Clicky
  1. خانه
  2. معرفی کتاب
  3. نوآوری فوق بشری

نوآوری فوق بشری

نوآوری فوق بشری

نوآوری فوق بشری

5/5 - (5 امتیاز)

 دگرگونی کسب و کار با بهره‌گیری از هوش مصنوعی

نوآوری فوق بشری (کتابی که در سال می ۲۰۱۹ منتشر شده است) گستره چشمگیر امکاناتی را بررسی می‌کند که هوش مصنوعی (AI) به همه زمینه‌های کسب و کار، از مراقبت‌های بهداشتی گرفته تا مُد، ارائه می‌دهد. این کتاب استدلال می‌کند که به جای ایجاد تسلط رُباتیک، همکاری انسان و ماشین به کسب‌وکارها و مصرف‌کنندگان به طور یکسان برای تعیین و دستیابی به اهداف بزرگ‌تر از همیشه توانمند می‌شود.

 

کریس دافی مدیر توسعه استراتژیک شرکت ادوب کریتیو کلود (Adobe Creative Cloud) است. او یک تکنسین هوش مصنوعی، موبایل و پوشیدنی است که کار خود را در بیش از ۱۰۰ رسانه در سراسر جهان به نمایش گذاشته است. نوآوری فوق بشری، اولین کتاب او، با کمک هوش مصنوعی ساخته شد.

این کتاب چه چیزی برای من دارد؟ چگونه هوش مصنوعی در حال تغییر افق‌های کسب‌وکار است و چگونه می‌توانید از آن استفاده کنید.

در طول تاریخ، چندین اختراع مهم انسانی جهان را تغییر داده‌اند و آن را می‌شناسیم. در اواخر قرن هجدهم، اولین انقلاب صنعتی رویکرد ما را به نساجی تغییر داد و با ایجاد زغال سنگ و ماشین بخار بازسازی کرد. سپس انقلاب دوم صنعتی با خطوط مونتاژ، تولید انبوه، تلویزیون و رادیو به وجود آمد. در سال‌های اخیر، ما با ظهور اینترنت شاهد سومین انقلاب صنعتی بودیم.

 

اکنون، ما در آستانه آنچه که بعضی‌ها انقلاب چهارم صنعتی می‌نامند، مواجه هستیم: ظهور هوش مصنوعی. با این حال، این اصطلاح ممکن است کاملاً منطبق با تأثیر هوش مصنوعی بر بشریت نباشد. در سال ۲۰۱۵، مطالعه‌ای که توسط شرکت مشاوره‌ای مک‌کینزی منتشر شد، مشخص کرد که پیشرفت‌های جدید در هوش مصنوعی ده برابر سریع‌تر از فناوری در انقلاب صنعتی قرن نوزدهم است. از این گذشته، این ابزارها به سرعت در تمامی گوشه و کنار جهان اجرا می‌شوند.

 

در این خلاصه‌کتاب، برخی از راه‌های چشمگیر هوش مصنوعی را بیان می‌کند که کسب‌وکارها را در سرتاسر جهان تحت تأثیر خود قرار داده است و اینکه چگونه شرکت شما می‌تواند از هوش مصنوعی در جهت مزیت رقابتی استفاده کند. شما هم‌چنین با مدل سوپر (SUPER) نویسنده آشنا می‌شوید – راهنمایی برای راه‌هایی که هوش مصنوعی می‌تواند نوآوری را از طریق سرعت، درک، عملکرد، آزمایش و نتایج به دست آورد. نوآوری فوق بشری

 

با خواندن این خلاصه‌کتاب، خواهید آموخت

 

  • چگونه جهان می‌تواند «باهوش» شود؛
  • چگونه هوش مصنوعی می‌تواند نارسایی قلبی را پیش‌بینی کند؛ و
  • اشتراک بین قنات‌های رومی و اسپیس‌ایکس (SpaceX) چیست.

جایگاه هوش مصنوعی در جهان رو به رشد و پتانسیل آن بسیار زیاد است.

یک ثانیه درباره نقشی بیاندیشید که هوش مصنوعی در زندگی روزانه شما دارد. هربار که از سیری (برنامه سیستم عامل اپل) بپرسید هوا چطور است. یا وقتی یک فیلم یوتیوب را با زیرنویس‌های خودکار تماشا می‌کنید. یا یک پاسخ مفید ایمیل را که جی‌میل ارائه داده است، ارسال می‌کنید. با هوش مصنوعی ارتباط برقرار کرده‌اید.

