1. خانه
  2. مقالات
  3. رهبری
  4. هوشمندی کسب و کار

هوشمندی کسب و کار

هوشمندی کسب و کار

هوشمندی کسب و کار

5/5 - (4 امتیاز)

نیمی از پولی که صرف تبلیغات می‌کنم هدر می‌رود. مشکل این است که نمی‌دانم کدام نیمه.

جان وانامیکر، پیشگام بازاریابی
هوشمندی کسب و کار (BI) به استخراج بینش عملی از داده‌ها برای اطلاع‌رسانی در تصمیم‌گیری اشاره دارد. ظهور رسانه‌های اجتماعی بازاریابی را برای همیشه تغییر داده است. امروزه، کسب‌وکارها پنج تا ۱۲ درصد از کل درآمد خود را صرف بازاریابی می‌کنند و کسب‌وکارهایی که با مصرف‌کنندگان نهایی سروکار دارند (B2C)، بیش از کسب‌وکارهایی که با کسب‌وکارها ارتباط دارند (B2B) هزینه می‌کنند. 

این در قلب تلاش‌های بازاریابی شرکت‌ها و سازمان‌های آینده‌نگر قرار دارد. ابزارهای هوشمندی کسب و کار (BI) به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا روندهای بازار، اثربخشی کمپین‌های خود را شناسایی و هم‌چنین فرصت‌های رشد جدید را کشف کنند. ما در این مقاله پس از تعاریف عمومی و هوشمندی کسب و کار می‌خواهیم فهرستی از ابزارهای پیشرو در هوشمندی کسب و کار (BI) را معرفی کنیم که در سال ۲۰۲۱ مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

کسب و کار چیست؟

اگرچه واژه کسب و کار برای ما مأنوس است، اما بیایید و دوباره تعریف آن را مرور کنیم:

 

اصطلاح کسب و کار به سازمان یا نهاد سرمایه‌گذاری اطلاق می‌شود که در فعالیت‌های تجاری، صنعتی یا حرفه‌ای فعالیت می‌کند. کسب‌وکارها می‌توانند نهادهای انتفاعی یا سازمان‌های غیرانتفاعی باشند که برای انجام یک مأموریت خیریه یا پیشبرد یک هدف اجتماعی فعالیت می‌کنند. کسب‌وکارها می‌توانند از نظر مقیاس شرکت‌های انفرادی تا بین‌المللی و از نظر اندازه کوچک تا بزرگ متغیر باشند [الکساندر همیلتن].

 

اصطلاح کسب و کار هم‌چنین می‌تواند برای تعریف تلاش‌ها و فعالیت‌های افراد برای تولید و فروش کالاها و خدمات به منظور سودآوری به کار رود [مریام-وبمستر].

 

بنابر این تعریف که می‌تواند مرجع قرار بگیرد، حتی سازمان‌های دولتی و حاکمیتی (مانند وزارت‌خانه‌ها) و یا سازمان‌های عمومی (مانند شهرداری‌ها) و یا سازمان‌های خیریه (مانند مؤسسات نیکوکاری) و حتی سازمان‌های آموزشی و پژوهشی (مانند دانشگاه‌ها) در دامنه این تعریف قرار می‌گیرند.

هوشمندی چیست؟

شاید تعریف چنین کلمه‌ی ساده‌ای بی‌فایده به نظر برسد. از این گذشته، همه ما صدها بار این کلمه را شنیده‌ایم و احتمالاً درک کلی از معنای آن داریم. با این حال، مفهوم هوش برای چندین دهه موضوعی است که به طور گسترده در میان اعضای جامعه روانشناسی مورد بحث بوده است.

 

هوش به روش‌های مختلفی تعریف شده است: توانایی‌های سطح بالاتر (مانند استدلال انتزاعی، بازنمایی ذهنی، حل مسئله و تصمیم‌گیری)، توانایی یادگیری، دانش عاطفی، خلاقیت و سازگاری برای پاسخگویی موثر به خواسته‌های محیط.

