب و زراعی استفاده کردند.

آزمون و نتایج

درست همانطورکه رومی‌ها از فناوری موجود در آن زمان برای کمک به حل مشکلات‌شان استفاده می‌کردند. ما می‌توانیم از ابزارهای مدرن خودمان – مانند هوش مصنوعی – برای آزمایش و تحقق اهداف دشوار استفاده کنیم. ما این موضوع را کنجکاوی قابل اقدام زنجیره‌‌ای می‌نامیم. فرایندی که دو مؤلفه اصلی – حرف چهارم و پنجم – چارچوب الگوی سوپر (SUPER) را برای ما به ارمغان می‌آورد: آزمون (Experimentation) و نتایج (Results).

 

یک نمونه مدرن از کنجکاوی مبتنی بر هوش مصنوعی که منجر به نوآوری می‌شود اسپیس‌ایکس (SpaceX)ست. این شرکت هزینه‌های گزافی برای ساخت یک موشک با صدها میلیون دلار قطعه شناسایی کرد که پس از پرتاب قابل بازیابی نیست. اسپیس‌ایکس (SpaceX) کنجکاو بود که آیا آنها می‌توانند این مشکل را حل کنند. بنابراین، آنها تقویت‌کننده‌های قابل استفاده مجدد ایجاد کرده‌اند که می‌توانند به طور نامحدود به زمین برگردند. با استفاده از هوش مصنوعی برای محاسبه کلیه مسیرهای ممکن به یک محل فرود تعیین‌شده بدون اینکه سوخت داشته باشد.

ادوبی

کنجکاوی انسان یک چیزست. اما هوش مصنوعی نیز می‌تواند کنجکاوی داشته باشد. از ادوبی پروجکت سن استیچ [Adobe Project Scene Stitch] استفاده کنید. که از قدرت تخیلی هوش مصنوعی برای تحقق یک هدف استفاده می‌کند. فرض کنید شما در حال ویرایش عکسی هستید که در آن عناصر ناخواسته خاصی باید از بین بروند. مانند جاده ناخوشایند که از یک صحنه کوهستانی خیره‌کننده نفس‌گیر فاصله می‌گیرد. و با مناظر مطابق با بقیه صحنه‌های تصویر جایگزین شوند. این ابزار هوش مصنوعی می‌تواند تعداد زیادی از تصاویر را برای کنجکاوی عناصر گرافیکی جست‌وجو کند که در عکس خوب به نظر می‌رسند. و آنها را یکپارچه کند.

 

هوش مصنوعی نه تنها می‌تواند محصولات و خدمات موجود مانند راکت‌ها و نرم‌افزارهای ویرایش تصویر را بهبود ببخشد. بلکه امکان ایجاد شرکت‌های کاملاً جدید را نیز فراهم می‌آورد. از آی‌ربات (iRobot)، شرکت رومبا (Roomba) – یک دستگاه خلاء کوچک و روباتیک خلاق استفاده کنید که مدل‌های جدیدتر آن از هوش مصنوعی بهره می‌گیرد. تا اتاق‌های خانه شما را نقشه‌برداری می‌کند. و عادت‌های تمیز کردن آنها را مطابق با آن تنظیم کنند. نه دستگاه و نه شرکتی که آن را می‌سازد بدون هوش مصنوعی وجود نخواهند داشت. نوآوری فوق بشری

 

این که آیا شرکت شما کاملاً پیرامون هوش مصنوعی بچرخد یا خیر، نویسنده ادعا می‌کند که داشتن استراتژی کسب‌وکار بدون در نظر گرفتن هوش مصنوعی، بی‌فایده‌ست. خوشبختانه، ظرفیت بالقوه هوش مصنوعی فقط با تخیل محدود می‌شود. اگر به اندازه کافی کنجکاو هستید که می‌توانید یک مشکل را با روش خاص حل کنید. فکر می‌کنیم هوش مصنوعی بتواند به شما در دستیابی به آن کمک کند.

خلاصه نهایی

هوش مصنوعی انقلابی در نیروی کار، فعال کردن نوآوری و توانمندسازی کسب‌وکار با سرعتی بی‌سابقه مشعول‌ست. اگر شرکت‌ها همچنان می‌خواهند موقعیت‌شان را حفظ کنند. باید برای دستیابی و حفظ مزیت رقابتی استراتژی‌های هوش مصنوعی را تدوین و تنظیم کنند. خوشبختانه، شما می‌توانید از چارچوب سوپر (SUPER) برای تعریف راه‌حل هوش مصنوعی و پشتیبانی از استراتژی تجاری خودتان استفاده کنید. نوآوری فوق بشری

مشق تغییر

قبل از شروع یک پروژه هوش مصنوعی، تصمیم بگیرید چه‌کسی مالک آن باشد.

 

به راحتی می‌توانید از راه‌حل هوش مصنوعی هیجان‌زده شوید. و قبل از نگرانی درباره اینکه چه کسی می‌تواند آن را مدیریت کند پیگیر باشید و در ساخت آن کار کنید. اما انتخاب یک مالک برای پروژه هوش مصنوعی شما مهم‌ست. زیرا تیم اجرایی درباره قدرت خاص خودِ هوش مصنوعی را شکل می‌دهد. هوش مصنوعی را اجرا کنید که متمرکز بر گزارش دادن داده‌های مالی به کسب‌وکار باشد. برای مثال، فکر کنید که تیم مالی‌تان جهت و منابع هوش مصنوعی را نظارت می‌کند.

 

شما درباره تغییرات گسترده‌ای آشنا شدید که هوش مصنوعی در سراسر کسب‌وکار ایجاد می‌کند. اکنون چگونه می‌توانید خودتان و کسب‌وکارتان را به بهترین وجه برای انقلاب خودکارسازی هوشمند آماده کنید؟ و هنگامی‌که هوش مصنوعی همه چیز را فرا گرفته‌ست، شما باید کسب‌وکارتان را رها کنید؟

 

شما می‌توانید پاسخ‌های مفیدی برای این سؤالات بیابید. و یاد خواهید گرفت که از موج بعدی خودکارسازی انتظار چه چیزی را دارید. در حقیقت به این بیاندیشید که شما به عنوان رهبر یک کسب‌وکار چه کاری باید انجام دهید وقتی ماشین‌آلات همه کارها را انجام می‌دهند. دریابید که چه بخشی از یک کسب‌وکار احتمالاً به صورت خودکار، نحوه یادگیری نرم‌افزار لازم‌ست. و اینکه چه چیزی برای تبدیل یک تجارت سنتی به یک کسب‌وکار هیبرید و دیجیتالی ضروری‌ست! نوآوری فوق بشری

 

شما می‌توانید این کتاب را از انتشارات چیتگرها تهیه کنید.

 

دوره رهبری کارآفرینانه

امتیاز به این مطلب

5/5 - (7 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
نوآوری فوق بشری
شما هم می‌توانید تغییر و تحول فردی و سازمانی را رهبری کنیدبیشتر بدانید
+