 

برنامه‌های مختلف زیادی برای هوش مصنوعی وجود دارد. اما ما هنوز فقط سطح اولیه ظرفیت‌های بالقوه آن را لمس کرده‌ایم. هوش مصنوعی می‌رود تا با اینترنت اشیاء (IoT) به بخشی بیشتر از زندگی روزمره ما تبدیل شود. این فناوری امکان جابجایی اشیاء روزمره با رایانه‌هایی را فراهم می‌کند که می‌توانند داده‌ها را به شرکت‌هایی که آنها را ایجاد کرده‌اند برگرداند. یخچال و فریزر هوشمندی را تصویر کنید که بتواند تاریخ انقضا مواد غذایی را ردیابی کرده و پس از اتمام کار، مواد غذایی جدیدی را برای شما سفارش دهد.

 

در حالی که ابزاری مانند سیری یا یخچال‌های هوشمند ابزارهای مفیدی برای روز هستند، هوش مصنوعی سرانجام می‌تواند به ما کمک کند تا کارهای بسیار بیشتری انجام دهیم. به اتومبیل‌های خودران فکر کنید که حوادث جاده‌ای را از بین می‌برد – یا معادن هوشمند، که باعث افزایش ایمنی در یکی از خطرناک‌ترین مشاغل جهان می‌شود. هوش مصنوعی حتی می‌تواند ویروس‌های بسیار مسری مانند تب‌دنگی را از بین ببرد. در حقیقت، مایکروسافت در حال حاضر روی تله‌ای با هوش مصنوعی کار می‌کند که می‌تواند پشه‌های حامل این ویروس خاص را هدف قرار داده و از بین ببرد.

 

در تمام نمونه‌هایی که تاکنون در مورد آنها بحث کردیم، ممکن است متوجه شده باشید که هوش مصنوعی بر زندگی ما تأثیر نمی‌گذارد به گونه‌ای که فیلم‌های علمی تخیلی گذشته آن را پیش‌بینی کرده است. به عبارت دیگر، هوش مصنوعی مقصر نیست که منجر به قیام روبات شود. دلیل این امر آن است که هوش مصنوعی ابزاری است که انسان‌ها آن را ایجاد کرده‌اند و به انسان نیاز دارد تا آن را پیاده‌سازی کند. البته این به معنای این نیست که بگوییم هوش مصنوعی نمی‌تواند کارهای عجیب و غریبی را خیلی سریع‌تر و مؤثرتر از انسان انجام دهد. هوش مصنوعی و هوش انسانی هم نقاط قوت و ضعف خاص خود را دارند. این را بخاطر داشته باشید دفعه دیگر که شخصی را هشدار داد که قابلیت‌های هوش مصنوعی به زودی از دست ما خارج خواهد شد. نوآوری فوق بشری

 

بنابراین‌، اکنون ما تصویری از هوش مصنوعی داریم که قادر است جهان را به طور کلی تغییر دهد. در ادامه، ما به چالش‌های بی‌نظیر هوش مصنوعی و سایر فناوری‌های دیجیتالی خواهیم پرداخت که به طور خاص در دنیای تجارت ارائه می‌شود. پس از آن، ما چارچوب سوپر (SUPER) را بررسی خواهیم کرد – الگوی نویسنده برای کشف روش‌هایی که هوش مصنوعی می‌تواند به کسب‌وکارها کمک کند.

فناوری دیجیتال انتظارات و رفتار مشتری را به طرز چشم‌گیری تغییر داده است.

اغلب مردم هنوز هم می‌توانند روزهایی را به خاطر بیاورند که تلفن‌های همراه با یک صفحه کلید ساده بود که فقط می‌توانست تماس برقرار یا پیام کوتاه ارسال کند. اما امروزه، ۸۲ درصد از آمریکایی‌ها در طول زمان زندگی خود با رایانه‌های قدرتمند و جیبی خود قدم می‌زنند.

 

قابلیت‌های ارائه شده توسط تلفن‌های هوشمند باعث تغییر چشمگیر انتظارات مشتری شده است. هر چیزی را به آسانی سفارش می‌دهید. این روزها، ما انتظار داریم که از لحظه سفارش چیزی تا تحویل جلوی درب خانه ما از طریق این تلفن همراه پرداخت و پیگیری شود. مدت‌هاست که دردسرهای تکرار دستورات پیچیده و کلامی نیست، چه رسد به اینکه خودتان همه چیز را از رستوران انتخاب کنید و سفارش دهید.