 

روانشناس رابرت استرنبرگ هوش را اینگونه تعریف می‌کند:

 

توانایی‌های ذهنی لازم برای سازگاری با هر فضای محیطی علاوه بر شکل‌دهی و انتخاب آن.

 

البته این تعریف از هوشمندی در رابطه با انسان معنی‌دار است و فعلاً او در عرصه موجودات یک موجود هوشمند است که می‌تواند برای زنده ماندن با شرایط محیطی پیرامونی خود سازگار شود یا آن را شکل دهد و انتخاب کند. این هوشمندی نیازمند داده است، پردازش این داده که منجر به اطلاعات شود، تحلیل این اطلاعات در فرایندهای ارزش‌افزا تا بتواند دانشی را فراهم کند که بتوان در شرتیط مشابه از آن استفاده کرد و در نهایت، استفاده از وجه مشترک دانش‌های متفاوت و پیچیده در شرایط پیچیده که می‌تواند بینشی را ایجاد کند تا تصمیم درست را بگیریم.

هوشمندی کسب‌وکار

هوشمندی کسب و کار یک فرایند مبتنی بر فناوری برای تجزیه و تحلیل داده‌ و ارائه اطلاعات عملی است که به رهبران، مدیران و کارکنان کمک می‌کند تا تصمیمات کسب و کاری آگاهانه‌ای داشته باشند. به عنوان بخشی از این فرایند، سازمان‌ها داده را از سیستم‌های داخلی فناوری اطلاعات و منابع خارجی جمع‌آوری می‌کنند، آن‌ها را برای تجزیه و تحلیل آماده می‌کنند، پرس‌و‌جوهایی را در برابر داده اجرا می‌کنند و تصویرسازی اطلاعات، داشبوردهای هوشمند و گزارش‌هایی را ایجاد می‌کنند تا نتایج تجزیه و تحلیل را برای تصمیم‌گیری راهبردی و عملیاتی در دسترس کاربران مختلف کسب و کار قرار دهند.

 

هدف نهایی ابتکارات هوشمندی کسب و کار هدایت تصمیمات کسب و کاری بهتر است که سازمان‌ها را قادر می‌سازد منافع و درآمد را افزایش دهند، کارایی عملیاتی را بهبود بخشند و نسبت به رقبای کسب و کار مزیت‌هایی را کسب کنند. برای دستیابی به این هدف، هوشمندی کسب و کار ترکیبی از ابزارهای تجزیه و تحلیل، مدیریت داده و گزارش‌سازی، به علاوه روش‌های مختلف برای مدیریت و تجزیه و تحلیل داده را در بر می‌گیرد.

نرم‌افزارهای هوشمندی کسب و کار

نرم‌افزار هوشمندی کسب و کار نوعی نرم‌افزار کاربردی است که برای بازیابی، تجزیه و تحلیل، تبدیل و گزارش داده برای هوشمندی کسب و کار طراحی شده است. این برنامه‌ها معمولاً داده‌هایی را می‌خوانند که قبلاً ذخیره شده‌اند، و البته در بعضی از موارد بی‌درنگ به انباره‌های داده متصل هستند تا بتوانند اطلاعات دقیق‌تری را پایش و رصد کنند.

 

این برنامه‌ها عامل انسانی را حذف نمی‌کنند؛ بلکه به کمک آن‌ها می‌آیند تا بتوانند با بینش بهتری تصمیمات خود را اتخاذ کنند. در ادامه برنامه‌های برتر هوشمندی کسب و کار به صورت خلاصه معرفی می‌شود.

میکروسافت پاور بی‌آی [Microsoft Power BI]

مجموعه بی‌آی مایکروسافت قابلیت‌های هوشمندی کسب و کار تعاملی را برای کمک به بازاریابان برای ایجاد داشبورد و گزارش ارائه می‌کند. پاور بی‌آی که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد، دارای یک سرویس بی‌آی مبتنی بر ابر، با نام خدمات پاور بی‌آی، و رابط مبتنی بر دسکتاپ است. در سال ۲۰۱۶، مایکروسافت پاور بی‌آی امبدد [Power BI Embedded] را بر روی پلتفرم ابری آزور [Azure] خود منتشر کرد.