 

برخلاف مشتریان سال‌های گذشته، امروزه مصرف‌کنندگان از هر زمان دیگری خواستار ارائه خدمات با سرعت بالا و با کیفیت هستند. فقط کافی است به اوبر (Uber) و ایربی‌ان‌بی (Airbnb) نگاهی بیندازید که به سرعت در حال پیشی گرفتن از کسب‌وکارهای سنتی تاکسی و هتل‌داری هستند. چرا؟ از آنجایی که این شرکت‌های جدیدتر بر ایجاد تجربیات و نه صرفاً محصولات متمرکز هستند.

 

بنابراین تجربه مشتری دقیقاً چیست؟ در اصل، این احساسی است که افراد هنگام تعامل با سرویس شما، از ابتدا تا انتها دریافت می‌کنند.

 

اغلب، تجربه مشتری با بازاریابی آغاز می‌شود. و در دنیای بسیار دیجیتالی و متصل ما، بازاریابی آنلاین از تک‌صدایی به گفت‌وگو و چندصدایی تغییر کرده است. به جای آگهی تبلیغاتی که به منظور جلب مشتری برای خرید یک محصول طراحی شده است. تبلیغات باید متناسب با خواسته‌ها و نیازهای خاص مشتریان طراحی شوند. به عنوان مثال، ممکن است شخصی در حین مرور فیس‌بوک، تبلیغی را مشاهده کند که به علایق او اختصاص داده شده و گره خورده است.

 

یکی از جنبه‌های تجربه مشتری که هوش مصنوعی قبلاً بهبود داده است اصلاح نقاط پیچیده و اصطکاکی است – مراحل انجام فرایند خرید که جریان آن برای مشتری دشوار است. بعضی اوقات، آن‌ها می‌تواند آنقدر ناامیدکننده باشند که باعث شوند افراد از خریدهای خود را کاملاً پشیمان شوند و صفخه خرید را ترک کنند.

 

برنامه‌های جدید پزشکی از راه دور که تازه وارد شده‌اند، کار بسیار خوبی در مقابله با نقطه پیچیده و اصطکاکی بیماران نیاز به سفر و انتظار در مطب پزشک انجام داده‌اند. درعوض، این برنامه‌ها به بیماران اجازه می‌دهند تا با پزشکان ملاقات کرده و از طریق متن، صدا یا فیلم از خدمات درمانی با کیفیت برخوردار شوند.

 

خدمات شخصی همیشه در مراقبت‌های بهداشتی مورد نیاز بوده است، اما این روند به سرعت در صنایع دیگر گسترش می‌یابد. الگوریتم‌های پیچیده‌ای را که در مورد سلیقه‌های شما یاد می‌گیرند و سفارشی کردن صفحه اصلی نت‌فلکس (Netflix) یا اسپوتی‌فای (Spotify)را فقط برای شما در نظر می‌گیرند. به زودی، کل جهان ما «باهوش» خواهد شد، مملو از شگفتی‌های مجهز به هوش مصنوعی مانند خیابان‌های مجهز به چراغ راهنمایی هوشمند که می‌تواند مسیرها را بر اساس الگوهای ترافیکی تنظیم و بهینه کند. نوآوری فوق بشری

هوش مصنوعی به زبان داده صحبت می‌کند، که نیاز به زیرساخت‌های مفید دارد.

آخرین باری را به یاد بیاورید که محصولی از سایتی مانند آمازون سفارش داده‌اید. این فرایند باورنکردنی ساده به نظر می‌رسد – فقط چند کلیک و خرید شما روز بعد یا حتی در همان عصر در آستانه درب شما ظاهر شده و تحویل می‌شود.

 

حال، فکر کنید که چه مقدار داده باید در سایت آمازون جابه‌جا شود تا به موقع آن بسته را دریافت کنید. خود این محصول به یک بارکد وصل شده است و کلیه جزئیات در مورد آن – مانند ابعاد و مکان آن در انبار – در یک بانک اطلاعاتی آمازون ذخیره می‌شود. هنگام سفارش، محصول نیاز به بازیابی از انبار، جعبه بسته‌بندی و اختصاص به یک سرویس تحویل دارد. جعبه بارکد مخصوص به خود را پیدا می‌کند، سوابق حمل‌ونقل ایجاد می‌شود، بسته تحویل می‌شود و یک تأیید متنی یا ایمیلی دریافت می‌کنید.

 

نه تنها تعداد زیادی از داده فقط برای یک خرید ثبت و ضبط می‌شود، بلکه خدمات مختلفی از جمله بانک اطلاعاتی آمازون، انبار، شرکت حمل‌ونقل و بازرگانی – نیاز به برقراری ارتباط بین یکدیگر هستند. بنابراین این همه داده در کجا ذخیره می‌شوند؟

 

برای شرکتی به بزرگی آمازون، این حس وجود دارد که آنها شبکه پیچیده برنامه‌های مدیریت داده خود را تحت نظارت سرویس‌های وب آمازون توسعه داده‌اند. اما تنها آمازون نیست که از این مجموعه قدرتمند مدیریت داده استفاده می‌کند. شرکت‌های دیگر نیز می‌توانند خدمات خود را از این شرکت خریداری کنند. این بدان معنی است که شرکت‌ها می‌توانند داده خود را در سرور ابری ذخیره کنند، که از طریق اینترنت میزبانی می‌شود و از هر نقطه‌ای در جهان قابل دسترس است.

 

در حقیقت، بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک و مبتدی از سرویس‌های ابری استفاده می‌کنند که توسط آمازون، مایکروسافت و گوگل ارائه می‌شود. این می‌تواند متناسب با نیازهای داده شرکت شما باشند. اما اگر ترجیح می‌دهید تمام اطلاعات خود را توسط شخص سومی مدیریت نکنید، می‌توانید آن را در یک اتاق رایانه شخصی خود – یا در یک بستر ذخیره‌سازی ابری خصوصی از شرکت خودتان ذخیره کنید.

 

وقتی تصمیم گرفتید که چگونه داده خود را ذخیره کنید، زمان آن است که هوش مصنوعی را درگیر کنید. از این گذشته، هوش مصنوعی از تمام این داده برای کمک به اجرای بخش‌های مختلف کسب و کار شما استفاده خواهد کرد. امکاناتی که در مورد هوش مصنوعی وجود دارد بی پایان است، همانطورکه در ادامه مشاهده خواهید کرد. ما در چگونگی چارچوب سوپر (SUPER) نویسنده می‌توانیم به شما در پیاده‌سازی هوش مصنوعی در شرکت شما کمک کنیم، با این کار نحوه تسریع و تسهیل فرایندهای کاری شما با استفاده از هوش مصنوعی بیان می‌شود. نوآوری فوق بشری

هوش مصنوعی به سرعت و بهینه‌سازی فرایندهای کاری کمک می‌کند.

در اوایل قرن بیستم، هنری فورد در تلاش برای ساخت خودرو برای تمامی آحاد جامعه بود. با این حال، در آن زمان ۱۲ ساعت طول می‌کشید تا گروهی از کارگران خودروی جدیدی را جمع کنند. که بسیار کند بود. یک تغییر چشمگیر در سال ۱۹۱۳ اتفاق افتاد که فورد خط مونتاژ را ابداع کرد. اکنون، هر کارگر فقط باید قبل از انتقال به قسمت دیگر، یک قسمت از خودرو را نصب کند. این باعث شد تا زمان مونتاژ به ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه کاهش یابد.

 

چرا این پیشرفت بسیار چشمگیر بود؟ زیرا یک کسب‌وکار می‌تواند تعداد زیادی واحد را بفروشد که بدون ایجاد هزینه‌های اضافی کار تولید کرده است. اگر فقط بتوانید ۱۰،۰۰۰ واحد محصول تهیه کنید، پس از آن شما می‌توانید بفروشید.

 

بنابراین چگونه می‌توان تولید را افزایش داد و واحدهای بیشتری ایجاد کرد؟ خُب، می‌توانید فرایندهای سازمانی خود را سرعت بخشید. اما بدون ابزاری برای تسهیل این امر، خطر می‌کنید هم کارمندان و هم مصرف‌کنندگان را تحت‌الشعاع خود قرار دهید. در نهایت همه چیز را کم می‌کنید. اینجاست که هوش مصنوعی وارد می‌شود. و اولین کلمه را در چارچوب سوپر (SUPER) به ما می‌دهد: سرعت (Speed). با اتوماسیون فرایندهای خسته‌کننده و تکراری، زمان کارکنان انسانی برای تمرکز روی موضوعات مهم‌تر آزاد می‌شود.

 

چیزی مانند چت‌بوت‌های هوش مصنوعی را در نظر بگیرید. که می‌تواند مکرر و ساده‌ترین مشکلات مربوط به خدمات مشتری را برطرف کند. آن‌ها می‌توانند در تمام ساعات روز پشتیبانی، پاسخ‌های سریع ارائه و جذب مشتری را افزایش دهند. این باعث می‌شود تا کارمندان انسانی به پرس‌وجوهای پیچیده‌تر و ظریف‌تر رسیدگی کنند.