 

مایکروسافت پاور بی‌آی با قابلیت‌های هوش مصنوعی داخلی، یکپارچه‌سازی فشرده اکسل و رابط‌های داده از پیش ساخته شده ارائه می‌شود. هم‌چنین رمزگذاری سرتاسر داده و نظارت بر دسترسی بلادرنگ را ارائه می‌دهد.

زوهو آنالیتیکس [Zoho Analytics]

شرکت فناوری چندملیتی هندی زوهو مجموعه بی‌آی خود را با عنوان زوهو آنالیتیکس را در سال ۲۰۰۹ منتشر کرد. این راهکار بی‌آی و تجزیه و تحلیل سلف‌سرویس برای گزارش‌دهی سازمانی و ایجاد داشبورد استفاده می‌شود.

 

این برنامه دارای ویژگی همگام‌سازی خودکار داده است که به کسب و کارها اجازه می‌دهد داده را از هر منبعی تجزیه و تحلیل کنند. شرکت‌ها می‌توانند داده را از صفحات گسترده و فایل‌های تخت یا سرویس‌های ذخیره‌سازی آنلاین آپلود کنند. علاوه بر این، کاربران می‌توانند به طیف گسترده‌ای از پایگاه‌های داده رابطه‌ای متصل شوند، چه میزبانی داخلی و چه در فضای ابری. این توسط یک دستیار تحلیلی هوشمند زیا [Zia] طراحی شده است که از ان‌ال‌پی [NLP] و ام‌ان [ML] برای کمک به بازاریابان کمک می‌کند تا در عرض چند دقیقه بینش خود را به دست آورند.

 

مشتریان این برنامه شامل شرکت‌هایی مانند ایکیا، اچ‌پی، تسلا، و کانون هستند.

گوگل دیتا استودیو [Google Data Studio]

این برنامه به کسب و کارها اجازه می‌دهد تا داده را به گزارش و داشبوردهای آموزنده تبدیل کنند. در سال ۲۰۱۶ به عنوان بخشی از مجموعه گوگل آنالیتیکس ۳۶۰ راه‌اندازی شد.

 

این راهکار گوگل ویژگی‌هایی با کاربری آسان ارائه می‌کند، از جمله تبدیل داده‌ها به نمودارها و نمودارها برای بینش معنادارتر. بهینه‌سازی گزارش‌های موجود برای ارائه تجسم و راه‌حل‌های سفارشی. و دموکراتیک کردن داده با اجازه دادن برای اشتراک‌گذاری و همکاری. دارای چندین قالب بازاریابی داخلی است.

کیولیک [Qlik]

این برنامه محصول کلیک‌ویو در سال ۱۹۹۴ به عنوان اولین محصول همنام این شرکت راه‌اندازی شد. کسب‌وکارها را قادر می‌سازد تا داشبورد و برنامه‌های تحلیلی هدایت‌شده بسازند.

 

استفاده از این راهکار آسان است و بازاریابان را قادر می‌سازد منابع داده‌ای موجود را برای ایجاد بینش معنادار ادغام، جست‌وجو، تجسم و تجزیه و تحلیل کنند. بازاریابان می‌توانند از هر جایی از محصول استفاده کنند.

تبلیو [Tableau]

این برنامه داشبوردهای بازاریابی را برای کسب‌وکارها ارائه می‌کند تا همه داده‌های بازاریابی را در یک مکان یکپارچه کرده و بینش‌های عملی در مورد حضور در رسانه‌های اجتماعی، سفر مشتری، عملکرد وب‌سایت و هزینه‌ها ارائه دهد.