 

حتی بیشتر از حمایت مشتری، سرعت در پزشکی بسیار مهم است. در اکثر اوقات، بیماران فقط بعد از مراجعه به بیمارستان، مشکل پزشکی خود را کشف می‌کنند. متأسفانه، خسارت در این مرحله غالباً غیر قابل برگشت است. اما اگر شرایطی مانند نارسایی قلبی پیش از موعد پیش‌بینی شود، چه می‌شود؟ آی‌بی‌ام به دنبال انجام همین کار است. این شرکت در حال حاضر بودجه یک برنامه تحقیقاتی چند میلیون دلاری را تأمین می‌کند که اطلاعات عظیم داده سوابق سلامت بیماران را استخراج می‌کند. هدف پروژه چیست؟ تغذیه داده استخراج‌شده در یک ابررایانه هوش مصنوعی که می‌تواند تشخیص بیماران را تسریع کند. و به طور بالقوه جان بی‌شماری را نجات می‌دهد.

 

و هم‌چنین با افزایش سرعت و صرفه‌جویی در عمر، از قابلیت‌های تحلیلی و داده‌محور هوش مصنوعی می‌توان برای بهبود فرایندها و افزایش تولید استفاده کرد. شرکت زیمنس، فنآوری را بهره‌برداری کرده است که از شبکه‌های عصبی برای بهینه‌سازی توربین‌های بادی استفاده می‌کند. توربین‌ها از الگوهای باد یاد می‌گیرند و روتورهای خود را بر این اساس تنظیم می‌کنند. با کارآمدتر کار کردن، این توربین‌ها درنهایت برق بیشتری را برای یک مزرعه بادی تولید می‌کنند. نوآوری فوق بشری

 

بنابراین می‌بینیم که چگونه هوش مصنوعی می‌تواند با افزایش سرعت و بهینه‌سازی تولید به مشاغل سود برساند. حال بیایید ببینیم چگونه می‌تواند درک ما را از مصرف‌کنندگان بهتر کند.

هوش مصنوعی فهم و درک را افزایش و بینش‌هایی را نشان می‌دهد تا به کسب‌وکارها خدمات بهتری را ارائه دهد.

در زمان‌های باستان از یک بازارچه استفاده می‌شد که پر از فروشندگان بود. و توجه همه افراد را جلب می‌کرد. چگونه این فروشندگان اطمینان حاصل می‌کردند که کسی نان تازه خود را می‌خواهد بخرد؟ با درک خواسته‌های مشتریان و تغییر وضعیت آن‌ها مطابق با محیطی که در آن قرار دارند.

 

برای فروش به خریداران آینده‌نگر، کسب‌وکارها همیشه به دومین حرف چارچوب الگوی سوپر (SUPER) نیاز دارند: درک (Understanding). آنچه تغییر کرده روش‌های آشنایی با مشتری شماست. با استفاده از هوش مصنوعی، می‌توانید خواسته‌ها و نیازهای مشتریان را یاد بگیرید. و استراتژی خود را بر اساس بازخورد دریافتی تطبیق دهید.

 

تبلیغات کنید. هوش مصنوعی را می‌توان برای پروفایل مشتریان و هدف قرار دادن آن‌ها با تبلیغات مربوطه استفاده کرد. فراتر از نمایش تبلیغات برای محصولاتی که مشتری قبلاً خریداری کرده است، هوش مصنوعی محصولات جدید را به آن‌ها توصیه می‌کند. و سپس با دقت بارها این عمل را انجام و آن‌ها را در معرض دید مشتریان قرار می‌دهد تا بالاترین شانس پاسخ را بدست آورند.

 

چگونه شروع به درک مشتری می‌کنید؟ با داده گسترده‌. متأسفانه، این داده اغلب در مکان‌های مختلف ذخیره می‌شوند. یا ثبت و ضبط می‌شوند. اگر آمازون می‌خواهد نتایج جستجوی سفارشی را به شما بدهد. به عنوان مثال، ممکن است اطلاعات را از جستجوهای گوگل شما یا از خریدهایی که در فروشگاه‌های آنلاین دیگری که بازدید کرده‌اید انجام دهد. تمام این اطلاعات توسط کسب‌وکارها و بانک‌های اطلاعاتی مختلف ذخیره می‌شود. و همین امر دسترسی به آن را دشوار می‌کند.

 

ممکن است مشکل دیگر این مجموعه داده را از قبل حدس زده باشید. نگرانی درباره حریم خصوصی. کسب‌و‌کارها باید از همان ابتدا به این موارد توجه کنند. و این امر را در نظر داشته باشند که می‌توانند مقررات مربوط به تغییر داده و نگرانی‌های مشتری را تغییر دهند. یک روند محبوب در حال حاضر ناشناس ماندن است. شیوه‌ای که اطلاعات شناسایی شخصی را حذف می‌کند. در حالی‌که هنوز هم به شرکت‌ها امکان می‌دهد از داده برای بهبود محصولات و نمایش آن‌ها به مشتریان مربوطه استفاده کند.

 

البته، هوش مصنوعی برای ایجاد تبلیغات، تبلیغاتی هدفمند نیست. همچنین می‌تواند زمینه‌های دیگر مانند ارتباطات را بهبود بخشد. تیک کویل (Take Quill)، محصولی که توسط کریستیان هامون، استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه شمال غربی تولید شده است. این نرم افزار از پردازش زبان طبیعی – روشی برای آموختن زبان صوتی انسان – برای تبدیل اطلاعات عددی پایگاه داده به متن‌های روشن و نوشتاری استفاده می‌کند. شرکت‌ها می‌توانند از Quill برای تهیه گزارش استفاده کنند. که به کارکنان امکان می‌دهد گزارش‌ها را بررسی و بحث و گفت‌وگو کنند نه اینکه آن‌ها را به صورت شخصی تلفیق کنند. نوآوری فوق بشری

 

برای بهره‌گیری کامل از ظرفیت بالقوه هوش مصنوعی، مهم است که ذهنیت بازخورد داده را در ذهن داشته باشید. با آموختن در مورد مشتریان و درک نیازهای آن‌ها، می‌توانید تجربیات مثبت هوش مصنوعی را ایجاد کنید. این به شما در بهینه‌سازی و تبدیل محصولات خود کمک می‌کند. و در نهایت باعث افزایش جذب مشتری می‌شود. و داده بیشتری را برای بهینه‌سازی آن‌ها تولید می‌کند.

هوش مصنوعی می‌تواند عملکرد را اندازه‌گیری و بهینه کند.

اگر در یک شرکت به اندازه کافی بزرگ کار کرده باشید، احتمالاً از شاخص کلیدی عملکرد (KPI) چیزی شنیده‌اید. به عنوان مثال، شاید شرکت شما بخواهد رشد سالانه را به میزان ۱۰۰ درصد افزایش دهد. این هدف و سایر اهداف توسط شاخص‌های کلیدی عملکرد برای سنجش میزان موفقیت سازمان در دستیابی به آن‌ها در سطح کلان و هم در سطح بخش‌های مختلف اندازه‌گیری می‌شود. از طرف دیگر، این شاخص‌ها هم‌چنین می‌توانند یک منبع اصلی استرس مثبت باشند. و باعث می‌شود که کارکنان ترس از عدم موفقیت را کاملاً درک کنند.

 

به عنوان یک شرکت، مهم است که به جای سخت‌گیری در مورد کسی که شاخص‌ها را برآورده نکرده است. با این شکاف‌ها به عنوان حوزه‌هایی برای بهبود و بهینه‌سازی رفتار کنید. و آن شخص را قضاوت نکنید. برای به دست آوردن یک تصویر کامل‌تر از چرایی یک محصول به روشی خاص، ممکن است شما اهداف نادرست را انتخاب کرده باشید. و یا نیاز به اندازه‌گیری‌های دیگری دارید. یا ممکن است منبع داده شما از کیفیت سؤال‌برانگیز برخوردار باشد. همه این عوامل می‌تواند شما را به سمت بهینه‌سازی کار اشتباهی سوق دهد.

 

خوشبختانه، هوش مصنوعی توانایی اندازه‌گیری داده و استفاده از آن برای بهبود عملکرد (Performance) – حرف سوم در چارچوب الگوی سوپر (SUPER) را دارد. بیایید به عنوان مثال به کشاورزی نگاه کنیم. امروزه بسیاری از کشاورزان هنوز هم از رویکرد یک اندازه مناسب برای استفاده از سموم دفع آفات و کودهای زراعی خود استفاده می‌کنند. هوش مصنوعی رویکردی ظریف‌تر ارائه می‌دهد. با قرار دادن حسگرها در خاک برای نظارت بر سطح آب و مواد مغذی، کشاورزان می‌توانند داده‌هایی را جمع‌آوری کنند. که سپس به دستگاه‌هایی با قابلیت هوش مصنوعی ارسال می‌شود که آب، کود یا سموم دفع آفات را فقط در مناطقی هدایت می‌کنند که به آن‌ها نیاز دارند.