 

محصولات تبلیو عبارتند از تبلیو سرور، تبلیو دسکتاپ، تبلیو پرپ، تبلیو آنلاین، و تبلیو موبایل کاوش داده‌ها را از طریق یک رابط بصری ارائه می‌دهد. هم‌چنین از مدل‌سازی آماری مبتنی بر هوش مصنوعی با استفاده از زبان طبیعی استفاده می‌کند.

فِرِشوُرکس سی‌آرام [Freshworks CRM]

این برنامه ادعا می‌کند که به کسب و کارها کمک می‌کند تا تبدیل (کاربر به خریدار) وبسایت را تا بیش از ۴۰ درصد افزایش دهند. نوکسب‌وکار [startup] مستقر در چنای توسط گریش ماتربووثام و شان کریشناسامی در سال ۲۰۱۰ تأسیس شد.

 

ارائه‌دهنده خدمات تعامل مشتری مبتنی بر ابر به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد تا دیدی سراسری از مشتریان داشته باشند، فعالیت‌های مشتری را درک کنند و مشتریان را به بخش‌ها و فهرست‌ها تفکیک کنند. همچنین بهینه‌سازی نرخ تبدیل، فرم‌های وب، کمپین‌های چت، ردیابی رویداد، کمپین‌های ایمیل و تقسیم‌بندی مشتریان را ارائه می‌دهد.

هاب‌اسپات [HubSpot]

این برنامه با اتصال تمام اطلاعات تماس سی‌ارام، شرکت و داده‌های معاملات و بازاریابی، فروش و داده‌های خدمات، ایجاد آسان گزارش‌های سفارشی را امکان‌پذیر می‌کند. در سال ۲۰۰۶ توسط دارمش شاه و برایان هالیگان تأسیس شد.

 

شرکت‌ها می‌توانند داده‌ها را با استفاده از اشیاء سفارشی به هات‌اسپات وارد کنند و برنامه‌های خود را از طریق هات‌اسپات اپ مارکت‌پلیس [HubSpot App Marketplace] یکپارچه کنند. این نرم‌افزار به عنوان یک نرم‌افزار بازاریابی ورودی همه‌کاره عمل می‌کند و به جذب بازدیدکنندگان از طریق وبلاگ‌نویسی، رسانه‌های اجتماعی و تبلیغات کمک می‌کند. هم‌چنین به تبدیل مشتری با صفحات فرود، ایمیل، اتوماسیون بازاریابی و ای‌بی‌ام [ABM] کمک می‌کند. علاوه بر این، هات‌اسپات امکان ردیابی بازگشت سرمایه را با گزارش درآمد فراهم می‌کند. فهرست مشتریان آن شامل ترلو، وی‌امویر، سروی‌مانکی است.

لوکر [Looker]

این برنامه که در سال ۲۰۱۱ توسط لوید تب و بن پورترفیلد تأسیس شد، به کسب‌وکارها این امکان را می‌دهد تا منابع داده بازاریابی خود را متمرکز کنند. این به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا با ترکیب مجموعه‌های داده‌های متعدد، ردیابی رفتار مشتری بین کانالی و تقسیم‌بندی مشتریان بر اساس ویژگی‌ها، بینش عمیق‌تری درباره مشتریان خود به دست آورند.

 

این راهکار به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا شاخص‌های کلیدی مانند سی‌تی‌آر [CTR]، سی‌پی‌سی [CPC]، و سی‌پی‌ای [CPA] را ردیابی کنند. درک هزینه و درآمد حاصل از هر کمپین و رسانه بازاریابی؛ و قوانین سفارشی را برای دریافت هشدارهای ایمیلی زمانی که یک تاکتیک یا تبلیغ اشتباه می‌شود بازیابی و تنظیم کنید. علاوه بر این، به مدیران بازاریابی اجازه می‌دهد تا با فعال کردن تجزیه و تحلیل اسناد بین کانالی، روندهای رفتار مشتری را شناسایی کنند. با تجزیه و تحلیل اینکه چگونه تغییرات کسب و کار بر رفتار حیاتی کاربر بر اساس نتایج آماری معنی‌دار تأثیر می‌گذارد، امکان تست ای/بی [A/B] کمپین‌ها را فراهم می‌کند. و نمای کلی از تجربه کاربران را از هر کلیک تا تبدیل ارائه می‌دهد. لوکر به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا ردیابی کنند که سرنخ‌ها و مشتریان جدید از کجا آمده‌اند و نرخ‌های تبدیل را بر اساس کانال، محتوا و مخاطبان نظارت و بهینه‌سازی کنند.