 

حوزه دیگری که در آن دستیابی به عملکرد مطلوب دشوار است، تدارکات است. یک شبکه عرضه جهانی بسیار پیچیده است. شرکت‌های چند ملیتی، ارائه‌دهندگان خدمات و تأمین‌کنندگان همگی برای تولید، ارسال و توزیع محصولات و قطعات در سراسر جهان نیاز به برقراری ارتباط و همکاری دارند. از همه بدتر، پرونده‌هایی که آن‌ها نگهداری می‌کنند، حتی رایانه‌ای هم نیستند.

 

هوش مصنوعی نیز می‌تواند در اینجا کمک کند. دیپ توندر (Deep Thunder)، پروژه‌ای که توسط آی‌بی‌ام (IBM) و وذر چنل (The Weather Channel) تهیه شده است، از دستگاه یادگیری برای بررسی بیش از ۱۰۰ ترابایت داده در هر روز استفاده، و پیش‌بینی‌های بسیار دقیق و خاص از مکان را تولید می‌کند. این نوع اطلاعات به صنایع حساس به آب‌و‌هوا مانند زنجیره‌های تأمین اجازه می‌دهد تا تأثیر حوادث مخرب مانند طوفان‌ها و حصبه‌ها را پیش‌بینی کنند. نوآوری فوق بشری

 

اکنون که ما نحوه دستیابی به کسب‌وکار به اهداف استراتژیک خود را پیدا کرده‌ایم. بیابید ببینیم چگونه می‌توانیم آزمایش را فعال کرده و به نتیجه رسید.

هوش مصنوعی کسب‌وکارها را قادر می‌سازد تا آزمایش کنند، مسائل‌شان را حل کنند و نتیجه بگیرند.

از نظر تاریخی، انسان‌ها در استفاده از آزمایش و تخیل برای حل مشکلات دنیای واقعی بهره برده‌اند. قنات‌های رومی را در نظر بگیرید. این ساختارهای چشمگیر مدت‌ها قبل از اختراع پیام‌های متنی، کامیون‌ها یا حتی مواد منفجره ساخته شدند. اما جمعیت رو به رشد روم باستان به شدت نیاز به تأمین آب ثابت داشتند. بنابراین آن‌ها از نوآوری برای دستیابی به ساختار لازم برای بهره‌مندی آب شرب و زراعی استفاده کردند.

 

درست همانطور که رومی‌ها از فناوری موجود در آن زمان برای کمک به حل مشکلات‌شان استفاده می‌کردند. ما می‌توانیم از ابزارهای مدرن خودمان – مانند هوش مصنوعی – برای آزمایش و تحقق اهداف دشوار استفاده کنیم. ما این موضوع را کنجکاوی قابل اقدام زنجیره‌‌ای می‌نامیم. فرایندی که دو مؤلفه اصلی – حرف چهارم و پنجم – چارچوب الگوی سوپر (SUPER) را برای ما به ارمغان می‌آورد: آزمون (Experimentation) و نتایج (Results).

 

یک نمونه مدرن از کنجکاوی مبتنی بر هوش مصنوعی که منجر به نوآوری می‌شود اسپیس‌ایکس (SpaceX) است. این شرکت هزینه‌های گزافی برای ساخت یک موشک با صدها میلیون دلار قطعه شناسایی کرد که پس از پرتاب قابل بازیابی نیست. اسپیس‌ایکس (SpaceX) کنجکاو بود که آیا آن‌ها می‌توانند این مشکل را حل کنند. بنابراین، آن‌ها تقویت‌کننده‌های قابل استفاده مجدد ایجاد کرده‌اند که می‌توانند به طور نامحدود به زمین برگردند. با استفاده از هوش مصنوعی برای محاسبه کلیه مسیرهای ممکن به یک محل فرود تعیین‌شده بدون اینکه سوخت داشته باشد.

 

کنجکاوی انسان یک چیز است. اما هوش مصنوعی نیز می‌تواند کنجکاوی داشته باشد. از ادوبی پروجکت سن استیچ [Adobe Project Scene Stitch] استفاده کنید. که از قدرت تخیلی هوش مصنوعی برای تحقق یک هدف استفاده می‌کند. فرض کنید شما در حال ویرایش عکسی هستید که در آن عناصر ناخواسته خاصی باید از بین بروند. مانند جاده ناخوشایند که از یک صحنه کوهستانی خیره‌کننده نفس‌گیر فاصله می‌گیرد. و با مناظر مطابق با بقیه صحنه‌های تصویر جایگزین شوند. این ابزار هوش مصنوعی می‌تواند تعداد زیادی از تصاویر را برای کنجکاوی عناصر گرافیکی جست‌وجو کند که در عکس خوب به نظر می‌رسند. و آن‌ها را یکپارچه کند.

 

هوش مصنوعی نه تنها می‌تواند محصولات و خدمات موجود مانند راکت‌ها و نرم‌افزارهای ویرایش تصویر را بهبود ببخشد. بلکه امکان ایجاد شرکت‌های کاملاً جدید را نیز فراهم می‌آورد. از آی‌ربات (iRobot)، شرکت رومبا (Roomba) – یک دستگاه خلاء کوچک و روباتیک خلاق استفاده کنید که مدل‌های جدیدتر آن از هوش مصنوعی بهره می‌گیرد. تا اتاق‌های خانه شما را نقشه‌برداری می‌کند. و عادت‌های تمیز کردن آن‌ها را مطابق با آن تنظیم کنند. نه دستگاه و نه شرکتی که آن را می‌سازد بدون هوش مصنوعی وجود نخواهند داشت. نوآوری فوق بشری

 

این که آیا شرکت شما کاملاً پیرامون هوش مصنوعی بچرخد یا خیر، نویسنده ادعا می‌کند که داشتن استراتژی کسب‌وکار بدون در نظر گرفتن هوش مصنوعی، بی‌فایده است. خوشبختانه، ظرفیت بالقوه هوش مصنوعی فقط با تخیل محدود می‌شود. اگر به اندازه کافی کنجکاو هستید که می‌توانید یک مشکل را با روش خاص حل کنید. فکر می‌کنیم هوش مصنوعی بتواند به شما در دستیابی به آن کمک کند.

خلاصه نهایی

هوش مصنوعی انقلابی در نیروی کار، فعال کردن نوآوری و توانمندسازی کسب‌وکار با سرعتی بی‌سابقه مشعول است. اگر شرکت‌ها همچنان می‌خواهند موقعیت خود را حفظ کنند. باید برای دستیابی و حفظ مزیت رقابتی استراتژی‌های هوش مصنوعی را تدوین و تنظیم کنند. خوشبختانه، شما می‌توانید از چارچوب سوپر (SUPER) برای تعریف راه‌حل هوش مصنوعی و پشتیبانی از استراتژی تجاری خود استفاده کنید. نوآوری فوق بشری

مشق تغییر

قبل از شروع یک پروژه هوش مصنوعی، تصمیم بگیرید چه کسی مالک آن باشد.

 

به راحتی می‌توانید از راه‌حل هوش مصنوعی هیجان‌زده شوید. و قبل از نگرانی در مورد اینکه چه کسی می‌تواند آن را مدیریت کند پیگیر باشید و در ساخت آن کار کنید. اما انتخاب یک مالک برای پروژه هوش مصنوعی شما مهم است. زیرا تیم اجرایی در مورد قدرت خاص خود هوش مصنوعی را شکل می‌دهد. هوش مصنوعی را اجرا کنید که متمرکز بر گزارش دادن داده‌های مالی به کسب‌وکار باشد. برای مثال، فکر کنید که تیم مالی خود جهت و منابع هوش مصنوعی را نظارت می‌کند.

 

شما درباره تغییرات گسترده‌ای آشنا شدید که هوش مصنوعی در سراسر تجارت ایجاد می‌کند. اکنون چگونه می‌توانید خود و کسب‌وکارتان را به بهترین وجه برای انقلاب خودکارسازی هوشمند آماده کنید؟ و هنگامی که هوش مصنوعی همه چیز را فرا گرفته است، شما باید تجارت را رها کنید؟

 

شما می‌توانید پاسخ‌های مفیدی برای این سؤالات بیابید. و یاد خواهید گرفت که از موج بعدی خودکارسازی انتظار چه چیزی را دارید. در حقیقت به این فکر کنید که شما به عنوان رهبر یک کسب‌وکار چه کاری باید انجام دهید وقتی ماشین‌آلات همه کارها را انجام می‌دهند. دریابید که چه بخشی از یک کسب‌وکار احتمالاً به صورت خودکار، نحوه یادگیری نرم‌افزار لازم است. و اینکه چه چیزی برای تبدیل یک تجارت سنتی به یک کسب‌وکار هیبرید و دیجیتالی ضروری است! نوآوری فوق بشری

 

شما می‌توانید این کتاب را از سایت آمازون تهیه کنید.

 

امتیاز به این مطلب

5/5 - (5 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
نوآوری فوق بشری
شما هم می‌توانید یک رهبر باشیداطلاعات بیشتر
+