گوگل کلود در سال ۲۰۱۹ لوکر را در یک معامله تمام نقدی به ارزش ۲.۶ میلیارد دلار خریداری کرد.

اینترکام [Intercom]

اینترکام که توسط سیاران لی، دس تراینور، اوقان مک‌کبی، و دیوید برت در سال ۲۰۱۱ تأسیس شد، به تیم‌های بازاریابی اجازه می‌دهد تا ویژگی‌ها را تقسیم کنند، پیام‌های درون برنامه‌ای یا ایمیل هدفمند را برای تولید سرنخ‌های جدید ارسال کنند.

 

اینترکام با فعال کردن تقسیم‌بندی کاربران بر اساس مکان، درآمد، صنعت و غیره به کسب‌وکارها کمک می‌کند. این به کسب‌وکارها با پیام‌های خروجی، پاسخ‌های خودکار، و بازاریابی مبتنی بر حساب کمک می‌کند.

 

اینترکام ربات‌های هوشمندی را برای افزایش تجربه مشتری ارائه می‌کند و پشتیبانی مکالمه‌ای را برای مشاغل در هر اندازه در بخش‌های مالی، تجارت الکترونیک، آموزش و مراقبت‌های بهداشتی ارائه می‌کند.

دیتاباکس [DataBox]

این برنامه که مقر آن در آلمان است در سال ۲۰۱۱ تأسیس شد. این راهکار گزینه‌های راه‌اندازی رایگان و راه‌اندازی آسان را برای کسب‌وکارها برای ردیابی معیارهای عملکرد فراهم می‌کند.

 

دیتاباکس به تیم‌های بازاریابی کمک می‌کند تا روندهای منابع اکتسابی را با تجسم‌سازی نظارت کنند. برای اطلاع از نحوه عملکرد کمپین‌ها، جلسه صبحگاهی خودکار را ارائه می‌دهد. و بدون در نظر گرفتن منبع داده، به همه معیارها در یک مکان دسترسی داشته باشید.

مشق تغییر

هوشمندی کسب و کار به عنوان رویکرد فنآورمحور می‌تواند به کمک رهبران، مدیران و کارکنان کسب و کار شما بیاید و کمک کند تا بتواند تصمیمات هوشمندانه‌تری را در فضای پیچیده و بسیار سریع امروز بگیرید. اکنون از خود بپرسید که آیا ما در کسب و کار خود مفاهیم این رویکرد را درک کرده و به کار گرفته‌ایم؟ آیا از نرم افزاری برای پیاده‌سازی این رویکرد در کسب و کارمان استفاده می‌کنیم؟ آیا گزارش‌های این نرم‌افزار در جلسات مختلف راهبردی و عملیاتی به کار گرفته می‌شود؟ آیا خود را برای سازگاری و تغییر براساس چنین هوشمندی آماده کرده‌ایم؟ اگر چنین است، شما مسیر درستی را برای کسب و کارتان اتخاذ کرده‌اید. اگر نه، هر چه زودتر برای پاسخ به چنین پرسش‌هایی و دور نماندن از تغییرات شرایط محیطی اقدام کنید.

امتیاز به این مطلب

5/5 - (4 امتیاز)

مطالب بیشتر

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
هوشمندی کسب و کار
مدیریت استرس با بازتنظیم ذهن و بدناطلاعات بیشتر
+